Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-10-10, 21:46
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Πολλές ερωτήσεις! Θα απαντήσω περιεκτικά.
1.Η εμπειρία που βλέπουν είναι ακριβώς αυτή που τούς βοηθάει να προχωρήσουν πνευματικά κατανοώντας και εξηγώντας τις αδυναμίες τους, τα προβλήματα με τους δικούς τους ανθρώπους και βλέποντας ποιο είναι το επόμενο βήμα. Το αν είναι αναμνήσεις ή κάτι άλλο δεν έχει καμμία απολύτως σημασία. Η ίαση και η ενδυνάμωση είναι αυτή που έχει σημασία. Ο καθένας διαλέγει την εξήγηση που προτιμάει. Πάντως η μετενσάρκωση έχει αποδειχθεί μέσω της δουλειάς του Dr Ian Stevenson.
2. Δημιουργική ενέργεια.
3.Μπορούν και οι άγγελοι, και οι άγιοι αλλά και κάποιοι άνθρωποι να είναι ταυτόχρονα σε 2 ή περισσότερα μέρη κάνοντας bilocation (μού διαφεύγει η ελληνική λέξη), προβάλλοντας δηλαδή ένα μέρος του ενεργειακού τους σώματος κάπου αλλού. Η τεκμηρίωση για την υποδιαίρεση των ψυχών είναι οι μαρτυρίες των ανθρώπων καθώς και οι πληροφορίες μέσω διοχέτευσης (channeling). Κια γιατί να πρέπει να τεκμηριώσω οτιδήποτε; Δεν είμαι επιστήμονας και κάτι τέτοιο δεν μ' ενδιαφέρει, θεραπεύτρια είμαι. Ούτε θέλω να πείσω κανένα. Τις απόψεις μου βάσει των εμπειριών μου λέω. Υπ' όψην, είναι σημαντικό οι απόψεις μας να βασίζονται στις εμπειρίες μας και όχι στις πεποιθήσεις μας.
4. Ο πελάτης τα βλέπει αυτά τα άτομα στην ύπνωση. Η δική του εμπειρία είναι η σημαντική. Όχι τι πιστεύω εγώ.
5. Κάποιοι εξωγήινοι μού μίλησαν για τη ζωή στον πλανήτη τους και την άμεση επικοινωνία του με τους πνευματικούς τους οδηγούς. Βλέπω ότι αυτό που σε απασχολεί είναι τι είναι ο Θεός και αν στις εμπειρίες του καθένα υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις. Λυπάμαι, σ' αυτά τα θέματα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, παρά μόνο καλή θέληση και διαίσθηση.
6. Η ένωση του υλικού και του ενεργειακού σώματος είναι ίδια για όλα τα όντα που έχουν αναδυθεί (ascended masters) ή δημιουργήθηκαν έτσι από την αρχή. Μπορούν δηλαδή να αλλάζουν κατά βούληση μορφή από υλική σε ενεργειακή. Έτσι είναι και οι Ελοχίμ, οι Ολύμπιοι θεοί, οι Μπαχομέχ (βρυκόλακες) και πολλοί εξωγήινοι πολιτισμοί.
7. Για όσους δεν πετύχουν την καρμική κάθαρση υπάρχουν πολλές θεωρίες. Άλλοι λένε ότι θα πεθάνει το σώμα τους και θα ξαναενσαρκωθούν σε άλλο πλανήτη, άλλοι ότι θα συνεχίσουν να ζούνε σε αυτή τη γη ενώ οι άλλοι θα μεταφερθούν σε ένα αντίγραφο της γης. Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες.
8. Έχεις δίκιο, μόνο ο δικός μας γαλαξίας ευθυγραμμίζεται με το συμπαντικό κέντρο, λάθος λέξη.

Όσο για τον Λιακόπουλο και άλλους σαν και αυτόν εγώ πιστεύω ότι μελετώντας όλες τις απόψεις και έρευνες βρίσκουμε τα κοινά και φτάνουμε στην αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-10-10, 22:37
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

θα απαντήσω στην τελευταία τελευταία γραμμή!!..

Πρώτον, εγώ είμαι διαισθητικός τύπος και εμπιστεύομαι όχι το τι μου λέει ο ένας και ο άλλος.. αλλά το τι με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Από την φύση μου δεν γίνομαι οπαδός κανενός!!.. Γιαυτο το λόγο και μόνο, διαβάζω μόνο θεωρίες που ταξιδεύουν μέσα στον επιστημονικό κύκλο, αν και απορρίπτονται από τους πολλούς, ταυτόχρονα στο να ψάχνω και διαβάζω προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων. Πιστεύω ότι η αλήθεια κρύβετε μέσα σε εμάς και όχι μέσα από κήρυκες, κτλ..ιδίως αν εμπλέκονται συμφέροντα μέσα από σε αυτό και σε αυτό είμαι κάθετος *είμαι πολύ του άσπρου μαύρου και λιγότερο του γκρι.

Δεύτερον, αν ζούσα Αθήνα θα με ενδιέφερε μια επίσκεψη σε εσένα (υπνωτισμός-θεραπεία)… Αλλά δυστυχώς ζω σε νησί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 12-10-10 στις 22:50
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-10, 19:32
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Καλά κάνεις. Όταν είπα ότι διαβάζοντας αυτά που έχουν εξερευνήσει άλλοι μπορούμε να τα συγκρίνουμε και να φτάσουμε στην αλήθεια, εννοούσα όχι μόνο με τον κοινό νου αλλά προ παντός με τη διαίσθηση. Εγώ τη διαίσθησή μου άρχισα τα τελευταία χρόνια να την καλλιεργώ, οπότε μού είναι μάλλον πιο δύσκολο από εσένα. Με την αυτοϋπνωση παίρνω απαντήσεις, αλλά όχι σε όλα τα θέματα. Δεν κάνει να είμαστε πολύ περίεργοι απ' ό,τι κατάλαβα. Πάντως έχεις δίκιο, ο οδηγός μας μού αποκάλυψε φοβερά ψέματα που διοχετεύονται από μέντιουμ όλου του κόσμου με σκοπό το κέρδος. Αλλά πολλά από αυτά είναι θύματα των δυνάμεων του σκότους.
Εγώ δουλεύω και μέσω Skype με άτομα απ' όλο τον κόσμο.
Η Φινλανδέζα φίλη μου που ζει στην Ελλάδα σε ευχαριστεί που χάρη σε σένα ανακάλυψε την κυρία που λέγαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-10, 23:28
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλούσα το συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσει να αποτελεί βήμα συζήτησης για τις αναδρομές σε προηγούμενες ζωές και όχι βήμα προβολής/διαφήμισης της δουλειάς των συνομιλητών.
Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-12-10, 20:39
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Unhappy

Γειά σας.Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και χαίρομαι.Το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ και την αναδρομή μάλλον την έχω στα υπ`όψιν αν και δε μπορώ να πω ότι ψήνομαι απόλυτα.Απλά διάβαζα τις προάλλες στο Πύλες για τις αναδρομές και ότι αν έχεις περίεργα κολλήματα με τόπους και πράγματα ίσως είναι μνήμες από προηγούμενες ζωές.Εγώ λοιπόν είχα από μικρή κόλλημα με τη Σκωτία με όλο το θέμα τα τοπία τη κέλτικη μουσική τους χορούς.Δηλαδή βλέπω τοπίο από τα highlands και συγκινούμαι και ενώ δεν το έχω συζητήσει σπίτι μου το ανέφερε τις προάλλες ο εφτάχρονος γιος μου ότι θέλει να πάει εκεί.Περίεργη σύμπτωση.Πιστεύω λοιπόν ότι αν υπάρχει προηγούμενη ζωή εγώ έχω ζήσει εκεί.Σημειωτέον ότι η οικογένεια μου δεν είχε καμμιά σχέση με όλο αυτό όσο ήμουν παιδί.Θα ήθελα πολύ την άποψη σας για όλο αυτό ως πιο ειδήμονες εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-12-10, 01:41
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Το πιο πιθανό είναι να ήσαστε μαζί στη Σκωτία ο γιος σου και εσύ σε κάποια ζωή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-12-10, 08:37
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sassette Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο πιθανό είναι να ήσαστε μαζί στη Σκωτία ο γιος σου και εσύ σε κάποια ζωή!
Ευχαριστώ πολύ υπέροχο μου ακούγεται όλο αυτό,άλλωστε με το μικρό έχουμε πολλά κοινά ως χαρακτήρες.Μακάρι να χαμε απαντήσεις για όλα όσα μας απασχολούν.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-12-10, 15:20
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Οι προηγούμενες ζωές που έχει ο κάθε ένας αποθηκεύονται, δηλαδή οι εμπειρίες ή μαθήματα.
Κάθε καινούρια ενσάρκωση είναι η συνέχεια όχι της ζωής αλλά της εμπειρίας της προηγούμενης.
Όταν γεννιόμαστε εννοείτε πως δεν ερχόμαστε με μνήμες από τις προηγούμενες ζωές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να θυμηθούμε. Γνώμη μου είναι ότι ο σκοπός είναι να θυμηθούμε. Όχι όμως την ζωή αλλά να τις εμπειρίες μας ώστε να μπορέσουμε να δουλέψουμε και να φωτιστούμε.

Στην πράξει αυτό έχει ως αποτέλεσμα την σύνδεσή μας με το πνεύμα όπου από εκεί και πέρα γίνονται διάφορα.
Για να καταφέρουμε εμπάς περιπτώσει να δούμε προηγούμενη ζωή ή να θυμηθούμε κάτι, δεν έχουμε παρά να βυθιστούμε μέσα μας. Δεν είναι κάτι έξω από εμάς όλο αυτό. Είναι μέσα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-02-11, 12:04
Πουμάκι Βασ! Ο χρήστης Πουμάκι Βασ! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καλησπερα...
θα ηθελα να πω την εμπειρια μου σ αυτο το θεμα...ειναι πρωτη φορα που γραφω!παλιοτερα με ειχαν υπνοτισει& η αληθεια ειναι πως δε θυμαμαι πολλα,απ αυτα που ελεγα,βγαλαμε ακρη!!ξερω πως απο προηγουμενες ζωες μπορει καποιος να εχει φερει στην τωρινη,φοβιες η πανω του καποια σημαδια και αλλες εννοιες περισσοτερο!!πχ.αν καποιος φοβαται πολυ το νερο,μπορει να ειχε πνιγει...επισης, με ατομα που ξερει σ αυτη τη ζωη,να ειχαν αλλη σχεση στη προηγουμενη!σε αλλο πλανητη αποκλειεται να υπηρχε η να υπαρξει...αυτα τα γνωριζω,επειδη υπαρχει ενα βιβλιο που λεγεται "Μετα τη ζωη,τι??" εκει μεσα εχει κ ενα κειμενο το οποιο υπνοτιζεις!! μ αρεσει αυτο το θεμα και να πω τη γνωμη μου για κατι ακομα,στη 3η λυκειου,στα θρησκευτικα,ειχαμε τον πολιτισμο και τι πιστευε η καθε θρησκεια....και για αλλες ζωες και μετενσαρκωσεις κλπ! υπαρχουν κ πολλα βιντεο που εχω δει,πιστευω πως οι ψυχες δε ξεχνανε,τα σωματα αλλαζουν.οσο για τις μνημες,οσο μικροτερα ειναι τα παιδια,τοσο πιο εντονα θυμουνται,αλλα οταν δεν μιλανε καθαρα και αν μιλησουν,ποιος θα τα πιστεψει...?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-02-11, 12:24
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Ναι το πιστεύω αυτό, αφού σαν μικρό παιδάκι και λίγο ποιο ευαίσθητο.. έτυχε να ακούσω και μια μπέμπα να μου μιλά Λατίνο / ισπανικά με κανονική διάλεκτο.. το μόνο που έμεινε (το έχω ξαναγράψει) είναι η λέξη “purfavour”.. Δεν της το έχω πει γιατί την βλέπω 1 στα 10 χρόνια, μοιάζει με ισπανίδα.. δηλαδή επέλεξε και το κατάλληλο σώμα.. χρώματα.. λολ (το μωρό τότε ούτε μαμά δεν έλεγε..) Κανείς δεν με πίστευε φυσικά, ούτε αναρωτήθηκαν πως εγώ έμαθα την λέξη purfavour ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.