Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-11-07, 22:39
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Γεια σας φιλες και φιλοι.Πραγματι εντυπωσιακο το ολο ρεπορταζ και οταν το ειδα μου ειχε σηκωθει η τριχα .Ομως αυτο το σημα, το "UCK", και γενικα η ολη υποθεση δειχνει οτι προκειται για δραστηριοτητες παραθρησκευτικων η αλλων οργανωσεων, οπου βρηκαν ενα εκκλησακι για να κανουν τα δικα τους, η μπορει και καμια χοντρη "πλακα" ανεγκεφαλων παιδαρελιων που θελουν να τρομαξουν τις καημενες τις γριουλες στο χωριο. Δεν σημαινει αναγκαστικα οτι συμβαινει κατι το μεταφυσικο η οτι το μερος εκεινο ειναι στοιχειωμενο απο τον ιδιο τον Σατανα.Τελετες μαυρης μαγειας γινονται παντου και πολλες φορες στα πλαισια μιας επιπολαιας εφηβικης περιεργειας, χωρις να ξερουν καν τι κανουν,που ομως παντα προκαλει τρομο στην κοινη γνωμη.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτοι που εκαναν τις τελετες εχουν καταφερει να προκαλεσουν οτιδηποτε μεταφυσικο.Φυσικα τωρα τι νας πω, τρομακτικα πραματα λενε πως γινονται στα μονστηρια,μεχρι για αορατους ασκητες εχω ακουσει,ετσι δεν ξερω τι να πιστεψω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 15-11-07 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-07, 07:43
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Tranceaddict23 το να είναι μια πλάκα καποιων παιδιών μου φαίνεται
κάπως παράξενο.

Ο λόγος είναι ότι είναι μακριά απο το χωρίο και απο ότι καταλαβαίνω δεν
πήγαινε και κόσμος εκεί.

Ταυτόχρονα παιζει και η περίπτωση κάποιας παρακρατικής ομάδας ("UCK")
ακόμα και καταφύγιο καποιων παρανόμων.
Βέβαια του ότι πέθαναν κάποιοι καλόγεροι σίγουρα προβληματίζει
πιστεύω όλους μας..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-07, 10:57
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,
εχω απο εχθες το πρωι που προσπαθω να παρω τηλεφωνα ή να κανω ψαχτιρη στο ιντερνετ, αλλα δεν βρισκω κατι ενδιαφερον γι αυτο το θεμα. Δεν μπορω να εξηγησω το γιατι, απλα περιμενω μια απαντηση απο εναν κατοικο της περιοχης πλεον για να δουμε τι γινετε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-07, 12:15
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα Στέφανε!
Πολύ εντυπωσιακές και οι φωτογραφίες! Μου σηκώθηκε η τρίχα!
Εάν γίνει αποστολή ή κάποια εκδρομή προς τα εκεί, δηλώνω ζωηρό ενδιαφέρον για συμμετοχή!
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-07, 13:31
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Φίλοι μου χαιρετώ...
ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με τα αρχικά σχόλια του αγαπητού συνταξιδιώτη που έβαλε το θέμα. Δεν ξέρω τι λένε οι ντόπιοι, πάντως εγω όταν είχα πάει μαζί με άλλα τρία άτομα στο μοναστήρι αυτό και ήταν μετά το 2005 που αναφέρεται το περιστατικό, μια χαρά ένοιωσα κι εγω και οι υπόλοιποι. Δεν είχαμε καμμία αρνητική αίσθηση και μάλιστα το αντίθετο ήταν τόσο γαλήνια βλέποντας την υπέροχη θέα πάνω απο το μοναστήρι που κάτσαμε αρκετή ώρα.
Τώρα όσο για τα σύμβολα έχω να πω τούτο. Παλαβοί και βλαμμένοι υπάρχουν χιλιάδες οι οποίοι μπορεί να πάνε οπουδήποτε και να κάνουν τελετές, όργια, μάτι ότι άλλο βάλλει ο αρρωστημένος νους τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος έκανε κάτι πάει ο Σατανάς και στήνει αντίσκηνο.
Σατανάδες είμαστε εμείς οι ίδιοι και ο τρόπος που σκεφτόμαστε. Η πραγματικότητα γύρω μας και μέσα μας ξεπερνά και την πιο αρρωστημένη φαντασία και σενάριο. Λοιπόν δεν χρειαζόμαστε άλλους σατανάδες αρκούμε εμείς μόνοι μας.
Όμως σαν εκδρομή είναι και πολύ ενδιαφέρουσα και υπέροχη και θα ήταν όμορφο να πάμε... ελπίζω να βρεθούμε στην συνάντηση και να το οργανώσουμε...
Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-07, 14:06
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε Απεριττε,

ενδιαφερον αυτο που λες. Οσο και αν εχω ψαξει δεν εχω βρει στοιχεια γι αυτο το θεμα. Θα μπορουσες να μας πεις τι αλλο παρατηρησες?Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-07, 14:13
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Arrow

Όντως πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα!! Και εμένα μου σηκώθηκε η τρίχα στη σκέψη της μορφής του διαβόλου πάνω στο βουνό, της «καταστροφής» του εσωτερικού του μοναστηριού καθώς και της «προσβολής» των νεκρών μοναχών!!
Θα ήταν πάρα πολύ ωραία αν η Πυθέας επισκεπτόταν το μοναστήρι και να έκανε μια επιτόπια έρευνα!
Και εμένα το ενδεχόμενο να έχουν κάνει μια "πλάκα" κάποια "παιδάκια" μου φαίνεται λίγο απίθανο, από τη στιγμή που έχει πάρει τέτοια έκταση το όλο θέμα σε όλο το χωριό και φαντάζομαι και στα γύρω χωριά. Πάντως αν κάποιος επισκεφτεί το μέρος μη παραλείψει να μας ενημερώσει και εμάς!!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διάβασα το δημοσίευμα της εφημερίδας. Πρόκειται για τη Μονή Αβγού, μια από τις πλέον παλιές Μονές της Αργολίδας, που βρίσκεται στην επαρχία Κρανιδίου, σε απόσταση μικρότερη της μιας ώρας από την πόλη του Ναυπλίου.
Έτσι παρατημένη που είναι, είναι λογικό να γίνεται στέκι ναρκομανών, άστεγων και μεταναστών, οπότε μου φαίνεται λογικό να φοβάται να πάει ο κόσμος εκεί, άλλωστε είναι σε απομονωμένη περιοχή, όπου θέλοντας και μη αγριεύεσαι τη νύχτα. Όλα τα υπόλοιπα νομίζω πως ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας.
Τα simulacra είναι όντως ενδιαφέροντα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-11-07, 14:37
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Μηχαλη σε ευχαριστω πραγματικα για τα σχολια σου, και γι αυτο το λογο επικοινωνισα μαζι σου μιας και εισαι απο την ευρητερη περιοχη. ΕΝδιαφεροντα αυτα που λες οτι δεν ισχυουν. Και ο φιλος Απεριττος ειπε πως δεν ενιωθε κατι εκει περα περα απο ενα αισθημα γαληνης. Οποτε ουσιαστικα το αρθρο ηταν μουφα.Το ατομο δηλαδη ειπε ψεμματα και σε μενα.Τελος παντων, αν μη τι αλλο μαθαμε τι ισχειυ και τι οχι.Μηχαλη σε ευχαριστω πραγματικα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Οποτε ουσιαστικα το αρθρο ηταν μουφα.Το ατομο δηλαδη ειπε ψεμματα και σε μενα.
Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία του εάν ήταν ψέμα ή όχι. Δεν μπορώ να κρίνω τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός αλλά φαντάζομαι πως κάτι τέτοιες ιστορίες, αναπόφευκτα θα διογκώνονται στον τύπο προς όφελος της αναγνωσιμότητας και των πωλήσεων. Από ΄κει και πέρα, εάν κάποιος βίωσε θετική ή αρνητική ενέργεια εγώ δεν μπορώ να το κρίνω.
Για την ιστορία του πράγματος, σας λέω ότι στην Αργολίδα αλλά και σε γύρω περιοχές, υπάρχουν τόποι που θεωρούνται "φορτισμένοι" με διαφόρων ειδών ενέργειες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.