Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Η Σιωπή (Νίκος Παπαμιχαήλ "skio")




Διαβάστε το νέο διήγημα από τον skio -----> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=36




Όταν οι Δίδυμοι Ήλιοι έδυσαν την τελευταία μέρα του Έτους των Αναταραχών, ένα παράδοξο φαινόμενο έκανε την εμφάνιση του για πρώτη φορά στον ουρανό. Το παρατήρησαν για πρώτη φορά στη μακρινή Θουρία, όταν ξεπρόβαλλε πάνω από τις κορυφές των Χάλκινων Ορέων. Έπειτα το είδαν οι παράφρονες αστρονόμοι του Βασιλείου του Άββωνος κι αμέσως χώθηκαν σκυφτοί στις σκονισμένες βιβλιοθήκες τους, τριγυρισμένοι από αρχαίους τόμους και αλλόκοτα όργανα, αποφασισμένοι να ξεκλειδώσουν τα μυστικά του. Και τέλος, όλοι οι κάτοικοι αυτού του απελπισμένου κόσμου έγιναν μάρτυρες αυτής της φρικτής παρέκκλισης από τους νόμους της φύσης, αυτού του αλλόκοτου συμβάντος, που κουβαλούσε μαζί του οιωνούς καταστροφής και απόγνωσης. Κι οι προσευχές τους στους Θεούς πλήθυναν, μα Αυτοί απλά αδιαφορούσαν.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-07, 21:58
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Το διηγημα μου ειναι εμπευσμενο απο το τραγουδι των Iron Maiden 'Out of the Silent Planet'. Γραφτηκε σε μια περιοδο δυο μηνων (ναι, γραφω αργα) και αρχικα σκοπευα να το στειλω στο '9' της Ελευθεροτυπιας (που μπορει και να κανω).

Οι κυριοτερες μου επιρροες σε γενικοτερο επιπεδο ειναι ο Lovecraft αλλα και ο Tolkien, ο Poe και ο Βερν. Ασχολουμαι γενικοτερα με τη φαντασια (ηρωικη-επιστημονικη-τρομο) και λιγο με το κομικ.

Αυτη τη στιγμη κανω μια προσπαθεια για το πρωτο μου κομικ, καθως και τη δημιουργια ενος campaign setting για το D&D. Μπορειτε να δειτε λεπτομερειες στην ιστοσελιδα μου http://members.lycos.co.uk/skiovatis

- Νικος aka Skio
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.