Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 30-01-10, 12:52
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ Kipriane ευχαριστώ που απάντησες. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη. Το μόνο πρόβλημα στον κόσμο δεν είναι μόνο αν κάποιος πρέπει η δεν πρέπει να ασχοληθεί με την μαγεία. Στο κάτω κάτω είναι επιλογή του.Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πέσει θύματα μαγείας και αυτοί είναι που χρειάζονται πραγματικά βοήθεια και μια εξήγηση.
Όταν η ζωές αυτών και όλης της οικογένειας τους καταστρέφονται δίχως λογική αιτία.Όταν τα περισσότερα μέλη μιας οικογένειας έχουν μια ανίατη σπάνια ασθένεια διαφορετική του καθενός ώστε να απορρίπτεται η κληρονομικότητα και τα αρνητικά συμβάντα δεν έχουν τελειωμό. Όταν η γραμμή της ζωής τους έχει τα ίδια μαύρη πορεία σε κάθε προσπάθεια ευημερίας για χρόνια ολόκληρα, καταρρίπτοντας το νόμο των πιθανοτήτων. Εδώ θέλω να μιλήσουν όλοι <<γνώστες>> που αναπτησουν την αμπελοφιλοσοφία υποστηρίζοντας την ύπαρξη της μαγείας λέγοντας πως δεν είναι κακή η καλή, η μαύρη και άσπρη.
Εδώ, στα δύσκολα χρειάζονται οι γνώσεις και οι αποδείξεις αλλά βλέπω πως ελάχιστοι μιλούν ενώ κανείς δεν έχει την λύση,τη θεραπεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 30-01-10 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 30-01-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika* Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν η ζωές αυτών και όλης της οικογένειας τους καταστρέφονται δίχως λογική αιτία.Όταν τα περισσότερα μέλη μιας οικογένειας έχουν μια ανίατη σπάνια ασθένεια διαφορετική του καθενός ώστε να απορρίπτεται η κληρονομικότητα και τα αρνητικά συμβάντα δεν έχουν τελειωμό. Όταν η γραμμή της ζωής τους έχει τα ίδια μαύρη πορεία σε κάθε προσπάθεια ευημερίας για χρόνια ολόκληρα, καταρρίπτοντας το νόμο των πιθανοτήτων. Εδώ θέλω να μιλήσουν όλοι <<γνώστες>> που αναπτησουν την αμπελοφιλοσοφία υποστηρίζοντας την ύπαρξη της μαγείας λέγοντας πως δεν είναι κακή η καλή, η μαύρη και άσπρη.
Εδώ, στα δύσκολα χρειάζονται οι γνώσεις και οι αποδείξεις αλλά βλέπω πως ελάχιστοι μιλούν ενώ κανείς δεν έχει την λύση,τη θεραπεία.
Ποιό είναι ακριβώς το ζήτημα/ερώτημα εδώ;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 30-01-10, 17:04
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Φίλε Trithemius, έχεις δίκιο. Δεν έγινε κατανοητή η ερώτησή μου. Παρεμπιπτόντως βρίσκονταν στο σημείο που έκοψες....<<Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πέσει θύματα μαγείας και αυτοί είναι που χρειάζονται πραγματικά βοήθεια και μια εξήγηση.>>
Πιο λιανά. Αν και πως λύνονται τα μάγια.
Σε προηγούμενα post μου έχω ξανακάνει την ερώτηση οπότε θεωρώ περιττό σε κάθε ανάρτησή μου να ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.
Λοιπόν πάμε άλλη μια πάλι για τυχόν παρερμήνευση.
Αν μπορεί να απαλλαγεί κανείς από τα μάγια αποτελεσματικά και με ποιον τρόπο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 30-01-10 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 30-01-10, 17:56
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika* Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεί να απαλλαγεί κανείς από τα μάγια αποτελεσματικά και με ποιον τρόπο?
Καταρχας σορρυ που θα το πω αλλα πρεπει να εισαι πολυ χαζος ωστε να πιστεψεις οτι οι νεκροι μπορουν να αναστηθουν (ιστορια που εγινε γνωστη απο τις ειδησεις)

Και ας παμε στο ερωτημα. Δεν ειναι μονο ενας τροπος να ελευθερωθεις απο τα μαγια. Η πρωτη κινηση σου ειναι να ψαξεις τον χωρο σου για τυχον μπουγιουμια. Ειναι ειτε υφασματακια γεματα βοτανια, ραμμενα με συγκεκριμενο τροπο ειτε πιο περιτεχνα πουγκακια. Οτι παραξενο βρεις καλα εισαι. Αν το βρεις το μαγικο λυνεται απο μονο του. Γι'αυτο και τα κρυβουν μεσα σε γλαστρες ή στο χωμα για να ενεργησουν. Οσο ειναι κρυμμενα τοσο λειτουργουν. Αν τα βρεις παυει να ισχυει το αποτελεσμα τους. Αν δεν βρεις κατι και πιστευεις ακομα πως εισαι "μαγεμενη" πας στο βαρυ πυροβολικο. Αγιασμο με το λυσιμο του Αγιου Κυπριανου. Μπορεις να το κανεις μονη σου (αν και σιγουρα θα γελας τωρα γιατι το βρισκεις χαζο) ή να πας σε παππα. Το λυσιμο αυτο ειναι απο εναν πρωην μαγο (μπορεις να το καρατσεκαρεις) και πιανει σε ολες τις γητειες και τα μαγια. Ειναι σιγουρο αποτελεσμα.

Αλλα για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να καταλαβεις ή τουλαχιστον να δεις οτι οντως εισαι κατω απο μαγια. Πραγμα που σημαινει πολλοι καυγαδες οταν εισαι παρον. Στο σπιτι σου, στις παρεες σου. Οταν η τυχη σου εχει τα μαυρα της τα χαλια. Οταν υπαρχει θανατικο στην οικογενεια σου και γενικα γυρω σου, και να συνδεονται με σενα. Οταν η δουλεια σου καταστρεφεται. Οταν στα ξαφνικα αρρωσταινεις και δεν υπαρχει εξηγηση. Και αλλα πολλα. Και μεσα σε αυτο μπορει να ειναι και η αποτυχια στισ σχεσεις. Γενικα οτι αρνητικο.

Αλλα δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση αν πιστευεις ή οχι στη μαγεια και στα ξορκια. Σημασια εχει οτι αυτος που το εκανε πιστευει σε αυτα. Οποτε και πιανει. Γιατι η πιστη του στη μαγεια δινει αυτη την δυναμη που χρειαζεται και την απαραιτητη ενεργεια για να φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 30-01-10, 18:23
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας σορρυ που θα το πω αλλα πρεπει να εισαι πολυ χαζος ωστε να πιστεψεις οτι οι νεκροι μπορουν να αναστηθουν (ιστορια που εγινε γνωστη απο τις ειδησεις)
Αυτό δεν το κατάλαβα καν. Δεν έχω ιδέα για το τι λες και με το τι σχέση έχουν οι νεκροί με την απλή ερώτηση μου αν και πως λύνονται τα μάγια.
Αν θέλεις κανε το λιανά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ας παμε στο ερωτημα. Δεν ειναι μονο ενας τροπος να ελευθερωθεις απο τα μαγια. Η πρωτη κινηση σου ειναι να ψαξεις τον χωρο σου για τυχον μπουγιουμια. Ειναι ειτε υφασματακια γεματα βοτανια, ραμμενα με συγκεκριμενο τροπο ειτε πιο περιτεχνα πουγκακια. Οτι παραξενο βρεις καλα εισαι. Αν το βρεις το μαγικο λυνεται απο μονο του. Γι'αυτο και τα κρυβουν μεσα σε γλαστρες ή στο χωμα για να ενεργησουν. Οσο ειναι κρυμμενα τοσο λειτουργουν. Αν τα βρεις παυει να ισχυει το αποτελεσμα τους. Αν δεν βρεις κατι και πιστευεις ακομα πως εισαι "μαγεμενη" πας στο βαρυ πυροβολικο. Αγιασμο με το λυσιμο του Αγιου Κυπριανου. Μπορεις να το κανεις μονη σου (αν και σιγουρα θα γελας τωρα γιατι το βρισκεις χαζο) ή να πας σε παππα. Το λυσιμο αυτο ειναι απο εναν πρωην μαγο (μπορεις να το καρατσεκαρεις) και πιανει σε ολες τις γητειες και τα μαγια. Ειναι σιγουρο αποτελεσμα.

Αλλα για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να καταλαβεις ή τουλαχιστον να δεις οτι οντως εισαι κατω απο μαγια. Πραγμα που σημαινει πολλοι καυγαδες οταν εισαι παρον. Στο σπιτι σου, στις παρεες σου. Οταν η τυχη σου εχει τα μαυρα της τα χαλια. Οταν υπαρχει θανατικο στην οικογενεια σου και γενικα γυρω σου, και να συνδεονται με σενα. Οταν η δουλεια σου καταστρεφεται. Οταν στα ξαφνικα αρρωσταινεις και δεν υπαρχει εξηγηση. Και αλλα πολλα. Και μεσα σε αυτο μπορει να ειναι και η αποτυχια στισ σχεσεις. Γενικα οτι αρνητικο.

Αλλα δεν εχει να κανει σε καμια περιπτωση αν πιστευεις ή οχι στη μαγεια και στα ξορκια. Σημασια εχει οτι αυτος που το εκανε πιστευει σε αυτα. Οποτε και πιανει. Γιατι η πιστη του στη μαγεια δινει αυτη την δυναμη που χρειαζεται και την απαραιτητη ενεργεια για να φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Όσο για όλα αυτά, κατανοητά και ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
Ελπίζω να είναι έτσι αν και πολλοί λένε πως κρύβονται κίνδυνοι και χρειάζεται προστασία κατά το διάβασμα των ευχών.Πόση δύναμη έχουμε εμείς ώστε να προστατευτούμε από επίθεση ανωτέρων δυνάμεων?
Θα ενοχλήσουν μόνο αυτόν που διαβάζει τοις ευχές η τα άλλα μέλη της οικογένειας?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 30-01-10 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 30-01-10, 18:54
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika* Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν το κατάλαβα καν. Δεν έχω ιδέα για το τι λες και με το τι σχέση έχουν οι νεκροί με την απλή ερώτηση μου αν και πως λύνονται τα μάγια.
Αν θέλεις κανε το λιανά.

Αυτο ηταν ενα ρεπορταζ που ετυχε να ακουσω, με εναν τυπο νομιζω ο οποιος πηγε σε μεντιουμ/μαγο για να του αναστησει την μανα και εχασε κοντα στα 4.000 χιλιαρικα νομιζω.

Όσο για όλα αυτά, κατανοητά και ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
Ελπίζω να είναι έτσι αν και πολλοί λένε πως κρύβονται κίνδυνοι και χρειάζεται προστασία κατά το διάβασμα των ευχών.Πόση δύναμη έχουμε εμείς ώστε να προστατευτούμε από επίθεση ανωτέρων δυνάμεων?
Θα ενοχλήσουν μόνο αυτόν που διαβάζει τοις ευχές η τα άλλα μέλη της οικογένειας?
Θα σου πω απο την προσωπικη μου εμπειρια. Οσες φορες εχω λυσει μαγια ειτε σε μενα ειτε σε καποιον αλλο, κακο δεν επαθα. Ουτε με πειραξε κατι. Οχι οτι αυτο δεν μπορει να συμβει. Δεν ειμαι θεος ουτε θαυματοποιος. Απλα δεν μου ετυχε κατι τετοιο ακομα. Για να μπορεσω να λυσω ενα μαικο, χρησιμοποιω ξορκια γνωστα σαν λυσιματα. Ειναι "ευχες" οι οποιες ζητανε βοηθεια και ενισχυση απο αγγελικες δυναμεις ή δυναμεις του φωτος γενικα. Προστασια θες σε τετοια θεματα. Και η πιο απλη ειναι ο Κυκλος. Δεν ξερω αν γνωριζεις τι ειναι. Δυναμη παντως εχουμε απεριοριστη απλα πρεπει να μαθουμε να την χρησιμοποιουμε. Για να τα βαλουμε με ανωτερες σκοτεινες δυναμεις (δαιμονες και τετοια) ειναι καθαρη αυτοκτονια.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 31-01-10, 08:23
kiprianos1 Ο χρήστης kiprianos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-12-2009
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το να πάθεις κάτι που έχει σκάση με την μαγεία δεν είναι πάντα απαραίτητα από άλλο χέρι πως λύνεται θα βρεις άπυρους τρόπους αλά θα δώσω μια προσωπική εμπειρία που δεν μπορώ να βρω λύση όπως μπορεί να γνωρίζεται το όνομα μου δεν είναι απλό όσους ξέρω να φέρουν το όνομα Κυπριανός που είναι το όνομα μου έχουν σκεση με κάτι μαγικό κάτι που δεν μπορείς να εξηγήσεις και εγώ δεν πας πίσω δεν θα πιστέψετε απλά έχω κάποια χαρίσματα που αυτά δεν λέω ότι με κάνουν ξεχωριστώ απλά γ ία μένα είναι άσκημα για άλλον μπορεί να του άρεσε και αλλά που μου συμβαίνουν πχ να ξέρει κομμάτια από το μέλλων του όπως ξέρω άλλο παράδειγμα ένας από τους 10 εξορκιστές τώρα αν του μιλήσεις ξέρει το όνομα σου πριν το πεις τυχαίο ?όσο για άμα θες είμαι διαθετημενος να σε ακούσω Angelika και άμα μπορώ να βοηθήσω, επίσης και εγώ έχω ένα πνεύμα μαζί μου που μου καταστρέφει την ζωή είπα πολλά και είμαι σίγουρος θα πείτε όλοι ψεύτης αλλά μακάρι να ήμουνα το ότι το λέω δεν σημαίνει ότι μου αρέσει και είμαι περήφανος
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 31-01-10, 10:09
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Να ζητήσω αρχικά συγνώμη διότι δεν διάβασα τις τελευταίες 10 απαντήσεις.
Γράφω το ποστ προς απάντηση σχετική με τη "δουλειά" και το έργο ενός μάγου. Αυτό διότι βλέπω ενδιαφέρον από πολλούς.

Αρχικά να τονίσω ότι ο πραγματικός μάγος ΔΕΝ κάνει δουλειά. Επίσης να τονίσω ότι υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στους ταχυδακτυλουργούς-τεχνουργούς μάγους και στους κανονικούς.

Ένας πραγματικός μάγος μαθαίνει και εξελίσσει με τη σειρά (σχεδόν) που αναφέρονται τα παρακάτω :

1) Μαθαίνει τον εαυτό του. Μαθαίνει πότε κάτι θέλει εξαιτίας τους σώματός του, εξαιτίας τους συναισθηματικού του κελύφους (αστρικό σώμα), του νοητικού του κελύφους (αιθερικό σώμα) και πότε από καθαρή επιλογή του.

2) μαθαίνει να ζει σε σχέση με το πραγματικό του ΕΓΩ και όχι να είναι ο χαρακτήρας που νομίζει ότι είναι (δλδ ότι ελέγχει και ορίζει το τι θέλει το σώμα του, το τι αισθάνεται, το τι σκέπτεται και να τα χρησιμοποιεί)

3) συνειδητοποιεί το αθάνατο και ανεξάρτητο της φύσης του, το πραγματικό εγώ του και έτσι γίνεται ατομικότητα.

4) μαθαίνει την αντιστοιχία μεταξύ μικρόκοσμου (εαυτός) και μακρόκοσμος (σύμπαν). δλδ να αναγνωρίζει το ενεργειακό και νοητικό κέλυφος του σύμπαντος.

5) αναγνωρίζει την αρχή της ενότητας ή μονάδος, ότι το εγώ του είναι τμήμα αλλά και όλον με το εγώ του σύμπαντος.

6) μαθαίνει να δρα όχι σαν άνθρωπος αλλά σαν ατομικότητα αιώνια και ανεξάρτητη ακόμα κι από το σύμπαν μας. σαν μετάνθρωπος θα λέγαμε.

7) Η κατάσταση ύπαρξης αυτή σου δημιουργεί την ανάγκη να ισορροπείς τις δυνάμεις στο σύμπαν, να καταλαγιάζεις τις σκέψεις στους γύρω σου και στο κόσμο και με λίγα λόγια να δρας αγαπώντας το σύμπαν σαν δικό σου. Κάτι που είναι δικό σου αλλά όχι μόνο δικό σου.




Φυσικά τα παραπάνω ΔΕΝ τα κατανοεί κάποιος που ΔΕΝ είναι σε θέση να τα κατανοήσει άρα είναι άδικα λόγια εδώ μέσα. Άλλωστε γνωρίζουμε μόνο όσα βιώσαμε, τα υπόλοιπα είναι παραδοχές.

Κανένας σωτήρας δεν θα έρθει να σώσει ή να βοηθήσει κανένα. Όποιος χρειάζεται βοήθεια (στον κακό αυτό κόσμο??) λαμβάνει τα εργαλεία να προσπαθήσει να σωθεί/βοηθηθεί μόνος του... φυσικά ΜΟΝΟ εαν το ζητήσει.


Ο πραγματικός μάγος χειρίζεται τις δυνάμεις και τους νόμους του σύμπαντος κατά το τρόπο που χειρίζεται τα συναισθήματα και τις σκέψεις του. Οι τελετές είναι μόνο κάτι το επικουρικό. ΔΕΝ έχει ανάγκη να φανερώσει την ύπαρξή του διότι είναι εκεί ... όπου τον ενδιαφέρει. Μαθαίνει ότι θέλει, κάνει αυτό που πρέπει (για τους λόγους του) και το σύμπαν του είναι σαν ανοικτό βιβλίο.
Φυσικά τα παραπάνω είναι απλά λέξεις σε ένα φόρουμ... οι λέξεις πολύ δύσκολα περιγράφουν αυτές τις καταστάσεις και ακόμα πιο δύσκολα το κάνουν σε ένα φόρουμ.


Ωστόσο ένας μάγος ΔΕΝ διαχωρίζει το καλό από το κακό, το σωστό και το λάθος, το φως και το σκοτάδι.Είναι όλα συστατικά της ίδιας συμπαντικής σούπας και αυτός σαν ένας ακόμα μάγειρας, αλλάζει τις ισορροπίες τους προκειμένου να δημιουργηθεί το φαγητό της επόμενης μέρας.... βαδίζοντας τα μονοπάτια της γνώσης γνωρίζοντας να καθορίζει τα μέλλοντα.


Δεν είμαι πρόθυμος να κάνω εκτενής ανάλυση των όσων λέω παραπάνω... μην με πιστεύετε... είναι μόνο λόγια...
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 31-01-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Φίλε paul όσον αφορά την λέξη <<δουλειά>> την έχεις παρεξηγήσει. Ουσιαστικά κανείς δεν κάνει μια δουλειά εφόσον επιλεγεί αυτό που αγάπα. Ας είναι κομμωτής, μάγειρας, γιατρός, επιπλοποιός κτλ. Όλοι κάνουν τέχνη η λειτούργημα στα οποία συντονίζονται με τα ανώτερα επίπεδα για να πάρουν την έμπνευση η την φώτιση για να δημιουργήσουν η να ανακαλύψουν η να θεραπεύσουν. Τώρα η χρηματική ανταμειβη είναι απαραίτητο κακό.Μέσων επιβίωσης σε ένα σύστημα που έχει φτιαχτεί έτσι.Η σύνδεση με το μεταφυσικό κόσμο και την μαγεία είναι προσόν κάθε ανθρώπου, λίγο η πολύ. Είτε το γνωρίζει είτε όχι.

Φυσικά κάποιοι μπορούν να είναι περισσότερο συντονισμένοι με το σύμπαν.Σεβαστά και κατανοητά όλα αυτά περί ιδιότητας του μάγου αλλά πιο κάτω λες κάτι που αντικρούει το ένα το άλλο.(εκτός αν δεν κατάλαβα καλά).
Από την μια ο μάγος έχει τεράστια χαρίσματα και από την άλλη ο καθένας πρέπει μόνος του να λύσει τα μάγια? Με τι προσόντα?
Σα να λέμε...ένας ζωγράφος για να λέγετε ζωγράφος πρέπει να χει ταλέντο και μεγάλη εμπειρία αλλά αν θέλεις εσύ ένα καλό πίνακα, φτιάξε το μόνος σου.
Διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά.

Και τέλος ρώτησα ξεκάθαρα, πως μπορεί κανείς να λύσει τα τα μάγια του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 31-01-10 στις 15:01
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 31-01-10, 15:39
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Τρεις παρατηρήσεις λοιπόν :

1) Σχετικά με τη "δουλειά". Ρωτώ ευθέως κάθε έναν που με διαβάζει εδώ μέσα :
Κατά πόσο κάνετε τη τέχνη η το λειτούργημα στα οποία συντονίζεστε με τα ανώτερα επίπεδα για να πάρετε την έμπνευση η την φώτιση για να δημιουργήσετε η να ανακαλύψετε η να θεραπεύσετε???? Το 1% αν απαντήσει θετικά θα είμαι πολύ αισιόδοξος. Σου είπα και παραπάνω : Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα... εσύ μου απάντησες γεμάτη αλαζονία τι ξέρω για τη ζωή σου και σε κρίνω μπλα μπλα μπλα ... (αν ήσουν 70 χρονών χορτάτη από τη ζωή, θα είχες τις απαντήσεις που ψάχνεις)


2) Σχετικά με την αντίφαση : Ο καλός ζωγράφος δεν βάζει άλλους να ζωγραφίσουν τους πίνακές του, ούτε αντιγράφει άλλους. Ο σωστός ζωγράφος κάνει ο ίδιος τους πίνακές του. Και για να γίνει κάποιος καλός ζωγράφος, πρέπει πρώτα να ΖΗΤΗΣΕΙ να μάθει, έπειτα να μάθει και τέλος να δημιουργήσει ή και μεγαλουργήσει.

3) Επειδή ρωτάς εσύ πως να λύσεις τα μάγια σου, θα σου πω αλλά ότι κατάλαβες κατάλαβες :

α) Εφόσον εντοπίσεις τι είδους μαγεία σε κάνανε, να μην διατηρείς το συναίσθημα που σου δημιουργεί και τις σκέψεις που σου προκαλεί το συγκεκριμένο μοτίβο που σου επιβάλαμε.

β) Εαν δεν μπορείς ή δεν δύνασαι να εντοπίσεις τη μαγεία (ή καλύτερα μοτίβο) που σου επιβάλανε ή επιβάλουν, μπορείς απλά να ορίζεις τον εαυτό σου, το ποιος είσαι και το σε ποιά πραγματικότητα ζεις, κάθε φορά που αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι γίνεται σχετικό με "τα μάγια" που σου κάνανε.

γ) Αν κάποιος δεν μπορεί τα παραπάνω, απλά ψάχνει στο ίντερνετ και εκτελεί κάθε ξόρκι προστασία που βρήσκει, είτε είναι δοκιμασμένο είτε όχι. Αυτό έως ότου βρει αυτό που του ταιριάζει και κάνει δουλειά για αυτόν.



Αν δεν κατάλαβες κάτι το ουσιαστικό από τα παραπάνω, πριν βιαστείς να με ξανακρίνεις, θυμήσου ότι εφόσον είσαι σε θέση να με κρίνεις, ΔΕΝ είσαι σε θέση να ρωτάς για να μάθεις. Κάποιος που γνωρίζει περισσότερα έχει δικαίωμα να κρίνει, όχι το αντίθετο.


Οπότε επέλεξε : 1) είτε γνωρίζεις και κρίνεις - 2) είτε δεν γνωρίζεις και μαθαίνεις.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.