Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-04-13, 00:05
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anatolia Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναι και οχι
να στο θεσω αλλιως
μενω στη κομοτηνη αλλα καταγομαι απο ενα χωριο της χαλκιδικης
ωραια ως εδω ?
λοιπον οταν ειμαι στη κομοτηνη το μιζερο αυτο ρολοι που μετραει τον εαυτο του πριν ακομα κανω δυο πραγματα εχει τελιωσει το μετρημα του
αντιστοιχα
στο χωριο εχω κανει χιλια δυο πραγματα και δεν εχει ακομα ξεκινησει να μετραει
η ουσια τωρα
ειναι οτι εκει που εχω τις λιγοτερες παρεμβολες και ειμαι πιο εναρμονησμενος με το περιβαλλον μου τα προβληματα μου λυνονται μονα τους
θες να λυσεις μεγαλα ερωτηματα ? ξεκινα με τα μικρα !!!

Δεν νομιζω να λύσω το συγκεκριμένο ερώτημα με όσα μικρότερα και αν ασχοληθω.. Παραταύτα είναι σωστη φιλοσοφια για ποιο πρακτικά ζητήματα..
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-13, 14:06
paulos 100 Ο χρήστης paulos 100 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Περιοχή: θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Ο ανθρωπος ειναι τρισυποστατος. Εχει πνευματικα-συνειδητοτητα,ενεργειακα-ψυχισμος,και υλικα-σωμα,στοιχεια.Ειναι δηλαδη 3 σε 1.Ζει στην ολη αντικειμενικη πραγματικοτητα-που δεν ειναι μονο υλικη,και ειναι μερος του ολου.Η βαση της υποστασης του ειναι η συνειδητοτητα.Η λειτουργεια της νοημοσυνης παραγει την κατανοηση,και αυτη η κατανοηση αυξανει την συνειδητοτητα.Οι ανθρωποι που κατανοουν,οι νοημονες δηλαδη,εχουν αυξημενη συνειδητοτητα.Εκεινοι που δεν λειτουργουν την νοημοσυνη τους εχουν μικροτερη συνειδητοτητα.Ειναι υποθεση βαθμου.Η ολη αντικειμενικη πραγματικοτητα ειναι μια μεγαλη και αλληλενδετη ενοτητα.Εχει επιπεδα και στοιχεια.Ολα αυτα μαζι συνυπαρχουν.Ο καθε διαχωρισμος η' η απομονωση καποιων στοιχειων η' το ξεχωριστο σε σχεση με το ολο ειναι λαθος,και οδηγη σε λαθος συμπερασματα.Αρα ο διαχωρισμος πνευματος και υλης-που ειναι απλα συμπυκνωμενη ενεργεια,ειναι λαθος-αγνοια.Η ολοκληρωμενη αναπτυξη και το αλληλενδετο ολων αυτων,και ως προς τα ολα ανθρωπινα στοιχεια, και ως προς την ολη αντικειμενικη πραγματικοτητα,ολα αυτα μαζι δημιουργουν την ισορροπια,και αυτη η ισορροπια εχει αμεση σχεση με την αρμονια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.