Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 19:48
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Μία περίεργη σύμπτωση

Γεια σε όλους

Έχω να διηγηθώ την ακόλουθη ιστορία, που μου συνέβη όταν ήμουν ακόμα δεκαεννιά ετών (τώρα είμαι τριαντα-ενός), και σπούδαζα στην Αγγλία.
Εκείνη την περίοδο κατοικούσα σε ένα μέρος του Λονδίνου, και συνήθιζα να πηγαίνω σε βιβλιοπωλεία λόγω του αντικειμένου των σπουδών μου που ήταν η φιλοσοφία, αλλά και του ενδιαφέροντος μου για τη λογοτεχνία.
Είχα ανακαλύψει και ένα μικρό ελληνικό βιβλιοπωλείο, με πολύ παλιά βιβλία, και παρόλο που μου φαινόταν κάπως παράξενη η ατμόσφαιρα εκεί (τα περισσότερα βιβλία ίσως να ήταν μυστικιστικής θεματολογίας) αποφάσισα κάποια στιγμή να ξαναπάω.
Οι περισσότεροι εδώ υποθέτω δε ξέρουν το Λονδίνο, γι αυτό θα πω ορισμένα πράγματα για το δρόμο Tottenham court road όπου βρίσκονται συγκεντρωμένα τα περισσότερα βιβλιοπωλεία. Αυτός είναι ένας αρκετά μεγάλος δρόμος, όμως το βιβλιοπωλείο όπου ήθελα να παω ήταν σε ένα στενό, κάθετο σε εκείνον. Η περιοχή ήταν στο κεντρικό Λονδίνο, δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο σε αυτήν, δεν ήταν ούτε η καλύτερη αλλά ούτε και καμιά κακόφημη.
Καθώς βημάτιζα στην Tottenham court κατανόησα σύντομα οτι δε θυμόμουν πού ακριβώς βρισκόταν το ελληνικό βιβλιοπωλείο. Είχα μόνο αμυδρά την εντύπωση οτι ήταν στην αρχή της. Έτσι δοκίμασα σε ένα στενό, που μου θύμιζε κάτι, και εκεί όντως νόμισα οτι το βρήκα, μόνο που δεν ήταν ακριβώς το ίδιο.
Κατ αρχήν η διαφορά ήταν πως ήταν κλειστό. Έπειτα δεν υπήρχαν τα χαρακτηριστικά βιβλία και η ταμπέλα έξω απο αυτό. Θεωρούσα όμως οτι το κτίσμα το είχα θυμηθεί.
Γενικά αποδέχτηκα πάντως οτι είτε είχα πάει σε λάθος στενό, είτε το βιβλιοπωλείο είχε κλείσει. Η ώρα σε κάθε περίπτωση είχε περάσει, και τώρα έπρεπε να γυρίσω στην στάση του μετρό για να επιστρέψω στο σπίτι μου. Καθώς όμως προχωρούσα προς τον κεντρικό δρόμο άκουσα κάποιον να με φωνάζει (φώναζε γενικά, όχι αναφέροντας βέβαια όνομα). Γυρνώντας διαπίστωσα, προς έκπληξή μου, οτι όντως αναφερόταν σε εμένα, διότι με κοιτούσε χαμογελαστός. Ήταν ένας μαύρος.
Με ρώτησε αν έψαχνα το βιβλιοπωλείο. Του απάντησα πως ναι. Έπειτα μου είπε "έχει κλείσει". Περίμενε να απομακρυνθώ, ακόμα χαμογελώντας, αν και δε γύρισα να ξανακοιτάξω.

Παρόλο που δε μπορώ με ακρίβεια να θυμηθώ τί εντύπωση μου είχε κάνει αυτό το περιστατικό τότε, νομίζω οτι γενικά εκτιμούσα πως ο μαύρος θα έπρεπε να ήταν ένας υπάλληλος του βιβλιοπωλείου, που απλώς δεν τον είχα δει, αλλά είχε δει εκείνος εμένα. Ή κάποιος πελάτης που είχε κάποιο λόγο να με θυμάται, και απο σύμπτωση βρισκόταν εκεί όταν έφτασα στο στενό.
Πάντως νομίζω οτι είναι μια αρκετά αξιοπερίεργη ιστορία
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 20:41
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Δεν θα μπορούσε να είναι ένας κάτοικος της περιοχής που βλέποντάς σε να ψάχνεις για κάτι σε εκείνο το στενό να υπέθεσε ότι ψάχνεις για το βιβλιοπωλείο που έκλεισε και απλά η υπόθεσή του να επιβεβαιώθηκε;
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-11, 03:43
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ναι, είναι και αυτό πιθανό, αν και λιγότερο διότι απ ό,τι θυμάμαι δεν είχα σταματήσει μπροστά απο το βιβλιοπωλείο καθόλου εκείνη τη φορά, παρόλο που θα πρέπει να το κοιτούσα επίμονα καθώς πλησίαζα.
Επιπρόσθετα μου φαίνεται αρκετά παράξενο να είναι τόσο φιλικός ώστε να αρχίσει να μιλά σε έναν ξένο. Ιδίως στην παγερή Αγγλία κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο συνηθισμένο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kyriakos : 10-02-11 στις 03:45
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-11, 05:14
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είναι και αυτό πιθανό, αν και λιγότερο διότι απ ό,τι θυμάμαι δεν είχα σταματήσει μπροστά απο το βιβλιοπωλείο καθόλου εκείνη τη φορά, παρόλο που θα πρέπει να το κοιτούσα επίμονα καθώς πλησίαζα.
Επιπρόσθετα μου φαίνεται αρκετά παράξενο να είναι τόσο φιλικός ώστε να αρχίσει να μιλά σε έναν ξένο. Ιδίως στην παγερή Αγγλία κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο συνηθισμένο
Τι να σου πω; Παρόλο που όπως λες η Αγγλία είναι παγερή, εμένα προσωπικά με έχουν εκπλήξει αρκετές φορές ευχάριστα με τη συμπεριφορά τους οι κάτοικοι εδώ. Ίσως ο άνθρωπος αυτός να αποτέλεσε μια από αυτές τις ευχάριστες εκπλήξεις.
Αλλά και πάλι, εσύ τι σκέφτεσαι ότι θα μπορούσε να σημαίνει η εμπειρία σου πέρα από την "πεζή" ερμηνεία που δίνω εγώ;
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-11, 05:22
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή



Δε θεωρώ οτι έχει κάποια μεταφυσική σημασία, αν και ήταν αρκετά περίεργη, όμως περισσότερο περίεργη απο αυτήν ήταν όλη εκείνη η περίοδος της ζωής μου.
Αξίζει ίσως να αναφερθεί οτι απο εκείνο το βιβλοπωλείο είχα αγοράσει μόνο δύο βιβλία, που και τα δύο είχαν μία θεματολογία μυστικισμού. Μάλιστα το ένα ήταν μια παμπάλαια ελληνική έκδοση διηγημάτων της Μπλαβάτσκυ.

Όσο θυμάμαι εκείνη την περίοδο αναγκάζομαι να αποδεχτώ οτι ζούσα σχεδόν μέσα σε ένα όνειρο. Όλα έμοιαζαν πολύ πιο έντονα, και σημαντικά. Και παρόλο που ήταν δύσκολη για εμένα, νομίζω οτι αποτελούσε μια απο τις πιο έντονες διανοητικά περιόδους της ως τώρα ζωής μου.

Πάντως αν ήθελε κανείς να αποδόσει κάτι μεταφυσικό σε αυτό, θα γινόταν να παρουσιαστεί ο μαύρος (που θα είχε άλλωστε μια προφανή συμβολική σημασία ως κάτι το αρνητικό, κακόβουλο και ίσως επικίνδυνο) ως κάποια παράξενη οντότητα.
Βέβαια δε θα ήθελα να μου είχε μιλήσει στα ελληνικά. Αυτό- αν και πάλι θα γινόταν να εξηγηθεί λογικά- μάλλον θα με είχε τρομάξει

(Παρεμπιπτόντως είμαι αυτός που έστειλε το κείμενο "Στη γιορτή", αν θέλεις σημείωσε το στο thread του )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kyriakos : 10-02-11 στις 05:23
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-11, 08:45
Το avatar του χρήστη Σύλφη
Σύλφη Ο χρήστης Σύλφη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως αν ήθελε κανείς να αποδόσει κάτι μεταφυσικό σε αυτό, θα γινόταν να παρουσιαστεί ο μαύρος (που θα είχε άλλωστε μια προφανή συμβολική σημασία ως κάτι το αρνητικό, κακόβουλο και ίσως επικίνδυνο) ως κάποια παράξενη οντότητα.
Διάβασε τι γράφεις...και να σου θυμίσω οτι είσαι 31,με σπουδές στην φιλοσοφία,πράγμα που σημαίνει πως θα έπρεπε να είχες οξύνει την κριτική σου σκέψη και την αντίληψη σου για τον κόσμο.
Οι μαύροι δεν είναι οι μπαμπούλες που λέγαν οι παλιοί για να μας τρομάξουν.
Παραδέχεσαι οτι η ιστορία σου δεν έχει κάτι το μεταφυσικό.
Είναι σαν να την παρουσίασες για να καταλήξεις οτι τελικά ο ανθρωπος που σε εξυπηρέτησε,είναι κακόβουλη οντότητα,επειδή είναι μαυρος!!
Επίσης,πήγες μια φορά σε ένα ελληνικό βιβλιοπωλείο,αγόρασες 2 βιβλία που δεν τα θυμάσαι και πολύ,αλλά ήταν τόσο δυνατά για να εξαφανίσουν το ίδιο το βιβλιοπωλείο;
Μπορεί να απαντήσεις με επίθεση,αλλά θα ήθελα να διαβάσεις αυτά που γράφεις και συγνώμη,αλλά δεν γίνεται να μην αντιδράσω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-11, 11:41
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δε διέκρινες τη λέξη "συμβολικά". Οτιδήποτε μαύρο συμβολικά είναι κακό. Δεν έχεις ακούσει εκφράσεις όπως "μαύρη μαυρίλα" κλπ;
Προφανώς μη συμβολικά δεν έχουν τίποτα κακό οι μαύροι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.