Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-06-06, 11:38
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δες εδώ
"Συχνάζουν στις σπηλιές, στους γκρεμούς, στους αυχένες των βουνών, στα σταυροδρόμια και τα μονοπάτια, στις διαβάσεις, στις συκιές και στις καρυδιές. Αυτά τα δέντρα θεωρούνται ότι είναι κατοικημένα από υπερφυσικά όντα, γιαυτό όποιος θα κοιμηθεί κάτω από μια συκιά ή καρυδιά, κινδυνεύει από σοβαρές αρρώστιες."

από την άλλη πλευρά της ελλάδας (Κρήτη) είναι το επόμενο Link

επίσης εδώ

Enjoy reading.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-06, 12:27
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

R-b-t3r διάβασα τα σχετικά links που μου έστειλες με μεγάλο ενδιαφερων. Αν και είχα κάποιες δυσκολίες με τα Κρητικά αλλά ήταν πολύ ενδιαφέρονταν και λίγο πολύ πολλά από αυτά τα γνώριζα ήδη και τα οποία τα παρέθεσα σε προηγουμένη παρέμβαση μου.
Πάντως όταν εννοούν σταυροδρόμια δεν αναφέρονται στα σημερινά των μεγαλουπόλεων.
Διάβασα επίσης μια ιστορία για μια νεράιδα η οποία παντρεύτηκε με ένα θνητό κι έκανε και παιδιά μαζί του. Την έχω ακούσει να μου την λέει η μητέρα μου όταν ήμουν μικρός για μια νεράιδα την οποία παντρεύτηκε κάποιος γνωστός της γιαγιάς μου αφού πρώτα της άρπαξε το βέλος(το διάφανο μαντίλι που βάζουν στο Πρώσο) για να μην μπορεί να του φύγει ιστορία λέει ότι παντρευτήκανε κάνανε παιδιά και ήταν ευτυχισμένοι όμως μια μέρα εκεί που ξεσκόνιζε η νεράιδα βρήκε το βέλος το φόρεσε και εξαφανίστηκε...Η ιστορία αυτή μου είχε πει ότι συνέβη όταν στην περιοχή του Υμμητου και της Δάφνης υπήρχαν ρεματιές δέντρα και χωράφια.
Όπως είπα γνωρίζω κι άλλες ιστορίες για νεράιδες...
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-06, 09:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Rbt3r, μιας και είσαι σχετικός με αυτά τα θέματα, θα μπορούσες να μας ενημερώσεις αν τα δέντρα της συκιάς και της καρυδιάς έχουν κάποιες ουσίες που προκαλούν παραισθήσεις; Σε ρωτάω γιατί αυτές οι παραδόσεις δεν συναντούνται μόνο στην Κρήτη και έχω ακούσει πως το "γάλα" των καρπών της συκιάς περιέχει κάποια τοξίνη. θα περιμένω ενημέρωση.
Άγγελε, η ιστορία που παραθέτεις είναι επίσης διαδεδομένη και αυτή η παράδοση αναφέρεται και από τον Καζαντζάκη στην Αναφορά στο Γκρέκο. Το ίδιο πίστευε για τη μητέρα του, ότι ήταν νεράιδα που έχασε το μαντίλι της και μάλιστα έτρεμε στην ιδέα πως θα το έβρισκε και θα την έχανε. Αργότερα το ίδιο πίστευε και για κάθε αγαπημένη σκέψη ή ιδέα...
Στο hellenic nexus, στο τεύχος Φεβρουαρίου, δημοσιεύεται μια στήλη για αιθερικές παρουσίες στους δρόμους της μακρινής Κένυα. Οι οδηγοί αντιμετωπίζουν συχνά εκεί παρόμοια φαινόμενα, που πολλές φορές τους θέτουν σε κίνδυνο. Οι πρόσφατες μαρτυρίες μιλούν για έναν άνθρωπο που έψηνε καλαμπόκια(!), για παιδιά ή ημίγυμνες γυναίκες που διασχίζουν το δρόμο συνήθως κοντά σε γεφύρια και οι οδηγοί τις διαπερνούν με το αμάξι τους. Οι ψυχίατροι της Κένυα θεωρούν πως αυτές οι εμπειρίες είναι αποτέλεσμα της κόπωσης από την πολύωρη οδήγηση, της κατανάλωσης οινοπνεύματος και παραισθησιογόνων ουσιών.
Στη Γαλλία είναι γνωστή η εμφάνιση των Λευκών Κυριών και οι θεάσεις τους είναι πάρα πολλές, κυρίως στη Νότια Γαλλία, ενώ και στην Ελλάδα οι αναφορές είναι εκατοντάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-06, 11:47
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 5οος Αγγελος
Ενδιαφερον ακουγεται για τον ποδηλατη της Καλιθεας για πες ποια ειναι η ιστορια???
καλιθεα ειναι περιοχη στο νησι της ροδου!

εκει λενε οτι σκοτωθηκε ενας ποδηλαδης... τωρα καλοκαιρι ειναι η καπου στον οκτωβριο... αρχες του μηνα, ουτε που θυμαμαι... την ιστορια δεν την ξερω ολοκληρη... μονο οτι καποιοι τον ειδαν!!

επισεις λενε και στην Φιλερημο {εμφανιζεται η απλα ακουγεται να τον φωναζει, δεν ειμαι σιγουρη} μια μαυροφορεμενη γυναικα και φωναζει τον γιο της...

δεν εχω προσωπικες εμπειριες...αν και θα ηθελα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-06, 02:11
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Myrcora, που κατάλαβαν ότι ο ποδηλάτης που είδαν ήταν νεκρός; Τον ήξεραν;

Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποιο σημείο ακριβώς στην Καλλιθέα. Στον δρόμο Ρόδου-Καλλιθέας;

Που περίπου μένεις στην Ρόδο; Σε χωριό, στην πόλη, στην παλιά πολή; Αν μένεις στη πόλη, πες μου περίπου που. Έχει σημασία που σε ρωτώ...

Να σας πω και κάτι τώρα. Ο πάππους μου (από της μητρός μου το σόι) πέθανε το 93. Ήταν από τα κοσκινού (ένα μέρος της Ρόδου), αλλά έμενε αλλού. Όταν πέθανε οι κοσκινιάτες δεν το ήξεραν, και μια φορά ήρθε κάποιος στη γιαγιά μου και της είπε ότι τον είδε. Όταν του εξήγησε ότι είχε πεθάνει πριν καμιά εβδομάδα, ο άνθρωπος τα "έπαιξε"...

Ααα!!! Τι θυμήθηκα!!!! Είναι άσχετο με δρόμους..., αλλά έχει σχέση πάλι με τον πάππου μου: Μία φορά γύρω στο 2000 ήλθε έτσι όπως ήταν στην γιαγιά μου και έκατσε μαζί της και της μιλούσε!!! Είναι βεβαίως περιττό να σας πω ότι η γιαγιά μου κόντευε να πεθάνει... Βλέπεται πρώτη φορά της μιλησε νεκρός...!!! [αν σας ενδιαφέρει, θα δημοσιοποιήσω μήνυμα στο θέμα τελετές στο οποίο θα λέω μία τελετή που υπέστη (πάλι... ) ο πάππους μου εν αγνοία του]

Όλη μου η ευρύτερη οικογένεια έχει πολλές μεταφυσικές εμπειρίες...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-06, 07:40
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Rbt3r, μιας και είσαι σχετικός με αυτά τα θέματα, θα μπορούσες να μας ενημερώσεις αν τα δέντρα της συκιάς και της καρυδιάς έχουν κάποιες ουσίες που προκαλούν παραισθήσεις; Σε ρωτάω γιατί αυτές οι παραδόσεις δεν συναντούνται μόνο στην Κρήτη και έχω ακούσει πως το "γάλα" των καρπών της συκιάς περιέχει κάποια τοξίνη. θα περιμένω ενημέρωση.
Μιχάλη δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ κάτι, αν και για την καρυδιά το έχω ακούσει και εγώ ότι κάνεις "βαρύ" ύπνο αν κοιμηθείς από κάτω της...

Πιθανόν να είναι κάποια αρωματική ουσία που λειτουργεί σαν αποδιωκτικό εντόμων που σκορπίζεται στον αέρα με την διαπνοή. Όλες αυτές οι εντομοαποδιωκτικές ουσίες έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα στον άνθρωπο με αυτό που περιγράφω (γιατί το γνωστό "φιδάκι" δεν κάνει να χρησιμοποιείται σε κλειστούς χώρους ας πούμε? ) δηλαδή ζάλη, βαρύς ύπνος κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-06, 08:34
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Μιχάλη δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ κάτι, αν και για την καρυδιά το έχω ακούσει και εγώ ότι κάνεις "βαρύ" ύπνο αν κοιμηθείς από κάτω της...

Πιθανόν να είναι κάποια αρωματική ουσία που λειτουργεί σαν αποδιωκτικό εντόμων που σκορπίζεται στον αέρα με την διαπνοή. Όλες αυτές οι εντομοαποδιωκτικές ουσίες έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα στον άνθρωπο με αυτό που περιγράφω (γιατί το γνωστό "φιδάκι" δεν κάνει να χρησιμοποιείται σε κλειστούς χώρους ας πούμε? ) δηλαδή ζάλη, βαρύς ύπνος κτλ...
Τα ίδια γνώριζα κι εγώ, για αυτό κατέφυγα σε σένα, τον ειδικό, για να το πιστοποιούσες. Είναι πιθανό, λοιπόν, οι περίεργες ιστορίες για αυτά τα δέντρα να ξεκίνησαν από αυτές τις ιδιότητές τους. Μην ξεχνάμε πως μια άποψη θέλει τις μάγισσες να βίωναν εμπειρίες πετάγματος με τα σκουπόξυλα, χάρη στη βρώση ενός παραισθησιογόνου φυτού, που εδώ στην Αργολίδα λέγεται φιδόχορτο και φυτρώνει γύρω και από αυτά τα δέντρα που λέμε...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-06, 08:53
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα ίδια γνώριζα κι εγώ, για αυτό κατέφυγα σε σένα, τον ειδικό, για να το πιστοποιούσες.
Σιγά Μιχάλη μην είμαι και ο batman...
Ειδικός δεν είμαι, χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον βιολόγο με ειδικότητα στην βοτανική για να σου πεί περισσότερα. Εγώ κάνω μια εικασία βασιζόμενος σε αυτά που ξέρω (educated guess), και τίποτα περισσότερό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όχι, ο Μπάτμαν μπορεί να μην είσαι (ίσως είμαι εγώ...χεχεχε), όμως περί φυτών και χλωρίδας είσαι πιο αρμόδιος από εμένα. Να μην ξεφεύγουμε, όμως. Η εμφάνιση αυτών των παρουσιών εξηγείται από πολλούς με τη σκέψη ότι τα σταυροδρόμια, για παράδειγμα, αποτελούν κάτι σαν μεταίχμιο. Κάποιοι άλλοι λένε πως τα αιφνίδια γεγονότα με κάποιον τρόπο "αποτυπώνονται" στο σημείο που έγιναν (κάτι σαν εγγραφή) και μετά επαναλαμβάνονται αυτούσιες. Δεν ξέρω, αλλά ίσως η υγρασία να παίζει κάποιο ρόλο, αφού συνήθως συμβαίνουν σε χώρες με έντονη υγρασία. Τα περισσότερα φαντάσματα φαίνεται να "προτιμούν" βόρειες χώρες, όπως η Αγγλία, για παράδειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-06-06, 19:00
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Myrcora, που κατάλαβαν ότι ο ποδηλάτης που είδαν ήταν νεκρός; Τον ήξεραν;

Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποιο σημείο ακριβώς στην Καλλιθέα. Στον δρόμο Ρόδου-Καλλιθέας;

Που περίπου μένεις στην Ρόδο; Σε χωριό, στην πόλη, στην παλιά πολή; Αν μένεις στη πόλη, πες μου περίπου που. Έχει σημασία που σε ρωτώ...

Να σας πω και κάτι τώρα. Ο πάππους μου (από της μητρός μου το σόι) πέθανε το 93. Ήταν από τα κοσκινού (ένα μέρος της Ρόδου), αλλά έμενε αλλού. Όταν πέθανε οι κοσκινιάτες δεν το ήξεραν, και μια φορά ήρθε κάποιος στη γιαγιά μου και της είπε ότι τον είδε. Όταν του εξήγησε ότι είχε πεθάνει πριν καμιά εβδομάδα, ο άνθρωπος τα "έπαιξε"...

Ααα!!! Τι θυμήθηκα!!!! Είναι άσχετο με δρόμους..., αλλά έχει σχέση πάλι με τον πάππου μου: Μία φορά γύρω στο 2000 ήλθε έτσι όπως ήταν στην γιαγιά μου και έκατσε μαζί της και της μιλούσε!!! Είναι βεβαίως περιττό να σας πω ότι η γιαγιά μου κόντευε να πεθάνει... Βλέπεται πρώτη φορά της μιλησε νεκρός...!!! [αν σας ενδιαφέρει, θα δημοσιοποιήσω μήνυμα στο θέμα τελετές στο οποίο θα λέω μία τελετή που υπέστη (πάλι... ) ο πάππους μου εν αγνοία του]

Όλη μου η ευρύτερη οικογένεια έχει πολλές μεταφυσικές εμπειρίες...

οταν τρεχεις με μηχανη λιγο δυσκολο να κοιταξεις διπλα σου και να δεις εναν τυπο σαν μουμια-τυλιγμενο με γαζες- με κενο στα ματια, πανω σε ενα ποδηλατο!!!!
Δεν τον εχω δει ποτε τον τυπο... εδω που τα λεμε δεν το πιστευω κι ολας αλλα μου ειπαν οτι ηταν τοσο τρομαγμενοι και τοσο πανοικοβλητοι...!!!

δεν ξερω το σημειο ακριβως... πρεπει να ειναι εκει καπου στην κατηφορα που πας για το ροδος παλαντιουμ το ξενοδοχειο ή καπου πιο πισω...

μεσα στην πολη μενω... αλλα εχω ακουσει και πααααρα πολλα για την παλια πολη!!! οτι εχει κι εκει περιεργα! παρολοπου κυκλοφορω τα βραδια εκει... δεν εχω δει ποτε κατι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.