Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-06-08, 21:30
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

[QUOTE=Απέριττος]Που τον θυμήθηκες αυτόν τον ψευταρά; Πάντως για να διαβάζεις παραμύθια τις κρύες νύχτες του χειμώνα κοντά στο τζάκι είναι καλός...

Μπορεί να είναι "φεύγα" αλλά είναι καλό παιδί.. Αν μάθεις νέα του πες μου και μένα...

Μπορείς να κοροϊδεύεις πολλούς για λίγο, λίγους για πολύ, αλλά κανέναν για πάντα και... κυρίως τον εαυτόν σου...


Έτσι όταν εγω λέω κάτι ξέρω πολύ καλά τι λέω και με επιχειρήματα οπότε άστο καλύτερα.

αλλά δεν μπορεί να βγαίνει το κάθε παιδάκι που δεν γνωρίζει τι εστί Γιαννόπουλός και να του κάνει διαφήμιση. Επειδή εγω γνωρίζω δεν το δέχομαι
QUOTE]

Καταρχήν όταν χαρακτηρίζεις ανθρώπους εσύ είσαι το παιδάκι που δεν έχεις την παιδεία ίσως, να μιλήσεις με αποδείξεις . άντε γεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-08, 21:55
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι κι έτσι που τα λες.. αλλά μιας και εγω είμαι το παιδάκι..(τι καλά να ήμουν...) για πες μας σε πόσα απο αυτά τα μέρη που γράφει ο Γιαννόπουλος έχεις πάει να κάνεις προσωπική έρευνα; Όχι τίποτε άλλο να σου ζητήσουμε και συγνώμη δηλαδή... Όσο για τους χαρακτηρισμούς άσε να έχω την προσωπική μου γνώμη. Και στο κάτω κάτω που χαλάστηκες; Στο ψευταράς; Είναι 100% αλήθεια και ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι εδω που μπορούν να με επιβεβαιώσουν απλά δεν θέλουν να ανακατευτούν. Μετά στο φεύγα που είπα για τον Κούγκουλο; Τον ξέρεις; Επειδή εγώ τυχαίνει να τον γνωρίζω και ξέρω τι λέω δεν σημαίνει ότι με αυτό που λέω θέλω απαραίτητα να τον προσβάλλω. Δεν γνωρίζεις οπότε μην βασανίζεσαι να πάρεις τα κομμάτια ανθρώπων που σου είναι άγνωστοι. Όσο για την προσωπική σου γνώμη για τον Γιαννόπουλο πρέπει να σου πω ότι δύο τινά συμβαίνουν. Ή δεν ξέρεις πραγματικά τίποτε γι αυτόν ή είσαι δικός του και μπήκες εδω για να τον βγάλεις ξανά απο την αφάνεια. Αν όμως ανήκεις στην πρώτη περίπτωση έλα αύριο στην συνάντηση των μελών του στεκιού να σου πω περισσότερα... κερνάω και καφέ...
Φιλικά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 20-06-08 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-08, 11:37
ανιχνευτης Ο χρήστης ανιχνευτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει τα βιβλία του Γιαννόπουλου. Αν και σε κάποια σημεία είχα αμφιβολίες θεωρούσα ότι απλά δεν μπορούσε να μεταφέρει στο χαρτί κάποια γεγονότα ή ότι δεν ήθελε να εμβαθύνει περισσότερο. Δεν πστευα ότι είναι ψεύτης. Άντε να είναι κάπως ανακριβής και παρορμητικός. Τώρα μιλάς με βεβαιότητα και κάπου με μένος. Σίγουρα θα έχεις τους λόγους σου ( αντικειμενικούς ελπίζω ) αφού τον γνωρίζεις κιόλας. Αλλά μιας και δεν μπορούμε όλοι να είμαστε στη συνάντηση στο στέκι, αν θέλεις πές μας κάτι παραπάνω. Ένα δύο παραδείγματα , γιατί εγώ για να είμαι ειλικρινής έχω απογοητευτεί με αυτά που γράφετε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-08, 13:26
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Το θέμα είναι πως ότι γράφεται έχει και κάτι να προσφέρει, από πολλές απόψεις. Προσωπικά στα βιβλία του Γιαννόπουλου βρήκα 2 ιστοριούλες σχετικές με το δικό μου αντικείμενο, τις οποίες είχα ακούσει δεξιά και αριστερά χωρίς να έχω πλήρη εικόνα για αυτές. Τις χρησιμοποίησα στα βιβλία μου και ανέφερα τον Γιαννόπουλο στην βιβλιογραφία. Επίσης από ένα βιβλίο του Λιακόπουλου βρήκα κάτι αρχαία ρητά που έψαχνα και για το λόγο αυτό τον ανέφερα στην βιβλιογραφία. Όπου το συζήτησα μου έλεγαν μην τους βάζεις αυτούς στην βιβλιογραφία, θα εκτεθείς. Όμως από την στιγμή που εγώ πήρα κάτι, και μου χρησίμευσαν αυτά τα βιβλία, δεν μπορούσα να μην το κάνω. Το παν είναι να μπορεί ο αναγνώστης ή ο ερευνητής, να ξεχωρίσει και να διαχωρίσει μέσα από τα κείμενα που διαβάζει την πληροφορία, το κομμάτι της αλήθειας αν θέλετε, που αυτά εμπεριέχουν.

Έπεσε κάποτε στα χέρια μου ένα βιβλίο κάποιου Νικολάου Λίτσα. Αν θυμάμαι καλά λεγόταν «Μυστικές διαδρομές στην άγνωστη Ελλάδα». Το τι διάβασα εκεί μέσα, είναι να φρίξει κανείς. Ήταν η στιγμή που σκέφτηκα πως αν αυτό το βιβλίο το έβλεπα στην πυρά δεν θα στεναχωριόμουν καθόλου. Και όμως εκεί μέσα αναφέρονται δύο ιστορίες (και μέχρι εκεί βέβαια) που ισχύουν έστω και σαν μύθος και υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζω προσωπικά που τις ψάχνουν πολύ καιρό πριν βγει το συγκεκριμένο βιβλίο. Συμπέρασμα: ποτέ δεν ξέρεις από πού μπορείς να βρεις κάτι χρήσιμο.

Τώρα η οικειοποίηση φωτογραφιών και στοιχείων και η παρουσίαση τους ως προσωπικές ανακαλύψεις είναι κάτι το οποίο, αν συμβαίνει, οφείλουμε να το καταδικάσουμε. Αλλά πρώτα θα πρέπει να σκεφτούμε πόσοι και πόσοι άλλοι το έκαναν αυτό και να μην πέφτουμε σε έναν άνθρωπο να τον φάμε. Μη ξεχνάτε πως τα βιβλία του Γιαννόπουλου αν τα διαβάσετε σαν μυθιστορήματα που περιλαμβάνουν ιστορικά στοιχεία, είναι ευχάριστα και σε ταξιδεύουν. Τέλος θα έλεγα πως και ο αναγνώστης έχει τις ευθηνές του. Δεν καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν. Πρέπει λίγο να βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει και να τα ψάχνουμε τα πράγματα. Η χρήση κοινής λογικής αρκεί για να έχει κάποιος αρκετά ασφαλή συμπεράσματα στις περισσότερες των περιπτώσεων.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-08, 15:20
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλησπέρα αγαπητέ. Νομίζω ότι η τοποθέτησή σου με καλύπτει. Συμφωνώ σχεδόν με όλα απο αυτά που λες. Η μόνη διαφωνία μου είναι πως όταν γνωρίζεις το ποιόν ενός ανθρώπου και αυτό είναι τελείως ξένο απο τις δικές σου αρχές δεν ξέρω κατά πόσο ηθικά μπορείς να αξιοποιήσεις το οτιδήποτε απο αυτόν. Σε ότι με αφορά προσωπικά απο κάποιους ανθρώπους δεν θέλω τίποτε δικό τους όσο χρήσιμο και να μου είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε Απέριττε.

Εσυ τουλάχιστον και, λόγω του αδελφού σου, ξέρεις "απο μέσα" για ποιού βεληνεκούς απατεώνα μιλάμε !

Τον Γιαννόπουλο, εννοώ, φυσικά ! - (Η λέξη "ψεύτης" ειναι επιεικέστατη !!).

....Εεεε, μην ξανακούσω ότι δεν είχε αφήσει "σπήλαιο για σπήλαιο κλπ ανεξερεύνητο".. !

Θα πέσουν τα σπήλαια να μας πλακώσουν .....όσους, πραγματικά, έχουμε αφιερώσει μεγάλο μέρος της ζωής μας στις έρευνές τους.

Αλλά, όπως αργά, ή, γρήγορα ήταν αναμενόμενο, ξεφούσκωσε κι' αυτός ο απατεώνας..., όπως και όλοι οι κλώνοι του .

Όσο για τον Κούγκουλο, μπορεί και να αυτο-αποσύρθηκε απο την πιάτσα, μετακομίζοντας στους υποχθόνιους, όπως παλιότερα "απειλούσε", όποιον τον "στρίμωχνε".
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-08, 14:27
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Έκανα μια γενικότερη τοποθέτηση. Δεν γνωρίζω προσωπικά το άτομο και συνεπώς δεν θα μπορούσα να πω κάτι άλλο μια και δεν γνωρίζω. Απαντώ όμως και πάλι για να σχολιάσω τα λόγια του Απέριττου KAI άσχετα με το θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
... όταν γνωρίζεις το ποιόν ενός ανθρώπου και αυτό είναι τελείως ξένο απο τις δικές σου αρχές δεν ξέρω κατά πόσο ηθικά μπορείς να αξιοποιήσεις το οτιδήποτε απο αυτόν. Σε ότι με αφορά προσωπικά απο κάποιους ανθρώπους δεν θέλω τίποτε δικό τους όσο χρήσιμο και να μου είναι...
Να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-08, 19:31
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πιστεύω πως ο καλός φίλος Απέριττος δεν πετάει τα λόγια του χωρίς σκέψη..
Αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάτι για τους διάφορους "ερευνητές" ή
ερευνητές ας πούν μια φορά έστω πως ο πρώτος διδάξας για την ΑΘΗΝΑ
αλλά και για περιοχές πολυ κοντα σε αυτήν και ότι μυστικά υπάρχουν ειναι
ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ....

Ας τον μνημονεύσουν ΕΣΤΩ ΚΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στα βιβλία τους....
Μιά και έχουν "πάρει" αρκετά απο αυτά....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-08, 19:53
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παλι εδώ.

Θα μου επιτρέψετε φίλοι να να κανω μια απλή περιγραφή του έργου του
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ και πιστεύω πως θα καταλάβεται....



Η ιστορική του έρευνα στάθηκε κυρίως στην περίοδο της Τουρκοκρατίας και
αφορούσε την Αθήνα, για αυτό και του δόθηκε το ψευδώνυμο ο "Αθηναιογράφος".

Κάποια απο τα έργα του...
- Ιστορία των Αθηνών επι Τουρκοκρατίας.
- Δούκισσα της Πλακεντίας
- Αι παλαιαί Αθήναι Ιστορίες απο την παλιά Αθήνα
- Μνημεία της ιστορίας των Αθηνών (3 τόμο)
- Απομνημονεύματα μιας μακράς ζωής (2 τόμοι)
- Ο αναδρομάρης
- Ο αναδρομάρης της Αττικής
- Ο τρελός της Αθήνας
- Τοπωνυμικά παράδοξα
- Μελέται και έρευναι ( Ο Ελαιών των Αθηνών κ.α.)

Πολλά απο αυτα τα έργα του είναι δύσκολα να βρεθουν...
Τα στοιχεία που καταθέτω υπάρχουν στα βιβλία του...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-08, 21:01
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλά που το επισήμανες αγαπητέ Γιώργο. Ειδικά ο Γιαννόπουλος στα βιβλία του αυτόν τον ευλογημένο τον Καμπούρογλου (ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του) τον είχε καταληστέψει. Γιατί όταν σχεδόν το σύνολο του υλικού σου βασίζεται στο έργο κάποιου ανθρώπου και δεν τον μνημονεύεις καν τότε μόνο ως ληστρική επιδρομή μπορεί αυτό να θεωρηθεί...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.