Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-12-09, 02:40
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ^GHOST RIDER^ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν το βαζω σε σωστο τοπικ..(για να μην ανοιγω αλλο)
Πριν πεσετε για υπνο νιωθετε ποτε οτι σαν κατι,καποιος να σας κουναει ελαφρος το κρεβατι??
Οταν λεω κουνημα οχι μετακινηση εεε..αλοιμονο
Πως ειναι ενας ελαφρυς σεισμος ας πουμε που κανει μια μικρη δονηση και σκευτεστε τωρα ηταν σεισμος η μου φανηκε..(κατι τετοιο)
Οπως επισης την ιδια ωρα προχθες που ενιωσα αυτο σαν να ενιωσα διπλα μου μικρα βηματακια οπως αυτο ενος σκυλου πανω στο στρωμα(επειδη εχω σκυλο αλλα ηταν μεσα στην μανα το λεω)
Η σαν να ακουμπαει καποιος το χερι διπλα σου στο στρωμα και να νιωθεις την μετακινηση του στρωματος απο το βαρος..δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.
Οπως επισης νιωθω τωρα τελευταια ενα αερακι δροσερο εκει που καθομαι στο κρεβατι τα χερια μου να τα διαπερναει και μερικες φορες στο προσωπο(κλειστες πορτες)
Ενταξει οι πορτες δεν ειναι και αλουμινιου να σφραγιζουν αλλα ξερω γω
Αλλα τιποτα που να μου προκαλει κακο συναισθημα παντως,ουτε καν μια ανατριχιλα η κατι τετοιο..

Ναι κάθε μέρα.. και συνέχεια.. Λες και γίνετε σεισμός και πάντα κοιτώ την λάμπα. Δεν εννοώ το τράνταγμα λες και πέφτεις οριζόντια από το κρεβάτι (μετά από όνειρο) που και αυτό το βιώνω 1-2 φορές το μήνα, σαν κάτι να σε τραβά από τα πόδια χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε ακουμπά κάτι. (έχω 2 μήνες τώρα)..
Άρα ίσως είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Λολ.
Και το δεύτερο που λες και τινάζεσαι μην γύρη το κρεβάτι. Αυτό συμβαίνει απλά στο να είσαι ξαπλωμένος.. εγώ πάντα ξαπλώνω για να δω ταινία dvd και συμβαίνει κατά την διάρκεια αυτή αλλά και όταν πω να κλίσω τα μάτια μου (Ξύπνιος ). Η όταν χάνομαι στης σκέψης μου ξαπλωμένος.. επανέρχομαι από τέτοιο τράνταγμα Η αν είναι το άλλο, σαν κούνημα καραβιού.

Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ ακούω η πιστεύω ότι ακούω αυτό τον ήχο από σεισμό.. το βουητό (πολύ ελαφρά όμως), αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάζω την λάμπα να δω αν κουνιέται (αφού είναι το ποιο ευαίσθητο αντικείμενο στο να αρχίσει να κουνιέται.. (αλλά τίποτα και ποτέ..χεχε)


Ίσως είναι ψυχολογικό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 04-12-09 στις 03:15
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-12-09, 03:48
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Συνέχεια γιατί έφυγε το edit από το προηγούμενο μήνυμα.

Αλλά δεν ενοχλεί τόσο έτσι ώστε να το κοιτάξω… (λέμε τώρα).. Γιατί και σοβαρό να ήταν, οι ψυχολόγοι είναι για χαμηλού επιπέδου νοημοσύνης ανθρώπους. (sorry about that)..
(άσχετο από το θέμα).. Είχα πάει μικρός για να δω και εγώ γιατί είχα μερικές έως πολλές δεν έχει σημασία, ότι εμπειρία μεταφυσική μέχρι τότε. Μίλησα με έναν (μια γυναίκα ψυχολόγο) και όταν της τα είπα σχεδόν τα μισά, η απάντηση της μέσα από την συζήτηση μας ήταν: “αχ είσαι πολύ ποιο έξυπνος από όσο νόμιζα από την αρχή. Ήρθες εδώ,

1ονγια να με δοκιμάσεις,
2ον ότι λες το κάνεις σκόπιμα γιατί έχεις χωρισμένους γονείς και θες να τα ξαναβρούν. . (παρεμπιπτόντως, χώρισαν όταν ήμουν 2 μηνώ..δεν μπορώ να τους φανταστώ μαζί).. Και όταν νευρίασα με τοις βλακείες που άκουγα να μου λέει,
μου απάντησε : είδες? Το εντόπισα γιαυτο νεύριασες. Φύγε από εδώ τώρα.. (Έτσι τέλειωσε και η εξέταση του ψυχισμού μου.. )

Είχα κάνει και με δική μου πρωτοβουλία IQ - IMPQ τεστ.. αλλά αρνήθηκε να μου τα δείξει. Μου είπε απλά τα παραπάνω που έγραψα..

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ… φαινόταν τόσο μικροσκοπικός άνθρωπος αυτή τη μέρα μπρος στα μάτια μου.. έφυγα γελώντας.. πάλι καλά που ήταν τσάμπα. (κρατικός).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 04-12-09 στις 03:57
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-09, 01:51
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Καλησπερα,
Νομιζω πως διαβαζοντας αυτο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=816 Θα σου λυθουνε πολλες αποριες...
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-09, 01:23
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν νομίζω! Αναφέραμε έτσι και αλλιώς ότι δεν είναι πάνω μας η να μας κόβεται η ανάσα.. η να μην μπορούμε να κουνηθούμε.

Συνέβη και πριν 4 ημέρες τελευταία φορά, πολύ έντονο έτσι ώστε να μπορώ ακόμη επί ώρα να προσπαθώ να το εξηγήσω, με αναμμένα τα φώτα και βλέποντας τηλεόραση.. μάλιστα ότι ήταν το ένιωθα λες και προχωρούσε πάνω στο κρεβάτι.. ανάμεσα στα πόδια..πλάγια !

Προσπαθούσα στην ουσία να εξηγήσω αν ίσως οφείλετε σε κάτι νευρολογικό.. δίνοντας την αίσθηση ότι κάτι κινείτε τριγύρω.. λολ Γύριζα σκόπιμα σε στάση ύπνου που συνήθως παίρνω, μπρούμυτα.. και άρχιζε να κινείτε ότι ήταν, τουλάχιστο ένοιωθα στο κρεβάτι λες και κάτι σέρνεται πάνω..η περπατά! Γύριζα και τίποτα, σταματούσε όταν έστρεφα το βλέμμα.. αυτό επί ώρα.. Μέχρι που σηκώθηκα και άραξα στο pc. Μετά που ξανά ξάπλωσα, δεν το ξανά ένιωσα..

Τέλος πάντων, έχω από μικρό παιδί 2 φυλακτά - Τυχερά αντικείμενα (που ο καθένας έχει κάτι προσωπικό, πάντα).. τα έχω κάτω από το στρώμα μου και μαξιλάρι . το ένα είχε πέσει κάτω από το κρεβάτι και είχε μείνει εκεί πολύ καιρό!! Το ανακάλυψα την επόμενη ημέρα, gιατί έλεγξα τα ξύλα κτλ.! Το έβαλα πίσω και σταμάτησε! Ενώ συνέβαινε πάντα όταν ξάπλωνα!

Ίσως είναι αυτό που είπα. Ψυχολογικό - αγχος .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 14-12-09 στις 02:06
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-09, 06:39
Το avatar του χρήστη ^GHOST RIDER^
^GHOST RIDER^ Ο χρήστης ^GHOST RIDER^ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Να συμπληρωσω οτι προχθες που ξαναενιωσα την αισθηση οτι δονειται ας πουμε το στρωμα και ειμουν σε πλαγια σταση(μητρικη)εβαλα την παλαμη στο στρωμα και ισως να ορκιζομουνα οτι το ενιωθα και στην παλαμη(αλλα δεν μετακινηθηκα εγω τελειως)
Οποτε μπορει να ηταν και ιδεα μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-12-09, 08:36
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Πιστεύω πως ο Raistlin δίνει μια καλή εξήγηση για το θέμα, απο εκεί και πέρα,τα διάφορα mind games που θα παρεμβάλλονται στην όλη κατάσταση είναι στο χέρι σου να τα χειριστείς.

Παράθεση:
Γιατί και σοβαρό να ήταν, οι ψυχολόγοι είναι για χαμηλού επιπέδου νοημοσύνης ανθρώπους. (sorry about that)..
Ermhs, η παραπάνω πρόταση σου είναι άστοχη, εκτός και αν θεωρείς χαμηλής νοημοσύνης, αφού ασχολούνται με χαμηλής νοημοσύνης ανθρώπους, σύμφωνα με το γραπτό σου, ψυχολόγους όπως ο Ζαν Πιαζέ, ο Άλφρεντ Άντλερ, ο Γουίλιαμ Τζειμς κοκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 14-12-09 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-09, 14:01
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως ο Raistlin δίνει μια καλή εξήγηση για το θέμα, απο εκεί και πέρα,τα διάφορα mind games που θα παρεμβάλλονται στην όλη κατάσταση είναι στο χέρι σου να τα χειριστείς.


Ermhs, η παραπάνω πρόταση σου είναι άστοχη, εκτός και αν θεωρείς χαμηλής νοημοσύνης, αφού ασχολούνται με χαμηλής νοημοσύνης ανθρώπους, σύμφωνα με το γραπτό σου, ψυχολόγους όπως ο Ζαν Πιαζέ, ο Άλφρεντ Άντλερ, ο Γουίλιαμ Τζειμς κοκ
Όχι eσύ δεν το κατάλαβες... εννοώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Και λογικό είναι να βγει ο κάθε ψυχολόγος μετά από αυτή την δήλωση εδώ να πει ότι έχω άδικο.

Από την παλεά γενιά μόνο μερικοί αξίζουν.. πέρα από εκεί δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τη εξέλιξη έχει ο τομέας τους. ( Γνωρίζω μερικά μόνο, γιατί έχω και κοινωνιολόγους και ψυχολόγους φίλους. (της ηλικίας μου)).

Διάλεξα όπως ανέφερα κρατικό γιατί δεν επιθυμούσα να πάω να πληρώσω!.. Και με έπεισε ότι ΔΕΝ μπήκε με το πτυχίο της και όποιο αξίωμα. Άλλωστε είναι και ένας τομέας πολύ ευαίσθητος και καλό θα ήταν πριν μπει ο κάθε ένας στον τομέα αυτό να περνά από επιτροπή και βαρέων βαρών interviews. Και ας μην αναφερθώ ότι είναι ένας άστατος τομέας από την ώρα που θα μπεις στο πανεπιστήμιο. Γεμάτο τραβεστί προγράμματα και μαθήματα.


Άλλωστε δεν υπάρχει και φορέας να τους κατατάσσει.. δεν μπορεί ένας ψυχολόγος με περισσότερα μαθήματα στο κανονικό, να πάρει θέση που χρειάζεται κάτι διαφορετικό ως γνώση η ειδίκευση.
Κάτι που ισχύ στην Ελλάδα για όλα τα επαγγέλματα. Πχ το δικό μου.
Όταν ακούμε φωτογράφο δεν σημαίνει ότι «τρέξτε όποιον δείτε και κρατά μηχανή Η και ένα χαρτί (άλλο αγκάθι αυτό), να σε φωτογραφίσει».. Πας σε φωτογράφο γάμου, πας σε φωτογράφο βιολογίας, πας σε φωτογράφο θεάτρου, πας σε φωτογράφο σπορ.. κτλ κτλ κτλ.
Ποιος τα ξέρει αυτά στην Ελλάδα? Εδώ παίζεις λόττο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 14-12-09 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-12-09, 15:32
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Και για να αλλάξω το θέμα αφού πιστεύω ότι έλυσα τοις απορίες της Ελπινίκης,

Δεν πιστεύω, χωρίς να το απορρίπτω, ότι σχετίζετε με μεταφυσικό αυτή η αίσθηση *νευρικά ότι κάτι περπατά, ακουμπά, κάθετε στο κρεβάτι.. Είναι όπως το είπες Mind games. Βέβαια, αν υπάρχουν και άλλα στοιχεία, φαινόμενα η μια σειρά γεγονότων, ίσως μπορεί να χαρακτηριστεί μεταφυσικό. Έτσι και αλλιώς όπως αναφέρει και ανέφερα, είχαμε πλήρης αισθήσεις και ξύπνιοι, ούτε καν στο πρώτο στάδιο ύπνου.

Βέβαια σαν επιπλέον στοιχείο σε εμένα, ανακάλυψα με αιτία το φαινόμενο αυτό, ότι παρέπεσε το φυλακτό μου κάτω από το κρεβάτι . Με έβαλε σε σκέψη μιας και το φαινόμενο σταμάτησε! 5 μέρα σήμερα και δεν επαναλήφτηκε.

Πιθανό ο εγκέφαλος μου με σιγουριά του φυλακτού στη θέση του πλέον, απέρριψε το άλλο φαινόμενο. (Με δικά μου λόγια).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 14-12-09 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-12-09, 16:17
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όχι eσύ δεν το κατάλαβες... εννοώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Και λογικό είναι να βγει ο κάθε ψυχολόγος μετά από αυτή την δήλωση εδώ να πει ότι έχω άδικο.
Από την παλεά γενιά μόνο μερικοί αξίζουν.. πέρα από εκεί δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τη εξέλιξη έχει ο τομέας τους. ( Γνωρίζω μερικά μόνο, γιατί έχω και κοινωνιολόγους και ψυχολόγους φίλους. (της ηλικίας μου)).
Αν το είχες γράψει κάπως έτσι δεν θα το σχολίαζα. Επειδή γνωρίζω τον κλάδο της ψυχολογίας, γνωρίζω πως υπήρξαν και υπάρχουν μεγάλες μορφές που έχουν αφήσει και αφήνουν σπουδαίο έργο για τους επομενους - για την επιστήμη της ψυχολογίας γενικότερα. Τώρα, σαφώς και υπάρχουν ψυχολόγοι όχι μόνο "κρατικοί" (όπως τους αναφέρεις) αλλά και ιδιώτες που δεν γνωρίζουν ουσιαστικά τον εαυτό τους αλλά καλούνται να γνωρίσουν το πελάτη τους...
Υπάρχουν και αυτοί, απλά με το να γενικεύουμε, αδικούμε και κάποιους που ουδεμία σχέση έχουν με τους παραπάνω. Πάντα ο θεραπευόμενος (όπως και στην περιπτωσή σου) αναγνωρίζει με τι είδους θεραπευτή έχει να κάνει και αντίστοιχα επιλέγει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-09, 22:04
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Για να κλίσει το θέμα με τους ψυχολόγους και να συνεχίσει με τα όνειρα η τον ύπνο όπως είναι το θέμα στο τοπικ..

Πήγα να με τσεκάρω όπως κάνουν όλοι κάποια στιγμή, για κάποιο θέμα σε σχέση με το μεταφυσικό, εμπειρίες η οράματα η όνειρα που είχα δει μικρό παιδάκι (δεν έχει σημασία στο τι ακριβώς).. Αποφάσισα να πάω στην «επιστήμη» γιατί η αντίθετη όχθη όπως αλχημεία και βιβλία που σε οδηγούν σε αιρέσεις, οργανώσεις και λάθος απαντήσεις (Τουλάχιστο για τοις απαντήσεις που εγώ ήθελα), μήπως και πάρω κάποια λογική εξήγηση , αλλά δυστυχώς η επιστήμη της με απογοήτευσε. Και δεν τους αναφέρω όλους κρατικούς.. Αυτή που πηγα ήταν.

Τελικά την απάντηση μου την πείρα από μια πολύ ΠΟΛΥ καλή παιδική μου φίλη που πλέον δεν ζει στην Ελλάδα, (νομίζω το έχω αναφέρει και πολύ παλιότερα), ψυχολόγος με 2-3 μάστερ και δοκτορα + παραψυχολογία (ίσως αυτό με έκανε να την ρωτήσω στα ίσια)..

Εδώ έχω να επισημάνω και την αντίφαση στην ίδια την ειδικότητα και στα πιστεύω του καθένα που σπουδάζει αυτό το πράγμα. Ακούγετε ανόητο να μην πιστεύουν και να πιστεύουν. Από την άλλη να μην απορρίπτουν και να απορρίπτουν, ακριβώς τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Γιαυτο το ψάξιμο όπως λες δεν έχει καμία αξία γιατί το πορτοφόλι σου στο τέλος θα μείνει άδειο, ασε που μπορεί να τύχης και κάνα τρελό. Απλά δεν έχουν οργάνωση και δεν αναφέρει πουθενά που είναι ειδικευμένος ο κάθε ένας έτσι ώστε ο κόσμος να ξέρει σε τι πάει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 15-12-09 στις 22:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.