Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 18-05-09, 10:05
Eisheth Ο χρήστης Eisheth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αthens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου: εμπειρίες που μοιάζουν με αστρικά ταξίδια είχα τουλάχιστον 10 φορές στη ζωή μου, πάντοτε σε περιπτώσεις που είχα ξαπλώσει να κοιμηθώ και συνέβαιναν όταν έφτανα σε κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Είχαν τα εξής χαρακτηριστικά:

- έντονους κραδασμούς τη στιγμή που "έβγαινα"
- συχνά έναν θόρυβο σαν "βόμβο"
- κάτι σαν ανεξέλεγκτο "στροβίλισμα", ζαλάδα, σύγχιση
- μόνο μία ή δύο φορές κατάφερα να δω το σώμα μου, τη μία από αυτές "θολά".
- αδυναμία ελέγχου του πού πήγαινα (μόνο μία φορά αισθάνθηκα να κινούμαι στην γειτονιά μου, τις άλλες πήγαινα "προς τα πάνω" ή αισθανόμουν να "κινούμαι" σε μέρη που δεν μπορούσα ν' αναγνωρίσω και που δεν έβλεπα "ξεκάθαρα".
- βίαιη επιστροφή στο σώμα με τράνταγμα και "τρόμο".

Τι λέτε, σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eisheth : 18-05-09 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 18-05-09, 13:49
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Ναι, αυτά που περιγραφείς είναι τα τυπικά συμπτώματα!
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 27-05-09, 15:02
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eisheth
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου: εμπειρίες που μοιάζουν με αστρικά ταξίδια είχα τουλάχιστον 10 φορές στη ζωή μου, πάντοτε σε περιπτώσεις που είχα ξαπλώσει να κοιμηθώ και συνέβαιναν όταν έφτανα σε κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Είχαν τα εξής χαρακτηριστικά:

- έντονους κραδασμούς τη στιγμή που "έβγαινα"
- συχνά έναν θόρυβο σαν "βόμβο"
- κάτι σαν ανεξέλεγκτο "στροβίλισμα", ζαλάδα, σύγχιση
- μόνο μία ή δύο φορές κατάφερα να δω το σώμα μου, τη μία από αυτές "θολά".
- αδυναμία ελέγχου του πού πήγαινα (μόνο μία φορά αισθάνθηκα να κινούμαι στην γειτονιά μου, τις άλλες πήγαινα "προς τα πάνω" ή αισθανόμουν να "κινούμαι" σε μέρη που δεν μπορούσα ν' αναγνωρίσω και που δεν έβλεπα "ξεκάθαρα".
- βίαιη επιστροφή στο σώμα με τράνταγμα και "τρόμο".

Τι λέτε, σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?
Πριν λιγο ηθελα να γράψω για κατι π μου συνέβη,και βλέπω πως οντως αυτά που αναφερεις τα ενιωσα....και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ζαλάδα και η ''θολουρα''....

Ηταν μια μερα που ενω ημουν ξυπνια,ξαπλωμένη ,προσπάθησα να βυθιστώ σε μια κατάσταση ''νιρβανας''..Να μην σκεφτομαι τιποτα.Είχα χαλαρώσει πληρως.Τότε αρχισα να αισθάνομαι παλι κραδασμους,σαν να με διαπερνα ''ρευμα''.Αυτο μου έχει συμβει πολλές φορες!Αλλα ήταν η μόνη φορα που κατόρθωσα και βγηκα απ τ σωμα μου!Το προβλημα ομως ειναι πως μαλλον βρισκομαι σε πολυ χαμηλο επιπεδο!Δηλαδη ολα ηταν πολύ θολα,και σκοτεινα....καθολου διαυγεια!....


Πως μπορουμε να ενισχυσουμε τη διαύγειά μας?Όποιος ξερει ας με διαφωτίσει plz!A κ οταν επεστρεψα πραγματικα ημουν πολύ εξουθενωμενη.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 27-05-09 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 27-05-09, 15:07
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Σχετικά με αυτό που ρωτάς, όσο περισσότερο συνειδητός (στη στιγμή, όχι χαμένος σε όνειρα και σκέψεις) είσαι κατά τη διάρκεια της ημέρας, τόσο πιο καθαρές εμπειρίες θα έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 27-05-09, 15:09
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Σχετικά με αυτό που ρωτάς, όσο περισσότερο συνειδητός (στη στιγμή, όχι χαμένος σε όνειρα και σκέψεις) είσαι κατά τη διάρκεια της ημέρας, τόσο πιο καθαρές εμπειρίες θα έχεις.
Α κατάλαβα.Σ ευχαριστώ πολυ!χαχαχαχ!Αν είναι δυνατόν.Ολη τη μέρα μ τ ενα ποδι σε εναν ανυπαρκτο κοσμο ειμαι Οκ διορθωνεται.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 27-05-09 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 28-05-09, 12:53
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Σήμερα πέτυχα ακόμα μια αστρική προβολή,κατά την οποία χωρίς να το θέλω βρέθηκα ξαπλωμένος στο σπίτι της γιαγιάς μου στο Ν.Ηλείας και συγκεκριμένα στο κρεβάτι που κοιμάμαι όταν πηγαίνω διακοπές!Από το ταβάνι ξεχώρισα που βρισκόμουν,αν και δεν τα έβλεπα ξεκάθαρα.Στην αρχή τρόμαξα!!!!Πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι δεν ήταν όνειρο!!!!!!Αν ήταν όνειρο δεν θα έβγαινα από το σώμα μου το οποίο και το ένιωσα!!!!!!!!!Τρόμαξα λιγάκι πάντως!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 28-05-09, 13:33
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Πω πω!naeb ειχες πραγματικα δικιο!Χθες προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον ''στο εδω και στο τωρα'' και στο ονειρο μου ανετα απεκτησα συνειδητοτητα!Βοηθαει παντου τελικα!that's the key
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 28-05-09, 17:24
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Μπράβο!:-)

Αλήθεια, πώς προσπάθησες να είσαι στο παρόν;
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 28-05-09, 19:39
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Μπράβο!:-)

Αλήθεια, πώς προσπάθησες να είσαι στο παρόν;
xaxa καλη ερωτηση...Απλως καθε φορα που βυθιζομουν σε σκεψεις που δεν εχουν να κανουν με το ''παρον'' προσπαθουσα να ''επιστρεφω'' οσο το δυνατον γρηγοροτερα οταν το συνειδητοποιουσα .Ενα συγκεκριμενο μενταγιον μ βοηθαει.Αλλα αυτο ειναι προσωπικο κ ισως ψυχολογικο

Παντως δεν χρειαστηκε καν να κανω ελεγχο πραγματικοτητας στ ονειρο μ........
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 28-05-09 στις 19:40
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 29-05-09, 13:05
DTomGR Ο χρήστης DTomGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2007
Μηνύματα: 6
Question

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και πολύ καιρό και κάποια στιγμή κατέθεσα και τις δικές μου απορίες και προβληματισμούς που έχω πάνω στο συγκεκριμένο θέμα…
το τελευταίο διάστημα όμως… μόνο απαντήσεις δε δύνονται και έχει καταντήσει να είναι ένα θέμα… κατάθεσης «παραμυθιών» … ανεπιβεβαίωτων ιστοριών…
Δε νομίζω ότι πρόκειται για παιχνίδι η Α.Π. που ο καθένας προσπαθεί να το κάνει για αισθανθεί ότι πετάει σα πουλάκι … και να κάνει τις βόλτες του… για μένα αν είχα την ευκαιρία … να βιώσω κάτι τέτοιο.. θα φρόντιζα να απαντούσα στα εσωτερικά μου ζητήματα.. όπως … είμαστε μόνοι , αν όχι … ποιος είναι αυτός που βλέπω μπροστά μου…; Και γιατί τον βλέπω ;…υπάρχει κάτι ανώτερο; Ή δεν υπάρχει τίποτα; … γιατί αυτό που βλέπω όταν είμαι σε Α.Π. δεν το βλέπω και στον ξύπνιο μου….; γιατί ο παπούς και η γιαγιά μου δεν είναι εκεί να τους δω….η γιατί αν τους δω δε μου μιλάνε ; να μου πουν τι είναι αυτό που βιώνω….. γιατί γιατί πολλά γιατί …που δε βλέπω να προβληματίζουν σχεδόν κανέναν… απΆ όσους καταθέτουν ότι έχουν βιώσει μια τέτοια εμπειρία…. Ή υπάρχει φόβος….; ή … απλά είναι ένα παραμύθι …. ; ( εγώ θέλω να πιστεύω ότι η Α.Π. υφίσταται ) αλλά ποτέ δε θα έμπαινα στη διαδικασία .. να πλάσω ένα παραμύθι…έτσι απλά για να κεντρίσω το ενδιαφέρον του κόσμου… και εννοείτε ότι θα προσπαθούσα να ανοίξω τα μάτια όσων τα είχαν κλειστά και να καταθέσω …τις «άγνωστες» και «πρωτόγνωρες» μου εμπειρίες….

Ευχαριστώ
__________________
LiveEveryDay
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.