Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-12-07, 23:11
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φϊλε μου Μιχάλη και εγώ πιστεύω ότι έχεις άδικο σε αυτό που έγραψες,αν φυσικά το πιστεύεις πραγματικά και δεν το έγραψες εν βρασμώ.Και αυτό γιατί δεν θα πρέπει να κολλάμε τόσο στο αν μια πράξη-ένδειξη λατρείας είναι φαινομενικά βίαιη αλλά σημασία έχει ο συμβολισμός από την πλευρά αυτού που την πράττει.Δηλαδή δεν πρέπει να κρίνουμε τους άλλους με τα δικά μας μέτρα και σταθμά.Και φυσικά να σεβόμαστε τα πιστεύω των άλλων όταν δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε...Για το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν γνωρίζω σίγουρα αλλά έχω την εντύπωση ότι οι νέοι έδειχναν με αυτόν τον τρόπο την σωματική και ψυχική τους ρώμη και την αντοχή στον πόνο.Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε εγώ δεν βλέπω κάτι βάρβαρο στην όλη διαδικασία,για κάποιον φυσικά που έχει κάνει τον κόπο να γνωρίσει τα πιστεύω αυτών των ανθρώπων και να τα κατανοήσει.Από δικαστές μπουχτήσαμε φίλε μου!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-07, 15:20
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μιχαλη μαλλον εσυ εισαι αυτος που υποπιπτεις σε σφαλματα που αφορουν κυριως τον συλλογισμο της απαντησης σου.

Κατ' αρχας οι πηγες δεν ειναι καθολου προκατειλημενες. Απο περιοδικου χριστιανικου εκδοτικοι οικου η μια, απο τοιχο μοναστηριου του αγ. ορους η αλλη. Τις μονες του αγ. ορους δεν τις διαχωριζω σε εξτρεμιστικες και μη. Χθες ημουν σε ομιλια του Βασιλη Αλεξακη (συγγραφεα του προσφατως βραβευθεντος απο τη Γαλλικη Ακαδημια με το βιβλιο του "μ.χ") ο οποιος και εμεινε αρκετο καιρο στο αγ. ορος για να παρει εικονες και πληροφοριες. Πραγματικα εφριξα με οσα μας διηγηθηκε. Θα ανοιξω συντομα θεμα στο φορουμ. Οι αγαθοεργιες και τα οσα αναφερεις υπαρχει περιπτωση να ειναι αληθη. Σαφεστατα και θα μπορουσαν να αποτελουν πραγματικοτητα. Αυτο ομως δεν αναιρει το μισος των ανθρωπων αυτων για τον ελληνικο πολιτισμο. Αυτο θιγουν και οι διδασκαλιες τους και οι εικονες που τους συνοδευουν. Για το τελος κανεις ενα σημαντικο λαθος κατα την αποψη μου... Εξεταζεις υπο ενα συγχρονο "ταλιμπανε" πρισμα αρχαιες παραδοσεις. Μαθε λοιπον οτι ουτε η διαμαστιγωση των Σπαρτιατων, ουτε οι τελετουργικες (ελαφρες, συμβολικες) μαστιγωσεις γυναικων σε ΟΛΕΣ τις γονιμικες ιεροπραξιες των Εθνικων σε ΟΛΟ τον πλανητη αποτελουν... σαδομαζοχιστικο οργιο!

Για την ιστορια ο ναος της Αρτεμιδος ηταν ενα απο τα 7 θαυματα της αρχαιοτητας, ενω πολλες απο τις κολωνες και τα δομικα υλικα του, μεταφερθηκαν στην Κων/πολη για την κατασκευη της αγ. Σοφιας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 08-12-07 στις 15:21
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-07, 16:32
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Λοιπόν, ο Μιχάλης έθεσε κάποια πολύ σημαντικότατα ερωτήματα που δεν απαντήθηκαν έως τώρα από κανέναν και θα σας παρακαλέσω να μην εστιάζεται μόνο σε συγκεκριμένες φράσεις δίνοντας αντεπιχειρήματα γι' αυτές και μόνο.

Επιπλέον, για να χαρακτηρίσεις την εν λόγω πηγή προκατειλημμένη δεν είναι ανάγκη Μηνά να είναι οι τοιχογραφίες/ εικόνες δημιούργημα "αρχαιοΕ" πηγών. Αυτό που αρκεί, και το ξέρεις πολύ καλά, είναι να τις συνοδεύσεις με το κατάλληλο σχόλιο και να τις απομονώσεις από το περιβάλλον στο οποίο υπάρχουν.
Τότε και μόνο μπορείς από τέτοιου είδους "αποδείξεις" να εξάγεις καθολικά συμπεράσματα, όμως για να το κάνεις είτε πρέπει ο απώτερος σου στόχος να μην είναι η γνώση αυτή καθ' αυτή αλλά η προπαγάνδα, είτε να μην φέρεις ολοκληρωμένη γνώση του αντικειμένου που συζητάς, είτε να διακρίνεσαι από χαμηλό δείκτη νοημοσύνης.
Ακόμα όμως και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις, μεγάλο ρόλο στο τι συμπεράσματα θα βγάλεις και ποιους αυτά θα αφορούν παίζουν τα προσωπικά σου πιστεύω. Τι θέλω να πω; Δεν νομίζω Μηνά αν σου έδειχναν αντίστοιχης φύσης αποδείξεις περί αρχαίας Ελλάδας να βιαζόσουν να εξάγεις τα συμπεράσματα που εξήγαγες μόλις, ακυρώνοντας αιώνες ιστορίας και πολιτισμού.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα αυτό καθ' αυτό, ας προσπαθήσουμε να δούμε τι αποδείξεις έχουμε και ποιους αυτές αφορούν. Έχουμε δύο αναπαραστάσεις, η μία σύγχρονη εικόνα από εκδόσεις του εκδοτικού οίκου Λυδία (της μονής Λυδίας της Φιλιππισίας, με έντονη δράση και συχνά ακραίες απόψεις) και η άλλη παλαιότερη τοιχογραφία αγνώστου χρονολογίας (μέχρι τώρα τουλάχιστον στη συζήτηση μας) από τη σχισματική μονή Εσφιγμένου του Αγ. Όρους.
Οπότε, τι συμπεράσματα μπορούμε να εξάγουμε από αυτές; Ότι οι δημιουργοί τους (τα μέλη του εκδοτικού οίκου Λυδία και οι μοναχοί της μονής Εσφιγμένου) χαρακτηρίζονται από ανθελληνικά συναισθήματα. Αλλά έως εκεί.. Το να παίρνουμε σημερινά παραδείγματα πράξεων σημερινών χριστιανών και να χαρακτηρίζουμε αιώνες ιστορίας και χριστιανικού πολιτισμού (μην ακούσω το κλισέ ότι δεν υπάρχει χριστιανικός πολιτισμός, δεν θα το αντέξω), είναι το λιγότερο αφελές.
Και για να φέρω ένα παράδειγμα, είναι σαν να παίρνουμε τις πράξεις και το πνεύμα των σημερινών "αρχαιοελληνιστών" (που στη συντριπτική τους πλειοψηφία χαρακτηρίζονται από γραφικότητα και αντιχριστιανικό μένος μέσω μίας πλήρους έλλειψης ουσιαστικού αρχαιοελληνικού πνεύματος) και να ακυρώνουμε αιώνες ιστορίας και αρχαιοελληνικού πολιτισμού.
Είναι δηλαδή σαν να βλέπουμε σημερινούς αρχαιοΕ και να λέμε "τέτοιο νούμερο ήταν ο Πλάτωνας" ή να βλέπουμε σημερινούς χριστιανούς και να λέμε "ε τον ταλιμπάν τον Αγ. Νικόλαο". Και στις δύο περιπτώσεις, οι πρώτοι χαρακτηρίζονται από παρανόηση της αρχαίας φιλοσοφίας (είτε ελληνικής είτε χριστιανικής) και ροπή προς τη γραφικότητα, κάτι δηλαδή που δεν μπορεί να έχει σχέση με την ουσία των δύο αυτών πολιτισμών.

Τώρα, όποιος κάνει αυτό το συλλογιστικό άλμα και βγάζει καθολικά συμπεράσματα που ικανοποιούν τα προκαθορισμένα πιστεύω του είναι άλλο πράγμα και το σημαντικότερο που δείχνουν είναι οι προθέσεις και το ποιόν του. Καθένας όμως αναλαμβάνει τις ευθύνες του και είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.
Αν κάποιοι επομένως τείνουν να ακολουθούν με βιάση οποιεσδήποτε τέτοιες "αποδείξεις" βρίσκονται στο ίδιο καζάνι για εμένα με τους προπαγανδιστές (συνειδητούς ή μη). Ωραίες οι αποδείξεις που κατά καιρούς ακούγονται, όμως πρέπει να έχουμε την κρίση να διακρίνουμε μόνοι μας ποιούς ή τι ακριβώς αφορούν και τι όχι. Αν δεν έχουμε αυτή την ικανότητα, τότε μπορεί να αναλώσουμε όλο το χρόνο μας σε προσπάθειες ακύρωσης του άλλου και όχι εξέλιξης του εαυτού μας.

Φιλικά,
Νίκος.

Υ.Γ.: Μήτε εγώ θα συμφωνήσω με τα λόγια του Μιχάλη:
Παράθεση:
Λοιπόν, αν όλα αυτά είναι αλήθεια και είτε τον γκρέμισε ο Άγιος Νικόλαος, όπως λέει η μια άποψη είτε ο ίδιος ο Θεός, όπως ισχυρίζεται η εκκλησία, ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΚΡΕΜΙΣΕ.
Από την άλλη όμως καταλαβαίνω πλήρως το τι είχε στο μυαλό του όταν τα έλεγε και έτσι μπορώ να σεβαστώ την άποψη του.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 08-12-07 στις 16:37
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-07, 16:42
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Νικο το να αρχιζω να κατεβαζω σεντονια με τις αποψεις των πατερων ειναι νομιζω περιττο. Για τη "μαγικη" εικονα της ανθελληνικοτητας του φορεα των επισκοπων-αυτοκρατορων που υποστηριζεις πως πηγα να προσδωσω με τη "μεμονωμενη" παραθεση των δυο εικονων, απλα θα σε παραπεμπψω στον Ιουστινιανειο και Θεοδοσιανο Κωδικα . Δηλαδη για να καταλαβω αμφισβητεις την καταστροφη του μεγαλυτερου μερους των ναων, κειμενων, φιλοσοφικων σχολων, αγαλματων, σταδιων απο τους χριστιανους;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 08-12-07 στις 16:42
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-07, 16:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Για να είμαι ακόμη ακριβέστερος, επειδή προφανώς δεν ήμουν στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, θα ήθελα να τοποθετηθώ εκ νέου.
Ιστορίες όπως αυτή του Αγίου Νικολάου αλλά και πάρα πολλές άλλες που έχουν προηγηθεί, δεν αποτελούν τίποτε άλλο από τον ίδιο προσυλητισμό και την ίδια προπαγάνδα για την οποία κατηγορείτε το χριστιανισμό. Δεν είμαι από εκείνους που αρέσκονται στα οποιασδήποτε φύσεως βασανιστήρια, από όποιον κι αν προήλθαν, δηλαδή είτε από την όποια θρησκεία είτε από οπουδήποτε.
Για να είμαι ακόμη πιο ακριβής, θέλω επίσης να σας πω πως εγώ προσωπικά αντιλαμβάνομαι όλα αυτά τα θεματάκια που κατά καιρούς ανοίγονται. Αφού έχετε ήδη βγάλει τουλάχιστον τους μισούς Αγίους ως προδότες και καταστροφείς του ίδιου τους του πολιτισμού, ούτε λίγο ούτε πολύ, δηλαδή ως μισέλληνες, όλους εμάς που έχουμε την επιθυμία να τους σεβόμαστε, είναι σαν να μας θεωρείτε είτε ηλίθιους - στην καλύτερη περίπτωση - είτε στη χειρότερη ότι είμαστε κι εμείς ανθέλληνες. Εμπορεύεστε τον αρχαίο πολιτισμό σας να είναι δική σας αποκλειστικότητα, λες κι εμείς που δηλώνουμε Χ.Ο δεν είμαστε Έλληνες αλλά κάτι άλλο. Εγώ αυτή τη σοφιστεία, όπως και τόσες άλλες που έχω διαβάσει αλλά συνήθως σιωπω, δεν προτίθεμαι πλέον να την ανεχτώ. Θα απαντώ δεόντως, με επιχειρήματα και με κάθε σεβασμό.
Ποτέ, από όσο θυμάμαι, όταν γράφεται ένα τέτοιο άρθρο ή όταν αναπαράγεται, δεν υπάρχει η γνώμη της άλλης πλευράς. Να πιάσει δηλαδή ο συγγραφέας την εκκλησία και να της πει " να σου πω, μαθαίνω αυτά για τον Άγιο Νικόλαο, έκανε αυτό κι εκείνο. Εσύ, τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό;" Και ο κόσμος ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα κι ας πιστέψει ό,τι θέλει, δεν με ενδιαφερει. Αλλά φυσικά αυτό δεν γίνεται, γιατί αντιβαίνει στους κανόνες της προπαγάνδας, σωστά; Εγώ λοιπόν για το Νικόλαο και την ιστορία, διάβασα τελείως διαφορετικά πράγματα. Γιατί τα αποσιωπήσατε; Γιατί δεν σας συμφέρει να ακουστεί και η άλλη πλευρά.

Όπως δεν συμφέρει να κατανοήσει ο κόσμος ότι η αρχαία Ελλάδα δεν ήταν η ουτοπική κοινωνία που μερικοί θέλουν να περάσουν στον κόσμο. Αναμφισβήτητα έδωσε τον πολιτισμό που έδωσε αλλά δεν ήταν και ο τελευταίος κάτοικος της Αργολίδας γνώστης των μεγάλων μυστικών της φιλοσοφίας, πως να το κάνουμε τώρα; Αυτό δεν μειώνει την αξία της Ελλάδας φυσικά.
Και είμαι από εκείνους που έχουν κατηγορήσει την Εκκλησία για πολλά, όμως, σε αντίθεση με μερικούς, δεν παραγνωρίζω το τεράστιο έργο της, το οποίο λόγω προπαγάνδας ποτέ δεν σχολίασε κανείς. Το μόνο που βλέπω γύρω μου είναι μια μαύρη προπαγάνδα κατά της εκκλησίας και των Αγίων της, από ανθρώπους κυρίως που ουδεμία σχέση είχαν ποτέ με τη μελέτη και κατανόηση κάποιων βασικών της αρχών. Σας βλέπω κατά καιρούς και σόρρυ κιόλας, να λέτε τις μέγιστες πατάτες και ανακρίβειες, που προκύπτουν από την παντελή έλλειψη κατάρτισης. Δεν σας μιλάω, δεν σας προσβάλω, δεν κάνω προσυλητισμό. Αλλά από εδώ και πέρα θα μιλάω. Θα δίνω στους αναγνώστες και την άλλη άποψη και ας διαλέξει ο καθένας όποια θέλει. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η άλλη άποψη μας λέει διαφορετικά πράγματα. Τι να πιστέψει κανείς;
Δεν θα ανεχτώ στρεψοδικείες και αλλοιώσεις των λόγων μου. Είπα και παραπάνω ότι δεν είμαι υπέρ του βασανισμού των ανθρώπων από κανέναν, οπότε μη μου λέτε για μάγισσες, βογομίλους και τα συναφή. Φυσικά και δεν το επιδοκιμάζω. Εάν μέσα στην Αγία Σοφία την ίδια βασανιζόταν κόσμος από το χριστιανικό ιερατείο, θα με συγχωρήσετε για την ακραία θέση μου αλλά ναι, θα προτιμούσα να την γκρέμιζαν και να σκότωναν τους ιερείς. Και το λέω αυτό επειδή τυγχάνει να είμαι σε ένα χώρο που βλέπω τον ευτελισμό της ανθρώπινης ζωής και τον πόνο, την αρρώστεια, τη διαστροφή και τη θλίψη της ανθρώπινης ύπαρξης σε όλο της το μεγαλείο. Αυτό με έχει κάνει ιδιαιτέρως ευαίσθητο σε θέματα ανθρώπινης ζωής.
Και ακριβώς επειδή βγήκα έτσι ευαίσθητος, νιώθω και θλίψη και οργή που βρίσκετε λόγους διχασμού του κόσμου και που στηρίζετε τα δήθεν επιχειρήματά σας σε πηγές αμφίβολες. Η συγκεκριμένη μονή έχει από παλιά χαρακτηριστεί με μια θρησκοληψία και έναν εξτρεμισμό,τον οποίο έχω αποκηρύξει και ως Έλληνας και ως χριστιανός.
Επειδή πολλά έγραψα, ας τελειώνω. Διαβάζοντας όσες πηγές μου ήταν διαθέσιμες, δηλαδή τις δικές σας και τις αντίθετες που κρύβετε, δεν έχω πειστεί ότι πράγματι ο Άγιος Νικόλαος έκανε όλα αυτά που του καταλογίζετε. Η Εκκλησία λέει ότι δεν κατέστρεψε ο ίδιος το Ναό αλλά ο Θεός, όπως έκανε και με το δικό του Ναό στα Ιεροσόλυμα. Αυτό δεν το αποκλείω αλλά και δεν το επιβεβαιώνω. Το πιθανότερο είναι να το έκανε το θρησκόληπτο πλήθος και αυτό είναι σίγουρα ένα πολύ λυπηρό και απαράδεκτο φαινόμενο, αν αφήσω στην άκρη τους συναισθηματισμούς που έλεγα πριν.
Όμως και το ξανατονίζω, σε εμένα τουλάχιστον προπαγάνδα τέτοιου είδους, από αυτές που αρέσκονται να κάνουν ορισμένοι παντελώς ανίδεοι από θέματα θρησκειολογίας, δεν πρόκειται να περάσει. Αρκετά ανέχτηκα διαστρεβλώσεις και αποκρύψεις.


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-07, 17:07
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μιχαλη ουδεις ειπε οτι οσοι ειναι Χ.Ο ειναι ανθελληνες ή οτιδηποτε αλλο. Το κινημα των ανθρωπων που μελετουν επισταμενα την ιστορια της αρχαιας Ελλαδας και του ρολου του Βυζαντιου (μεσω της δρασης των ανθρωπων που εγιναν αυτοκρατορες πατριαρχες και πατερες του χριστιανισμου) διανυει ακομα τα πρωτα του βρεφικα βηματα στην ιστορια του νεο-ελληνικου κρατους. Ειναι ηλιου φαεινοτερον λοιπον πως σκοπος του δεν ειναι να κατηγορησει ολους τους υπολοιπους ως "προδοτες" ή "ανθελληνες" (αφου αυτοι αποτελουν ακομα την πλειοψηφια), αλλα μαλλον να τους αφυπνισει και να τους παρακινησει να δουν με τα ματια τους, οχι "αμφιβολου ποιοτητας πηγες", αλλα τα ιδια τα κειμενα των διδασκαλω του χριστιανισμου (απο πατερες, διαταγματα αυτοκρατορων, τους λογους των ιδεολογικων ταγων τους μεχρι τα σημερινα συνεδρια για τη "νεοειδωλολατρεια", τη λατρεια μουμιοποιημενων αγιων (να η ειδωλολατρεια) και τις φρικιαστικες αποψεις κορυφαιων μοναχων του αγ. ορους, οπως για παραδειγμα ο μοναχος Ιωσηφ).
Ο διχασμος λοιπον φιλε Μιχαλη, δεν ειναι εφευρεση. Οσο κυνικος ησουν εσυ πριν με το γκρεμισμα των ναων, αλλο τοσο θα γινω σε αυτο το ζητημα. Ο διχασμος ειναι "αναγκαιο κακο", εφ' οσων μπουμε στη διαδικασια να ακολουθησουμε τις συμβουλες των προγονων μας (μεμνησο απιστειν δηλαδη) και να ξυσουμε το παλιμψηστο της ιστοριας.
Για την ιστορια κανενας θεος δεν κατεστρεψε το ναο της Αρτεμιδος... Το 406 καταστρεφεται με εντολη του Ιωαννη του Χρυσοστομου, οπως αναφερει ο Θεοδωρητος, στο εργο του " εκκλησιαστικη ιστορια". Αργοτερα, οπως ειπα και παραπανω, πολλα κομματια του χρησιμοποιηθηκαν για το χτισιμο του ναου του Ιουστινιανου.

Αυτα! Παω στο στεκι τωρα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-07, 18:07
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όσο εσύ επιμένεις στις θέσεις σου άλλο τόσο θα επιμείνω κι εγώ στις δικιές μου. Το αναγκαίο κακό του διχασμού ξεπερνιέται, όταν οι άνθρωποι έχουν ανοιχτό νου και προσπαθούν να δουν τα γεγονότα μέσα από την κατανόηση. Και φυσικά όχι με το να ασκούν προπαγάνδα. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, τα όποια κινήματα αναβίωσης του αρχαίου ιδεώδους, δήθεν, ενώ στην πραγματικότητα δεν επιζητούν κι αυτά τίποτε άλλο από το να έχουν πολιτικό ρόλο άρα και εξουσία και όλα τα σχετικά, ποτέ δεν πρόκειται να ξεπεράσουν το επίπεδο της γραφικότητας.
Εάν υπάρχει μοναχός Ιωσήφ, υπάρχει και πατέρας Παίσιος αλλά σιγά να μην τον αναφέρατε. Σε αυτόν καθημερινά πήγαιναν εκατοντάδες άνθρωποι, πολλοί περισσότεροι από αυτούς που ψάχνουν καταφύγια στις ακραίες θέσεις που πρεσβεύει μια μερίδα των νοσταλγών και αυτό όχι εξαιτίας της δεισιδαιμονίας ή της προκατάληψής τους. Όσο οι σύγχρονοι νοσταλγοί θα επιμένουν να προβάλουν τον αρχαίο πολιτισμό κλπ μέσα από τις επιθέσεις κατά του χριστιανισμού, τόσο θα παραμένουν στα επίπεδα των μαζωματαραίων ή του τρεις και ο κούκος.
Και υπάρχουν πολλά αρχαία ρητά, επίσης, μην αρχίσουμε να τα αναφέρουμε τώρα. Γιατί είναι απαράδεκτο να ανοίγεται ένα τέτοιο θέμα, που βρίθει μονομέρειας και προκατάληψης, την ημέρα της γιορτής του συγκεκριμένου Αγίου. Τι λες με αυτά τα θέματα σε όλους εκείνους που γιορτάζουν; Υποσυνείδητα τους λες ότι γιορτάζετε έναν προδότη, καταστροφέα άρα και ταυτίζεστε με τις απόψεις αυτές. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αλλά εάν κανείς μιλήσει για όλα αυτά, η συνηθισμένη τακτική που θα ακολουθηθεί, θα είναι να τον αποκαλέσετε προσυλητιστή και θα πέσετε όλοι με τα μούτρα επάνω του.
Κατά βάθος χαίρομαι, πάντως, γιατί οι τακτικές αυτές φέρνουν το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα από εκείνο που επιδιώκουν. Εμένα, για παράδειγμα, που τα είχα τσουγκρίσει με το χριστιανισμό για πολλούς λόγους και προτιμούσα να δηλώνω κάτι άλλο, κατορθώσατε να μου δείξετε πως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, όταν κάτι το πολεμάει κανείς με όλα αυτά τα παιδαριώδη και κοινότυπα χτυπήματα κάτω από τη μέση, πάει να πει ότι αυτό το κάτι αξίζει.
Εντάξει, λοιπόν, οι Άγιοι και οι Πατέρες κατέστρεψαν την Ελλάδα, οι χριστιανοί είμαστε κατά βάθος ιουδαίοι που προτιμάμε να υποστούμε εθνικούς εξευτελισμούς αρκεί να είμαστε χριστιανοί. Εντάξει. Σώστε εσείς την Ελλάδα, αν μπορείτε. Αλλά, μια χούφτα άνθρωποι, τι άλλο μπορείτε να κάνετε εκτός από το να σπέρνετε προπαγάνδα; Αυτός είναι ο Ορθός Λόγος και η διαφώτιση, την οποία σας κληρονόμησαν οι πατέρες μας;
Δεν θα λάβω στα σοβαρά καμία απάντηση και από κανέναν που έχει μαύρα μεσάνυχτα σε ό,τι αφορά στο χριστιανισμό. Toυλάχιστον εγώ τον έζησα από πολύ μέσα και μπορώ να έχω ενημερωμένη άποψη τόσο για τα πολλά καλά του όσο και για τα πολλά, είναι αλήθεια, κακά του. Οι υπόλοιποι έχουν άποψη από περιοδικά και αμφίβολες πηγές, που έχουν πλέον ξεπεράσει ακόμα και τα επίπεδα των κουτσομπολίστικων περιοδικών.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-07, 18:30
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται νομίζω να απαντήσω στην ερώτηση σου Μηνά, μιας και εκτός του ότι εξαρχής ήμουν ξεκάθαρος ο Μιχάλης τοποθετήθηκε ευθέως πάνω στο θέμα, με τρόπο μάλιστα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο:
Παράθεση:
Toυλάχιστον εγώ τον έζησα από πολύ μέσα και μπορώ να έχω ενημερωμένη άποψη τόσο για τα πολλά καλά του όσο και για τα πολλά, είναι αλήθεια, κακά του.
Το θέμα λοιπόν δεν είναι η ιστορία και τα ίδια τα γεγονότα (εκεί υπάρχουν αρκετές αποδείξεις για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται να ψάξει και δεν αρέσκεται να μένει σε επιλεκτικές πληροφορίες που τυχαίνει να πέφτουν κατά καιρούς στα χέρια του) αλλά το πως αυτά χρησιμοποιούνται και παρουσιάζονται για να δημιουργήσουν εντυπώσεις.
Και το κυριότερο, έχει να κάνει με εμάς του ίδιους και το κατά πόσο απόλυτοι είμαστε και έτοιμοι να ακυρώσουμε κάποια συγκεκριμένα συστήματα, ενώ με κάποια άλλα συνειδητά επιδεικνύουμε μεγάλη ανέχεια.. και σ' αυτό το τελευταίο δεν αποκλείω κανένας μας.

Φιλικά,
Νίκος.

Υ.Γ.: Για την ιστορία δεν θεωρώ τον εαυτό μου σε καμία περίπτωση χριστιανό ή αρχαιοελληνιστή, με τη σημερινή τουλάχιστον έννοια του όρου.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-07, 19:49
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

... Αυτός που έχει αυτιά που ακούνε, ας ακούσει. Όσοι δεν αλλάζουν άποψη, δεν θα αλλάξουν όσα και να τους πεις.



Όλοι πάντως έχουμε το μικρό μερίδιο του ρόλου μας στα μεγάλα σχέδια του όποιου Βασιλέα Βασιλέων και Άρχοντα Αρχόντων.



Έχω τόσα πολλά να πω που προτιμώ να μη πω τίποτε, όχι γιατί δεν έχω το χρόνο αλλά γιατί θα πάνε χαμένα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει και ο καθένας ελεύθερος, υπεύθυνος για τις επιλογές και τις πράξεις του.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-12-07, 02:36
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αυτόν ακριβώς το λόγο, τα όποια κινήματα αναβίωσης του αρχαίου ιδεώδους, δήθεν, ενώ στην πραγματικότητα δεν επιζητούν κι αυτά τίποτε άλλο από το να έχουν πολιτικό ρόλο άρα και εξουσία και όλα τα σχετικά, ποτέ δεν πρόκειται να ξεπεράσουν το επίπεδο της γραφικότητας.
Εαν εννοεις οτι ο ελληνικος διαφωτισμος, ανθρωποι που εζησαν γυρω απο τον Κοραη, τον Καϊρη, τον Σικελιανο, τον Κουμα, τον Πληθωνα (παλαιοτερα), αλλα και συγχρονους, οπως τον Λαμπρου, τον Καλοπουλο ή τον Ρασσια, επιζητουν πολιτικο ρολο και εξουσια, μαλλον πρεπει να σου επιστραφουν οι χαρακτηρισμοι περι μεσανυχτων. Κι απο ποτε η δημοσιοποιηση χαμενων και θαμενων σελιδων της ιστοριας που δε συμφερει το συστημα μεταφραζεται σε προπαγανδα;
Αντιθετως, προπαγανδα δεν ηταν ολα αυτα που γνωριζε για την ιστορια του ο Ελληνας του 12ου αιωνα και εξης; Επισης το τρεις κι ο κουκος ειναι ακομη ενα αναληθες στοιχειο. Συμφωνα με επισημα στοιχεια της Ελλαδικης παρακαλω εκκλησιας, οι Ελληνες που αντιτιθενται σε αυτην και μελετουν επισταμενα τα πατρια και ειωθοτα υπολογιζονται περιπου στις 500.000. Δε νομιζω το νουμερο αυτο να αντικατοπτριζει το τρεις κι ο κουκος... Το ποστ το εκανα γιατι το mail μου ηρθε εκεινη τη μερα και το αναδημοσιευσα. Δε νομιζω να ηταν τοσο τραγικο το γεγονός αυτό. Αντιθέτως πιστεύω ότι καλό θα ήταν να γνωρίζουν όλοι ορισμενες αγνωστες πτυχες του ονοματος που κουβαλουν. Και στο κατω κατω ειναι κοινο μυστικο πως πολλες απο τις βιογραφιες των ονομαζομενων "αγιων" ειναι εν πολλοις κατασκευασμενες απο το ιερατειο. Ποιος ηταν ο βιογραφος των ανθρωπων αυτων; Απου που προκυπτουν οι αγαθοεργιες τους στον ελληνικο χωρο; Εδω εχουν πλασει (κατι που δεν αποτελει πρωτοτυπια βεβαια) και εντελως πλαστους αγιους!

Επαναλαμβανω οτι προσωπικα δε θεωρω τους ελληνες χριστιανους ως ιουδαιους, προδοτες ή οτιδηποτε αλλο παρεμφερες... Δυστυχως το ρευμα το οποιο ακουλουθω (το "ελληνοτροπο" ας το πω χωρις να παρεξηγηθω) αποτελει τη μειοψηφια. Ειναι λυπηρο, αλλα την αποτελει. Posts Λοιπον σαν κι αυτο ή βιβλια σαν και αυτο δεν αναφερονται ουτε στους ανθρωπους που ηδη ειναι υποψιασμενοι, ουτε αποτελουν προπαγανδα. Πως αλλωστε μπορεις να κανεις προπαγανδα αναδεικνυοντας τις αποψεις του ... "αντιπαλου";
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.