Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-02-11, 14:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Εκτός από τους δικούς μας, μαζί σου δεν συμφωνούν ούτε και τούρκοι ιστορικοί (ακολουθεί copypaste): ο Μώραλη Μελίκ Μπέη λέει ότι «τον λαόν (της Πελοποννήσου) υπεκίνησαν οι έχοντες συμφέροντα και σχέσεις μετά τούτων, οι έμποροι, οι πρόκριτοι, και κυρίως οι μητροπολίται και γενικώς οι ανήκοντες εις τον κλήρον, δηλαδή οι πραγματικοί ηγέται του Έθνους» Ν. Μοσχοπούλου, όπ. π. σ. 167. Ι. Παπαϊωάνννου, όπ. π. σ. 240. Για τον αφορισμούς κλπ ακόμη και οι ίδιοι οι μαρξιστές έχουν ανασκευάσει νομίζω. Διαφορετικά γιατί οι τούρκοι έφαγαν λάχανο ως προδότη του σουλτάνου τον πατριάρχη Γρηγόριο αφού αυτός ήταν δικός τους? Τέλος πάντων...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-02-11, 15:00
ev.angel Ο χρήστης ev.angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2010
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
@ev.angel
Συγγνώμη φίλε, η αντίληψή μου δρα αναλόγως της ποιότητας του πνεύματος του συνομιλητή.
τι κριμα που δεν σκεφτηκες να ρωτήσεις πρώτα τι εννοώ, αλλά δεν μπω στον κοπο να σου εξηγήσω αφού εισαι τοσο σίγουρος
__________________
..to get things done you'd better not mess with Major Tom..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 01-02-11 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-02-11, 15:17
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλέσω να δείχνετε σεβασμό στους συνομιλητές σας είτε συμφωνείτε είτε όχι με τις απόψεις τους. Και συνεχίζουμε...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-02-11, 19:20
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr η αναφορά μου...

<<Καλο θα είναι να διαβάσουμε και το βιβλίο του ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ που
είναι μια καταθεση ψυχής αυτού του αγνου πολεμιστή....
>>

Ηταν πως αυτός ο Αγνός πολεμιστής αυτά που αναφέρει δυστυχώς δεν τα
έχουν διαβάσει πολύ και θα πρέπει να τα διαβάσουν....
ΟΛΟΙ ΜΑΣ...
Η μαρτυρίες του είναι ΑΤΟΦΙΕΣ....


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-02-11, 12:45
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Τι συμβαινει κυριε 'Τσατσοπουλε' τωρα ανασκευαζουμε τα περι αρμονικης συμβιωσης με τους Τουρκους? Διοτι αυτο εκαναν και ο συγγραφεας και ο κς Βερεμης. Τελος παντων θα δειξει.....
Παρατηρουμε λοιπον απο την εξιστορηση των γεγονοτων οτι υπαρχουν καποια στοιχεια οσο αναφορα την δημιουργια της επαναστασης τα οποια ειναι καθοριστικα. Ποια ειναι αυτα?
Καταρχην ο εμπνευσμος απο την Γαλλικη Επανασταση του 1789, η διαδοση των επαναστατικων και προοδευτικων ιδεων στην Ευρωπη του Διαφωτσμου, απο τους μορφωμενους και λογιους ελληνες, τοσο του εξωτερικου οσο και του εσωτερικου στον Ελλαδικο χωρο, με σκοπο την δημιουργια επαναστατικου και αναγεννηστικου κλιματος, και η συσταση και δημιουργια της Φιλικης Εταιρειας με την ενταξη τους σε αυτη ολων των κοινωνικων στρωματων των Ελληνων, και η καλιεργεια επαναστατικου, αναγεννηστικου, και μαχητικου κλιματος, για την ανδρωση και εναρξη της Επαναστασης.
Επεται συνεχεια....
Ερρωσθε...Φιλοι..
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-02-11, 14:41
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ μια γνώμη, ότι δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι που θα μας συγκινήσει στο ντοκιμαντέρ αυτό του σκάι, παρά μονάχα ένα πλήθος πληροφοριών, πληροφοριών, πληροφοριών και παλι πληροφοριών. Και πιο συγκεκριμένα, πληροφοριών δοθέντων στο κοινό από ανθρώπους που, κακά τα ψέμματα, έχουν αποδείξει ή δείχνουν τελοσπάντων ότι κανένα ρίγος συγκίνησης δεν τους διαπερνά όταν μιλούν για ιστορία αντιμετωπίζοντάς την απλά (το λέω πάλι γιατί έχει σημασία) ως ένα σύνολο πληροφοριών που πρέπει να κατατάξουν κάπως για να δομήσουν μια "αντικειμενική" αλήθεια. Βεβαίως, εάν δεν έχεις ζήσει κάτι ο ίδιος @@ αντικειμενική αλήθεια θα έχεις να προσφέρεις στον κόσμο που θα σε ρωτήσει για την αλήθεια ενός ζητήματος.

Για όλα τούτα, την καλύτερη άποψη, την πιο ατόφια, την είχαν οι ίδιοι οι άνθρωποι της εποχής -ο Μακρυγιάννης για παράδειγμα που ανέφερε ο φίλος avatar. Και οι άνθρωποι της εποχής, σε καμία περίπτωση δεν σκέφτονταν (κάτι που δείχνει ξεκάθαρα η δράση τους) όπως οι διάφοροι "διανοητές" του γλυκού νερού της εποχής μας. Προσωπικά θεωρώ άτιμη, εγωιστική και ύποπτη την όλη προσπάθεια να ριχθεί από το βάθρο της τιμής που κατέκτησε με την αξία του στη συνείδηση του ελληνικού και ευρωπαϊκού κόσμου όλο το πάνθεον των ηρώων της εποχής εκείνης. Κοντολογίς, διαφωνώ κάθετα με το να τραβάμε από δω κι από κει όλους αυτούς τους ανθρώπους βάζοντας τους στη δίνη των θεωρειών μας. Ας τους αφήσουμε εκεί που μπήκαν από την παράδοση και από ανθρώπους του παρελθόντος οι οποίοι συγκινούνταν με δαύτους. Αν έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε κι εμείς έτσι, ας το κάνουμε, καλό θα κάνουμε και στις επόμενες γεννιές. Αν θέλουμε να σβήσουμε τη συγκίνηση που προκαλούν οι μορφές αυτές και να τους μετατρέψουμε σε ξερές πληροφορίες, τότε κακό του κεφαλιού μας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-02-11, 14:57
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Συμφωνω και εγω απολυτα μαζι σου φιλε ΚΑΝΕ, ας μου επιτραπει , αλλα διακρινω περα απο τα γεγονοτα τα οποια δεν αμφισβητουνται-τουλαχιστον τα αληθινα-ολιγον τι απο ''μπουρδολογια''....
Ειδωμεν...
Ερρωσθε...Φιλοι...
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-02-11, 16:14
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε Νάσσο δεν αναφέρομαι στη συζήτηση που κάνετε σε καμία περίπτωση, αυτή αφορά εσάς. Τα παραπάνω τα είπα στα γρήγορα σαν θέση απέναντι στην τάση της υποτιθέμενης διανόησης της εποχής μας(που εν προκειμένω μιλάμε και για κάποιους συγκεκριμένους χειρούργους-αναλυτές-χασάπηδες της ιστορίας, διαλέξτε) να μηδενίσει την αξία της προσωπικότητας των ίδιων των επαναστατών και κατ' επέκταση την αξία της επανάστασης. Θυμάστε τι ωραία λόγια ακούστηκαν από τον αφηγητή στο πρώτο επεισόδιο της σειράς για τους κλεφταρματολούς; Μάνα μου τα κωλόπαιδα θα τραγουδάμε σε λίγο... Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικά από το BBC δε περιμένω αντικειμενικότητα. Αλλα και το πάθος και ο πατριωτισμός του Μακρυγιάννη πάλι μου ακούγεται μονομερές. Για να μη παρεξηγούμε, πιστεύω πως και ένας τούρκος αντίστοιχος του Μακρυγιάννη θα είχε δικη του εκδοχή φαντάζομαι. Συμφωνώ ότι καμια αντίδραση, αντίσταση, επανάσταση, δεν προέρχεται από το πουθενά. Όλα έχουν το λόγο τους. Αλλα νομίζω ότι την αντικειμενική ιστορική αλήθεια δε θα τι μάθουμε από κανέναν.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-02-11, 10:12
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η μονομέρεια. Αυτή είναι αναπόφευκτη αν θέλεις. Αυτό που πρέπει κανείς να δει συμπληρωματικά, είναι να συγκρίνει το τι συμφέροντα είχε ο ένας και ποιά ο άλλος κατά την εξιστόρηση των γεγονότων...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.