Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-10, 16:41
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Ανώτερη επικοινωνία ή...?

Καλησπέρα παιδιά...Παρακολουθώ το forum σας εδώ και 4 μέρες και πραγματικά τα όσα έχω διαβάσει και δει είναι τρομερά! Συγχαρητήρια για την όλη δουλειά σας! Στο θέμα μας τώρα...
Μερικές φορές το βράδυ πριν κοιμηθώ και είμαι χαλαρός μπορώ και έχω μια "εσωτερική επικοινωνία" και δεν ξέρω αν είναι σωστός αυτός ο όρος που δίνω...Λοιπόν θα σας εξηγήσω πως το περίπου γίνεται όλο αυτό..Καθώς έχω κλειστά τα μάτια μου και είμαι χαλαρός νιώθω κάποιος να μου μιλάει μέσα μου και οι λέξεις του να περνάνε στο μυαλό μου...Δεν μου λέει κάτι κακό ή κάτι που θα με τρομάξει...Αντιθέτως νιώθω πολύ ήρεμα και απόλυτα ασφαλής...Να πω ότι είμαι 17 χρονών, απόλυτα πιστός στον θεό και είμαι ένας άνθρωπος με ευαίσθητη ψυχή! Τι μπορεί να είναι αυτό? Μήπως είναι παιχνίδι του μυαλού μου? Το μόνο που μπορώ να σας πω με σιγουριά είναι ότι δεν κοιμάμαι γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου Αν θέλετε να σας πω κάτι παραπάνω πείτε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-10, 18:08
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Άκου.. Κρατάμε επιφυλάξεις για της φωνούλες μέσα μας. Στην ηλικία σου να ξέρεις μέχρι και τα 22-24.. Είναι συχνό το φαινόμενο της καταδίωξης.
Όλα ξεκινούν με μια φωνούλα που περισσότερο παρακολουθούμε ένα είδος συζήτησης μέσα μας, παρά ότι συμμετέχουμε ενεργά σε αυτή. Σιγά σιγά αυτό εξελίσσεται και γίνετε ελαφρά ποιο επιθετικό σε σημείο να πιστεύουμε ότι τα πάντα τριγύρω μας είναι εναντίων. Ότι μας παρακολουθούν από παντού. Το έσχατο σημείο είναι, όποιον βλέπεις στο δρόμο αργότερα να νομίζεις ότι σε παρακολουθεί. Σπάνια αυτό συνοδεύεται από ακραία βία εναντίων αγνώστων και μερικές φορές αυτοκτονία.
Θεραπεύεται πολύ εύκολα και δεν είναι «τρέλα». Είναι συχνό φαινόμενο σε άτομα που κλίνονται στον εαυτό τους, άγχος και αντικοινωνικά άτομα μικρής ηλικίας.
Πάμε τώρα στο μεταφυσικό. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύ εάν αποδεικνύετε ότι αυτή η φωνούλα πιθανό να ανήκει σε κάποιο που σκέπτεσαι αυτή τη στιγμή! Και ακόμη περισσότερο αν αυτή η φωνούλα αποδεικνύετε ότι είναι μια σκέψη κάποιου άλλου αυτή την χρονική στιγμή!. Mind readers.
Θα μπορούσε να είναι ακόμη και ο φύλακας άγγελος σου.

Αυτό μερικές φορές (εξαρτάται) ανήκει και σε προγνωστικούς. Σε απλά πραγματάκια.. πχ
Πλησιάζεις για πρώτη φορά ένα άτομο και ακούς μια άγνωστη φωνούλα.. γένους θηλυκού η αρσενικού.. να σου λέει κάποια πράγματα, μέσα στο μυαλό. Και μετά από λίγο ενώ εσύ δεν έχεις ξανά ακούσει αυτή τη φωνή ποτέ στην ζωή σου.. να μιλήσεις με αυτό το άτομο και με αυτή την φωνή.
Υπάρχουν πολλές φωνούλες στο μεταφυσικό αλλά υπάρχουν και πολλές φωνούλες στον ιατρικό κόσμο.

περνά για ένα τεστ από έναν ψυχολόγο και καλό θα ήταν το φόρουμ μιας και ασχολείτο με το μεταφυσικό και είναι ευαίσθητο κομμάτι, να μπορούσε να φτιάξει η ομάδα μια λίστα με έγκυρους ψυχολόγους που είναι δεκτική σε κάτι παραπέρα από «σον και καλά τρέλα..» Έτσι ώστε να μην υπάρχει και αυτό το ταμπού του σον και καλά κάτι τρέχει με εμένα.

Θέλει προσοχή και ενημέρωνε αν συνεχίζει αυτό. Αν θες πειραματίσου με όλα τα παραπάνω. Μπορείς να μιλάς μόνος σου η ακόμη και σαν προσευχή, σκέψη.. Και αν ακούς απάντηση… κάτι σαν διάλογος.. Ίσως να απορρίπτετε η τάση καταδίωξης.

Έχω πέσει θύμα με μαχαίρι στο χέρι του (φοιτητής), με τέτοιο άνθρωπο και πίστεψε με, δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία που μπορείς να έχεις..ως θύμα.. αλλά και ως θήτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 25-01-10 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-10, 19:09
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Θεωρώ βέβαιο πως δεν πρέπει να γεμίζουμε τον νεαρό φίλο με ανησυχίες. Ούτε πρέπει να προβαίνουμε σε μια σειρά από πιθανές εξηγήσεις εξ αποστάσεως. Επειδή όλα τα θέματα θέλουν τον τρόπο τους, έτσι κι εδώ, θεωρώ πως ο φίλος BreakDowN09 πρέπει να είναι πρώτα απ' όλα ψύχραιμος

Είναι πολλοί εκείνοι που τους συμβαίνουν τέτοια γεγονότα και πίστεψέ με φίλε BreakDowN09 είναι πολύ καλά Δεν πρέπει να ανησυχείς αν αυτά τα περιστατικά δεν πληθύνουν σε ανησυχητικό βαθμό. Εδώ είμαστε για να το ξανασυζητήσουμε
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-10, 19:27
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

@Ermhs
Φίλε αυτά που είπες με ανησύχησαν αρκετά...Θα ήθελα να πω πως αυτό που σκέφτομαι/βλέπω δεν είναι φωνή...Δεν ακούω κάποιον ήχο...Είναι απλώς σκέψεις που περνάνε από το μυαλό μου...Επίσης είμαι απόλυτα κοινωνικός,χωρίς ψυχολογικά προβλήματα(απότι ξέρω δηλαδή). Κλίνομαι αρκετές φορές στον εαυτό μου...Ίσως να φταίει και αυτό...Πιστεύεις όμως πως ένας ψυχολόγος θα βοηθήσει? Και τι θα πω εγώ στους δικούς μου? Να με πάνε σε ψυχίατρο? Θα ανησυχήσουν και με το δίκιο τους! Θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν σου είναι εύκολο τι είναι το mind readers? Να βλέπω τι σκέφτονται οι άλλοι? Πιστεύω περισσότερο πως είναι ο φύλακας άγγελος μου γιατί είδα παρόμοιες ιστορίες από κάποιους άλλους. Επίσης...
Παράθεση:
Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύ εάν αποδεικνύετε ότι αυτή η φωνούλα πιθανό να ανήκει σε κάποιο που σκέπτεσαι αυτή τη στιγμή
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι φωνή....Μπορεί όμως να είναι η σκέψη κάποιου άλλου προσώπου?

Παράθεση:
Μπορείς να μιλάς μόνος σου η ακόμη και σαν προσευχή, σκέψη.. Και αν ακούς απάντηση… κάτι σαν διάλογος.. Ίσως να απορρίπτετε η τάση καταδίωξης.
Εννοείς πως μπορεί να μιλάω και μόνος μου ? Πως αυτά που σκέφτομαι να τα βγάζω από μόνος μου? Το έχω σκεφτεί...Αλλά πως θα το επιβεβαιώσω?

Παράθεση:
Και αν ακούς απάντηση… κάτι σαν διάλογος.. Ίσως να απορρίπτετε η τάση καταδίωξης.
Ακριβώς! Γίνεται κάτι σαν διάλογος...Λέει,λέω και πάει λέγοντας....Ξαναλέω όμως ότι είμαι ξύπνιος..!

Παράθεση:
Θέλει προσοχή και ενημέρωνε αν συνεχίζει αυτό. Αν θες πειραματίσου με όλα τα παραπάνω.
Τι ακριβώς να κάνω? Εξήγησε μου αν θες...!

@Trithemius
Καλησπέρα φίλε Trithemius και σε ευχαριστώ για την απάντηση...Θα ήθελα να σου πω πως αυτό το φαινόμενο δεν με ανησυχεί ψυχικά ούτε μου δημιουργεί φόβο,θλίψη ή κάτι σχετικό...Νιώθω πολύ άνετα,χαλαρά...Δεν έχω φοβίες...! Και γιαυτό πείθομαι πιο πολύ με το ότι μπορεί να είναι ο φύλακας άγγελος μου...Αλλά ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα...Επίσης να πω και ότι αυτό γίνεται όταν εγώ θέλω γιατί εγώ καθορίζω πότε θέλω να κάνω αυτή την ομιλία και πότε όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-10, 19:53
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Έχω επισημάνει πολλές φορές σε ανάλογα θέματα πως κάθε συμβουλή από τρίτα μέλη θα ελέγχεται αυστηρά! Παρακαλώ, ούτε ο φίλος Ermhs, ούτε κάποιος άλλος να μη προβεί σε "online" συμβουλές για τέτοια θέματα. Δεν υπάρχει λόγος να τρομάζουμε κάποιον με όσα γράφουμε και μετά να αφήνουμε πίσω μας μια διαταραγμένη κατάσταση. Καλό είναι, πριν γράψουμε με βεβαιότητα μία σειρά απαντήσεων-εκδοχών, να σκεφτόμαστε και το μετά...

Οπότε φίλε BreakDowN09, θεωρώ πως δεν τίθεται ζήτημα για το συγκεκριμένο θέμα, εκτός κι αν το δρώμενο αυτό γίνει καθημερινό φαινόμενο, σε βαθμό που σου δημιουργεί πρόβλημα.

Θα παρακουλουθώ με ιδιαίτερη προσοχή σχετικές απαντήσεις στο θέμα
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 25-01-10 στις 19:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-10, 20:26
Το avatar του χρήστη nocturnal
nocturnal Ο χρήστης nocturnal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Greece
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Φίλε BreaKDowN09 αν κατάλαβα καλά, αφού λες ότι δεν είναι φωνή ακριβώς αυτό που σου περνάει από το μυαλό, αλλά κάτι σαν σκέψη, μήπως βγαίνει από τη συνείδηση ή από το υποσυνείδητό σου; Μπορείς να πεις πάνω κάτω τι σου λέει; Όχι συγκεκριμένα πράγματα, εννοώ αν πχ. σου δίνει συμβουλές για κάτι ή αν σου κάνει κάποιες ερωτήσεις.. ή αν ακόμα σου λέει πράγματα που δε θέλεις εσύ ο ίδιος να παραδεχτείς στον εαυτό σου.

Κάτι τέτοιο παθαίνω κι εγώ πολλές φορές, αισθάνομαι σαν να μου μιλάει κάποιος από μέσα μου. Χωρίς να το έχω ψάξει ή να έχω δώσει περισσότερη σημασία σ'αυτό, και το τονίζω, πιστεύω ότι είναι κάτι σαν συνείδηση ή υποσυνείδητο. Εμένα συνήθως μου δίνει τη συνέχεια των διαλόγων που διακόπηκαν με κάποια άτομα, δηλαδή το τι θα μου απαντούσαν, ακόμα και το τι σκέφτονται πίσω από αυτά που λένε. Και ενώ κάθομαι κάποιες φορές και σκέφτομαι κάποια πράγματα, νιώθω να πετάγεται αυτή η "φωνούλα" και να μου λέει τι πραγματικά ισχύει -δηλαδή ό,τι προσπαθώ να κρύψω και από τον ίδιο μου τον εαυτό.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και αν μοιάζει αυτό που μας συμβαίνει, δε νομίζω όμως να είναι κάτι ανησυχητικό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-10, 21:16
Το avatar του χρήστη BreakDowN09
BreakDowN09 Ο χρήστης BreakDowN09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Athens/Greece
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

@Trithemius
Μπορώ να πω πως το φαινόμενο αυτό το καθορίζω εγώ...Οπότε σε καμία περίπτωση δεν μου δημιουργεί πρόβλημα...

@nocturnal
2-3 φορές που το έχω κάνει ξεκινάω εγώ αυτή την ομιλία.....Εγώ για παράδειγμα του κάνω απλές ερωτήσεις και παίρνω απλές απαντήσεις...Ίσως να είναι και το υποσυνείδητο μου....Ποιος ξέρει....
Παράθεση:
Εμένα συνήθως μου δίνει τη συνέχεια των διαλόγων που διακόπηκαν με κάποια άτομα, δηλαδή το τι θα μου απαντούσαν, ακόμα και το τι σκέφτονται πίσω από αυτά που λένε.
Εμένα συνήθως μου λέει πράγματα από την καθημερινή μου ζωή μου λέει γεγονότα που έγιναν εκείνη την μέρα....
Μήπως το ότι νιώθω μια γαλήνη εκείνη την ώρα να δηλώνει κάτι το μεταφυσικό?

Και κάτι άσχετο το οποίο το έχω δει σε πολλά πόστ...Τι είναι η αστρική προβολή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-10, 21:16
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Πολύ απλά θα χαρακτήριζα τα όσα περιγράφει ο φίλος μας ως "κουβεντούλα με τον εαυτό του"... Μου συμβαίνει συχνά και μένα. Δεν βλέπω κάτι το παράξενο ή ανησυχητικό.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Άλλο σκέψη και άλλο φωνούλα. Ο καθένας μας χρειάζεται χρόνο μόνος του για να σκεφτεί, λύση τα προβλήματα του, πάρει αποφάσεις. Με αυτό το σκεπτικό, δεν μπορώ να δω κάτι το μεταφυσικό..

Τι σε έσπρωξε να γράψεις στης προσωπικές εμπειρίες ότι «σκέπτεσαι όταν είσαι χαλαρός» χμμμ.. Με αυτή τη μορφή θα έλεγα ότι μεταφέρεσαι στο φιλοσοφικό.

Όταν έγραψα παραπάνω «να μιλάς μόνος, κάτι σαν προσευχή η σκέψη», σε περίπτωση που άκουγες φωνούλες να λένε διάφορα.. Αλλά σε μορφή σκέψης..

Ποιο πολύ να τεστάρεις τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι η δεν είναι φωνούλα. Γράφεις ότι «σου λέει συμβάντα της ημέρας που πέρασε» .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 25-01-10 στις 21:32
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-10, 21:50
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BreakDowN09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι άσχετο το οποίο το έχω δει σε πολλά πόστ...Τι είναι η αστρική προβολή
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.