Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-01-09, 20:50
Το avatar του χρήστη sagma
sagma Ο χρήστης sagma δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν λέμε «ενεργειακοι χωροι» «επαγωγή της βιομαγνητικής ενέργειας της ύλης.» «βιομαγνητική ενέργεια με ισορροπία ή με ανωμαλία»
Αγαπητή Litsa,
Σκέψου τη βιομαγνητική ενέργεια της γης σαν ένα ρεύμα αέρα που για κάποιους λόγους έχει παντού την ίδια θερμοκρασία (ομαλή ροή της βιομ.εν.) για κάποιους άλλους όμως λόγους σε πολλά πάρα πολλά σημεία ο αέρας αυτός είναι ή πολύ κρύος ή πολύ ζεστος(ανωμαλία). Οι περισσότεροι από εμάς φοράμε αντιανεμικό και μπορούμε να καταλάβουμε μία μικρή διαφορά στα σημεία με πολύ κρύο ή πολύ ζεστό αέρα.
Φαντάσου τώρα να είσαι γυμνή και να κυκλοφορείς σε όλα αυτά τα σημεία, αμέσως καταλάβαινες την διαφορά θερμοκρασίας.
Για κάποιο περίεργο λόγο οι αρχαίοι μας πρόγονοι επέλεξαν τέτοια σημεία για σημαντικούς λόγους (ναούς, μαντεία, ακροπόλις κ.α.)

Παράθεση:
Εδω και καποια χρονια, το μαγνητικο πεδιο της Γης βρισκεται σε συνεχη αλλαγη και δεν ξερουμε που και πως θα καταληξει. (ισως ακομη και σε αντιστροφη των πολων...) Αυτο σημαινει απλα οτι καποιοι ενεργειακοι χωροι δεν εχουν πια καμμια δυναμη και οτι καποιοι αλλοι καινουριοι εχουν εμφανιστει στο προσκηνιο. Ας τους ψαξουμε !
Ο sunborn έχει απόλυτο δίκιο, δεν είναι πλέον όλοι οι τόποι που επέλεξαν οι αρχαίοι με την ίδια ενεργειακή τάση γι'αυτό μην μπερδεύεσαι,
Παράθεση:
Εγώ έχω πάει και στους Δελφούς και στην Ολυμπία και στην Δήλο και στην Ακρόπολη.
αυτό που νιώθεις το νιώθουμε όλοι. Η ενεργειακή τάση είναι όταν πάς κάπου και χωρίς προφανώ λόγο αλλάζει ριζικά η διάθεσή σου ή νιώθεις πράγματα που δεν εξηγούνται από το χώρο π.χ. σε μία διασταύρωση και ενώ είσαι ευδιάθετη περνώντας απέναντι γίνεσαι νευρική. Ελπίζω να σε βοήθησα....
Τέλος, sunborn μακάρι να τους βρούμε....
__________________
That's Life
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-01-09, 10:03
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Αγαπητή Litsa, παραθέτω απόσπασμα από μία ανάλυση (του κ. Σαραγά αν θυμάμαι καλά) περί του πως λειτουργούν τα φαινόμενα στους ειδικούς ενεργειακούς τόπους (το παρακάτω κείμενο δεν αποτελεί δική μου ανάλυση):


Ανάλυση λειτουργίας των τόπων δύναμης

Όπως είναι γνωστό, η Γη ανήκει στο ηλιακό μας σύστημα κι αυτό με τη σειρά του στον τοπικό γαλαξία "Milky way", ο οποίος περιστρέφεται διαρκώς γύρω από τον άξονά του. "Γεωγραφικά" το ηλιακό μας σύστημα βρίσκεται στην άκρη του γαλαξία και για να πραγματοποιήσει μια πλήρη περιστροφή χρειάζονται 250.000.000 χρόνια!

Το κέντρο του γαλαξία μας εκτός από φως εκπέμπει και σε ολόκληρο το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα, άρα μιλάμε για συχνότητες ταχύτατες (φως) αλλά και αργές (περιοδικότητας >1.000 ετών). Τα κύματα αυτά που εκπέμπονται έχουν το καθένα ένα συγκεκριμένο μήκος "λ". Αν η διάμετρος της Γης οριστεί ως "d", γνωρίζουμε πως η d αντιστοιχεί σε ένα ορισμένο μήκος κύματος από αυτές τις συχνότητες. Έτσι ολόκληρη η Γη συντονίζεται μόνο με αυτές τις συγκεκριμένες συχνότητες που έχουν το ίδιο "λ" (λ=d). Για όλες τις άλλες συχνότητες ο όγκος της Γης μένει "αδιάφορος". Έτσι στον πλανήτη μας εισέρχονται διαρκώς κύματα διαφόρων συχνοτήτων αλλά η Γη μας επηρεάζεται μόνον από αυτά τα κύματα που έχουν το ιδίο "λ".

Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι τα λεγόμενα "στάσιμα κύματα" που προκύπτουν όταν δύο κύματα με το ίδιο "λ" συναντώνται (συντονίζονται). Τα σημεία επί της Γης όπου είναι δυνατό να εμφανιστούν αυτά τα στάσιμα κύματα είναι συγκεκριμένα και η Ελλάδα μας έχει πολλά... Να ξέρετε πως σχεδόν όλοι οι αρχαίοι Ελληνικοί ναοί είχαν χτιστεί σε τέτοια σημεία συμβολής κυμάτων. Τότε (όπως και τώρα) υπήρχαν ευαίσθητοι άνθρωποι-δέκτες που όταν βρισκόντουσαν σε τέτοιου είδους γεωγραφικούς τόπους ένοιωθαν μια σημαντική αλλαγή στον ψυχισμό τους ή αν θέλετε στη "διάθεσή" τους. Εκείνα τα σημεία λοιπόν χαρακτηρίζονταν "ειδικά" και υποψήφια για να γίνουν χώροι λατρείας. Η ουσία ήταν να συλλάβει ο εγκέφαλός τους τις μεταβολές αυτές του περιβάλλοντος. Επίσης ας μην ξεχνάμε πως σε κάποιους τόπους, οι εντυπώσεις στον ψυχισμό μας είναι ανάλογες της τρέχουσας περιβαλλοντικής ενεργειακής κατάστασης. Όμως υπάρχουν και άλλοι τόποι που είναι και οι ισχυρότεροι, οι οποίοι διατηρούν ένα σταθερό αποτέλεσμα στον ψυχισμο μας (Δελφοί, Δήλος, Νέα Μάκρη κλπ.)

Η σχέση όπως είπαμε αυτών των κυμάτων με τον ανθρώπινο εγκέφαλο και κατ' επέκτασιν με τον ψυχισμό μας είναι άμεση. Ας δούμε όμως πρώτα κάποιες λεπτομέρειες για τον εγκέφαλό μας.

Όλα τα βιολογικά συστήματα, άνθρωποι και μη, αντιδρούν και επηρεάζονται από μικροδιαφορές στα ηλεκτρικά μεγέθη του άμεσου περιβάλλοντός τους, επειδή ο κάθε οργανισμός αποτελείται από ένα σύνολο ηλεκτρικών μονάδων. Ο κάθε οργανισμός λοιπόν είναι ένα ξεχωριστό ηλεκτρομαγνητικό "δίπολο" (+ και -) και αντιδρά σε κάθε περιβάλλον ανάλογα με το δυναμικό (+ ή -) εκείνου του περιβάλλοντος. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί κατ' ουσίαν με ηλεκτρικό ρεύμα κι έτσι η συνείδηση που εδρεύει στον εγκέφαλο επηρεάζεται άμεσα από τις περιβαλλοντικές ηλεκτρομαγνητικές καταστάσεις. Βέβαια δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ευαίσθητοι σε τέτοιες επιδράσεις.

Στους συγκεκριμένους λοιπόν ειδικούς τόπους, τα γαλαξιακά κύματα συναντώνται και γραφικά η συμβολή αυτή ομοιάζει με τους δύο όφεις που ενώνονται στο κηρύκειο του Ερμή (σημαντικότατο σύμβολο...). Δηλαδή τα κύματα κινούνται γύρω από έναν βασικό άξονα και σε συγκεκριμένα και επαναλαμβανόμενα σημεία συναντώνται. Ακριβώς στο σημείο όπου τα κύματα αυτά συναντώνται και πάνω στον βασικό άξονα κίνησής τους βρίσκονται αυτοί οι ειδικοί τόποι και στο σύνολό τους βρίσκονται στις κορυφές ισόπλευρων τριγώνων (θυμηθείτε τον ομφαλό-"αυγό" των Δελφών...). Ο θόλος του Ασκληπιείου της Επιδαύρου αποτυπώνει πολύ πιστά το συγκεκριμένο φαινόμενο, αλλά για κάποιους αυτά είναι επιστημονική φαντασία...

Έτσι, καθώς υπάρχουν τόποι εμπλουτισμένοι σε θετικά ιόντα (φορτισμένα σωματίδια) κι έχουν θετικά αποτελέσματα στον ψυχισμό μας, υπάρχουν και τόποι εμπλουτισμένοι με αρνητικά ιόντα και δημιουργούν αρνητικά αποτελέσματα στον ψυχισμό μας . Εκεί έχουν την εξήγησή τους οι επισημάνσεις που είχα κάνει στη σχετική λίστα για τόπους με ενέργεια "θετική" ή "αρνητική". Επίσης πιστεύω να καταλαβαίνετε πλέον πως το τι "εκπέμπει" ο κάθε τόπος δεν εξαρτάται από το άτομο αλλά από τον ίδιο τον τόπο. Δηλαδή δεν γίνεται δύο άνθρωποι εβρισκόμενοι ταυτόχρονα στον ίδιο ακριβώς ενεργειακό τόπο, ο ένας να αισθάνεται "θετικά" και ο άλλος "αρνητικά".

Τέλος, οι ισχυροί ενεργειακοί τόποι συνδέονται και με αυτό που ονομάζουμε "Ακασικά αρχεία", ένα είδος "σκληρού δίσκου" της ανθρωπότητας όπου καταγράφεται οποιουδήποτε είδους ανθρώπινη δραστηριότητα. Θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και ως "συλλογικό ασυνείδητο". Οι αποκαλούμενοι λοιπόν ως "μύστες" είναι τόσο ευαίσθητα άτομα που υπό κατάλληλες κι "έντονες" συνθήκες μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία, καθώς είναι εντυπωμένα και άμεσα συνδεδεμένα με την περιοχή και περιμένουν τον κατάλληλο άνθρωπο-δίαυλο που θα αποκτήσει πρόσβαση σε αυτά.
Φίλε Trithemius, μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες
για το κείμενο αυτό; Αν όντως το υπογράφει ο Σαραγάς
ας πούμε; Μου φαίνεται ψιλομούφα.

Χωρίς να είμαι φυσικός ή μαθηματικός αλλά με απλές
γνώσεις αστρονομίας που απέκτησα επειδή ο σύντροφός
μου είναι ερασιτέχνης παρατηρητής, και με όσα λίγα βιβλία
έχω διαβάσει περί σύγχρονης φυσικής, μου κάνει εντύπωση
που το κείμενο αυτό στηρίζεται στην ξεπερασμένη Νευτώνια
φυσική και ξεπερασμένη Ευκλείδιο Γεωμετρία για να ερμηνεύσει
ένα φαινόμενο που μάλλον θα ήθελε κβαντική φυσική και
σχετικότητα.

Λέει ας πούμε
«Το κέντρο του γαλαξία μας εκτός από φως εκπέμπει και σε ολόκληρο το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα,...»

Μα δεν είναι μόνο το κέντρο του Γαλαξία που εκπέμπει αλλά
ολόκληρο το σύμπαν εκπέμπει και υπάρχουν Νομπελίστες
φυσικοί που έκαναν παρατηρήσεις σε αυτές τις εκπομπές.
Δεν θυμάμαι να είπαν πουθενά ότι στην Γη σε κάποια σημεία
συγκεντρώνονται ή συντονίζονται κάποια κύματα.

Επίσης, αυτές οι εκπομπές μετρήθηκαν με υπερευαίσθητες
συσκευές και σχετικά πρόσφατα, δηλαδή το θεωρώ κάπως
ακραίο εξαιτίας αυτών των εκπομπών να δημιουργούνται
"προνομιακές" και μη προνομιακές περιοχές πάνω στις οποίες
οι αρχαίοι έχτιζαν τους Ναούς τους.
Ακόμη, στην αρχαία ελληνική γραμματεία, ΔΕΝ έχω
συναντήσει καμιά αναφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-01-09, 04:18
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Φίλε Trithemius, μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες
για το κείμενο αυτό; Αν όντως το υπογράφει ο Σαραγάς
ας πούμε; Μου φαίνεται ψιλομούφα.

Λέει ας πούμε
«Το κέντρο του γαλαξία μας εκτός από φως εκπέμπει και σε ολόκληρο το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα,...»

Μα δεν είναι μόνο το κέντρο του Γαλαξία που εκπέμπει αλλά
ολόκληρο το σύμπαν εκπέμπει και υπάρχουν Νομπελίστες
φυσικοί που έκαναν παρατηρήσεις σε αυτές τις εκπομπές.
Δεν θυμάμαι να είπαν πουθενά ότι στην Γη σε κάποια σημεία
συγκεντρώνονται ή συντονίζονται κάποια κύματα.

Επίσης, αυτές οι εκπομπές μετρήθηκαν με υπερευαίσθητες
συσκευές και σχετικά πρόσφατα, δηλαδή το θεωρώ κάπως
ακραίο εξαιτίας αυτών των εκπομπών να δημιουργούνται
"προνομιακές" και μη προνομιακές περιοχές πάνω στις οποίες
οι αρχαίοι έχτιζαν τους Ναούς τους.
Ακόμη, στην αρχαία ελληνική γραμματεία, ΔΕΝ έχω
συναντήσει καμιά αναφορά.
Αγαπητη φιλη Λιτσα.
Κανεις και εσυ το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ανθρωποι. Πεφτουν ευκολα στην παγιδα του Υλισμου και του "αυτο που βλεπουμε αυτο ειναι".
Η Θεοποιηση της Επιστημης ειναι ενα Εγκλημα το οποιο ειναι υπευθυνο για τη σημερινη καταντια του πλανητη μας.
Οι επιστημονες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ανθρωποι που κανουν λαθη οπως ολοι οι αλλοι.
Προσωπικα εχω φερει σε αδιεξοδο αρκετους επιστημονες με τους οποιους ετυχε να συνομιλησω. Απο ενα σημειο και μετα απλα αναμασουν τις θεωριες τους και αν δουν οτι δεν πιανει συνηθως παρατουν την κουβεντα η γινονται νευρικοι και οξυθυμοι. (ναι, απολαμβανω ιδιαιτερα να τους διασυρω, οπως και τους παπαδες...)
Ο ανθρωπος που θελει αληθινα να μαθει, πρεπει να σταθει μονος του χωρις "πατεριτσες".
Ειναι κριμα τωρα που ησυχασαμε καπως απο τους παπαδες, να βαλουμε στη θεση τους τους επιστημονες η τους ψυχολογους.
Πισω απο ολα αυτα δεν κρυβεται παρα η ανασφαλεια του ανθρωπινου μυαλου, που οντας αδυναμο να κατανοησει απο μονο του τα Μυστηρια του Συμπαντος, τρεχει να κρυφτει πισω απο την "λογικη", το "γνωστο", και τις αποψεις των αλλων.
Προσωπικα πιστευω στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ βιωματα και κανενας, επιστημονας η μη, δεν μπορει να με πεισει για το αντιθετο, ειδικα για καταστασεις που εχω ζησει στο "πετσι" μου.
Οι οροι που αναφερεις οτι δεν κατανοεις ειναι σε κοινη χρηση εδω και πολλα χρονια. Το να τους αναλυουμε και να τους αμφισβητουμε συνεχεια εχει καταντησει μονοτονο, βαρετο, κουραστικο και ανουσιο.
Αν δε γνωριζεις ψαξε να μαθεις, μονο που αν βασιζεσαι στις γνωστες αυθεντιες που προτιμουν να κατασκευαζουν πυρηνικα οπλα, παρα να λυσουν το προβλημα της πεινας η της δωρεαν ενεργειας για ολους, μαλλον θα μεινεις στο σκοταδι για παντα...
Οταν κατανοησεις οτι δεν υπαρχει τιποτα αλλο παρα το Ενα και οτι τα παντα ειναι φαινομενα και οχι πραγματικοτητα, τοτε θα κατανοησεις οτι και το ανθρωπινο ον, δεν ειναι τιποτε αλλο παρα αγνη Επιγνωση.
(Το τι σημαινει αυτο ψαχτο μονη σου. Το "ετοιμο φαγητο" καταστρεφει τις ανωτερες λειτουργιες του Νου).
Να ξερεις ομως οτι υπαρχουν και Επιστημονες (Ερευνητες, ΟΧΙ Ακαδημαικοι) που τιμουν το λειτουργημα τους. Απο κατι τετοιους ξεπηδησε η Συγχρονη Κβαντικη Φυσικη που ειναι και η ΜΟΝΗ επιστημη που βρισκεται κοντα στην φυση της αληθειας του Κοσμου.
Αυτοι ομως ειναι συνηθως εκτος επιστημονικου κατεστημενου και οσοι ειναι εντος, ειναι μονο και μονο επειδη ειναι τοσο καταξιωμενοι που δεν μπορει ευκολα να τους αγγιξει κανεις (π.χ. S.Hawkins).
Εχω ομως να σου προτεινω κατι.
Για να κατανοησεις πιο ευκολα αυτα που λεω εγω η καποια αλλα παιδια απο το φορουμ και να αναπτυξεις τις ανωτερες νοητικες λειτουργιες σου...
(οι οποιες, για να μην παρεξηγηθω, υπαρχουν σε καθε ανθρωπο, αλλα δεν εξελλισονται αν δεν ασχοληθεις μαζι τους, οπως ενας μουσικος θελει πολλα πολλα χρονια μελετης στο οργανο του, για να γινει βιρτουοζος)...
ξεκινα παρακολουθωντας την υπεροχη σειρα της ΕΤ3 "Το Συμπαν που Αγαπησα" (εχω ολα τα επεισοδια, ευχαριστως να σου κανω και ενα DVD...)
συνεχισε διαβαζοντας βιβλια Επιστημονων οπως του Fridjof Capra "Το Ταο και η Φυσικη" στο οποιο κανει μια συγκριτικη αναφορα στα "Σημεια Συγκλισης" των Μεταφυσικων Θεωρησεων με τις Θεωρησεις της Συγχρονης Φυσικης.
(Ουσιαστικα, παρουσιαζει το πως η "Εξελιγμενη Νεωτερη Φυσικη" εντοπιζει στοιχεια και φαινομενα τα οποια οι Μεταφυσικες Φιλοσοφιες επικαλουνται εδω και αιωνες).
Μετα περασε στη Φιλοσοφια και την Μεταφυσικη η ακολουθα τον Πνευματικο δρομο που η καρδια σου (και ΟΧΙ το μυαλο) θα διαλεξει.
Ζησε οσο μπορεις πιο κοντα στη φυση, πετα την τηλεοραση, κοψε το κρεας και το αλκοολ (Σε ΟΛΕΣ τις εποχες και τις φιλοσοφιες, οι αληθινοι Μυστες απειχαν απο αυτα) και αμα δεν δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στον τροπο αντιληψης σου μετα απο 2-3 μηνες, δεσμευομε εδω μποστα σε ολο το φορουμ να πραγματοποιησω οτιδηποτε μου ζητησεις οσο ακραιο η τρελλο και αν ειναι !

Φιλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-01-09, 06:05
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε sunborn,
και το βιβλιαράκι του Capra "Το Ταο και η Φυσικη" έχω διαβάσει (ένα πολύ μικρό τζέπης)
και το σύμπαν που αγάπησα παρακολουθώ και το κρατάω σε αρχείο το οποίο
δεν χωράει σε ένα dvd αλλά θέλεις περίπου 5 dvd για να χωρέσουν τα περίπου
89 εικοσιπεντάλεπτα επεισόδια.

Η παρατήρηση που έκανα στο προηγούμενο μήνυμα είναι εναρμονισμένη
με αυτές τις πληροφορίες και της σειράς και του "Το Ταο και η Φυσικη".


Το να θεωρήσω μούφες και κοινές ανοησίες αυτά περί "τόπων δύναμης" δεν
σημαίνει ότι θεοποιώ την επιστήμη φυσικά.

Αλίμονο αν προϋπόθεση για να ισχύει το "πρέπει να σταθούμε μόνοι μας
χωρίς πατερίτσες" θα ήταν να καταπίνουμε αμάσητο οτιδήποτε επιστημονικοφανή
κυκλοφορεί στο ιντερνετ και όποιος έχει αμφιβολίες τότε ισχύει το «ανασφαλεια
του ανθρωπινου μυαλου, που οντας αδυναμο να κατανοησει απο μονο του τα Μυστηρια
του Συμπαντος, τρεχει να κρυφτει πισω απο την "λογικη", το "γνωστο", και
τις αποψεις των αλλων.»

Η λογική είναι όπλο και όσα έχει κατακτήσει η επιστήμη εργαλεία και
ο άνθρωπος που θέλει να μάθει οφείλει να μην διακόπτει τις σχέσεις του
με αυτά τα δύο.


Τέλος πάντων, το ερώτημά μου παραμένει για το αν το κείμενο είναι όντος
του Σαραγά, μου φαίνεται ψιλομούφα.

Επίσης φίλε sunborn, όταν κάποιος πέφτει στην παγίδα του υλισμού όπως λες,
τι ακριβώς κάνει; διότι όσοι κατηγορούν τον υλισμό θα σου πω εγώ ότι
πέφτουν στην παγίδα του ιδεαλισμού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 21-01-09 στις 06:10
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-01-09, 20:47
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Αγαπητη φιλη Λιτσα, η μονη μας διαφορα ειναι οτι μιλας για αυτα που εχεις διαβασει η ακουσει, ενω εγω μιλω για αυτα που εχω ζησει και γνωριζω.
...και μια αλλη (μικρουλα) ειναι οτι εσυ μιλας με τη μυτη ψηλα και με απολυτο υφος ενω εγω, απλα σου υπενθυμιζω ταπεινα (με ποικιλα -και ισως λανθασμενα- παραδειγματα), τη μεγαλυτερη αληθεια του Συμπαντος....
"Τα παντα ρει"...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-09, 11:51
Το avatar του χρήστη sagma
sagma Ο χρήστης sagma δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τελικά νομίζω πως δεν θα μπορέσουμε , τουλάχιστον όχι τα επόμενα χρόνια, να κατανοήσουμε πάρα πολλά πράγματα για τις λειτουργείες της φύσης και του σύμπαντος. Όχι γιατί είμαστε βλάκες αλλά γιατι οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε ένα μεγάλο λάθος. Προσπαθούμε να δώσουμε εξηγήσεις με βάση θεωρείες και όχι αποδείξεις. Σίγουρα αυτό που σημβαίνει στη γή πρέπει να επιρεάζεται και από τη γενική λειτουργεία του σύμπαντος, όμως σε ποιό βαθμό και πόσο κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά αν δεν κατανοήσουμε πλήρως την λειτουργεία του κόσμου.
Θεωρώ Litsa πως δεν γίνεται να εξηγήσουμε τα πάντα μετρόντας απλά ενδείξεις και εξετάζοντας υποθετικούς κανόνες και εξισώσεις, από την άλλη sunborn σίγουρα δεν μποπούμε να στιρίζουμε τόσο πολύπλευρη γνώση μόνο στην προσωπική εμπειρία.
Θα πρέπει να σεβόμαστε τις αντίθετες γνώμες και να τις αξιοποιούμε προς όφελός μας καθώς ή αλήθεια σίγουρα είναι κάπου ανάμεσα!


Αυτό που εγώ αναρωτιέμαι είναι άν τελικά οι αρχαίοι κατάφεραν με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτούν την ενέργεια των συκγεκριμένων χώρων και εάν ναι, γιατί δεν κάνουμε κι εμείς το ίδιο σήμερα;
__________________
That's Life
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-09, 14:53
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Δεσμεύομαι να σας παραθέσω το συντομότερο (πιθανόν σήμερα) την πηγή του κειμένου περί τρόπου λειτουργίας των τόπων δύναμης.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Τελικά όντως το κείμενο ανήκει στον Λευτέρη Σαραγά και προέρχεται από περιοδικό του χώρου κάπου 8-10 χρόνια πριν. Αποτελεί δε απόσπασμα ενός εκτενούς για το θέμα άρθρου 8 σελίδων στο σύνολο...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

φυσικός δεν είμαι αλλά ας προσπαθήσω για μια διελεύκανση αποσαφήνιση.

Λέει το κείμενο:

Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι τα λεγόμενα "στάσιμα κύματα" που προκύπτουν όταν δύο κύματα με το ίδιο "λ" συναντώνται (συντονίζονται). Τα σημεία επί της Γης όπου είναι δυνατό να εμφανιστούν αυτά τα στάσιμα κύματα είναι συγκεκριμένα και η Ελλάδα μας έχει πολλά... Να ξέρετε πως σχεδόν όλοι οι αρχαίοι Ελληνικοί ναοί είχαν χτιστεί σε τέτοια σημεία συμβολής κυμάτων.

Λοιπόν, η γή γυρίζει και τρέχει διαρκώς. Μέχρι να συμπληρώσω αυτήν την πρόταση που γράφω τώρα, δε ξέρω και γω
πόσες εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα έχουμε απομακρυνθεί απ την ώρα που έγραψα την πρώτη λέξη ως που έβαλα
αυτήν την τελεία .

Είναι δυνατόν λοιπόν, κάποια συμπαντικά κύματα που εκπέμπονται στο αχανές σύμπαν να "συντονίζονται" διαρκώς
στο τάδε ασήμαντο σημείο της γής ενώ ΚΑΙ αυτή η Γη αλλάζει διαρκώς θέση μέσα στο σύμπαν;

Αυτός ο συντονισμός θα είχε κάποιο νόημα αν η εκπομπή των κυμάτων προέρχονταν απ την ίδια την γη.
Αν έχω ένα τρανζιστοράκι και πιάνω στα εφεμ ένα σταθμό, είτε στέκομαι εδώ, είτε πάω παραπέρα 10 ή 100 μέτρα
τότε συνεχίζω να "συντονίζω" το τρανζιστοράκι μου με τον σταθμό εκπομπής και ακούω τραγούδια.
Αν απομακρυνθώ "χάνεται" η επαφή διότι βρίσκομαι πολύ μακρυά και έχω περιέλθει σε κάποια "σκιά".
Οπότε επιλέγω να χτίσω το σπίτι μου εκεί που "πιάνω" τα εφεμ και όχι αλλού.

Σε εκπομπές συμπαντικών συχνοτήτων, το να συντονίζονται αυτές στην Τήνο και να χτίζουν εκκλησία
και να αποσυντονίζονται στην Γιούρα και εκεί χτίζουν οι άνθρωποι φυλακές, αυτό μου φαίνεται κάπως άτοπο.
Αν κάποιος με γνώσεις μπορεί να διελευκάνει θα του είμαι βαθύτατα υποχρεωμένη.

Επίσης ο φίλος Trithemius θα μπορούσε να βρει ολόκληρο το κείμενο ή να μας υποδείξει που μπορούμε να το βρούμε;
Δηλαδή, αν διαβάζουμε μια περίληψη ενός εκτενέστερου κειμένου, μήπως έχει αλλοιωθεί το νόημα μέσα από αυτήν την
σύνοψη;


Επίσης λέει
«και η Ελλάδα μας έχει πολλά... » δηλαδή, τα άλλα μέρη, ΔΕΝ έχουν πολλά σημεία συντονισμού;

Άλλο

άλλες εκδοχές του "γιατί" να αλλάζει η διάθεσή μας ταξιδεύοντας διαδοχικά από τόπο σε τόπο, δεν υπάρχουν;

Και να σας εξηγήσω τι εννοώ. Κάποτε, πριν πολλά χρόνια, με τσίμπησε ένας σκορπιός σε ένα νησί. Οι πόνοι που
υπέφερα ήταν τρομακτικοί. Πονούσα 3 ολόκληρα μερόνυχτα. Έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια. Όποτε πηγαίνω
σε μέρη που έχουν πολλές πέτρες και μου θυμίζουν κάπως εκείνο το μέρος τότε που με τσίμπησε ο σκορπιός,
εμένα αυτόματα μου χαλάει η διάθεση. Για να πάω σε παρόμοιο περιβάλλον, πρέπει να φοράω απαραίτητα κλειστά
μποτάκια και διαρκώς ψάχνω πολύ καλά το μέρος που θα καθίσω ή που θα ξαπλώσω. Σεντόνια κουβέρτες μαξιλάρια,
τα πάντα. Δεν θα μπορούσε σε κάποιον άνθρωπο λοιπόν να του χαλάει η διάθεση επειδή σε ένα παρόμοιο μέρος
είχε κάποτε ένα ατύχημα; Ίσως και να μην είχε ατύχημα αλλά επηρεάστηκε από μια ταινία σε κινηματογράφο που
είδε, κάνει συνειρμούς και χωρίς να το αντιλαμβάνεται αμέσως το χαλάει ή του φτιάχνει η διάθεση.

Σκεφτείτε ότι εγώ σήμερα αν τύχει και πάω απροετοίμαστη σε μέρος με πολλές πέτρες, δηλαδή πάω κάπου και
δεν φοράω μποτάκια, τότε τα δάκτυλα του ποδιού μου αρχίζουν να πονάνε και να με ενοχλούν στο σημείο που
είχα δεχθεί το τσίμπημα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-09, 15:32
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι τα λεγόμενα "στάσιμα κύματα" που προκύπτουν όταν δύο κύματα με το ίδιο "λ" συναντώνται (συντονίζονται). Τα σημεία επί της Γης όπου είναι δυνατό να εμφανιστούν αυτά τα στάσιμα κύματα είναι συγκεκριμένα και η Ελλάδα μας έχει πολλά... Να ξέρετε πως σχεδόν όλοι οι αρχαίοι Ελληνικοί ναοί είχαν χτιστεί σε τέτοια σημεία συμβολής κυμάτων.
Λίτσα αναρωτιόμουνα πως σου ξέφυγε!
Ο συγγραφέας δεν έχει πληροφορηθεί ότι η γη κινείται!
Να σημειώσουμε ότι η ένταση του κύματος, λόγο της απόστασης θα ήταν τόσο εντυπωσιακά μικρή. (αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της αποστάσεως.)

Παράθεση:
Το σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι τα λεγόμενα "στάσιμα κύματα" που προκύπτουν όταν δύο κύματα με το ίδιο "λ" συναντώνται (συντονίζονται)
κάτι μου διαφεύγει!

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Ως Στάσιμο κύμα χαρακτηρίζεται το κύμα εκείνο του οποίου η κίνηση περιορίζεται μέσα σε μια συγκεκριμένη περιοχή του χώρου.
Για παράδειγμα οι άκρες των χορδών των ενχόρδων μουσικών οργάνων δεν εκτελούν ταλαντώσεις σε αντίθεση με το υπόλοιπο μέρος τους. Όταν λοιπόν πάλλεται μια χορδή, τα παραγόμενα κύματα "ταξιδεύουν" και προς τις δύο κατευθύνσεις των άκρων της χορδής, όπου εκεί διακόπτονται και ανακλώνται προς το αρχικό σημείο ταλάντωσης, όπου και τελικά "συμβάλλονται" (δηλαδή συνδυάζονται) δημιουργώντας ένα στάσιμο κύμα, του οποίου το μέγιστο πλάτος ταλάντωσης είναι διπλάσιο από αυτό των αρχικών κυμάτων που συμβάλλουν. Υπάρχουν σημεία τα οποία δεν ταλαντώνονται, που ονομάζονται δεσμοί, και τα σημεία εκατέρωθεν τους ταλαντώνονται με διαφορά φάσης π
.



Παράθεση:
Ακριβώς στο σημείο όπου τα κύματα αυτά συναντώνται και πάνω στον βασικό άξονα κίνησής τους
Νομίζω ότι τα κύματα που προέρχονται από το ίδιο σημείο δεν συναντώνται πάνω σε κάποιο άξονα κίνησης αλλά σε σφαιρικές επιφάνειες γύρο από το σημείο παραγωγής τους.


Παράθεση:
και με αυτό που ονομάζουμε "Ακασικά αρχεία", ένα είδος "σκληρού δίσκου" της ανθρωπότητας όπου καταγράφεται οποιουδήποτε είδους ανθρώπινη δραστηριότητα. Θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και ως "συλλογικό ασυνείδητο".
Το «συλλογικό ασυνείδητο» και τα «ακασικά αρχεία» (έστω ότι υπάρχουν,) είναι διαφορετικά πράγματα. Τώρα γιατί τα ταυτίζει ο συγγραφέας δεν γνωρίζω...

Παράθεση:
Έτσι, καθώς υπάρχουν τόποι εμπλουτισμένοι σε θετικά ιόντα (φορτισμένα σωματίδια) κι έχουν θετικά αποτελέσματα στον ψυχισμό μας, υπάρχουν και τόποι εμπλουτισμένοι με αρνητικά ιόντα και δημιουργούν αρνητικά αποτελέσματα στον ψυχισμό μας .
Το «αρνητικό» στα ιόντα (πλεόνασμα ηλεκτρονίων) δεν είναι συνώνυμο του «κακό». Θα ήθελα να μάθω που το βρήκε. Οι φοιτητικές μου μνήμες, για την επίδραση των αρνητικών ιόντων στο περιβάλλον διαβίωσης, λένε το αντίθετο. Αλλά αφού δεν ξέρει ότι η γη κινείται, γιατί να το ψάχνω...


Έχει τύχει να βρεθώ σε δεκατέσσερα από τα αναφερόμενα σημεία. Στα πέντε είχα τελείως αντίθετη αίσθηση από αυτή που αναφέρεται στην εισαγωγή.

Οι προσωπικές εμπειρίες παίζουν σημαντικό ρόλο στην αίσθηση που μας αφήνει ένα μέρος.
Να σημειώσουμε, ότι ένα εχθρικό για τον άνθρωπο περιβάλλον, θα επηρεάσει ανάλογα όλους μας. Αλλά ένας χώρος με π.χ. κακό εξαερισμό δεν είναι και «αρνητικός ενεργειακά».

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 27-02-09 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.