Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-01-17, 21:42
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

[QUOTE=Robespierre;127225]Να μην κάνεις τίποτα. Η πεποίθηση ότι κανείς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτε πραγματικά, είναι η καλύτερη ασπίδα προστασίας στο 99.9% των περιπτώσεων.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Πως εξηγείς όμως ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου άνθρωποι έπαθαν άσχημα πράγματα από άλλους χωρίς καν να είναι υποψιασμένοι ότι θα τους κάνουν κάτι (ή και ακόμα πιο περίεργο)σε ανθρώπους που δεν πίστευαν καν σε μεταφυσικό/αποκρυφισμό κτλ...;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-17, 22:33
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
πιθανόν να υπάρχουν και μεταφυσικά στοιχεία μέσα, θα δεις και πράγματα πάνω από τον στατιστικό μέσο όρο, πράγματα που δεν εξηγούνται.
Αν πρόσεξες, έγραψα και το παραπάνω. Δεν εννοούσα φυσικά ότι πρόκειται μόνο για υποβολή, η υποβολή μάλλον είναι μια υποπερίπτωση αυτών των φαινομένων. Το θέμα είναι πως σε κάποιους ανθρώπους πιάνουν, σε άλλους δεν πιάνουν. Άλλοι πιστεύουν σε αυτά και άλλοι όχι. Άλλοι το ξέρουν ότι τους την έπεσαν, άλλοι όχι. Και τέλος άλλοι ερμηνεύουν αυτά σαν κακή τύχη, συγκυρίες, φαντασιώσεις και άλλοι βρίσκουν μαγείες και δαίμονες πίσω από το παραμικρό. Ειλικρινά, κανένας δεν έβγαλε άκρη, απλά σε κάποιες φάσεις της ζωής μου βρέθηκα δίπλα σε ανθρώπους που ξέραν τι κάνουν και είδα τις απτές διαφορές που με έπεισαν ότι κάτι τρέχει. Μετά άρχισα να διαβάζω επιλεγμένους σύγχρονους συγγραφείς αποκρυφισμού και είδα ότι καταλήγουν σε διάφορα συμπεράσματα που μου φαίνονται λογικά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-01-17, 12:32
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημηιτρα89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα λοιπόν και απο εμένα! Σήμερα θα σας πω την δική μου ιστορία μπας και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος, με τον άντρα μου παντρευτήκαμε πρίν απο 6 μήνες περίπου, μέναμε μαζί 7 χρόνια... Η πεθερά μου είναι ένας γελαστός άνθρωπος με πολύ χιούμορ και τρομαχτικά καλή μαζί μου θα έλεγα.... Οι γοννεις του άντρα μου στα νιατα τους ασχολούνταν με υπνωτισμούς και είμαι σχεδόν σίγουρη και με μαγεία (γιατί καλούσαν πνευματα κτλ) οταν το έμαθα αρχισε να με επηρεαζει λιγακι για αρχη, αργότερα παρατήρησα πως κάθε φορά που ερχόταν επίσκεψη η πεθερα μου πάντα μετά ο άντρας μου είχε νεύρα τσακωνόμασταν και πάντα μα πάντα πάθαινε κατι καποιο κατοικιδιο μου.... μενουμε σε χωριο και μακρια απο εκείνους.... κατι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι καθε φορα που θέλει να ερθει πηγαινει ΠΡΩΤΑ στο νεκροταφείο (στους γοννεις της) και μετα έρχετε σε εμας για καφε φέρνοντας πάντα λάσπες μέσα στο σπίτι.... Το συζητησα με τον αντρα μου και λογικο ειναι πως θα στεναχωριώταν που σκέφτομαι έτσι για την μητέρα του.... 3ον καποια στιγμη στο παρελθον είχα ενα γυναικολογικο θεμα, οχι σοβαρο και ετυχε να παμε εμεις επισκεψει στο σπιτι τους, ο πατερας του ξεκαθαριζε καποια πραγματα στο σπιτι και μας ρωτησε αν θελουμε την κουνια που ειχε ο αντρας μου για τα δικα μας παιδια και μολις το ρωτησε αυτο ακουσα την πεθερα μου απο το διπλανο δωματιο να λεει ''λες και θα κανουν ποτε παιδια;'' ενιωσα πολυ αβολα.... Ο αντρας μου πλέον δεν πηγαινει στο σπιτι των γονιων του γιατι ο πατερας του απεκτησε ψυχολογικα προβληματα λογω ολων αυτων, υπνωτισμων κτλ και στεναχωριεται και νευριαζει να τον βλέπει ετσι.... Στον γαμο μας ηρθε μονο η πεθερα μου και στο τραπεζι μου εκανε δωρο ενα δαχτυλιδι... Το οποιο μεσα στο κουτι ειχε κολλημενη μια πετρα σε μισοφεγγαρο....
Ου μπλέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-01-17, 12:36
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Αλήθεια, η στάση του άνδρα σου ποια είναι για όλα αυτά που κάνει η μητέρα του; Έχεις μοιραστεί μαζί του το πώς νιώθεις με έναν ωραίο τρόπο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.