Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Away from harm
Away from harm Ο χρήστης Away from harm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Τα λογια μου ειναι σαν τ αστερια....

Σωτήριων έτος 1855 και ο αρχηγός των Ινδιάνων Ντουγαμι Σηατλ στέλνει την απάντηση του στον πρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών που ζητά ν αγοράσει την γη της φυλής του....Ο λόγος του είναι ένα μάθημα για όλους μας είτε αυτό αφορά το περιβάλλον είτε την επεκτατική πολιτική των ημερών μας....

Τα λογία μου είναι σαν τ αστέρια....ο ουρανός που πάντα έχει ένα δάκρυ συμπόνοιας για τον λαό μου που μας φαίνεται αμετάβλητος και αιώνιος μπορεί τώρα ν αλλάξει.Σήμερα είναι καθαρός αύριο όμως ίσως σκεπαστεί με σύννεφα μα τα λογία μου είναι σαν τ αστέρια,ποτέ δεν αλλάζουν.
Σ αυτά λοιπόν που θα πει ο Σηατλ μπορεί ο μεγάλος λευκός αρχηγός της Ουάσιγκτον να βασιστεί με σιγουριά όπως βασίζεται στις εναλλαγές των εποχών...

Ο μεγάλος αρχηγός της Ουάσινγκτον μας στέλνει μήνυμα πως θέλει ν αγοράσει τη γη μας.Καλοσύνη του παρ όλο που ξέρουμε δεν έχει ανάγκη την φιλία μας.Την πρόταση του πάντως θα την σκεφτούμε καλά γιατί ξέρουμε πως αν δεν δεχτούμε ο λευκός θα θελήσει με τα όπλα να αρπάξει την γη μας.
Ρωτάω όμως...πως μπορεί κανείς να πούλα η να αγοράζει τον ουρανό και την ζεστασιά της γης?Η ιδέα μας φαίνεται περίεργη επειδή ακριβώς δεν μας ανήκουν η δροσιά του αέρα και η διαύγεια του νερού.Πως λοιπόν είναι δυνατόν να τ αγοράσετε?
Πάντως μην ανησυχείτε,θα πάρουμε την απόφαση μας...

Είμαστε κομμάτι της γης....
Καθετί πάνω σ αυτήν την γη είναι ιερό για τον λαό μου,κάθε λαμπερή πευκοβελόνα,κάθε αμμουδερή ακρογιαλιά,κάθε κομματάκι ομίχλης στα σκοτεινά δάση,κάθε ξέφωτο,κάθε βούισμα εντόμου είναι ιερό στην μνήμη του λαού μου....είμαστε κομμάτι της γης κ αυτή πάλι ένα κομμάτι από εμάς.Οι χυμοί που τρέχουν μέσα στα δέντρα μεταφέρουν της μνήμες του ερυθρόδερμου ανθρώπου.Τα ευωδιαστά λουλούδια είναι αδελφές μας,το ελάφι,το άλογο ο μεγάλος αετός είναι τ αδέλφια μας.
Οι απότομες ψηλές κορυφές τα καταπράσινα λιβάδια η ζεστασιά των πόνεϊ ο άνθρωπος,όλα ανήκουν στην ίδια οικογένεια,καταλαβαίνει λοιπόν τι μας ζητάει ο μεγάλος αρχηγός της Ουάσιγκτον όταν μας παραγγέλνει οτι θέλει ν αγοράσει την γη μας?
Γρήγορα θα κατακλύσετε όλη την χώρα

Το πεντακάθαρο νερό
Το πεντακάθαρο νερό που κύλα στα ρυάκια και στα ποταμιά μεταφέρει στο διάβα του και το αίμα των προγόνων μας.Το μουρμουρητό του είναι η φωνή τους και κάθε φευγαλέα αντανάκλαση του του φωτός πάνω στο διάφανο νερό των λιμνών εξιστορεί γεγονότα και παραδόσεις του λαού μας.Τα ποτάμια είναι αδέλφια μας,σβήνουν την διψά μας,μεταφέρουν τα κανό μας και τρέφουν τα παιδιά μας....

Αν σας πουλήσουμε τη γη μας μην ξεχάσετε να μάθετε και στα δικά σας παιδιά πως τα ποτάμια είναι αδέλφια όλων μας..Δεν καταλαβαίνω οι τρόποι μας είναι διαφορετικοί απ τους δικούς σας,η όψη των πόλεων σας κάνει κακό στα μάτια του ερυθροδέρμου ανθρώπου,ο θόρυβος ταράζει τ αυτιά μας....Αλλα αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είμαι ένας άγριος και δεν καταλαβαίνω...

Την αδικαιολόγητη απαίτηση σας ν αγοράσετε την γη μας θα την σκεφτούμε προσεκτικά.Αν δεχτούμε θα βάλω έναν όρο.Τα ζώα

Τι είναι ο άνθρωπος χωρίς τα ζώα?Αν εξαφανίζονταν όλα τα ζώα ο άνθρωπος θα πέθαινε από μεγάλη πνευματική ερημιά,ότι συμβεί στα ζώα θα συμβεί σύντομα και στον άνθρωπο.
Τι θα μείνει απ την ζωή όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να αφουγκραστεί το μοναχικό κάλεσμα του κοκκινολαίμη η τις συζητήσεις των βατράχων την νύχτα στην μικρή λίμνη?Ισως είμαι άγριος και δεν καταλαβαίνω...

Αυτό θα ναι για μας η αρχή του θανάτου μα όταν ο τελευταίος ινδιάνος λείψει από την γη και ο λευκός φέρνει στην μνήμη του τον λαό μου σαν ένα θρύλο οι ψυχές των νεκρών μας θα ταξιδεύουν σαν το σύννεφο πάνω στον κάμπο,θα γεμίζουν τις ακρογιαλιές και θα φιλοξενούνται στα δάση που αγάπησαν όπως το μωρό που αγαπά τον χτύπο της μητρικής καρδιάς.Ο λευκός δεν θα ναι ποτέ μόνος σ αυτόν τον τόπο

Μίλησα για θάνατο?συγχωρέστε με,δεν υπάρχει θάνατος,μόνο η εναλλαγή των κόσμων...
__________________
Θυμάμαι μια φορά μου είχες πει,έχεις σταυρώσει κόσμο εσύ,θα μείνεις ξένος...κ εγώ κοιτούσα σαν παιδί που κάποιος του πε το γιατί φυσάει αγέρας στην ζωή του αγριεμένος.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Away from harm : 18-03-08 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.