Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-07, 16:02
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή Kλειδώματα θεμάτων και λογοκρισία στο μεταφυσικό

Ανήγω αυτό το θέμα διότι παρατηρώ μια απόπειρα από τους διαχειριστές λογοκρίσιας και φίμωσης διαφόρων απόψεων.
Συγκεκριμένα έχουν σβήσει δημοσιεύσεις μου στο θέμα με τις παρελάσεις και κατόπιν το κλείδωσαν.

Θα ήθελα να μου πείτε τον λόγο που προβήκατε σε αυτή τη λογοκρίσια και αν παραβίασα κάποιους κανόνες του συγκεκριμένου φόρουμ να εξηγήσετε διότι δεν νομίζω ότι το έκανα.

Πρέπει να κρατάμε συγκεκριμένο κανόνα συμπεριφοράς και "ύφος γραφής" που εσείς εγκρίνετε σε αυτό το φόρουμ; εξηγήστε.

Δεν μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα τη στιγμή που δεν βρίζουμε και δεν προσβάλουμε προσωπικά κανένα συνομηλιτή μας; Απόψεις κατακρίνουμε (έστω και καυστικά όταν κρίνετε απαραίτητο) δεν κατακρίνουμε όμως πρόσωπα εδώ πέρα!

(εξαίρεση τα δημόσια πρόσωπα που έτσι κι'αλλιώς εκτίθενται)

Kαι τι σημαίνει "Δε θα επιτρέψουμε να γίνει το forum το παραμάγαζο της ιδεολογικής προπαγάνδας που θέλουν να περάσουν κάποιοι."; Ποιας ιδεολογικής προπαγάνδας; Διευκρινήστε. Μήπως αυτή με την οποία δεν συμφωνείτε; ...ενώ αφήνετε μεροληπτικά να διαδοθεί ελεύθερα η "αντίθετη" ιδεολογική προπαγάνδα; (χρησιμοποιώ "τα δικά σας λόγια")

Γράφετε:
Παράθεση:
και η απουσία κάθε σεβασμού στη διαφορετικότητα
Kαι αυτό το δείχνετε φιμώνοντας την αντίθετη άποψη; Eίναι τελικά αυτός ο σεβασμός στην διαφορετικότητα τον οποίο λέτε ότι αντιπροσωπείτε;

Τελικά δεν υπάρχει ελευθερία στον τρόπο και στο περιεχόμενο γραφής σε αυτό το φόρουμ;

Θα ήθελα να δώσετε μια σαφή απάντηση για να κρίνω αν θα συνεχίσω ή όχι την συμμετοχή μου σ'αυτό το φόρουμ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 01-11-07 στις 16:08
  #2  
Παλιά 01-11-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις στα ίσα, το πολεμάς ύπουλα....μάλλον κάπως έτσι σκέφτονται ορισμένοι εδω....
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
  #3  
Παλιά 01-11-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Και μένα με ενοχλεί να κλειδώνονται θέματα αλλά να πούμε και του
στραβού το δίκιο.

Στα τελευταία μηνύματα ξέφυγε πάρα πολύ και ήταν πλέον
δύσκολο να συνεχισθεί διάλογος.

Το όλο θέμα ξεκίνησε αλλιώς, (σύμφωνα με τους μύθους), κυριάρχησε
το γλωσσολογικό κομμάτι, έκανα μια απόπειρα να μπούμε σε
πιο μυθολογικά μονοπάτια αλλά απ την αρχή ήταν εκτός θέματος.
Μετά δεν άντεξα και στον πειρασμό και ανακάτεψα και ολίγον κοινωνιολογία.

Ο απαν σαμος είπε κλείνει για μια μέρα, μετά χάλασε καιγια 2 μέρες,
ε, δεν πρόλαβε ο άνθρωπος ή η ομάδα να τοποθετηθεί και αντί να
κλειδώσει μια μέρα θα κλειδώσει για 4 μέρες.
Στο κάτω κάτω δεν πλερώνουμε και τίποτα, τζάμπα είναι, ας είναι
καλά τα παιδιά που μας προσέχουν

Καλύτερα να κλειδώνουν κάποια θέματα και να υπάρχει μια τάξη
διότι σε άλλα φόρα δεν κλειδώνει τίποτα και χάνει η μάνα το παιδί
και το παιδί την μάνα.

Παρόλα αυτά το κλείδωμα είναι ενοχλητικό όπως επίσης και οι
επιθέσεις σε πρόσωπα συμφορουμίτες σε προσωπικό επίπεδο
με κίνητρο κυρίως κάποια ιδεολογική αντίθεση.
  #4  
Παλιά 01-11-07, 16:57
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ανήγω αυτό το θέμα διότι παρατηρώ μια απόπειρα από τους διαχειριστές λογοκρίσιας και φίμωσης διαφόρων απόψεων.
Και διαφορων αποψεων; Μαλιστα...

Παράθεση:
Συγκεκριμένα έχουν σβήσει δημοσιεύσεις μου στο θέμα με τις παρελάσεις και κατόπιν το κλείδωσαν.
Α... Τοσο διαφορων...

Παράθεση:
Θα ήθελα να μου πείτε τον λόγο που προβήκατε σε αυτή τη λογοκρίσια και αν παραβίασα κάποιους κανόνες του συγκεκριμένου φόρουμ να εξηγήσετε διότι δεν νομίζω ότι το έκανα.

Δεν μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα τη στιγμή που δεν βρίζουμε και δεν προσβάλουμε προσωπικά κανένα συνομηλιτή μας;

Sceptic 1 (ενα) μηνυμα σου διαγραφηκε στο topic που λες και αυτο ηταν το το μηνυμα που απαντησες σαν εκπροσωπος τυπου του cosmictsak ( ):


Παράθεση:
Φίλε cosmictsak ποιά είναι η πρότασή σου?

Να σου πω εγώ ποια είναι η πρόταση του.
Να καταργηθουν οι παρελάσεις και οι εθνικές γιορτές.
Να καταργηθεί η σημαία και να αντικατασταθεί με το σύμβολο του αναρχισμού και ο εθνικός ύμνος με τον ύμνο της πρώην ΕΣΣΔ.
Η νεολαία να μην γνωρίζει την τύφλα της από ιστορικά θέματα, τις τραγικές και μεγάλες στιγμές αυτής της πατρίδας, και ποιος πολέμησε για να είναι σήμερα ελεύθεροι, αλλά να γνωρίζουν απ'έξω και φαρσί πόσα γκολ έβαλε ο ριβάλντο στο πρωτάθλημα. Επίσης να είναι καλοί διεθνιστές, υπέρ της παγκόσμιας κυβέρνησης των ...λαών (και των διεθνών τραπεζιτών, μην ξεχνιώμαστε... αλλά αυτό το τελευταίο δεν θα τους το λένε στα σχολεία)
Η νεολαία να αγαπά τους Τούρκους, να ξεχάσει τις σφαγές που υπέστησαν οι παπούδες τους από αυτούς, και να δείχνει κατανόηση αν πετάει και κανένα τουρκικό Φ16 ξόφαλτσα πάνω από την Ακρόπολη..
Η νεολαία να αγαπά τους λαθρομετανάστες και να δείχνει κατανόηση αν διαπράτουν και κανένα εγκλημα καταλάθος και εξεπίτηδες. Επίσης να τους φιλοξενεί στα σπίτια τους και να γεμίσει η ελλάδα από "λαθρομετανάστες" όλων των φυλών κατά προτίμηση Τούρκους και αυτονομιστές Κοσοβάρους-Αλβανούς που μας αγαπάνε.
Η νεολαία να μισεί τους αστυνομικούς και την τάξη, να δέρνει, να κατακαίει και να ξυλοκοπάει όποιον τολμάει να της αντιμιλάει, να μετατραπεί η κοινωνία σε κοινωνία ζούγκλας και ο καθένας να κοιτάει μονάχα το τομάρι του εναρμονισμένα όλα αυτά στα πλαίσια της αναρχικής ιδεολογίας όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται σήμερα κάποιοι.
Αυτά για αρχή μέχρι την ολοκληρωτική διάλυση και κατακερματισμό του έθνους και την τελική ενταξή του σε υπερεθνικά αόρατα διευθυντήρια της παγκόσμιας κυβέρνησης.


Noμιζω πως καθε ανθρωπος σε αυτο το φορουμ εχει το δικαιωμα να εκφρασει μονος του τις αποψεις του και να μην εχει εκπροσωπο τυπου που μιλα αντ' αυτου προσβαλλοντας τον και αδικωντας τον καταφορα. Δεν ειναι αναγκη οσοι δεν συμφωνουν απαραιτητα μαζι σου να ανηκουν στο ειδος των "θολοκουλτουριαραιων". Αυτον τον επικινδυνο διαχωρισμο (που δημιουργει εναν ακομη πιο επικινδυνο "δυισμο") τον ειδα και σημερα να τον κανεις στο θεμα για τον Λιακοπουλο. Δεν επιθυμουμε ιδεολογικες προπαγανδες εδω, επιθυμουμε σκεψεις ελευθερων ανθρωπων.
Το λιγοτερο αστοχος ο τιτλος που εδωσες στο μηνυμα σου λοιπον (δε θα τον αλλαξουμε φυσικα), αν και καταλαβαινω οτι και το timing δεν ηταν τυχαιο. Μην ανησυχεις και το thread για την εντοπιοτητα των Ελληνων θα ανοιξει σε λιγο. Θυμισου οτι σαν συντονιστες σκεφτομαστε και ακουμε και τους επισκεπτες εκτος απο τους συμμετεχοντες.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 01-11-07 στις 16:59
  #5  
Παλιά 01-11-07, 17:07
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Bettle νομίζω με έχεις παρεξηγήσει αρκετά ..ίσως να φταίω και εγώ.. Δεν σε θεώρησα θολοκουλτουριαραιο.. απλώς ήταν μια έκφραση χιουμοριστική που χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος και ο Λιακόπουλος για όσους τον επιτίθονται.
Άλλωστε συγκεκριμένα κατονόμασα ότι αυτοί οι τύποι η "κάστα" οι "θολοκουλτουριαραίοι" δεν ενδιαφέρονται για εθνικά και πατριωτικά ιδανικά για την νεολαία μας αλλά το μόνο που τους νοιάζει είναι το τομάρι τους και πως θα τα κονομήσουν χοντρά πουλώντας ναρκωτικά, αναρχία και εκχυδαισμό στους νεολαίους σε κάθε επίπεδο διαφθείροντας την κοινωνία μας.
Ασφαλώς λοιπόν δεν αναφέρομουν σε σένα ή σε οποιοδήποτε άλλο μέλος στη συγκεκριμένη συζήτηση, ούτε αναφερόμουν αποκλειστικά με αυτό τον όρο σε όλους όσους διαφωνούσαν μαζί μου. (Άρα ίσως υποπέφτεις στο σφάλμα του δυισμού εσύ.. ίσως...)
Όπως και να χει εφόσον δημοσίευσες το σβημένο μήνυμα μου θεωρώ το θέμα λήξαν αν και δεν θα θελα να κλειδώνονται έτσι απότομα τα θέματα δίχως τουλάχιστον πριν να προηγηθεί μια παρατήρηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 01-11-07 στις 17:12
  #6  
Παλιά 01-11-07, 17:21
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Προς τη φίλη Λίτσα.

Όπως είδες πριν στο άλλο θέμα που κλειδώθηκε σε απάντησε ο ίδιος ο συγγραφέας.

Ας το ανοίξουν πάλι το θέμα να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση πάνω στην ίδια τη θεωρία σε γλωσσολογικό επίπεδο.
  #7  
Παλιά 01-11-07, 17:23
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn
ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις στα ίσα, το πολεμάς ύπουλα....μάλλον κάπως έτσι σκέφτονται ορισμένοι εδω....
Ως προς το θέμα του κλειδώματος του νήματος για την αυτοχθονία των ελλήνων που έχει κατηλήξει σε γενική συζήτηση για ινδοευρωπαίους και άλλα ζητήματα όπως είχα αναφέρει ρητά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Προσωρινό κλείδωμα (μέγιστη διάρκεια μιας ημέρας) .
Δυστυχώς ο φόρτος εργασίας μου αυτό το καιρό είναι τέτοιος που δε μου δίνει το περιθώριο να ασχολούμαι με το μεταφυσικό.Η όποια ενασχόλησή μου είναι σε βάρος άλλων υποχρεώσεων και δεν έχω καμία διάθεση να απολογηθώ και από πάνω...
Το νήμα κλειδώθηκε για μια μέρα,τις αμέσως δύο επόμενες το forum ήταν down και σήμερα θα άνοιγε.
Οι κραυγές περί ολοκληρωτισμού και άβολων καταστάσεων είναι εντελώς άκυρες.Έκανα τα quotes από κει και πέρα δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.
Ήδη το νήμα για την αυτοχθονία άνοιξε,απομακρύνθηκαν σε offtopic νήμα κάποιες καταφανώς άσχετες δημοσιεύσεις τύπου chat.Έγινε συγχώνευση με το νήμα που είχε δημιουργήσει ο κ. Κώστας Σκανδάλης και πλέον μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση. Όλα αυτά έγιναν μέσα στα χρονικά πλαίσια που είχα ορίσει ,δυστυχώς η πτώση του site για δυο μέρες έκανε κάποιους να αρχίσουν να λένε πράγματα που σίγουρα είναι άδικα,ενδεχομένως κακοπροαίρετα.

Στα θέματα που θίγει ο sceptic θα απαντήσω σε αμέσως επόμενη δημοσίευση που θα κάνω σε αυτό ακριβώς το νήμα.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
  #8  
Παλιά 01-11-07, 18:09
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
που απαντησες σαν εκπροσωπος τυπου του cosmictsak ( ):
Aπάντησα έτσι διότι αυτό πιστεύω ότι εκπροσωπούν αυτές οι απόψεις. (του cosmictsak και του κάθε "cosmitsak")..
Kαι το πιστεύω ακράδαντα..
Και φυσικα δεν είναι αυτός λόγος για να κάνετε λογοκρισία του μηνύματος.
Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 01-11-07 στις 18:10
  #9  
Παλιά 04-11-07, 12:16
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Για μένα δεν αξίζει τον κόπο ρε παιδεσ .Κλείδωμα θέματος? Έλεος. Εκτός αν ήμαστε μαζόχες. Σε μια ελεύθερη ΄΄κοινωνία΄΄ με ΄΄ δημοκρατικό ¨πολίτευμα νομίζω παρά πάει να λογοκρινόμαστε και στο νετ . δεν τιμα κανεναν αυτο. ξυπνήστε παίδες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIOS : 04-11-07 στις 12:29
  #10  
Παλιά 04-11-07, 12:57
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Δεν επιθυμουμε ιδεολογικες προπαγανδες εδω, επιθυμουμε σκεψεις ελευθερων ανθρωπων.
Φίλε μου Μηνά,με όλον τον δεδομένο σεβασμό που έχω στο πρόσωπο σου,απλά να σου επαναλάβω την άποψη μου που σου έχω εκφράσει και άλλες φορές ότι εγώ προσωπικά θεωρώ πως έχεις λίγο θολά στο μυαλό σου τα όρια της διευκρίνησης των εννοιών της προπαγάνδας σε αντιδιαστολή με την ελεύθερη σκέψη.Εγώ θεωρώ καλύτερο και ως πρόθεση και ως αποτέλεσμα να μην γίνεται καμία λογοκρισία σε δημοσιεύσεις που υπάρχει υποψία προπαγανδισμού παρά να γίνεται κάτι τέτοιο με υποκειμενικά κριτήρια.Σου επαναμβάνω ότι ο σεβασμός μου στο πρόσωπο σου είναι δεδομένος,λόγω και της μακροχρόνιας γνωριμίας μας,αναγνωρίζω ότι πιστεύεις αγνά σε κάποια πράγματα και υπερασπίζεσαι με σθένος τις απόψεις και τα ιδανικά σου και είμαι μαζί σου φυσικά,ελπίζω να μην έχεις αμφιβολίες επ'αυτού.Όμως δεν έχεις κατορθώσει μέχρι στιγμής να μου απαντήσεις πειστικά γιατί κατά τη γνώμη σου κάνει προπαγάνδα ο κάθε Λιακοπουλικός και όχι για παράδειγμα ο κόσμικτσακ.Αν θες κάνε μια ακόμα προσπάθεια...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 04-11-07 στις 12:58
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.