Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-09-16, 17:10
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Deadite καλό θα είναι και πρέπον να προσπαθούμε όσο το δυνατόν να
καταθέτουμε τις απόψεις μας με ποιό σωστό τρόπο έστω και εάν κάποιοι
παρεκτρέπονται.

Για αυτό και αναφέρω πως οι φίλοι που διαβάζουν όλα τα θέματα πιστεύω πως
έχουν την ικανότητα να κρίνουν....
Επίσης αναφέρω και κάτι άλλο.....
"Verba volant, scripta manent..
τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν..."

Τα γραπτά μας χαρακτηρίζουν όλους μας....

Ας μην ξεχνάς φίλε μου πως είμαστε ένα ανοιχτό φόρουμ που δύναται οποιοσδήποτε
να μπεί να εγγραφεί και να εκφράσει τις όποιες απόψεις του....
Ας είμαστε ελαστικοί και ελπίζω να μην δημιουργήσουν κάποιοι προβλήματα
στην Ιστοσελίδα του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ.....

Εξ' άλλου υπάρχουν και οι διαχειριστές που θα επέμβουν σε κάθε παρεκτροπή....

Ευχαριστώ.
Παλιά 19-09-16, 17:33
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Έσω εαυτού
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι υπεράνω...το ομολογώ! Δε δήλωσα ποτέ πνευματική ανωτερότητα, είμαι και κατίνα και το ίδιο μαύρο χάλι με όλους, απλά υπάρχουν κάποια όρια, τουλάχιστον για μένα.

Αποδέχομαι όλες τις απόψεις και όλες τις ιδεολογίες, αρκεί να μην επικροτούν τη βία προς τις αδύναμες κοινωνικές ομάδες. Παραδέχομαι ότι εκνευρίζομαι και αντιδρώ πολύ άσχημα κάθε φορά που αναφέρεται κάποιος στη Χ.Α. με θετικό τρόπο, αλλά αυτό δεν το κάνω μόνο στο φόρουμ, όπου μπορείς να πεις κι ότι κρύβομαι πίσω από τον υπολογιστή. Μη σου πω ότι εδώ ο τρόπος μου παραείναι ήπιος, αν με δεις τι λέω και κάνω πρόσωπο με πρόσωπο με χρυσαυγίτη... άσε, εκεί να δεις παρεκτροπή. Ναι, το παρακάνω. Όχι, δεν το μετάνιωσα ποτέ, ούτε και πρόκειται.

Τέλος πάντων, το φόρουμ δεν είναι δικό μου, εννοείται! Εάν παραβαίνω κάποιο κανόνα, ας πάρουν θέση οι διαχειριστές.
Ρε συ Deadite πολύ σε γουστάρω! Μ' αρέσει που μάχεσαι γι' αυτά που πρέπει και δε φοβάσαι να δηλώσεις κατίνα (ακόμα γελάω). Εννοείται πως δεν κρίνουμε κάποιον από ένα post μόνο αλλά απ' τη συνολική συμμετοχή του.
Παλιά 19-09-16, 17:56
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Λευκέ Λύκε σ' ευχαριστώ πολύ!

Εάν ο CERT δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν έχει καμία σχέση με τη Χ.Α. και δεν ασπάζεται την ιδεολογία της, θα του ζητήσω δημόσια συγνώμη.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-16, 18:02
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ο μόνος λόγος που ανακατεύτηκα καν και το είπα είναι γιατί στα μάτια μου ο Deadite είναι συνεννοήσιμος και δεν θέλω να κλιμακωθεί αυτή η φάση με τους χρυσαυγίτες και να χαθεί ο έλεγχος. Αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν. Ελπίζω να γίνονται κατανοητές οι προθέσεις μου και παύω την παραφωνία.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-16, 23:40
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ομάδες "Γκουρτζίεφ"... Διδασκαλία 3ης ή 4ης γενιάς μαθητών ή κατά φαντασία μαθητών, δογματισμός και απόρριψη όλων των υπόλοιπων εσωτερικών συστημάτων, προσωπολατρεία, έλεγχος συμπεριφοράς σε σημεία να αγγίζει σέκτα, προσήλωση στην ομάδα και μυστικοπάθεια... όλα τα αρνητικά που μπορείς να φανταστείς. Και ναι, έχω περάσει από μια τέτοια, δυο μήνες άντεξα, η αρρώστια ξεχείλιζε από εκεί μέσα, έβλεπα γύρω μου μαστουρωμένες φάτσες ή κάποιος τεσπα που προσπαθούσαν να δείχνουν έτσι για να ...ενταχτούν. Το ίδιο το σύστημα χωλαίνει... αντιγραφές και συγκερασμός από μαζέματα της Άπω Ανατολής από τον ίδιο τον Γ.Γ. Διαβάστε τα βιβλία του Ουσπένσκι και θυμηθείτε οτι στο τέλος τον απέρριψε ο ίδιος, ο πιο στενός του συνεργάτης. Το βιογραφικό του Γ.Γ σκοτεινό, αρρώστησε τη γυναίκα του, που τελικά΄πέθανε, από κάτι ιδιοσκευάσματα που της έδινε να πιει... κι άλλα αμέτρητα παραδείγματα. Με μια λέξη: μακριά!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-16, 06:37
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευκέ Λύκε σ' ευχαριστώ πολύ!

Εάν ο CERT δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν έχει καμία σχέση με τη Χ.Α. και δεν ασπάζεται την ιδεολογία της, θα του ζητήσω δημόσια συγνώμη.
Καλημέρα,

παραβλέπω το γεγονός πως έχετε μεταφέρει μια προσωπική σας συζήτηση για μένα (που εντάξει, δικαίωμά σας είναι να κάνετε ασφαλώς) στο παρόν θέμα και προχωρώ σ' αυτό που λέει το μέλος Deadite.

Deadite, δεν έχω καμία σχέση με τη Χ.Α και δεν ασπάστηκα ποτέ, δεν ασπάζομαι και ούτε σκοπεύω να το κάνω, την ιδεολογία της. (άσχετο βέβαια για το παρόν θέμα, αλλά απ' ότι βλέπω αναγκαίο, όχι για μένα πάντως, γιατί δεν αισθάνομαι ότι απολογούμαι για κάτι, αλλά εντάξει, δεν έχω και κανένα απολύτως πρόβλημα να το πω)

Και δεν χρειάζεται "να μου ζητήσεις δημόσια συγνώμη". Ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις, ούτε μου έχεις κάνει κάτι ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 20-09-16 στις 06:46
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-16, 07:08
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομάδες "Γκουρτζίεφ"... Διδασκαλία 3ης ή 4ης γενιάς μαθητών ή κατά φαντασία μαθητών, δογματισμός και απόρριψη όλων των υπόλοιπων εσωτερικών συστημάτων, προσωπολατρεία, έλεγχος συμπεριφοράς σε σημεία να αγγίζει σέκτα, προσήλωση στην ομάδα και μυστικοπάθεια... όλα τα αρνητικά που μπορείς να φανταστείς. Και ναι, έχω περάσει από μια τέτοια, δυο μήνες άντεξα, η αρρώστια ξεχείλιζε από εκεί μέσα, έβλεπα γύρω μου μαστουρωμένες φάτσες ή κάποιος τεσπα που προσπαθούσαν να δείχνουν έτσι για να ...ενταχτούν. Το ίδιο το σύστημα χωλαίνει... αντιγραφές και συγκερασμός από μαζέματα της Άπω Ανατολής από τον ίδιο τον Γ.Γ. Διαβάστε τα βιβλία του Ουσπένσκι και θυμηθείτε οτι στο τέλος τον απέρριψε ο ίδιος, ο πιο στενός του συνεργάτης. Το βιογραφικό του Γ.Γ σκοτεινό, αρρώστησε τη γυναίκα του, που τελικά΄πέθανε, από κάτι ιδιοσκευάσματα που της έδινε να πιει... κι άλλα αμέτρητα παραδείγματα. Με μια λέξη: μακριά!
Robespierre, καλημέρα και σε σένα. "Μακριά, μακριά!", λες, αλλά όπως σε βλέπω ... κοντά, κοντά! είσαι στο θέμα Τέλος πάντων, καταθέτεις την άποψή σου και την εμπειρία σου, σεβαστές και οι δύο.

Θα ήθελα να γίνει ένας διάλογος περί του κ. Γκουρτζίεφ, ιδιαίτερα μαζί σου που όπως λες είχες περάσει από μια τέτοια ομάδα, αλλά όπως βλέπω έχεις ήδη βγάλει τα συμπεράσματά σου και έχεις μια "αποκρυσταλλωμένη" (όπως θα έλεγε και ο κ. Γκουρτζίεφ), άποψη, όπως επίσης και συγκεκριμένα βιώματα που είναι αδύνατο να αμφισβητηθούν (δεν είναι δηλ. απλές απόψεις ή συμπεράσματα, αλλά προσωπικές βιωματικές καταστάσεις), πράγματα δηλ. που καθιστούν έναν διάλογο δύσκολο έως ακατόρθωτο. Σέβομαι τις απόψεις σου και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω και την προσωπική σου εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-16, 09:02
Senior Member

Προεπιλογή

Θα ήθελα πάντως να πω (κι αυτό δεν ισχύει μόνο για την συγκεκριμένη άσχημη εμπειρία που είχε το μέλος Robespierre αλλά είναι ένα γενικότερο συμπέρασμα), πως επειδή πάει κάποιος σ' ένα μαγαζί* και στο τέλος βγαίνει και λέει "πω, πω! ... πέρασα χάλια ρε παιδί μου, δεν θα έρθω ξανά εδώ! Το service είναι απαίσιο, η μουσική σπαστική, ο ιδιοκτήτης ανόητος " - κάτι απολύτως σεβαστό - αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο θα πουν και οι υπόλοιποι πελάτες* του μαγαζιού όταν τελειώσει η διασκέδασή τους και φύγουν από αυτό. Από ένα μαγαζί δεν βγαίνουν όλοι δυσαρεστημένοι. Κάποιοι βγαίνουν και ευχαριστημένοι. (Φυσικά, ισχύει και το αντίστροφο)

*(με τις λέξεις "μαγαζί" & "πελάτες", δεν εννοώ πως οι συγκεκριμένες ομάδες εργασίας του Εαυτού του κ. Γκουρτζίεφ, λειτουργούν ως μαγαζιά με πελατεία. Απλώς, τις χρησιμοποιώ για να γίνει πιο κατανοητό το παράδειγμά μου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 20-09-16 στις 09:07
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-16, 09:16
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Robespierre, καλημέρα και σε σένα. "Μακριά, μακριά!", λες, αλλά όπως σε βλέπω ... κοντά, κοντά! είσαι στο θέμα Τέλος πάντων, καταθέτεις την άποψή σου και την εμπειρία σου, σεβαστές και οι δύο.

Θα ήθελα να γίνει ένας διάλογος περί του κ. Γκουρτζίεφ, ιδιαίτερα μαζί σου που όπως λες είχες περάσει από μια τέτοια ομάδα, αλλά όπως βλέπω έχεις ήδη βγάλει τα συμπεράσματά σου και έχεις μια "αποκρυσταλλωμένη" (όπως θα έλεγε και ο κ. Γκουρτζίεφ), άποψη, όπως επίσης και συγκεκριμένα βιώματα που είναι αδύνατο να αμφισβητηθούν (δεν είναι δηλ. απλές απόψεις ή συμπεράσματα, αλλά προσωπικές βιωματικές καταστάσεις), πράγματα δηλ. που καθιστούν έναν διάλογο δύσκολο έως ακατόρθωτο. Σέβομαι τις απόψεις σου και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω και την προσωπική σου εμπειρία.
Βεβαια το "αποκρυσταλλωμένη" δεν απέχει και πολύ από το "απολιθωμένη!"

Γεγονός πάντως είναι ότι πέρα από τον Γκουρτζίεφ (που είχε κάτι να πει και έζησε πάνω κάτω όσα έλεγε) στους σημερινούς μαθητές έχω δει πράγματι τέτοια όπως "δογματισμός και απόρριψη όλων των υπόλοιπων εσωτερικών συστημάτων, προσωπολατρεία, έλεγχος συμπεριφοράς σε σημεία να αγγίζει σέκτα, προσήλωση στην ομάδα και μυστικοπάθεια..."

Αλλά το κυριότερο δεν με έχουν εντυπωσιάσει ως άνθρωποι, το ήθος τους, ακόμα κι όταν όντως ξέρουν "πράγματα."
Δεν καταδικάζω το Γκουρτζίεφ ή τη διδασκαλία του γι'αυτό. Τέτοια γίνονται σε κάθε διδασκαλία. Αλλά όπως και να το κάνουμε δείχνει σε μένα την σημερινή κατάσταση εκείνων που (αυτο)αποκαλούνται μαθητές του σήμερα και τη διδασκαλία και το ήθος που διαδίδουν 'στο όνομά του.'
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-16, 09:59
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια το "αποκρυσταλλωμένη" δεν απέχει και πολύ από το "απολιθωμένη!"

Γεγονός πάντως είναι ότι πέρα από τον Γκουρτζίεφ (που είχε κάτι να πει και έζησε πάνω κάτω όσα έλεγε) στους σημερινούς μαθητές έχω δει πράγματι τέτοια όπως "δογματισμός και απόρριψη όλων των υπόλοιπων εσωτερικών συστημάτων, προσωπολατρεία, έλεγχος συμπεριφοράς σε σημεία να αγγίζει σέκτα, προσήλωση στην ομάδα και μυστικοπάθεια..."

Αλλά το κυριότερο δεν με έχουν εντυπωσιάσει ως άνθρωποι, το ήθος τους, ακόμα κι όταν όντως ξέρουν "πράγματα."
Δεν καταδικάζω το Γκουρτζίεφ ή τη διδασκαλία του γι'αυτό. Τέτοια γίνονται σε κάθε διδασκαλία. Αλλά όπως και να το κάνουμε δείχνει σε μένα την σημερινή κατάσταση εκείνων που (αυτο)αποκαλούνται μαθητές του σήμερα και τη διδασκαλία και το ήθος που διαδίδουν 'στο όνομά του.'
Ίσως δεν έχεις συναντήσει ως στιγμής τους σωστούς μαθητές ή ίσως να μην ήταν καν μαθητές και απλά να έλεγαν πως ήταν. Από αυτά που έχεις δει (δογματισμός και απόρριψη όλων των υπόλοιπων εσωτερικών συστημάτων, προσωπολατρεία, έλεγχος συμπεριφοράς σε σημεία να αγγίζει σέκτα, προσήλωση στην ομάδα και μυστικοπάθεια..), τα μόνα που θα μπορούσα να σου εξηγήσω γιατί τα έχεις δει ή γιατί υπάρχουν, είναι αυτά που υπογραμμίζω. Θα το κάνω κάποια στιγμή λίγο αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.