Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #481  
Παλιά 06-10-12, 17:57
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Θ δώσω μερικά παραδείγματα, με την ελπίδα να γίνω κατανοητός.

Ο διαλογιστής μπορεί π.χ. να νιώσει την ενέργεια μέσα σε ένα ψωμί και την ενέργεια μέσα σε ένα κρασί. Ο αλχημιστής μπορεί να πάρει αυτη την ενέργεια, και να μετατρέψει το κράσι σε αίμα και τον άρτο σε σάρκα. Αυτός που είναι μόνο διαλογιστής, δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

Ο διαλογιστής καταδύεται στα 50 μέτρα βάθος με στολή και μπουκάλες και νιώθει οτι είναι ένα με τη θάλασσα.
Ο αλχημιστής-διαλογιστής βγάζει λέπια και πάει στα 10.000 μετρα βάθος.

Ο διαλογιστής νιώθει οτι είναι ένα με τα σύννεφα. Ο αλχημιστής λέει στα σύννεφα να βρέξουν και βρέχουν.

Ο διαλογιστής διαλογίζεται για 5 ώρες και μετά πάει να φάει. Ο αλχημιστής-διαλογιστής διαλογίζεται για δέκα χρόνια χωρίς να ανοίξει το στόμα του.

Όλα αυτά, πρέπει να τα πάρεις συμβολικά. Δηλαδή είναι μεταξύ συμβολικού και κυριολεκτικού.

Θέλω με όλα αυτα να πω, οτι το εσωτερικό έργο έχει πολλές προεκτάσεις και πάει παραπέρα απο το να έχεις μια ξύπνια συνείδηση. Αλλά αυτό ειναι και το πιο δύσκολο, κατα κάποιο τρόπο, το να ξυπνάς συνείδηση. Τα υπόλοιπα έπονται.

Ο Όσσο έλεγε "Είμαι ενάντια στις εσωτερικές σχολές. Δεν θέλω οι μαθητές μου να σπαταλάνε τον χρόνο τους πριν να έχουν αποκτήσει γερές βάσεις. Αλλά ξέρω οτι εγώ ο ίδιος όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα πρέπει να εισάγω τους μαθητές μου στο εσωτερικό έργο."
Η αφύπνιση, ο διαλογισμός, ειναι η βάση του εσωτερικού έργου.
Αν θες να πούμε κι άλλα, μπρούμε να μιλήσουε σε πμ, γιατι βγαίνουμε εκτός θέματος
Έχεις δίκιο. Σου έχω στείλει πμ, αλλά λόγω της ασχετοσύνης μου δεν είμαι σίγουρος αν το έχεις πάρει.. Να είσαι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #482  
Παλιά 18-10-12, 11:17
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Φίλε Gabriel, φυσικά και δεν λέω να πάρει ένα μεγάφωνο και να διαλαλεί τα πάντα στον δρόμο, αλλά όταν κάποιος ενδιαφέρεται για πολύ σημαντικό λόγο (και όχι από περιέργεια), να μπορεί να τον κατευθύνει, σωστά και αμερόληπτα.
Είναι σωστό αυτό που λες, σίγουρα είναι καλύτερο κάποιος να έχει μια καθοδήγηση πιο προσωπική, πιο συγκεκριμένη. Αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται μεσα σε ένα φόρουμ. Αλλά και έξω απο ένα φόρουμ, δεν μπορεί να γίνει απο φίλο, φίλου, που ασχολείται για τη πλάκα του με αυτά τα ζητήματα. Αλλά από άτομα που κάνουν ένα σοβαρό, πολύπλευρο έργο.
Παράθεση:
Οι περισσότεροι δεν αναφέρουν τους κινδύνους που κρύβει η αστρική προβολή (με ρωτάς γιατί κόλλησα με την α.π., μα πάνω σε αυτό έγινε αναφορά)
Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα τέτοιων κινδύνων;
Παράθεση:
Δεν έχω κάθετη άποψη, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να ωφελήθηκε από την α.π. αλλά ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι μάλλον μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού.
Γιατί πρέπει να έχεις συνείδηση γιατί το κάνεις. Η λογική "Τι θα κάνω σήμερα; Δε κάνω μια αστρική προβολή" τι μπορεί να προσφέρει σε κάποιον;
Λες λοιπόν "δε ξέρω κάποιον που να το έκανε και να βοηθήθηκε" κατ'αρχήν για μένα, και μόνο η εμπειρία απο μόνη της, απαντά πολλά ερωτήματα και λύνει πολλές αμφιβολίες σχετικά με τη φύση της συνείδησης, σχετικά με αυτό που κάποιοι αποκαλούν "ψυχή", σχετικά με αυτό που κάποιοι αποκαλούν "κόσμο των πνευμάτων" κλπ. ΑΛΛΑ ας πούμε οτι όλα αυτά σου είναι αδιάφορα και τα θεωρείς άχρηστα. Ωραία.
Ερώτημα: Με ποια πρόθεση κάνεις αστρική προβολή;
Κάνεις με πρόθεση να βοηθηθείς; Και αν ναι, πώς σκοπεύεις να βοηθήθεις;
Παράθεση:
Λέω πως η γνώση αποκτάται και με άλλους πιο ασφαλείς και σίγουρους τρόπους.
Όπως;
Παράθεση:
Αρκετό καιρό παλιότερα κι εγώ πίστευα πως έτσι αποκτάς σίγουρη γνώση, αλλά κάποια περιστατικά με διάφορα άτομα μου έδειξαν πως δεν είναι ένα απλό παιχνίδι.
Καλό θα ήταν, να μη βασιζόμαστε σε "διάφορα άτομα"
Παράθεση:
Η ζημιά που μπορείς να πάθεις είναι αρκετά μεγάλη, και πολύ εύκολα θα γίνει αν οι πειραματιζόμενοι δεν την λάβουν υπόψιν (που συνήθως δεν την λαμβάνουν).
Τι ζημιά έχεις πάθει;
Παράθεση:
Η πρακτική των τεχνικών που αναφέρεις στην συνέχεια, αν δεν ξέρεις ποιος τις προτείνει (ή αν δεν είσαι καχύποπτος και επιφυλακτικός) τότε θα έχεις πρόβλημα (και η πλειοψηφία των τεχνικών αυτών περισσότερο σε περιοδικά βγαίνουν λες και είναι μια συνταγή για ομελέτα.
Γενικά διάφορες τεχνικές που έχω δει απο δω και εκεί, δε πιστεύω οτι απαραίτητα δημιουργούν προβλήματα (αν και μπορεί, δεν το ξέρω), αλλά πιστεύω οτι ΔΕΝ βοηθούν στην αστρική προβολή. Αλλά αυτό είναι σχετικό, π.χ. εκείνο το λινκ για το συνειδητό ονείρεμα στο άλλο φόρουμ, το βρήκα πρακτικό ΚΑΙ για αστρική προβολή.
Αλλά κυκλοφορούν και άλλες μέθοδη, που τουλάχιστον για μένα, είναι τελείως αναποτελεσματικές (αν όχι καρικατούρες τεχνικών).
Παράθεση:
Ίσως επειδή δεν επιδιώκω να μου συμβούν μεταφυσικές εμπειρίες, και όταν αυτές τύχει να μου συμβούν δεν τους δίνω μεγάλη προσοχή.
Και νομίζω οτι αυτό είναι πολύ υγειές. Αρκεί να μην προκαλεί αδράνεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 18-10-12 στις 11:25
Απάντηση με παράθεση
  #483  
Παλιά 18-10-12, 11:44
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

θελω να "ρωτησω/επισημανω" κατι πανω στον διαλογισμο..

ολοι οι μαστερ, δασκαλοι κ βιβλια κλπ...παρουσιαζουν σαν εικονα τον υπερτατο στοχο, με καποιον ο οποιος διαλογιζεται κ βγαζει φως απο το τριτο του ματι....

απο εμπειρια θελω να πω

1. οτι οντως ετσι ειναι, δηλ. οντως βγαινει φως απο το τριτο ματι, κ
2. ομως, δεν ειναι ο υπερτατος στοχος....εχω σαφεις ενδειξεις οτι υπαρχει κατι πιο πανω ακομα....

τι ειναι αυτο? εχει φτασει κανενας εκει? που σε οδηγει? τι να περιμενω?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #484  
Παλιά 18-10-12, 11:52
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου φίλε demi. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο τι είναι 'στο παρακάτω', μάλλον θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνος σου όπως και την εμπειρία με το τρίτο μάτι... ίσως είναι πιο υγειές έτσι

Νομίζω όμως οτι το κατάλληλο φόρουμ για αυτή τη παράθεση είναι εδώ:
ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 18-10-12 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #485  
Παλιά 18-10-12, 13:06
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σωστό αυτό που λες, σίγουρα είναι καλύτερο κάποιος να έχει μια καθοδήγηση πιο προσωπική, πιο συγκεκριμένη. Αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται μεσα σε ένα φόρουμ. Αλλά και έξω απο ένα φόρουμ, δεν μπορεί να γίνει απο φίλο, φίλου, που ασχολείται για τη πλάκα του με αυτά τα ζητήματα. Αλλά από άτομα που κάνουν ένα σοβαρό, πολύπλευρο έργο.
Όχι, δεν θα γίνει μέσω ενός φόρουμ, αυτό όμως σε βοηθάει να συγκρίνεις και να ανταλλάξεις πληροφορίες (μέχρι κάποιον βαθμό)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα τέτοιων κινδύνων;
Όσα θέλεις μιας και που αυτά είναι οι περισσότερες από τις περιπτώσεις. Και δεν αφορούν μόνον την α.π. αλλά όλες τις εναλλακτικές τεχνικές. Όλες μπορεί να φανούν υπερβολικές μιας και δεν συμβαίνουν καθημερινά αλλά όποιος θέλει ας τις έχει υπ όψιν του σαν πιθανότητα.
Ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο είχε πολλές α.π. με οδηγό έναν <άγγελο> ο οποίος πήγαινε το πρόσωπο αυτό σε διάφορα μέρη και του έδειχνε διάφορα πράγματα και εικόνες από καταστάσεις που θα γινόντουσαν, αν και δεν μπορούσε να θυμηθεί πάντα τι έβλεπε, κάποια από αυτά που είδε έγιναν κάποιο καιρό αργότερα. Στην αρχή το άτομο αυτό τα δέχονταν χωρίς καχυποψία, αν και με λίγο φόβο γιατί δεν το επιδίωκε αλλά ερχόταν από μόνο του. Κάποια στιγμή για κάποιον λόγω άρχισε να είναι καχύποπτο με την όλη φάση, και μια φορά που ήρθε ο οδηγός για να κάνουν άλλο ένα ταξίδι, το πρόσωπο αντέδρασε και ζήτησε από τον <αγγελο> να αποκαλυφθεί γιατί δεν τον εμπιστευόταν άλλο και δεν ήθελε να συνεχίσει. Ο <άγγελος> στην αρχή απαντούσε πλάγια λέγοντας <ξέρεις ποιος είμαι και ήρθα για να σε βοηθήσω> στο τέλος όμως αφού δεν κατάφερε να πείσει το πρόσωπο να τον εμπιστευτεί, η μορφή του σκοτείνιασε, άλλαξε και έφυγε χαμογελόντας ειρωνικά. από τότε το άτομο αυτό δεν ξαναενοχλήθηκε.

Και με συντομία σε μια άλλη περίπτωση ο ενδιαφερόμενος (άλλο πρόσωπο) είχε συνδυάσει περισσότερες εναλλακτικές τεχνικές για να αποκτήσει γνώση και να εξελιχθεί πνευματικά,. Αυτός καθοδηγήθηκε αρχικά από έναν άνθρωπο ο οποίος φαινομενικά είχε φτάσει σε μεγάλο πνευματικό επίπεδο και στην αρχή δεν ήταν πρόθυμος να βοηθήσει τον ενδιαφερόμενο για τους λόγους που έχουν προαναφερθεί σε προηγούμενα ποστς. Στο τέλος δέχτηκε να τον καθοδηγήσει, με αποτέλεσμα να φτάσει κι αυτός σε επίπεδο επικοινωνίας με <αγγέλους οδηγούς>, μετά από κάποιο καιρό κατάφερε κι αυτός να αποκαλύψει τους <οδηγούς> αλλά αυτός δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο να ξεκόψει επειδή ασχολήθηκε με την θέλησή του. (είχε ψυχολογικά προβλήματα, κατάθλιψη, και φοβίες για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να συνέλθει).
Άλλη περίπτωση ανθρώπου που ασχολήθηκε με αυτά χωρίς καχυποψία, στο τέλος εκτός του ότι πίστευε ότι του μίλαγαν τα δέντρα, είχε έναν οδηγό που όπως τα έλεγε, ενώ παρουσιαζόταν σαν άγγελος, είχε περίεργη συμπεριφορά για φωτεινό πνεύμα. Το χειρότερο με αυτόν είναι πως πίεζε και το παιδί του (γύρω στα 10 αν θυμάμαι καλά) να ασχοληθεί με τα ίδια πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί πρέπει να έχεις συνείδηση γιατί το κάνεις. Η λογική "Τι θα κάνω σήμερα; Δε κάνω μια αστρική προβολή" τι μπορεί να προσφέρει σε κάποιον;
Λες λοιπόν "δε ξέρω κάποιον που να το έκανε και να βοηθήθηκε" κατ'αρχήν για μένα, και μόνο η εμπειρία απο μόνη της, απαντά πολλά ερωτήματα και λύνει πολλές αμφιβολίες σχετικά με τη φύση της συνείδησης, σχετικά με αυτό που κάποιοι αποκαλούν "ψυχή", σχετικά με αυτό που κάποιοι αποκαλούν "κόσμο των πνευμάτων" κλπ.
πέρα από το πρώτο συμβάν που ανέφερα το οποίο γινόταν χωρίς προσπάθεια αλλά από μόνο του, οι άλλες δύο (και υπάρχουν και άλλες) έγιναν για τον σκοπό που όλοι αναφέρετε: πνευματική εξέλιξη, αυτογνωσία, και προσφορά βοήθειας σε τρίτους.
Η εμπειρία από μόνη της πιστεύω δεν απαντά σε κανένα απολύτως ερώτημα, αντιθέτως θέτει πολλά περισσότερα, και προκαλεί σύγχυση.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΛΛΑ ας πούμε οτι όλα αυτά σου είναι αδιάφορα και τα θεωρείς άχρηστα. Ωραία.
Ερώτημα: Με ποια πρόθεση κάνεις αστρική προβολή;
Κάνεις με πρόθεση να βοηθηθείς; Και αν ναι, πώς σκοπεύεις να βοηθήθεις;
Αν ρωτάς εμένα γιατί κάνω α.π. τότε δεν κατάλαβες καλά αυτά που λέω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να πετύχω κάτι τέτοιο. Άρα η ερώτηση πάει σε όσουν προωθούν την πρακτική της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως;
Υπομονή, αγάπη, αυτοέλεγχος, εγκράτεια, ανοχή, εξωστρέφεια, ταπεινοφροσύνη, αισιοδοξία, αποφυγή κατάκρισης, κλπ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν, να μη βασιζόμαστε σε "διάφορα άτομα"
το να βασίζεσαι μόνο σε δικά σου συμπεράσματα δεν είναι και τόσο αποδοτικό. Δεν λέω να <βασίζεσαι> σε άλλα άτομα, αλλά να λαμβάνεις υπ όψιν το τι έχουν να πούνε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ζημιά έχεις πάθει;
όπως είπα και πριν, δεν έχω ασχολειθεί τόσο πολύ πρακτικά ώστε να μου συμβεί κάτι. Τις ζημιές όμως μπορείς να τις καταλάβεις από την πρώτη παράγραφο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Και νομίζω οτι αυτό είναι πολύ υγειές. Αρκεί να μην προκαλεί αδράνεια.
Δηλαδή μόνο οι μεταφυσικές εμπειρίες καθιστούν κάποιον δραστήριο? Όπως ανέφερα και πιο πάνω υπάρχουν και άλλοι τρόποι εξέλιξης οι οποίοι όσο παράξενο κι αν φαίνεται είναι πολύ ποιο δύσκολο να πραγματοποιηθούν συγκριτικά από μια α.π.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #486  
Παλιά 18-10-12, 14:11
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσα θέλεις μιας και που αυτά είναι οι περισσότερες από τις περιπτώσεις. Και δεν αφορούν μόνον την α.π. αλλά όλες τις εναλλακτικές τεχνικές. Όλες μπορεί να φανούν υπερβολικές μιας και δεν συμβαίνουν καθημερινά αλλά όποιος θέλει ας τις έχει υπ όψιν του σαν πιθανότητα.
Ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο είχε πολλές α.π. με οδηγό έναν <άγγελο> ο οποίος πήγαινε το πρόσωπο αυτό σε διάφορα μέρη και του έδειχνε διάφορα πράγματα και εικόνες από καταστάσεις που θα γινόντουσαν, αν και δεν μπορούσε να θυμηθεί πάντα τι έβλεπε, κάποια από αυτά που είδε έγιναν κάποιο καιρό αργότερα. Στην αρχή το άτομο αυτό τα δέχονταν χωρίς καχυποψία, αν και με λίγο φόβο γιατί δεν το επιδίωκε αλλά ερχόταν από μόνο του. Κάποια στιγμή για κάποιον λόγω άρχισε να είναι καχύποπτο με την όλη φάση, και μια φορά που ήρθε ο οδηγός για να κάνουν άλλο ένα ταξίδι, το πρόσωπο αντέδρασε και ζήτησε από τον <αγγελο> να αποκαλυφθεί γιατί δεν τον εμπιστευόταν άλλο και δεν ήθελε να συνεχίσει. Ο <άγγελος> στην αρχή απαντούσε πλάγια λέγοντας <ξέρεις ποιος είμαι και ήρθα για να σε βοηθήσω> στο τέλος όμως αφού δεν κατάφερε να πείσει το πρόσωπο να τον εμπιστευτεί, η μορφή του σκοτείνιασε, άλλαξε και έφυγε χαμογελόντας ειρωνικά. από τότε το άτομο αυτό δεν ξαναενοχλήθηκε.
Θα μπορούσαμε να πούμε, οτι είναι ολοκληρη επιστήμη μόνο το να μάθεις να αναγνωρίζεις, τι ειναι τι (στο αστρικό). Απ' ο,τι κατάλαβα αυτός ο φίλος σου δε έπαθε κάτι, πέρα απ' το οτι έμαθε οτι δεν εμπιστευόμαστε αγνώστους, κάτι που ισχύει και για τον φυσικό κόσμο. Αν ηταν σχετικός με τα θέματα, θα δρούσε εξαρχής διαφορετικά.
Παράθεση:
Και με συντομία σε μια άλλη περίπτωση ο ενδιαφερόμενος (άλλο πρόσωπο) είχε συνδυάσει περισσότερες εναλλακτικές τεχνικές για να αποκτήσει γνώση και να εξελιχθεί πνευματικά,. Αυτός καθοδηγήθηκε αρχικά από έναν άνθρωπο ο οποίος φαινομενικά είχε φτάσει σε μεγάλο πνευματικό επίπεδο και στην αρχή δεν ήταν πρόθυμος να βοηθήσει τον ενδιαφερόμενο για τους λόγους που έχουν προαναφερθεί σε προηγούμενα ποστς. Στο τέλος δέχτηκε να τον καθοδηγήσει, με αποτέλεσμα να φτάσει κι αυτός σε επίπεδο επικοινωνίας με <αγγέλους οδηγούς>, μετά από κάποιο καιρό κατάφερε κι αυτός να αποκαλύψει τους <οδηγούς> αλλά αυτός δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο να ξεκόψει επειδή ασχολήθηκε με την θέλησή του.
Δε καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος ψάχνει για αγγέλους και οδηγούς. Το πρόβλημα έιναι συνέχεια το ίδιο, να ψάχνεις για βοήθεια κάπου έξω απο εσένα. Δεν μ'αρέσει καθόλου η λογική "Αγγέλων", "οδηγών" κλπ. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν άγγελοι και "οδηγοί". Αλλά για να αρχίσεις να μπαίνεις σε τέτοια interactions με διάφορα πνεύματα θα πρέπει να είσαι κάποιος σχετικός με τα θέματα και όχι απλά να κοιτάς να πετύχεις ένα συγκεκριμένο πράγμα και αφού το πέτυχες, εντάξει, αφήνεσαι στο ρέμα και όπου σε πάει.

θυμάσαι που σου είπα "Κατάλαβα με τι άτομα μίλησες"; Ε, αναφερόμουν σε άτομα με λάθος προθέσεις και μη σφαιρικής κατανόησης των πραγμάτων.

Παράθεση:
Άλλη περίπτωση ανθρώπου που ασχολήθηκε με αυτά χωρίς καχυποψία, στο τέλος εκτός του ότι πίστευε ότι του μίλαγαν τα δέντρα, είχε έναν οδηγό που όπως τα έλεγε, ενώ παρουσιαζόταν σαν άγγελος, είχε περίεργη συμπεριφορά για φωτεινό πνεύμα. Το χειρότερο με αυτόν είναι πως πίεζε και το παιδί του (γύρω στα 10 αν θυμάμαι καλά) να ασχοληθεί με τα ίδια πράγματα.
Όποιος μπλέκει με τα πίττουρα τον τρων οι κότες.

Παράθεση:
πέρα από το πρώτο συμβάν που ανέφερα το οποίο γινόταν χωρίς προσπάθεια αλλά από μόνο του, οι άλλες δύο (και υπάρχουν και άλλες) έγιναν για τον σκοπό που όλοι αναφέρετε: πνευματική εξέλιξη, αυτογνωσία, και προσφορά βοήθειας σε τρίτους.
Όπως είπα και πριν, όποιος ασχολείται μόνο με ένα πράγμα, π.χ. να πετύχει αστρική προβολή. Χάνεται. Γιατί το ένα πράγμα αυτό, σενεπάγεται κάμποσα άλλα.
Π.χ. κάποιος δέχεται μια αστρική επίθεση, πώς θα την αντιμετωπίσει; Πρέπει να έχει ενέργεια για την αντιμετωπίσει. Για να έχει ενέργεια, πρέπει να γνωρίζει πώς να τη χρησιμοποιεί.
Έπειτα, καλό θα ήταν να ξέρει κάποιον εξορκισμό, απο πού θα τον μάθει;
Έπειτα θα πρέπει να ξέρει να κρατάει νοητικό και συναισθηματικό έλεγχο, ξέρει να το κάνει;
Έπειτα πρέπει το ίδιο το σώμα του να είναι ενεργειακά καθαρό. Προσέχει τι μπαίνει στο σώμα του; Προσέχει την ενέργειά του;
Έπειτα, πρέπει ο χώρος στον οποίο κάνει αστρική προβολή να έιναι καθαρός. Να μην είναι γεμάτος με την "αστρική βρώμα" που ο ίδιος έχει φέρει μέσα.
Επομένως, με λίγα λόγια, είναι τρόπος ζωής.
Όποιος δεν έχει κάνει τρόπο ζωής τον εσωτερισμό, καλό είναι να κρατά τις αποστάσεις του. Να ασχοληθεί με απλά πράγματα, π.χ. διαλογισμό, προσευχή, mantralisation κλπ και αν πραγματικά ενδιαφέρεται για κάτι περισσότερο, και με πολύ διάκριση, θα κάνει την έρευνά του και θα το βρει. Όπως είπες, δε χρειάζεται να "κυνηγάμε" τις εμπειρίες. Όλα ξεκινάνε με το τρόπο ζωής, και οι εμπειρίες έπονται.

Παράθεση:
πέρα από το πρώτο συμβάν που ανέφερα το οποίο γινόταν χωρίς προσπάθεια αλλά από μόνο του, οι άλλες δύο (και υπάρχουν και άλλες) έγιναν για τον σκοπό που όλοι αναφέρετε: πνευματική εξέλιξη, αυτογνωσία, και προσφορά βοήθειας σε τρίτους.
Αυτά, δεν πάνε μονα τους όμως.
"Αυτογνωσία".. ωραία. Πώς θα το κάνεις;
"Πνευματική εξέλιξη".. ωραία. Πώς θα το κάνεις;
"Προσφορά στους άλλους".. ωραία. Πώς θα το κάνεις; (Μπορείς να το κάνεις; και είσαι το κατάλληλο άτομο για να το κάνεις; )
(ερωτήσεις για αυτούς που αναφέρεις)

Επομένως όλοι αυτοί που τους ενδιαφέρουν αυτά, πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι, ως προς αυτά. Δεν μπορούν να πάνε με μια αμυδρή ιδέα, να κάνουνε κάτι... τι θα κάνουνε;
Αν και σε ορισμένα πράγματα, Δε χρειάζεται κατι περισσότερο απο μια αμυδρή ιδέα.

Παράθεση:
Αν ρωτάς εμένα γιατί κάνω α.π. τότε δεν κατάλαβες καλά αυτά που λέω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να πετύχω κάτι τέτοιο. Άρα η ερώτηση πάει σε όσουν προωθούν την πρακτική της.
Ήταν ερώτηση, που πήγαινε για αυτούς που μου 'λεγες.
Παράθεση:
Υπομονή, αγάπη, αυτοέλεγχος, εγκράτεια, ανοχή, εξωστρέφεια, ταπεινοφροσύνη, αισιοδοξία, αποφυγή κατάκρισης, κλπ.
Αυτά είναι βέβαια ιδιότητες, οχι τρόποι.. Αλλά χρειάζονται και οι ιδιότητες
Παράθεση:
το να βασίζεσαι μόνο σε δικά σου συμπεράσματα δεν είναι και τόσο αποδοτικό. Δεν λέω να <βασίζεσαι> σε άλλα άτομα, αλλά να λαμβάνεις υπ όψιν το τι έχουν να πούνε.
Ναι, είναι σωστό αυτό. Αλλα περισσότερο απο τους άλλους, να λαμβάνεις υπόψην την εμπειρία σου.

Παράθεση:
όπως είπα και πριν, δεν έχω ασχολειθεί τόσο πολύ πρακτικά ώστε να μου συμβεί κάτι. Τις ζημιές όμως μπορείς να τις καταλάβεις από την πρώτη παράγραφο.
Επομένως εσύ δεν έχεις πάθει τίποτα απο αυτό. Ωραία.
(Ούτε εγώ)

Παράθεση:
Δηλαδή μόνο οι μεταφυσικές εμπειρίες καθιστούν κάποιον δραστήριο?
Βλ. παραπάνω
Παράθεση:
Όπως ανέφερα και πιο πάνω υπάρχουν και άλλοι τρόποι εξέλιξης οι οποίοι όσο παράξενο κι αν φαίνεται είναι πολύ ποιο δύσκολο να πραγματοποιηθούν συγκριτικά από μια α.π[/
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 18-10-12 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
  #487  
Παλιά 18-10-12, 15:39
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσαμε να πούμε, οτι είναι ολοκληρη επιστήμη μόνο το να μάθεις να αναγνωρίζεις, τι ειναι τι (στο αστρικό). Απ' ο,τι κατάλαβα αυτός ο φίλος σου δε έπαθε κάτι, πέρα απ' το οτι έμαθε οτι δεν εμπιστευόμαστε αγνώστους, κάτι που ισχύει και για τον φυσικό κόσμο. Αν ηταν σχετικός με τα θέματα, θα δρούσε εξαρχής διαφορετικά.
Αυτό δεν λέω κι εγώ από την αρχή? Καχυποψία? Αλλά δεν έχει αναφέρει μέχρι τώρα κάποιος τους κινδύνους της α.π. Άρα και μόνος σου το λες, δεν είναι απόλυτα ακίνδυνη. Το αποτέλεσμα αν ήταν σχετικός με το θέμα εξαρτάται και από το πόσο πολύ μακρυά θέλει να φτάσει και αν υπερεκτιμήσει τις δυνατότητές του (πράγμα που είναι πολύ συχνό). Το πρώτο άτομο δεν έπαθε τίποτα γιατί δεν επιδίωκε τίποτα ούτε ενδιαφερόταν να ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος ψάχνει για αγγέλους και οδηγούς. Το πρόβλημα έιναι συνέχεια το ίδιο, να ψάχνεις για βοήθεια κάπου έξω απο εσένα. Δεν μ'αρέσει καθόλου η λογική "Αγγέλων", "οδηγών" κλπ. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν άγγελοι και "οδηγοί". Αλλά για να αρχίσεις να μπαίνεις σε τέτοια interactions με διάφορα πνεύματα θα πρέπει να είσαι κάποιος σχετικός με τα θέματα και όχι απλά να κοιτάς να πετύχεις ένα συγκεκριμένο πράγμα και αφού το πέτυχες, εντάξει, αφήνεσαι στο ρέμα και όπου σε πάει.
δεν χρειάζεται να αναζητήσεις έναν οδηγό για να σου < κολλήσει > έρχονται κι από μόνοι τους. Και όσο αφορά τα υπόλοιπα που γράφεις, πάλι στα λόγια μου έρχεσαι: Η α.π. δεν είναι εντελώς ακίνδυνη.
Αλλά και να είσαι σχετικός με τα θέματα μπορείς εύκολα να την πάθεις, όπως την έπαθαν οι άλλοι δύο. Και ξαναλέω, ας μην υπερεκτιμάμε τις δυνατότητές μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
θυμάσαι που σου είπα "Κατάλαβα με τι άτομα μίλησες"; Ε, αναφερόμουν σε άτομα με λάθος προθέσεις και μη σφαιρικής κατανόησης των πραγμάτων.
Η πρόθεσή τους ήταν η πνευματική εξέλιξη και η αυτογνωσία. Άρα σύμφωνα πάλι με τα λεγόμενά σου όλοι όσοι μπλέκουν με αυτά έχουν λάθος προθέσεις και μη σφαιρική κατανόηση των πραγμάτων. (μιας και όλοι επιδιώκουν την εξέλιξη και γνώση)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος μπλέκει με τα πίττουρα τον τρων οι κότες.
μόνο που αυτό ισχύει για τους πάντες, ανεξαίρετος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα και πριν, όποιος ασχολείται μόνο με ένα πράγμα, π.χ. να πετύχει αστρική προβολή. Χάνεται. Γιατί το ένα πράγμα αυτό, σενεπάγεται κάμποσα άλλα.
Π.χ. κάποιος δέχεται μια αστρική επίθεση, πώς θα την αντιμετωπίσει; Πρέπει να έχει ενέργεια για την αντιμετωπίσει. Για να έχει ενέργεια, πρέπει να γνωρίζει πώς να τη χρησιμοποιεί.
Έπειτα, καλό θα ήταν να ξέρει κάποιον εξορκισμό, απο πού θα τον μάθει;
Έπειτα θα πρέπει να ξέρει να κρατάει νοητικό και συναισθηματικό έλεγχο, ξέρει να το κάνει;
Έπειτα πρέπει το ίδιο το σώμα του να είναι ενεργειακά καθαρό. Προσέχει τι μπαίνει στο σώμα του; Προσέχει την ενέργειά του;
Έπειτα, πρέπει ο χώρος στον οποίο κάνει αστρική προβολή να έιναι καθαρός. Να μην είναι γεμάτος με την "αστρική βρώμα" που ο ίδιος έχει φέρει μέσα.
Και όλα αυτά τα οποία δεν είναι καθόλου απλά πράγματα (αν όντος όλα ισχύουν)είναι αδύνατο για κάποιον να τα μάθει μόνος του, άρα θα χρειαστεί και πάλι καθοδήγηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως, με λίγα λόγια, είναι τρόπος ζωής.
Όποιος δεν έχει κάνει τρόπο ζωής τον εσωτερισμό, καλό είναι να κρατά τις αποστάσεις του.
Αρκεί να μην γίνει εμμονή. Και υπάρχουν και άλλα πράγματα στην ζωή από τον εσωτερισμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ασχοληθεί με απλά πράγματα, π.χ. διαλογισμό, προσευχή, mantralisation κλπ
Ίσως όχι και τόσο απλά όσο πιστεύεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν πραγματικά ενδιαφέρεται για κάτι περισσότερο, και με πολύ διάκριση, θα κάνει την έρευνά του και θα το βρει.
Η έρευνα συνεπάγεται με μελέτη και επικοινωνία με τρίτους, άρα πάλι θες δεν θες θα λάβεις υπόψιν το τι έχουν να σου πουν και οι άλλοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά, δεν πάνε μονα τους όμως.
"Αυτογνωσία".. ωραία. Πώς θα το κάνεις;
"Πνευματική εξέλιξη".. ωραία. Πώς θα το κάνεις;
"Προσφορά στους άλλους".. ωραία. Πώς θα το κάνεις; (Μπορείς να το κάνεις; και είσαι το κατάλληλο άτομο για να το κάνεις; )
(ερωτήσεις για αυτούς που αναφέρεις)
Αυτό δεν με απασχολεί, μιας και δεν ασχολούμαι πρακτικά με αυτά. οι ερωτήσεις αυτές που θέτεις όμως, είναι για τον κάθε ένα που ασχολείται πρακτικά με αυτά (και φαντάζομαι συμπεριλαμβανομένου και εσένα αν ασχολείσαι πρακτικά με αυτά). Μπορεί να θεωρούμε αυτά τα άτομα μη σωστά προετοιμασμένα, αλλά αυτοί μπορεί να είμαστε κι εμείς (αυτό που λέω υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας). Ειδικά αν το κάνεις όπως λες τρόπο ζωής τότε οι κίνδυνοι βρίσκονται σε κάθε σου βήμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως όλοι αυτοί που τους ενδιαφέρουν αυτά, πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι, ως προς αυτά. Δεν μπορούν να πάνε με μια αμυδρή ιδέα, να κάνουνε κάτι... τι θα κάνουνε;
Αν και σε ορισμένα πράγματα, Δε χρειάζεται κατι περισσότερο απο μια αμυδρή ιδέα.
οι περισσότεροι όμως θεωρούν τον εαυτό τους έτοιμο. Και σε κάποια στιγμή της ζωής μας κι εμείς θα κάνουμε έναν λάθος υπολογισμό, και από κει και πέρα όλο το αποτέλεσμα θα είναι λάθος.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι βέβαια ιδιότητες, οχι τρόποι.. Αλλά χρειάζονται και οι ιδιότητες
Ιδιότητες αρχικά που αν τις καλλιεργήσεις είναι ένας τρόπος που θα σε κάνει να εξελιχθείς πνευματικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είναι σωστό αυτό. Αλλα περισσότερο απο τους άλλους, να λαμβάνεις υπόψην την εμπειρία σου.
Ναι, ειδικά όταν δεν γνωρίζεις καλά ποιον έχεις απέναντί σου, όμως πάντα θα υπάρχει και κάποιος ένα βήμα πιο μπροστά από εσένα (και από τον καθένα μας φυσικά)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως εσύ δεν έχεις πάθει τίποτα απο αυτό. Ωραία.
(Ούτε εγώ)
Όχι δεν έχω πάθει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το ότι ούτε εσύ ούτε εγώ πάθαμε τίποτα δεν σημαίνει πως ο κίνδυνος παύει να υπάρχει.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #488  
Παλιά 18-10-12, 16:07
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Λοιπόν, θα γεμίσουμε quotes. Ας μιλήσουμε επι της ουσίας, ας περιοριστεί το μέγεθος των μηνυμάτων.

Η θέση μου είναι η εξής:
Καλύτερα να μαθαίνεις απο τα λάθη σου, απο το να μένεις στον φόβο

Διαβάζω όλα αυτά που λες περι αστρικής προβολής.
Τι βλέπω;

Φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο, φόβο,

Ερώτημα: Δικαιολογείται αυτός ο φόβος;
Στον βαθμό που τον προπαγανδίζεις, όχι.
Και χωρίς να έχεις άμεση εμπειρία, δεν δικαιολογείσαι, να διαδίδεις τόσο φόβο πάνω σε κάτι που δεν γνωρίζεις.

Αλλα θα σου πω και την άλλη οπτική.
Είπες οτι ασχολείσαι με το συνειδητό ονείρεμα.
Αν ασχολείσαι με αυτό αρκετό καιρό και το κάνεις σωστά, είναι σχεδόν αδύνατο να μην έχεις κάνει Α.Π.
Απο την μια λοιπόν λες για την Α.Π. οτι μπερδεύει και οτι ειναι επικίνδυνη, και απο την αλλη για το συνειδητό ονείρεμα λες, οκ, μια χαρα!
Ενώ αυτά τα δύο έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους.
Επομένως θες να λες οτι η αστρική προβολή είναι επικίνδυνη; Οκ. Πες το και για το συνειδητό ονείρεμα. Πες, μην κάνετε συνειδητό ονείρα, γιατί μπορεί σαν αποτέλεσμα να έχετε μια αστρική.

Αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 18-10-12 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #489  
Παλιά 18-10-12, 22:03
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Και τα κουοτς επί της ουσίας είναι.

Ωστόσο κάποια λάθη είναι καλύτερα να αποφεύγονται όταν υπάρχει δυνατότητα. Αλλά δυστυχώς δεν μαθαίνουν όλοι από τα λάθη τους.

Διαβάζοντας αυτά που γράφω διακρίνεις φόβοx80 φορές? Ναι μπορεί να φοβάμαι αλλά στο μέτρο του φυσιολογικού, καμία σχέση με όσο φαντάζεσαι. Αλλά αυτός ο φόβος είναι η φυσιολογική αντίδραση ενός φυσιολογικού υγιής ανθρώπου σε κάτι που μπορεί να τον απειλήσει. Και όποιος ισχυρίζεται ότι δεν φοβάται καθόλου είτε λέει ψέματα για να εντυπωσιάσει ή αν όντως δεν φοβάται τότε πρέπει να το κοιτάξει γιατί είναι σοβαρό...

Στο ερώτημά που θέτεις περι φόβου και προπαγάνδας του, θα σου πω κάτι άλλο. Αν από όλα αυτά που έγραψα μέχρι τώρα εσύ κατάλαβες αυτό που λες, τότε δεν έχεις καταλάβει αυτό που πραγματικά διατυπώνω. Και αν δεν κατάλαβες κάτι τόσο απλό που προσπαθώ να σου εξηγήσω τότε αμφιβάλω αν πραγματικά καταλαβαίνεις κάτι περισσότερο περίπλοκο όπως η α.π. (αυτό που ανέφερα παραπάνω περί υπερεκτίμησης των δυνατοτήτων μας)

Δεν ανέφερα ότι δεν έχω καμιά εμπειρία, είπα ότι δεν το επιδιώκω. Αλλά και εμπειρία να μην είχα, μπορώ να έχω άποψη πάνω σε ένα θέμα μελετώντας εμπειρίες άλλων ατόμων. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ λαμβάνω υπόψιν και τις αρνητικές εμπειρίες που υπάρχουν, δεν τις απορρίπτω για να βγάλω το αποτέλεσμα που με συμφέρει κρατώντας μόνο τις βολικές περιπτώσεις. Άρα θεωρώ πως έχω περισσότερο σφαιρική άποψη.
Και το ξαναλέω για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, δεν διαδίδω φόβο.

Ούτε έγραψα πως κάνω συνειδητό ονείρεμα (εδώ και πολλά χρόνια) αν τύχει καμιά φορά δεν το απωθώ όμως. Αλλά και να κάνει κάποιος α.π. μέσω συν. ονειρ. τότε είναι ακόμα πιο αναμφίβολο αν έκανε πραγματική α.π. ή αν είναι παραίσθηση. Μην ξεχνάς στο συν. ονειρ. κάνεις τα πάντα, άρα μπορεί να δημιουργήσεις την παραίσθηση α.π. Γιαυτό και πρότεινα και έναν τρόπο επιβεβαίωσης στην Cathy.

Η α.π. και το συν. ονειρ. είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα, άσχετα με το ότι ίσως να μπορείς από το ένα να εισέλθεις στο άλλο. Το συν ονειρ είναι ακριβώς αυτό που λέει:συνειδητές και ελεγχόμενες παραισθήσεις, είσαι ακόμα μέσα στο κεφάλι σου οπότε ναι, είναι ακίνδυνο. Ο μόνος κίνδυνος είναι να έρθει κάποιος και να σε τραβήξει έξω, αλλά τότε θα μιλάμε για α.π. η οποία είναι έξοδος από το σώμα σου και αλληλεπίδραση με άλλα επίπεδα και υπάρξεις. Εκεί δεν είσαι μόνος.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #490  
Παλιά 18-10-12, 22:17
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Cool

Οκ, σταματάω τη κουβέντα εδω. Έχουμε κάπως διαφορετική αντίληψη της κατάστασης και δεν με ενδιαφέρει να θεωρητικολογήσω γύρω απο την Α.Π.
Επιμένω σε οτι έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, γραμμή προς γραμμή.

Καλό βράδυ σε άπαντες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.