Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-15, 23:35
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Meseonas (Horror/Spiritual Music)

Εδώ και κάποιο καιρό έχω αρχίσει ένα μουσικό σχήμα, που ονομάζετε ''Meseonas''. Είναι μια μίξη Dark Ambient, Neoclassical, με Gothic στοιχεία.
Έχω βγάλει μέχρι στιγμής ένα άλμπουμ απο μια Ελληνική εταιρία, που ονομάζετε Deathforce Records. Ορίστε και μερικές δουλειές μου....

Meseonas - Satanic Medley
https://www.youtube.com/watch?v=9uSG...ature=youtu.be

Meseonas - Ghosts Of Transylvania
https://www.youtube.com/watch?v=0KsXiavmiFg

Meseonas - Behind The Iron Gate
https://www.youtube.com/watch?v=86dVClDxK2Y

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BlackWolf : 05-08-15 στις 23:37
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-15, 02:58
greekfighter98 Ο χρήστης greekfighter98 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2015
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Άκουσα τη μουσική σου και μου άρεσε. Για το είδος τους είναι πολύ καλά μουσικά κομμάτια. Μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-15, 16:23
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Σε λίγο καιρό βγαίνει νέο αλμπουμ και θα είναι διαθέσιμο για free download.
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-15, 17:03
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Ερώτηση : έχεις σπουδάσει μουσική - ανώτερα θεωρητικά η είσαι αυτοδίδακτος ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-15, 17:33
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Όχι δεν σπούδασα κάτι. Γιατί το ρώτησες όμως αυτό??? χαχα
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-15, 23:08
greekfighter98 Ο χρήστης greekfighter98 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2015
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BlackWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ! Σε λίγο καιρό βγαίνει νέο αλμπουμ και θα είναι διαθέσιμο για free download.
Αν θες, δημοσιευσέ το εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-15, 00:09
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekfighter98 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες, δημοσιευσέ το εδώ
Φυσικά και θα το δημοσιεύσω εδώ. Επίσης έχω και ένα άλλο σχήμα, που έχει να κάνει με Martial (πολεμική) μουσική, και σε λίγο καιρό θα βγει και το 1ο αλμπουν απο μια ρώσικη εταιρία.
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-15, 01:50
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BlackWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν σπούδασα κάτι. Γιατί το ρώτησες όμως αυτό??? χαχα
Η μουσική που μας παρέθεσες είναι κατασκευασμένη όπως τα προκατ σπίτια. Δηλαδή βρίσκεις 3-4 μοτίβα και μέσω κάποιου προγράμματος τα βάζεις να πέφτουν το ένα επάνω στο άλλο. Αυτό στις μέρες μας είναι βεβαίως κάτι το συνηθισμένο γι΄αυτό όμως είναι και βαρετό. Αν είχες κάνει σπουδές στην μουσική θα μπορούσες να κατανοήσεις και να επηρεάσεις την αρμονία της μουσικής που δημιουργείς. Επειδή όμως αυτό είναι κάτι που απαιτεί κόπο, χρόνο και χρήμα σου δίνω κάποιες συμβουλές οι οποίες μπορεί να σου φανούν χρήσιμες:

α) Κάθε μουσικό κομμάτι έχει μια αρχή και ένα τέλος. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία η κίνηση θα πρέπει να είναι αψιδωτή. Θα πρέπει δηλαδή να ορίσεις με κάποιον τρόπο ένα σημείο κορύφωσης.

β) Χρησιμοποιείς κάπως αδέξια τα ηχητικά εφε. Στο πρώτο κομμάτι για παράδειγμα βάζεις αυτό το τελετουργικό μάντρα να ακούγεται συνεχώς χωρίς να εκμεταλλεύεσαι τον ρυθμό του. Ο λόγος είναι οτι χρησιμοποιείς προκατασκευασμένα μοτίβα όπως είπα και πιο πάνω.

γ) Σκέψου συνειδητά τι θέλεις να περάσεις στον ακροατή σου και προσπάθησε να το συνθέσεις. Βρές τρόπο να επηρεάσεις τα μοτίβα που χρησιμοποιείς. Τα στυλιζαρισμένα στοιχεία που ακούμε στα παραδείγματα γίνονται βαρετά και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα χάνεται η αρχική εντύπωση που προκαλούν.

δ) Όταν ακούς ένα κομμάτι μουσικής που σου αρέσει, σκέψου για ποιούς λόγους συγκεκριμένα γίνεται αυτό. Θα πάρεις ιδέες με αυτόν τον τρόπο.

Ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-15, 02:20
greekfighter98 Ο χρήστης greekfighter98 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2015
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

xtabay εσύ έχεις σπουδάσει κάτι που να σχετίζεται με την μουσική; ή είσαι αυτοδίδακτος; ή απλά ξέρεις κάποια βασικά πράγματα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-15, 02:21
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μουσική που μας παρέθεσες είναι κατασκευασμένη όπως τα προκατ σπίτια. Δηλαδή βρίσκεις 3-4 μοτίβα και μέσω κάποιου προγράμματος τα βάζεις να πέφτουν το ένα επάνω στο άλλο. Αυτό στις μέρες μας είναι βεβαίως κάτι το συνηθισμένο γι΄αυτό όμως είναι και βαρετό. Αν είχες κάνει σπουδές στην μουσική θα μπορούσες να κατανοήσεις και να επηρεάσεις την αρμονία της μουσικής που δημιουργείς. Επειδή όμως αυτό είναι κάτι που απαιτεί κόπο, χρόνο και χρήμα σου δίνω κάποιες συμβουλές οι οποίες μπορεί να σου φανούν χρήσιμες:

α) Κάθε μουσικό κομμάτι έχει μια αρχή και ένα τέλος. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία η κίνηση θα πρέπει να είναι αψιδωτή. Θα πρέπει δηλαδή να ορίσεις με κάποιον τρόπο ένα σημείο κορύφωσης.

β) Χρησιμοποιείς κάπως αδέξια τα ηχητικά εφε. Στο πρώτο κομμάτι για παράδειγμα βάζεις αυτό το τελετουργικό μάντρα να ακούγεται συνεχώς χωρίς να εκμεταλλεύεσαι τον ρυθμό του. Ο λόγος είναι οτι χρησιμοποιείς προκατασκευασμένα μοτίβα όπως είπα και πιο πάνω.

γ) Σκέψου συνειδητά τι θέλεις να περάσεις στον ακροατή σου και προσπάθησε να το συνθέσεις. Βρές τρόπο να επηρεάσεις τα μοτίβα που χρησιμοποιείς. Τα στυλιζαρισμένα στοιχεία που ακούμε στα παραδείγματα γίνονται βαρετά και μετά απο λίγα δευτερόλεπτα χάνεται η αρχική εντύπωση που προκαλούν.

δ) Όταν ακούς ένα κομμάτι μουσικής που σου αρέσει, σκέψου για ποιούς λόγους συγκεκριμένα γίνεται αυτό. Θα πάρεις ιδέες με αυτόν τον τρόπο.

Ελπίζω να βοήθησα!
ΟΛΑ τα κομμάτια τα έχω αρχίσει απο το 0, με εξαιρεση κάποιες απο τις εισαγωγές που βάζω. Ειμαι κατά στα έτοιμα μοτίβα που λες και γι αυτό δεν τα χρησιμοποιώ. Τώρα....Όταν δημιουργώ ένα κομμάτι, το πρώτο πράγμα που κάνω, είναι να βγάζω κάποια πράγματα που έχω εγώ μέσα μου, και μετα θα ενδιαφερθώ για τον ακροατή, για το αν θα του αρέσει η δουλειά μου κλπ κλπ. Επίσης, απο αυτά που μου λες, μου δίνεις να καταλάβω ότι δεν ξέρεις και πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο είδος μουσικής, και είναι λογικό γιατί αυτό το είδος δεν είναι και τόσο γνωστό. Αρκετός κόσμος δεν το καταλαβαίνει, και οι περισσότεροι απο αυτούς είναι αυτοί που σπούδασαν μουσική υποτίθεται. Στο λέω αυτό γιατί αρκετοί που είναι φαν του είδους αυτού μου έχουν πει πολύ καλα λόγια, και μάλιστα πολλοί απο αυτούς μου έχουν πει ότι ''ένιωσαν το συναίσθημα'' που περνάει αυτό το είδος μουσικής. Δυστυχώς όποιος δεν είναι σε αυτή τη ''φάση'' ποτέ δεν θα μπορέσει να καταλάβει αυτή τη μουσική. Καλός η κακός δεν είναι μουσική για όλους.
__________________
The great God of mine, is myself!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BlackWolf : 07-08-15 στις 02:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.