Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-02-07, 16:55
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Τώρα καταλαβαίνω αυτό που θέλεις να πεις αφού μιλάμε για το ίδιο άτομο. Η αλήθεια είναι ότι δεν την είχα σκεφτεί αυτή τη παράμετρο. Από όσο ξέρω όμως η Χριστιανική θρησκεία είναι κατά της αυτοκτονίας διότι ο άνθρωπος αρνείται με αυτό το τρόπο το δώρο του Θεού. Είναι δύσκολο να βρούμε αν υπάρχει κάποια σχέση με τον Ιούδα αφού δε μπορούμε να γνωρίζουμε ποια ήταν η άποψη της θρησκείας πριν την αυτοκτονία του Ιούδα. Δε γνωρίζω αν τα Ευαγγέλια αναφέρουν κάπου την άποψη του ίδιου του Χριστού για την αυτοκτονία.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-07, 17:12
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλα η περιπτωση του Ιουδα ειναι εντελος φευγατη.
Ο θεος και με τη σειρα του ο ιησους ηξερε οτι ο ιουδας θα τον προδοσει και του το ειπε εμεσα η αμεσα.. Ο θεος που το ηξερε; μηπως αυτος εβαλε τα ταλαρα στο χερι του;
Και απο την αλη αν ο θεος ηξερε οτι ο Ιουδας θα εκανε κατι τετιο.. και ας μη τον ωθησε ο ιδιος προς αυτη την κατευθηνση τοτε... σαφως ηξερε και οτι προκειτε να αυτοκτονισει αργοτερα..
Αν τα ξερει ολα ο θεος, τοτε με ποιο κριτιριο μας κρινει; δηλαδη εχουμε κριθει πριν ακομα γενηθουμε; Τι λετε γιαυτο;

Ο θεος, η αυτοκτονια και το τρελο συναπαντεμα..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-07, 22:49
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Κοίτα Αντωνία μου,η προτροπή μου και εμένα ήταν να εκφέρουν άποψη όσοι μπορούν λόγω βιωμάτων να προσεγγίσουν την ψυχολογία του αυτόχειρα,έχω και εγώ νεύρα σαν άνθρωπος και δεν μου είναι ευχάριστο να ακούω απόψεις του στυλ "εγώ δεν θα αυτοκτονούσα για κανέναν λόγο...".Και στην τελική το λέω για τους ίδιους γιατί δεν νομίζω κανένας σόφρων άνθρωπος να επιτρέπει στον εαυτό του λόγω άγνοιας να άδικεί κατάφορα κάποιους εντελώς αθώους ανθρώπους...Πρέπει ο καθένας μας επιτέλους να μάθει να ξεχωρίζει πότε έχει στοιχειώδη γνώση σε ένα θέμα και πότε όχι.Όσο για την ερώτηση σου ομολογώ πώς δεν την καταλαβαίνω.Φυσικά και σε κάθε θέμα υπάρχουν περισσότερο ειδικοί,λιγότερο ειδικοί και παντελώς άσχετοι!
Θα πω κάτι άσχετα με το θέμα μας τώρα για το οποίο θα μιλήσω στο επόμενο ποστ. Η Αντωνία έχει δίκιο, όπως και ο the_black_planet. Όλοι έχουμε μεν το δικαίωμα της γνώμης, αλλά εφόσον δεν έχουμε εμπειρίες ή γνώσεις που να το δικαιολογούν, να είμαστε στον ελάχιστο βαθμό "κολλημένοι" με αυτή και να δηλώσουμε πως αυτή είναι απλά η γνώμη μας και ότι δεν ξέρουμε από αυτά.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-02-07, 22:58
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Post

Κοιτάξτε σχετικά με τα κίνητρα που οδηγούν στην αυτοκτονία, θα έλεγα πως είναι η ευκολία της ζωής. Ας πάμε πίσω στο Μεσαίωνα λίγο. Εκεί ο κόσμος ήταν πολύ απασχολημένος για να σκεφτεί γιατί έπρεπε να επιβιώσει και ούτε αυτοκτονίες ούτε μελαγχολίες ούτε τίποτα... Αυτοί οι άνθρωποι όπως είπε η Μίκα είναι αδύναμου χαρακτήρα χάρη στην εύκολη ζωή και την λανθασμένη διαπαιδαγώγηση.
Όσο για την ελεύθερη βούληση θα έλεγε επίσης ότι είναι λίγο σικέ. Ο άνθρωπος κάνει ότι κάνει επηρεασμένος από τον εσωτερικό του κόσμο και το περιβάλλον, που όμως καθορίζει και τον εσωτερικό του κόσμου. Που είναι η ελεύθερη βούληση?
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-02-07, 23:10
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jissard
Αυτοί οι άνθρωποι όπως είπε η Μίκα είναι αδύναμου χαρακτήρα χάρη στην εύκολη ζωή και την λανθασμένη διαπαιδαγώγηση.
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έλεος βρε παιδιά!!! Μη με συγχίζετε! Και στο κάτω κάτω αν κάποιος θέλει να απαντήσει πάνω σε συγκεκριμένα λόγια που είπε κάποιο άλλο μέλος, ας το κάνει πολύ προσεκτικά και αφού έχει διαβάσει επίσης προσεκτικά τι είπε ο άλλος!!!
Σε παρακαλώ λοιπόν φίλε Jissard, πέρα από κάθε άποψη που έχεις και έχω για το θέμα που συζητάμε εδώ, να διαβάσεις και πάλι προσεκτικά τι είπα ώστε να συνεχίσει η συζήτηση!...
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-02-07, 00:08
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Η εκκλησία καταρχήν θεωρεί αμαρτία την αυτοκτονία γιατί ουσιαστικά είναι ένας φόνος άσχετα αν είναι του ευατού σου και γιατί δεν έχεις την δυνατότητα από αυτή την αμαρτία να μετανοιώσεις.

Δεν ισχύει το οτι δεν θάβονται οι αυτόχειρες, μπορεί ίσως κάποιοι φονταμενταλιστές παπάδες να μην θάβουν αλλά δεν υπάρχει επίσημος κανόνας που να απαγορεύει την ταφή.

Αυτοί οι παπάδες που δεν θάβουν τους αυτόχειρες το κάνουν γιατί απλά πιστεύουν πως οι αυτόχειρες δεν είναι χριστιανοί, γιατί σύμφωνα με τους πατέρες τις εκκλησίας ο πραγματικός χριστιανός δεν χάνει ποτέ την ελπίδα του, γιατί μέχρι και ο θάνατος νικήθηκε, και ο τάφος στον χριστιανισμό έγινε σύμβολο ελπίδας, Ενας άνθρωπος που αυτοκτονεί έχει χάσει την ελπίδα του άρα δεν είναι χριστιανός, αυτή είναι η ερμηνεία που δίνουν οι παπάδες αυτοί που αρνούνται την ταφή, πρόκειται όπως καταλαβαίνετε για μια λάθος ερμηνεία των πατέρων της εκκλησίας.

Η προσωπική μου άποψη είναι απλά οτι όλοι οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι και τεμπέληδες και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα απλά στάθηκαν άτυχοι στην ζωή τους και επειδή δεν θέλουν να προσπαθήσουν και να αγωνιστούν για να πετύχουν τα όνειρα τους παίρνουν ενα δίκανο ή μια κρεμάλα και αυτοκτονούν.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-02-07, 00:18
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Η προσωπική μου άποψη είναι απλά οτι όλοι οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι και τεμπέληδες και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα απλά στάθηκαν άτυχοι στην ζωή τους και επειδή δεν θέλουν να προσπαθήσουν και να αγωνιστούν για να πετύχουν τα όνειρα τους παίρνουν ενα δίκανο ή μια κρεμάλα και αυτοκτονούν.
Σεβαστή η προσωπική άποψη του καθένα αλλά ας προσέχουμε λίγο να μην είμαστε απόλυτοι σε κάποια ευαίσθητα θέματα. Δηλαδή αν κάποιος, οποιοσδήποτε από εμάς πέσει αύριο σε κατάθλιψη που είναι μια ψυχολογική κατάσταση που δύσκολα ελέγχεται και χάσει κάθε ελπίδα και νόημα για τη ζωή και θελήσει να αυτοκτονησει είναι φυγόπονος και τεμπέλης; Ή αν κάποιος άνθρωπος για χ ψ λόγους εξαρτηθεί από ναρκωτικές ουσίες ή αλκοολ που καίνε το ψυχισμό και το μυαλό του ανθρώπου και αποφασίσει να δώσει ένα τέλος στο μαρτύριό του εμείς θα τον "κρεμάσουμε" δύο φορές; Ή έστω ότι κάποιος μαθαίνει ότι σύντομα θα πεθάνει και αποφασίζει να φύγει μόνος του πριν γίνει βάρος στους δικούς του κλπ κλπ; Χίλια άλλα παραδείγματα μπορώ να σου δώσω που δείχνουν γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ λεπτό και δεν έχει άσπρο και μαύρο. Ποιος άνθρωπος θα αυτοκτονούσε από τεμπελιά;
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-02-07, 00:23
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εσύ τελικά φίλε κυκλώνα θα μου λύσεις μια απορία;Σε ποιόν πλανήτη ζεις;Ή μήπως σαν καλός Χριστιανός είσαι ήδη στον παράδεισο;Γιατί με την γήινη πραγματικότητα δεν έχεις καμία σχέση προφανώς...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-02-07, 00:32
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Η προσωπική μου άποψη είναι απλά οτι όλοι οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι και τεμπέληδες και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα απλά στάθηκαν άτυχοι στην ζωή τους και επειδή δεν θέλουν να προσπαθήσουν και να αγωνιστούν για να πετύχουν τα όνειρα τους παίρνουν ενα δίκανο ή μια κρεμάλα και αυτοκτονούν.
Μπράβο... να ακούγεται και η άποψη των κυνικών ανθρώπων της κοινωνίας.
Δεν έχω να κάνω σχόλιο πάνω σε αυτό που είπες φίλε... αδιαφορώ και το προσπερνώ καθώς τέτοιες απόψεις με κάνουν να λυπάμαι κάποιους, όχι για αυτά που λένε, αλλά για αυτά που δεν γνωρίζουν έχοντας γίνει πρόβατα.
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-02-07, 08:55
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τους ψυχιάτρους η αυτοκτονία είναι το τελικό στάδιο κατάθλιψης. Η "τεμπελιά" δεν έχει καμία σχέση, είναι απολύτως άτοπο επιχείρημα. Οι άνθρωποι που ΠΑΣΧΟΥΝ από κατάθλιψη νιώθουν ότι ευθύνονται για την κακοτυχία τους και θέλουν να τιμωρήσουν τον εαυτό τους τον οποίο και κατηγορούν. Μπορεί να έχει σχέση με την παιδική ηλικία ή με κάποια συμβάντα [το stress] ή με μια αποτυχία ή με ερωτική απογοήτευση. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι "κακοί" άνθρωποι, αντίθετα είναι περισσότερο συναισθηματικοί από τον μέσο άνθρωπο.

Ο Ιούδας [όπως ο Οιδίποδας] συνειδητοποιεί την εγκληματική του δράση και συμπεριφορά και αυτοτιμωρείται. Είναι η λεγόμενη από τα αρχαία χρόνια Θεία Δίκη όπου για να επέρθει Κάθαρση πρέπει να "τιμωρηθεί" αυτός που έπεσε σε παράπτωμα. Η συμπεριφορά του Ιούδα είναι [και προέρχεται από] ένα αρχαίο δρώμενο δράματος.

Υπάρχει και η συμβολική εξήγηση της αυτοκτονίας του, όπου ο Ιούδας αποτελεί το μέρος της συνείδησης του ανθρώπου που ξεγελάται και προδίδει την ψυχή του. Για να ανυψωθεί και να θεωθεί η τελευταία, πρέπει να "πεθάνει" το τρωτό/χθόνιο/υλιστικό μέρος του ανθρώπου που ανθίσταται.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.