Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-12, 19:26
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή Κριτική και σχόλια για το διήγημα "Το πληγωμένο ελαφάκι"

Καλησπέρα σε όλους.
Σας έλειψα ε; Μια Αιτία στάθηκε αυτό το μυθιστόρημα που θα σας κουράσει λίγο, αλλά μπορεί να σας αρέσει. Έχω διαβάσει πάρα πολύ για να βγει. Έπρεπε να μάθω τι γινόταν το 1852 και για να το πετύχω ξεσκόνισα πραγματικά το διαδίκτυο. Δεν υπήρξε ποτε αυτό το ντοκιμαντέρ αλλά ένα ελαφάκι που είδα σε μια ταινία παιδική παρέα με τον τρίχρονο ανιψιό μου Νικόλα ήταν η πραγματική έμπνευση όλου του έργου. Είναι ένα μυθιστόρημα πολύ διαφορετικό από όσα σας έχω συνηθίσει να διαβάζετε. Αυτό θα δείτε ότι αποτελείται από 67 κεφάλαια. Χωρίζεται σε 5 μέρη. Πραγματικότητα, ταξίδι στο χρόνο 1852, μπερδεμένοι στο χρόνο, επιστροφή στο σπίτι τους και ταξίδι στη Ρόδο δύο φορές μια εικονικά μέσα από ένα βιβλίο και μια στην πραγματικότητα. Τα πρόσωπα είναι πλασματικά. Δεν υπάρχει καμία σύνδεση μ' αυτά ούτε είναι υπαρκτά, ούτε δουλεύω σε καμιά επιχείρηση απ'όσες αναφέρω στο νησί μου, ούτε διαφήμιση κάνω γι' αυτό δεν αναφέρονται τα πραγματικά ονόματα των εστιατορίων και των ξενοδοχείων. Για να δούμε, θα το στείλετε στην αίθουσα 30 ή θα μείνει στην 14; Η επιλογή είναι δική σας. Καλό διάβασμα. Θα το δημοσιεύσω στο τμήμα πολυσυγγραφίας. Απόψε θα κάνω τις τελευταίες διορθώσεις. Να είστε καλά.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #2  
Παλιά 18-03-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα ελαφάκι που είδα σε μια ταινία παιδική παρέα με τον τρίχρονο ανιψιό μου Νικόλα ήταν η πραγματική έμπνευση όλου του έργου. Αυτό θα δείτε ότι αποτελείται από 67 κεφάλαια.
Δεν πήγαινε ποτέ το μυαλό μου ότι μία παιδική ιστορία θα μπορούσε να δώσει τόση έμπνευση.. Η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα πως το διήγημά σου αποτελείται από 67 κεφάλαια, απελπίστηκα! Αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι κακώς το σκέφτηκα αυτό, γιατί έχεις αποδείξει πως μόνο βαρετά και κουραστικά δεν είναι τα γραπτά σου. Κάθε άλλο! Έχεις έναν μοναδικό τρόπο να μαγεύεις τον αναγνώστη. Θέλει ταλέντο αυτό.. Μπράβο σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε, θα το στείλετε στην αίθουσα 30 ή θα μείνει στην 14; Η επιλογή είναι δική σας.
Στην 30, σίγουρα!

Η ιστορία σου είναι εξαιρετική, γεμάτη από ένταση, πάθη, μυστήριο, λάθη και έρωτα..
Ο τρόπος που περιγράφεις την αγάπη είναι τόσο έντονος, που από την αρχή της ανάγνωσης μέχρι και τον επίλογο, αισθανόμουν ότι το έχεις ζήσει και το περιγράφεις. Κάποιες στιγμές αισθάνθηκα ότι ήσουν η Μαρκέλλα..

Συνέχισε να μας ταξιδεύεις φίλη μου..
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #3  
Παλιά 18-03-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Αν εξαιρέσεις το Κεφ. 67 που ούτως ή άλλως είναι ο "Επίλογος", όλο το υπόλοιπο μυθιστόρημά σου αποτελείται από 6 σελίδες και 66 Κεφάλαια. Ρίχνοντας μία ματιά πολύ γρήγορη στο όλο σου έργο, οφείλω να ομολογήσω πως αν και άθεος, θ' αρχίσω να πιστεύω στο Θεό. Για ένα μόνο λόγο. Έχω πεισθεί ότι υπάρχει το Κακό (άρα και ο Θεός που προανέφερα) και αυτό είναι επικαλεσμένο να εμφανιστεί μέσω της πληγής του ελαφακίου (εκ του ελαφάκι).
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #4  
Παλιά 19-03-12, 09:50
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Χαίρομαι που σας άρεσε. Ένα μήνα χρειάστηκε για να το γράψω. Vakryle στην τύχη βγήκε τόσα κεφάλαια. Δεν το επεδίωξα απλά έλεγα να το τελειώσω στα 40 αλλά τραβούσε πολύ. Τελικά τελείωσε στα 67. Στην αρχή έλεγα να το κάνω ένα κεφάλαιο, αλλά κατόπιν βγήκε 2 γιατί έπρεπε να μπει κάποιος επίλογος. Μερικά στοιχεία chimaira, όχι όλα από την Μαρκέλλα είναι βίωμά μου, καλά το κατάλαβες. ΄Πέρασα μια οδυνηρή σχέση που μόνη βλέψη του ήταν η περιουσία μου. Έτσι κατάλαβα, απλά δεν το παραδέχτηκε ποτέ. Η Παναγιά με ειδοποίησε και του είπα τέρμα, πριν προλάβει να μου το κάνει.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #5  
Παλιά 19-03-12, 18:16
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Chimaira. Δεν είναι όλα βιώματά μου. Την ώρα που γράφω γίνομαι η ηρωίδα και λέω τι νιώθει αυτή η κοπέλα Σαν τον ηθοποιό που υποδύεται ένα ρόλο με μαεστρία, ξεχνιέμαι και λέω δεν είμαι εγώ, αλλά κάποια άλλη. Αυτή η κοπέλα βιάστηκε, ΄αραγε πώς νιώθει; Από τα λίγα που έχω ακούσει και βάζοντας και λίγο τη φαντασία μου βγαίνει το αποτέλεσμα. Βέβαια, άμα βιώσεις μια κατάσταση το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό. Το χαρακτήρα της Μαρκέλλας δεν τον έχω. Εγώ απλά τον πήρα τηλέφωνο πολιτισμένα και του είπα τέρμα χωρίς να με φέρει στο σημείο αυτό. Το χαρακτήρα της δεν τον έχω. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι μια άλλη όχι εγώ. Σε όλους τους χαρακτήρες κάτι κρύβεται από μένα, αλλά δεν το απέδωσα ακριβώς. Ποτέ δεν θα δείτε εμένα απόλυτα σε καμιά ιστορία. Κομμάτια του εαυτού μουμπορεί, αλλά όχι εμένα, γιατί είναι μια άλλη. Εγώ είμαι εγκρατής και ξέρω να περιμένω. Δεν αρπάζομαι με το κάθετί που θα ακούσω. Είμαι ήρεμη. ΄Άλλωστε τόσο καιρό με έχετε μάθει.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #6  
Παλιά 20-03-12, 08:10
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαρακτήρα της Μαρκέλλας δεν τον έχω. Εγώ απλά τον πήρα τηλέφωνο πολιτισμένα και του είπα τέρμα χωρίς να με φέρει στο σημείο αυτό. Το χαρακτήρα της δεν τον έχω. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι μια άλλη όχι εγώ. Σε όλους τους χαρακτήρες κάτι κρύβεται από μένα, αλλά δεν το απέδωσα ακριβώς. Ποτέ δεν θα δείτε εμένα απόλυτα σε καμιά ιστορία. Κομμάτια του εαυτού μουμπορεί, αλλά όχι εμένα, γιατί είναι μια άλλη. Εγώ είμαι εγκρατής και ξέρω να περιμένω. Δεν αρπάζομαι με το κάθετί που θα ακούσω. Είμαι ήρεμη. ΄Άλλωστε τόσο καιρό με έχετε μάθει.
Καλή σου μέρα..
Το έχω ξαναναπεί, αλλά θα το πω για μία ακόμη φορά, ότι μας έχεις δείξει τι άνθρωπος είσαι, οπότε δεν χρειαζόταν καν να μπεις στη διαδικασία να αναφερθείς στο χαρακτήρα σου. Εξάλλου, αυτό που έκανα ήταν να συσχετίσω τα βιώματα της Μαρκέλλας με τα δικά σου. Φαντάστηκα.. Εξάλλου δεν θα μπορούσα να ξέρω τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή. Από τα λεγόμενά σου σκέφτηκα ότι θα μπορούσες να είσαι εκείνο το άτομο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήθελα να θίξω το χαρακτήρα σου. Οξύθυμοι συνήθως γινόμαστε όταν βλέπουμε ότι δεν πραγματοποιούνται τα όνειρά και οι φιλοδοξίες μας. Από αντίδραση πιο πολύ. Δεν γινόμαστε κακοί άνθρωποι, απλώς αισθανόμαστε ανασφάλεια και ξεσπάει ο οργανισμός μας από άμυνα.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #7  
Παλιά 20-03-12, 09:10
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chimaira Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σου μέρα..
Το έχω ξαναναπεί, αλλά θα το πω για μία ακόμη φορά, ότι μας έχεις δείξει τι άνθρωπος είσαι, οπότε δεν χρειαζόταν καν να μπεις στη διαδικασία να αναφερθείς στο χαρακτήρα σου. Εξάλλου, αυτό που έκανα ήταν να συσχετίσω τα βιώματα της Μαρκέλλας με τα δικά σου. Φαντάστηκα.. Εξάλλου δεν θα μπορούσα να ξέρω τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή. Από τα λεγόμενά σου σκέφτηκα ότι θα μπορούσες να είσαι εκείνο το άτομο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήθελα να θίξω το χαρακτήρα σου. Οξύθυμοι συνήθως γινόμαστε όταν βλέπουμε ότι δεν πραγματοποιούνται τα όνειρά και οι φιλοδοξίες μας. Από αντίδραση πιο πολύ. Δεν γινόμαστε κακοί άνθρωποι, απλώς αισθανόμαστε ανασφάλεια και ξεσπάει ο οργανισμός μας από άμυνα.
Ναι, κάπως έτσι αισθάνθηκε η Μαρκέλλα. Είδε τα όνειρά της να γκρεμίζονται και αντέδρασε έτσι. Δεν ήταν κακός άνθρωπος. Το απέδειξε, μόνο που ο τρόπος της ήταν απότομος. ΄Έδειξα όλους τους χαρακτήρες από τον πιο ήπιο μέχρι τον πιο ακραίο. Πραγματικά, η πιο δύσκολη στιγμή σε ένα κείμενο είναι να πλάσεις ένα χαρακτήρα, ή ένα βίωμα με τα δικά σου θέλω΄ή χωρίς αυτά. Δεν ξέρω πόσο το έχω καταφέρει αυτό. Ήθελα να πλησιαζει στην πραγματικότητα για να μπορείς να φαίνεσαι ότι ζεις σ' αυτή την εποχή. Μέσα στον αχυρώνα όπως είδατε δεν μπορούσα να βάλω την κοπέλα να μιλάει όπως π.χ. η Παυλίνα. Θα ήμουν εκτός τόπου και χρόνου. Πραγματικά σε δύο σημεία φαίνομαι κι εγώ στο κείμενο στο σημείο που αναφέρω την εικονική πραγματικότητα. Επειδή αυτό το κείμενο κρύβει κάτι από μένα θεώρησα ότι είναι κάτι διαφορετικό. Αυτό δεν το έκανα σε άλλα κείμενα. Φίλη μου Chimaira δεν θεώρησα ότι θίγεις το χαρακτήρα μου απλά επειδή φανέρωσα ότι είναι βίωμά μου κάποια σημεία της Μαρκέλλας, όχι όλα, δεν θέλω να νομίσουν όλοι ότι συμπεριφέρομαι έτσι ή πέρασα τα ίδια ακριβώς. Εγώ εδώ τόνισα περισσότερο την κατάσταση. Έφτασα στην ακραία μορφή της, αυτό δεν το έχω ζήσει ευτυχώς. Πρόλαβα.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 20-03-12 στις 09:18
  #8  
Παλιά 20-03-12, 10:57
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να πλάσεις έναν χαρακτήρα ή να πάρεις έναν έτοιμο και να τον προσαρμόσεις σε ένα διήγημα. Δεν πιστεύω όμως ότι έχεις θέμα μ' αυτό. Οι χαρακτήρες σου αποδόθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν λέω, πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, δεν χρειαζόταν κάτι άλλο.

Σχετικά με αυτό που είπες για τους υπολοίπους και την εικόνα σου προς τα έξω, έχεις δίκιο. Γι' αυτό όμως τόνισα ότι δεν ήθελα να θίξω το χαρακτήρα σου, γιατί πολύ σωστά όπως ήδη είπες, υπάρχουν άτομα που δεν σε γνωρίζουν και είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην θέλεις να σχηματίσουν λάθος εντύπωση για το άτομό σου.

Μου άρεσε που επέλεξες μια ποικιλία χαρακτήρων για τους ήρωές σου, γιατί έτσι συμβαίνει ακριβώς και στη ζωή. Διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικά βιώματα, διαφορετικές εμπειρίες.. Ήταν όντως κάτι πρωτόγνωρο για εμάς, γιατί τα προηγούμενα διηγήματά σου, είχαν άλλο ύφος. Γι' αυτό το λόγο όμως ξεχώρισε κιόλας.

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση, αλλά φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ. Έχεις αποδείξει ότι είσαι ένα άτομο με απεριόριστη φαντασία (γι' αυτό και το όνομά σου.. ), η οποία αναβλύζει μέσα από τα γραπτά σου. Θα ήθελα ως αναγνώστης να νιώσω λίγο πιο έντονα το παιχνίδι των λέξεων. Να προβληματιστώ. Να ταξιδέψω στον κόσμο των γραμμάτων και των εννοιών. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. Κατανοώ ότι ένα κείμενο είναι πιο ευχάριστο και κατανοητό στους αναγνώστες, αν είναι διατυπωμένο με έννοιες τις καθομιλουμένης, αλλά προσωπικά θα ήθελα και κάτι παραπάνω..
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #9  
Παλιά 20-03-12, 12:33
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chimaira Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση, αλλά φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ. Έχεις αποδείξει ότι είσαι ένα άτομο με απεριόριστη φαντασία (γι' αυτό και το όνομά σου.. ), η οποία αναβλύζει μέσα από τα γραπτά σου. Θα ήθελα ως αναγνώστης να νιώσω λίγο πιο έντονα το παιχνίδι των λέξεων. Να προβληματιστώ. Να ταξιδέψω στον κόσμο των γραμμάτων και των εννοιών. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. Κατανοώ ότι ένα κείμενο είναι πιο ευχάριστο και κατανοητό στους αναγνώστες, αν είναι διατυπωμένο με έννοιες τις καθομιλουμένης, αλλά προσωπικά θα ήθελα και κάτι παραπάνω..
Με μπέρδεψες φίλη μου. Δεν παρεξηγώ τα λεγόμενά σου. Άλλωστε, γι' αυτό άνοιξα αυτό το νήμα για να πει καθένας ελέύθερα τη γνώμη του . Και να μου πεις δεν μ' αρέσει θα το δεχτώ, φτάνει να μου εξηγήσεις τους λόγους και να θέσεις επιχειρήματα γι' αυτό. Επειδή είμαι λίγο παλαιότερη δεν κατάλαβα το μήνυμα που θέλεις να μου δώσεις. Τι είναι αυτό που λείπει από τους διαλόγους; Δεν έχω πραγματικά καταλάβει τι είναι αυτό που σε ταξιδεύει ή ζητάς. Θέσε μου παραδείγματα. Εδώ με έπιασες αδιάβαστη. Ποιο είναι αυτό το παραπάνω που έπρεπε να βάλω και δεν το έβαλα; Θα φροντίσω στην επόμενη δουλειά να μπει. Δεν βάζω δύσκολες λέξεις στο κείμενο αν δεν γνωρίζω την έννοιά τους. Είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε απλές λέξεις, κατανοητές παρά να μου πουν τι την ήθελες αυτή τη λέξη αφού έκανες μαργαριτάρι ή δεν ταιριάζει εδώ. Αν βάλω όμως δύσκολη είμαι σίγουρη ότι ταιριάζει και δεν φοβάμαι ότι θα εκτεθώ γι' αυτό. Πάντα ό,τι γράφω έχω το σκοπό που το κάνω. Πάντως σ' ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου. Να είσαι καλά.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #10  
Παλιά 20-03-12, 16:05
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Δεν φταις αν μπερδεύτηκες. Ίσως να μην το εξήγησα σωστά.. Ότι είπα, να ξέρεις το είπα καθαρά επειδή το αισθάνθηκα και επειδή πιστεύω πως είσαι δεκτικός και συζητήσιμος άνθρωπος. Τα επιχειρήματα δικαίως τα ζητάς, αλλά δεν θα τα βρεις από μένα, για τον απλούστατο λόγο που ήδη ανέφερα σε προηγούμενη απάντησή μου. Είναι ένα αξιόλογο διήγημα, που κερδίζει εύκολα τον αναγνώστη από το πρώτο κεφάλαιο. Δεν λείπει κάτι από την αφήγηση και τους διαλόγους. Ίσως εγώ να είμαι περισσότερο ονειροπόλα, ή απαιτητική ως αναγνώστης. Ή και τα δύο.. Δεν έχει να ζηλέψει αυτό το γραπτό κάτι από τα ήδη εκδοθέντα και πετυχημένα βιβλία. Αναφέρομαι απλώς στον τρόπο γραφής σου, τον οποίο θα μπορούσες αν ήθελες να εμπλουτίσεις με πιο λογοτεχνικό ύφος και πιο πολλές εικόνες.

Για παράδειγμα:

Πρωτότυπο κείμενο:
- Εδώ είμαι. Απομακρύνθηκα λίγο. Το είδατε αυτό;
- Ποιο;
- Να το πάλι! Είδα ένα πληγωμένο ελαφάκι, γεμάτο αίματα, να τρέχει. Ήταν πολύ όμορφο και χάθηκε βαθιά. Δεν το πρόλαβα. Μου ξέφυγε, το άτιμο.


Τροποποιημένο κείμενο:
- Εδώ είμαι. Απομακρύνθηκα λίγο. Το είδατε αυτό;
- Ποιο;
- Να το πάλι!

Ένα πληγωμένο ελαφάκι φανερώθηκε μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων. Αίματα κυλούσαν από το τραυματισμένο του κορμί, τα οποία κατέληγαν στο χωμάτινο έδαφος σαν δάκρυα. Αγωνιζόταν να κινήσει τα μικροσκοπικά του ποδαράκια και στην προσπάθειά του να απομακρυνθεί από τους κινδύνους που το καραδοκούσαν, τρίκλιζε, σκορπώντας αμήχανα στην μουντή ατμόσφαιρα, παρατεταμένους σπαρακτικούς ήχους
Κλπ κλπ..

Ίσως να φαίνεται αστείο έτσι όπως το παρουσιάζω, αλλά δεν θα μπορούσα να σου το εξηγήσω καλύτερα..

Ελπίζω να μην παρεξηγείς αυτά που σου γράφω. Το κάνω εντελώς καλοπροαίρετα..
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.