Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-04-06, 10:02
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

νηστεία.
νομίζω ότι πολλοί έχουν κάνει λάθος για αυτήν.
από όσο έχω διαβάσει ο πρώτος που ανάφερε για νηστεία ήταν ο ερμής ο τρισμέγιστος, ο οποίος είπε ότι για να φτάσεις και να συναντήσεις, να ενωθείς με την ανώτερη δύναμη χρειάζεται νηστεία. οπότε όταν μιλάμε για τον ερμή μιλάμε για κάτι πολύ παλιότερο από τις σημερινές θρησκείες.
η νηστεία δεν έχει να κάνει με δόγμα αλλά γενικά με το θείο.
δεν είναι τυχαίο ότι συναντάμε νηστεία από τον χριστιανισμό μέχρι το βουντού.
στο βουντού που δεν έχει να κάνει με φανατισμό, (ούτε έχει καμία σχέση με αυτόν) περνάνε μεγάλες περιόδους νηστείας και απομόνωσης και μέσο του χορού φτάνουν στον εκστασιασμό και την ένωση με το θείο.
δεν είναι τυχαίο ότι ο παυσανίας, αναφέρει για νηστεία όσων ήθελαν να περάσουν από πύλες στον κάτω κόσμο και να μιλήσουν με τους νεκρούς.
η νηστεία κακώς έχει γίνει συνδεθεί με το φαγητό αφού είναι ουσιαστικά μια διεργασία βαθύτερη και πολύ πιο σημαντική.
αυτή έχει να κάνει με όλες τις απολαύσεις και σκοπό έχει όχι να βασανιστεί κάποιος καλή μου αντωνία, αλλά να μην είναι έρμαιο τον απολαύσεων.
αυτή είναι η ουσία ουσιαστικά στη νηστεία. ο άνθρωπος να φτάσει σε ένα σημείο να μπορεί να ελέγχει τόσο πολύ τον εαυτό του και το σώμα του ώστε να ελέγχει την πείνα του αλλά και τις ορμές του. ουσιαστικά έχει να κάνει με τον έλεγχο του κορμιού και τον λειτουργιών του απο το πνεύμα. σκοπός είναι να μπορεί να ελέγξει το πνεύμα το σώμα και όχι το αντίστροφο. στα παλιότερα χρόνια που οι απολαύσεις των ανθρώπων ήταν πολύ λιγότερες, το φαγητό ήταν πολύ βασική και επειδή η ποικιλία των τροφών δεν ήταν τόσο μεγάλη οι «απαγορεύσεις» ήταν λίγο «περίεργες», για αυτό συναντάμε παράδοξα όπως το να μπορείς να φας ελιές και όχι λάδι. το λάδι ουσιαστικά κάνει το φαγητό πιο νόστιμο, άρα είναι απόλαυση και για αυτό δεν επιτρέπεται. και φυσικά σε μια εποχή που η διατροφή δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή το να τρως κρέας ήταν πολύ σημαντική απόλαυση. όποτε μπορούμε να πούμε ότι στην σημερινή εποχή το να μην τρως κρέας δεν είναι τίποτα. για αυτό τον λόγο πολλοί λένε ότι δεν έχει σημασία να μην τρως κρέας και όλη μέρα να τρως αστακούς, αυτό δεν είναι νηστεία.
η νηστεία κατά την προσωπική μου άποψη δεν είναι για όλους και δεν μπορούν να την κάνουν όλοι ή μάλλον να καταφέρουν όλοι να επιτύχουν το ουσιαστικό στόχο της. είναι μια διεργασία δύσκολη αφού απαιτεί ουσιαστικά μεγάλη δύναμη, όχι να μην φας αλλά να κάνεις τον εαυτό σου να μην θέλει να φάει παρά μόνο για να μπορέσει να ζήσει και όχι από επιθυμία να γευτεί. αλλά μεγαλύτερη δύναμη χρειάζεσαι για να μπορέσεις να χαλιναγωγείς ουσιαστικά όλες τις επιθυμίες σου και τις ορέξεις σου από το φαΐ εως το σεξ και οποιαδήποτε απόλαυση. για αυτό και το τσιγάρο κατά τον χριστιανισμό θεωρείτε αμαρτία, γιατί είναι ένα πάθος. πάθη και εξαρτήσεις υπάρχουν πολλές και αυτές ουσιαστικά προσπαθείς να αποφύγεις.
οι αρχιερείς και όχι μόνο αυτοί του βουντού (και αναφέρω το βουντού γιατί έχω βαρεθεί ν α δημιουργείται αντιπαράθεση για τον χριστιανισμό) αναφέρουν ότι η νηστεία και ο εκστασιασμός σε κάνουν να βγαίνεις από το σώμα σου και να έρχεσαι σε επαφή με την ανώτερη δύναμη. βέβαια στον χριστιανισμό το μυστικιστικό κομμάτι ίσως να έχει χαθεί και τα λιβάνια τα οποία ουσιαστικά ίσως να έπαιρναν την θέση του χορού και βοηθούσαν τους πιστούς να φτάσουν σε έκσταση (μαστούρα ουσιαστικά) έχουν χάσει την ουσία και την αξία που είχαν. ίσως λέω. σε όλα τα δόγματα σχεδόν και τις θρησκείες απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο εκστασιασμός. τώρα το πώς και το γιατί ο χριστιανισμός τον «απορρίπτει» είναι ένα άλλο κεφάλαιο.
ίσως τελικά αυτή η θέληση και η καταπολέμηση των παθών να βοηθούν τον άνθρωπο και τον εκπαιδεύουν να μπορεί αφού ελέγχει το σώμα του, να μπορεί να το παραμερίζει και να βιώνει πνευματικά πια την ζωή κάνοντας τον ικανό να περάσει σε ένα άλλο επίπεδο. προσωπικά ξέρω κάποιους ανθρώπους που ανεξαρτήτως θρησκείας μέσω της νηστείας και της προσπάθειας ουσιαστικά να μπορούν να ελέγξουν τις ορμές τους να καλυτερεύουν την ζωή τους σε προσωπικό επίπεδο, αποκτώντας μια ηρεμία και ένα είδος σοφίας θα τολμούσα να πω για το τι είναι σημαντικό τι όχι αλλά και να αποκτήσουν μια στάση ζωής που τους έκανε πολύ πιο ευτυχισμένους. πρέπει να πω μάλιστα ότι ένας από αυτούς δεν πιστεύει στον χριστιανισμό. αλλά στο θεϊκό και στο πνευματικό.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-04-06, 16:19
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Agaliarep, αγόρι μου, έλεος, όσο πας χειροτερεύεις ... κάνε κάτι με το φρικιαστικό avatar σου [τώρα του έβαλες και κόκκινες ανταυγειες για να φωτίζουν τις ...θεϊκές λεπτομέρειες του masterpiece ], βάλε κανένα γλυκούλι στρουμφάκι!!!

Πάντως συμφωνώ με τις απόψεις σου. Η νηστεία είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση, μια άσκηση εγκράτειας, υπομονής και θάρρους που σε κάνει δυνατό, ελεύθερο και κύριο του εαυτού σου μέσα από την καταπολέμηση των παθών και τον έλεγχο των ορμών σου. Δυστυχώς, σήμερα που έχει εκφυλλιστεί κάθε αξία, και για να διευκολύνουμε υποτίθεται την ζωή μας και να μην ζοριζόμαστε, επικεντρωνόμαστε μόνο στην αποχή από συγκεκριμένες τροφές. Όμως, είναι σχεδόν ανούσιο να κάνουμε μόνο αυτό, και πολλοί - ιδιαίτερα νέοι άνθρωποι - δεν καταλαβαίνουν τον λόγο της νηστείας... και βέβαια, αφού δεν νιώθουν πνευματική ανάταση μόνο απέχοντας από το κρέας!!!
Πριν λίγες μέρες ήμουν με μια φίλη και μου έλεγε ότι ο φίλος της πήγε στο Όρος όπου του είπαν ότι κατά τη διάρκεια της νηστείας πρέπει να απέχει μεταξύ άλλων και από το σεξ. Όμως, αυτός το συζήτησε με την φίλη μου και αποφάσισαν από κοινού ότι στην δική τους περίπτωση δεν ισχύει αυτό διότι είναι ερωτευμένοι........... ..κοινώς, ο καθένας όπως τον ..βολεύει, αλλά δεν είναι έτσι. Καλύτερα να μην νηστεύεις καθόλου, ή κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα, και άρα βαρετά και ανούσια!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 27-04-06 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-04-06, 22:03
Το avatar του χρήστη Mordiel
Mordiel Ο χρήστης Mordiel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Paleville
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Θα μπορούσε το θέμα να αναφέρεται στην διατροφή γενικά αντί σε ένα είδος μόνο μιας και έχει τις προεκτάσεις του, μια από τις οποίες είναι και η νηστεία.
……………………………..
Για τα αμύγδαλα που είπες στην αρχή Drymonia, συνιστάται να ξεφλουδίζονται (μετά από βραστό νερό) γιατί η φλούδα τους περιέχει ταννικό οξύ και προκαλεί κάποιο είδος οξύδωσης.

Agaliarep, με βρίσκεις για άλλη μια φορά κι εμένα σύμφωνο.

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από vagkri
Κατά την γνώμη μου νηστεία σημαίνει :αποχή από τις απολάυσεις. Η επιλεκτική αποχη απο είδη τροφής ονομάζεται "διαιτα".
Σωστό αυτό που λες, όπως το επισήμαναν και ορισμένοι άλλοι ακόμη. Πάλι καλά που υπάρχουν και μερικοί που βλέπουν τα πράγματα πέρα από τις επιφάνειες.
Και να σημειώσω εδώ κι εγώ, όπως ανέφερε και ο xarism, ότι η νηστεία δεν περιλαμβάνει καθόλου λήψη φαγητού, παρά μόνο νερό. (Ο άνθρωπος μπορεί να αντέξει μέχρι και 40 ημέρες ως μέσο όρο χωρίς φαγητό, το νερό όμως χρειάζεται διότι διαφορετικά ο κίνδυνος αφυδάτωσης είναι μεγάλος.)
Δυστυχώς όμως όπως γίνεται με όλα λίγο πολύ, έτσι και με αυτό έχει καταντήσει να απλωθεί παγκοσμίως η διαστρεβλωμένη ιδέα περί νηστείας και νηστίσιμων φαγητών. Πώς γίνεται να νηστεύεις, και ταυτόχρονα να τρως, και μάλιστα νηστίσιμα φαγητά. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ας προσέξει κανείς την λαγνεία στην οποία επιδίδονται οι «νηστεύοντες» (οι περισσότεροι τουλάχιστον) όπου στα γεύματά τους κυριαρχούν : καλαμαράκια, σουπιές, ταραμάδες, χαλβάδες, φρατζόλες, καρποί, όσπρια, ζυμαρικά, ρύζι, κτλ (χωρίς βέβαια λάδι και τις συνοδευτικές σάλτσες, υπάρχουν όμως και διάφορα υποκατάστατα κάποιων τροφών από την άλλη… ), και όλα αυτά σε ΜΕΓΑΛΕΣ ποσότητες, μιας και είναι φτωχά στη χόρταση σε σχέση με τα βαριά και παχιά γεύματα που κάνουνε συνήθως. Όλο αυτό το…πράγμα μόνο νηστεία δεν θυμίζει!

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Παθοκτόνος
Πιστέψτε με,δεν έχετε βιώσει την πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι(μέχρι...αλκοολικό θα σας πούνε ωρισμένοι)που φέρει η νηστεία,για αυτό ομιλείτε έτσι.Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...
Όταν η κοιλιά γεμίζει κάθε φορά που διαμαρτύρεται, πώς να μην αισθάνεσαι αγαλίαση και καλή διάθεση. Επεδίωξε όμως την πραγματική νηστεία που μόλις περιέγραψα παραπάνω υποβάλλοντας τον εαυτό σου στην δοκιμασία εκείνη και τότε τα λέμε. Ναι, γιατί περί δοκιμασίας αλλά και πειθαρχείας πρόκειται, στο να ωθήσεις τα όριά σου παραπέρα και στο να μην είσαι δεσμευμένος στην ύλη.
(Για να μην υπάρξει και παρεξήγηση, αυτό γίνεται σταδιακά και προοδευτικά και όχι με καταπίεση και ακραίο τρόπο γιατί τότε είναι που θα καταντήσει αυτοβασανισμός και θα επιφέρει κατάρρευση.)
Για τα περί υποταγής/ανυποταγής, υπακοής/ανυπακοής απάντησε ορθά ο Archangel.
Η πειθαρχεία είναι αυτό που χρειάζεται ο άνθρωπος και που στην πλειοψηφία τους είναι κάτι το τελείως άγνωστο, μιας και το…χύμα θεωρείται ο υπέρτατος τρόπος ζωής.
Συμφωνούμε πάντως κάποιοι εδώ γύρω ότι για να πας μπροστά, ανοδικά και να εξελιχτείς χρειάζεται κόπος και πειθαρχεία. Ενώ εάν αδιαφορείς, και με λίγα λόγια τα έχεις όλα γραμμένα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αφεθείς στο κατρακύλισμα, και είσαι ήδη ένα μάτσο χάλια. Πανεύκολο.
__________________
I would spread my clothes beneath your feet
But I am poor, and have no clothes.
I have spread my dreams beneath your feet;
Tread softly, for you tread on my dreams.


- William Butler Yeats
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-04-06, 22:18
Το avatar του χρήστη Mordiel
Mordiel Ο χρήστης Mordiel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Paleville
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Drymonia
Το θέμα είναι ότι δεν έχω ακόμα βρεί μια εξήγηση. Ή μάλλον έχω από άλλη πηγή ότι με το καταναλώνουμε ψημένο κρέας στην ουσία εισάγουμε μέσα μας πεθαμένα κύτταρα από ψόφιους οργανισμούς και γι'αυτό προτιμάται η ωμοφαγία, π.χ. των λαχανικών κλπ όπου όλες οι ουσίες που καταναλώνονται είναι "ζωντανές" και επομένως ωφέλιμες.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Drymonia
Κατ'εμέ νηστεία, πέρα από τις τροφές, είναι η αποχή από τις προσωπικές μου σαρκικές απολαύσεις και η απομόνωση/εγκράτεια με σκοπό την ενδοσκόπηση, τη ψυχική άσκηση και την πνευματική άνοδο. Δηλαδή, αν πχ μου αρέσει ο καφές και το κάπνισμα, αυτά θα πρέπει να περιορίσω για να "δυναμώσω" τον εαυτό μου και να αποδείξω ότι δεν είμαι έρμαιο των συγκεκριμένων ουσιών.
Απαντώντας στα παραπάνω που είπες Drymonia έχω να αναφέρω ότι για όσους ασχολούνται με πνευματικές πρακτικές οι τροφή παίζει σημαντικό ρόλο. …Όπως γίνεται και με τους αθλητές που η διατροφή τους πρέπει να συμβαδίζει με το είδος της εξάσκησής τους. Κατ’ αυτούς, το κρέας αλλά και τα ψάρια βρίσκονται στην κατώτερη θέση ενός πυραμοδοειδούς σχήματος, όπου σχετίζονται με το κατώτερο επίπεδο ύπαρξης. Έχουνε να κάνουνε με τη βαρβαρότητα, τους ωμούς τρόπους, τα ζωώδη ένστικτα και τάσεις, με τον υλισμό και τις προσκολλήσεις εκεί. Έτσι λειτουργούν και τα σαρκοφάγα ζώα. Επίσης, έχει διαπιστωθεί ότι άτομα που τρώνε συχνά κρέας ενδίνουνε πιο εύκολα στο θυμό και σε δυσάρεστα ξεσπάσματα, και γεμίζουνε ευκολότερα με ένταση και άγχος. Ούτε μπορούνε εύκολα να εφαρμόσουνε διαλογιστικές πρακτικές σε αντίθεση με τους χορτοφάγους.
Μετά είναι τα αυγά, τα γαλακτοκομικά κτλ και ανεβαίνοντας στα επίπεδα του σχήματος περνάει στη φυτοφαγία, και έπειτα σε πιο λιτή ακόμα τροφή, με λίγους καρπούς. Η ενέργεια της τροφής των ανώτερων επιπέδων είναι πιο λεπτοφυής, όπως γίνεται σταδιακά και η ίδια η φύση των ατόμων που λειτουργούν από τέτοια επίπεδα, σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Η διατροφή επηρεάζει την ύπαρξή σου! Αλλά επειδή οι περισσότεροι αντιμετωπίζουνε τα πράγματα επιφανειακά, για να μην πω πως ευχαριστιούνται να παραδίνονται στις υλιστικές απολαύσεις, δεν μπορούνε να αντιληφτούν τις επιδράσεις που έχει επάνω τους το είδος τροφής που λαμβάνουνε.
Εδώ έρχεται και κολλάει και το ρητό που λέει : Είσαι ότι τρως
Αλλά για να το κατανοήσει κανείς σε βάθος πρέπει να ασχοληθεί αρκετά με την όλη υπόθεση. Έχει να κάνει με ολόκληρη στάση ζωής.

Και φυσικά όπως διαφωνήσατε μερικοί, με το να απέχεις από τις συνηθισμένες σου τροφές για μερικές ημέρες δεν θα αναπτυχθεί απαραιτήτως το πνευματικό σου επίπεδο ούτε και θα έρθεις σε καμία επαφή με το θείο. Για να τα πετύχεις αυτά χρειάζεται να διαμορφώσεις την ζωή σου και όλη την νοοτροπία σου με διαφορετικό τρόπο, να γίνεις πιο εσωτερικό άτομο.
Και να κάνεις ότι κάνεις μόνο όταν το νιώθεις, και όχι επειδή έτσι σε μάθανε και επειδή έτσι λέει κάποια παράδοση του τόπου σου. Διαφορετικά, καλύτερα να μην τα κάνεις καθόλου, γιατί είναι σαν να προσπαθείς να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου (γίνεται ασυνείδητα). Και αυτό δεν είναι καθόλου ωραίο, ούτε εξελικτικό.

Επίσης δεν είναι και τυχαίο το ότι αποκρυφιστές /μυστικιστές κάνουν νηστεία όταν έχουν κανονίσει στο πρόγραμμά τους για κάποιες μέρες να βάλουνε σε εφαρμογή κάποιες σημαντικές τελετουργίες, να διαλογιστούν για μακρύ διάστημα και να αναζητήσουν ενόραση σε κάποιο ζήτημα, όπου επιπλέον απομονώνονται και για ορισμένο διάστημα. Όλα αυτά τα επιδιώκουνε προκειμένου να βυθιστούνε σε εσωτερικές καταστάσεις (όπως έκανε λόγο και για την έκσταση ο agaliarep) ώστε να έχουνε περισσότερες πιθανότητες να καταφέρουνε να αγγίξουνε κάτι το θείο, την διαφώτιση, κάποια γνώση, ή καθοδήγηση. Βλέπετε είναι έντονα θέμα πειθαρχίας.
Είναι πράγματα δοκιμασμένα εδώ και αιώνες. Λέτε να είναι τυχαία και υπερβολές!;
Ας δοκιμάσει κανείς να επιδιώξει τους ίδιους στόχους αλλά με τον χύμα τρόπο που κυριαρχεί γύρω και με τις εξαρτήσεις της απόλαυσης, να δούμε αν θα καταφέρει τίποτα.
Ο άνθρωπος είναι υποδουλωμένος στην γεύση όπως και στις άλλες υλιστικές του τάσεις. Και αν δεν επιδιώξει να τα υποτάξει όλα αυτά δεν δείχνουνε τα πράγματα ότι μπορεί να εισέλθει σε ανώτερα επίπεδα ύπαρξης και πνευματικής διαύγειας.

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Μιχάλης
Δεν ξέρω πως ορίζει τη νηστεία η κάθε θρησκεία ή το κάθε φιλοσοφικό ρεύμα, πάντως για μένα έχει την έννοια όχι μόνο της αποχής από τροφές που χαρακτηρίζονται "ακάθαρτες" αλλά, κυρίως, τη στροφή του ανθρώπου προς τα μέσα, την ενδοσκόπηση, την προσπάθεια επικοινωνίας με το Θείο, όπως κι αν το ορίζει κανείς.
Για πολλές δοξασίες, οι τροφές έχουν κάποια "δόνηση" και κάποιες ιδιότητες διαφορετικές από αυτές που διδάσκει η διατροφολογία. Έτσι, υπάρχουν διδασκαλίες που συνιστούν την αποφυγή κατανάλωσης κρέατος, ενώ κάπου έχω διαβάσει πως κάποιοι αρχαίοι έλληνες θεωρούσαν το ψάρι ως ακάθαρτη τροφή και την απέφευγαν.
Ναι σωστά. Κάτι θα ήξεραν αυτοί από τότε. Γι’ αυτό έκανα και την παραπάνω ανάλυση παραθέτοντας όσα έχω ανακαλύψει ως τώρα από τις αναζητήσεις μου γύρω από πράγματα που πολλοί προσπερνούν και απορρίπτουν ως περιττά και υπερβολές.



Επίσης κάπου είχα συναντήσει και την πληροφορία (όπως αναφέρθηκε κι εδώ κάπου) πως η νηστεία βοηθάει και στην καταπολέμηση ασθενειών, σε συνδυασμό βέβαια και με ορισμένες πρακτικές. Αλλά δεν μπορώ να ανασύρω την πηγή για περισσότερη ανάλυση και διαφώτιση. Ας το ψάξουμε όμως.


(ΥΓ: Συγνώμη για τα κατεβατά μου αν κούρασαν.)
__________________
I would spread my clothes beneath your feet
But I am poor, and have no clothes.
I have spread my dreams beneath your feet;
Tread softly, for you tread on my dreams.


- William Butler Yeats

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mordiel : 27-04-06 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-04-06, 09:08
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile μία μικρή παρέμβασι...

Παράθεση:
από όσο έχω διαβάσει ο πρώτος που ανάφερε για νηστεία ήταν ο ερμής ο τρισμέγιστος, ο οποίος είπε ότι για να φτάσεις και να συναντήσεις, να ενωθείς με την ανώτερη δύναμη χρειάζεται νηστεία. οπότε όταν μιλάμε για τον ερμή μιλάμε για κάτι πολύ παλιότερο από τις σημερινές θρησκείες.
συγγνώμη για την μικρή παρέμβασι,αλλά έχω να διορθώσω κάτι σχετικά με αυτό...τα κείμενα του ερμού του τρισμεγίστου(θωθ)είναι κατά πάσα πιθανότητα γραμμένα μετά χριστόν...αυτό δεν το υποστηρίζουν μόνον έγκριτοι(διότι υπάρχουν σαφώς και οι μη έγκριτοι)καθηγητές πανεπιστημίου(θεολογίας),αλλά και ο γνωστός και αρκούντως καταξιωμένος στις συνειδήσεις(και των...ολυμπιστών ακόμη)"ελληνολάτρης" γηραιός πια ερευνητής κ.γ.γεωργαλάς(που αρθρογραφεί τακτικά και στην"ελληνική αγωγή")στο βιβλίο του(με το οποίο διαφωνώ σε πολλά σημεία βεβαίως,όπως και με τον τίτλο)"ορθοδοξίας απο-ιουδαισμός"...τα κείμενα αυτά είναι νόθα και προέκυψαν εκ του αιγυπτίου ιερέως μανέθωνος(αν θυμάμαι καλά από τότε που το είχα μελετήσει το θέμα...)που ταύτισε(αυτές τις προειρημένες)δύο θεότητες.είχαν σίγουρα πολλές επιρροές από την χριστιανική βίβλο(συνεπώς)...πρέπει να γνωρίζουμε σχετικά με αυτό το θέμα επίσης πως οι αιγύπτιοι είχαν διαφορετικό τρόπο μετρήσεως,διαφορετικό μέτρο του χρόνου...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-04-06, 09:56
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

η ακρεοφαγία δέν είναι χριστιανική υπόθεση, ενώ έχει βαθιές ιστορικές ρίζες και συνδέεται με τα αρχαία μυστήρια. ιδιαίτερα στα ορφικά και πυθαγορικά μυστήρια είναι καθεστώς.
ο αριστοφάνης στους βατράχους (1032) λέει : "ορφεύς μέν γάρ τελετάς θ'υμίν κατέδειξε φόνων τ'απέχεσθαι". για την ακρεοφαγία των ορφικών κάνει λόγο και ο πλούταρχος στο συμποσιο των επτα σοφων (xvi). καθώς και ο πορφύριος στο σύγγραμα του περι αποχησ εμψυχων.
τον σεβασμό του στα ζώα εκφράζει και ο διάδοχος του αριστοτέλη θεόφραστος (371 π.χ.) στο σύγγραμα του περι ευσεβειασ. τις αιματηρές θυσίες των ζώων καταδίκασε και ο ηράκλειτος.
για την ακρεοφαγία των πυθαγόριων κάνει λόγο και ο διογένης ο λαέρτιος (ch37), όπως και ο πυθαγόριος φιλόσοφος ιάμβλιχος στο πυθαγορικοσ βιοσ (106 - 109) υποδεικνύοντας "να μήν τρώτε ποτέ κανένα έμψυχο".
για τους πυθαγόριους άν και οι περισσότεροι λένε οτι είχε σάν νόμο την αποχή απο το κρέας, υπάρχουν μερικοί συγγραφείς (π.χ. λαέρτιος) που αναγνωρίζουν οτι ο πυθαγόρας επέτρεπε την επιλεκτική κρεατοφαγία (π.χ. επέτρεπε τα κοκόρια αλλά απαγόρευε τα αρνιά).
οι διακρίσεις αναφέρονται στην χρήση των ίδιων των εμψύχων ζωντανών σάν τροφής (συμπεριλαμβανόμενα και τα ψάρια) και δέν έχει σχέση με την χρήση σάν τροφή ζωικών προιόντων (π.χ. αυγό, γάλα) που τα συμπεριλαμβάνει η χριστιανική θρησκεία στις διατροφικές απαγορεύσεις της νηστείας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-04-06, 13:42
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
η ακρεοφαγία δέν είναι χριστιανική υπόθεση, ενώ έχει βαθιές ιστορικές ρίζες και συνδέεται με τα αρχαία μυστήρια. ιδιαίτερα στα ορφικά και πυθαγορικά μυστήρια είναι καθεστώς.
Το έχω ακούσει και εγώ ότι η νηστεία έχει κάποια μορφή και στην Αρχαία Ελλάδα από κάποιον του ανωτέρου κλήρου,αλλά δεν ήταν σίγουρα στην μορφή που της έδωσε ο χριστιανισμός.Μάλλον,αυτός που προσεγγίζει την χριστιανική έννοια της νηστείας περισσότερο είναι ο Πλάτων που έλεγε πως μετά την ικανοποίησι των γαστρι(μαργι)κών,εξυπνούν τα "υπογάστρια",τα...τρυφηλά πάθη...Ακόμη,να τονίσω πως θα πρέπει να προσέξουμε σημερινές μοντέρνες νεογνωστικιστικές-θεοσοφικές(και μασονικές) ιδέες,που έχουν αλλοιώσει τις αρχαίες πυθαγόρειες και ορφικές (ελληνικές)κατ'εξοχήν ιδέες με στοιχεία εξανατολισμένα,δηλαδή χαλδαικά,ασσυριακά,βαβυλωνιακά κ.λπ.Πρόκειται για χαλκευμένα έξω(όπως και ο Ν/Π)-ενί λόγω- κακέκτυπα της ελληνικής αρχαιότητος...
Παράθεση:
ο αριστοφάνης στους βατράχους (1032) λέει : "ορφεύς μέν γάρ τελετάς θ'υμίν κατέδειξε φόνων τ'απέχεσθαι".
Δεν το γνωρίζω.Άλλο η αποχή από τις (ζωο)θυσίες(που παραπέμπουν σε παχυλή και κραυγαλέα ειδωλολατρία) βεβαίως και άλλο η αποχή από τροφές που έχουν μειωμένη θρεπτική αξία...
Παράθεση:
για την ακρεοφαγία των ορφικών κάνει λόγο και ο πλούταρχος στο συμποσιο των επτα σοφων (xvi).
Θα το κοιτάξω...
Παράθεση:
καθώς και ο πορφύριος στο σύγγραμα του περι αποχησ εμψυχων.
Αυτό ήταν μάλλον "ατυχές"...Φαντάζομαι θα καταλαβαίνετε γιατί...
Παράθεση:
(ch37), όπως και ο πυθαγόριος φιλόσοφος ιάμβλιχος στο πυθαγορικοσ βιοσ (106 - 109) υποδεικνύοντας "να μήν τρώτε ποτέ κανένα έμψυχο".
Επίσης ατυχές,αν και ενδιαφέρουσα πληροφορία...
Παράθεση:
οι διακρίσεις αναφέρονται στην χρήση των ίδιων των εμψύχων ζωντανών σάν τροφής (συμπεριλαμβανόμενα και τα ψάρια) και δέν έχει σχέση με την χρήση σάν τροφή ζωικών προιόντων (π.χ. αυγό, γάλα) που τα συμπεριλαμβάνει η χριστιανική θρησκεία στις διατροφικές απαγορεύσεις της νηστείας.
Σωστό,όπως απαγορεύει και το λάδι,το έλαιον,η πραγματική νηστεία είναι η "αλάδωτη",οι άλλες είναι...αυτοσχεδιασμοί(εκτός και αν επιτρέπεται σε κάποιες μέρες κατάλυσι ελαίου ή ιχθύος,όπως όντως συμβαίνει συχνότατα)...
Και κάτι ακόμη:ο Ερμής ο Τρισμέγιστος ήταν κάποιος αρχαίος βασιλεύς της Αιγύπτου,που ταυτίσθηκε με τον Θωτ(ή Θωθ,κάποιος να μας πει ποιο είναι το ορθό),αιγύπτιο θεό,όπως είπαμε κατόπιν εντολής του βασιλέως(του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή) από τον Αιγύπτιο ιερέα και γνωστό συγγραφέα Μανέθωνα(τον οποίο αποκλειστικώς "υπολήπτονται" και ιδεολογικά χρησιμοποιούν ωρισμένοι τακτικώς εμφανιζόμενοι στην τηλεόρασι)...Ευχαριστώ για την υπομονή...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 29-04-06 στις 21:19
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-04-06, 20:08
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
ακόμη,να τονίσω πως θα πρέπει να προσέξουμε σημερινές μοντέρνες νεογνωστικιστικές-θεοσοφικές(και μασονικές) ιδέες,που έχουν αλλοιώσει τις αρχαίες πυθαγόρειες και ορφικές (ελληνικές)κατ'εξοχήν ιδέες με στοιχεία εξανατολισμένα,χαλδαικά,ασσυριακά,βαβυλωνιακά κ.λπ.πρόκειται για χαλκευμένα έξω(όπως και ο ν/π)-ενί λόγω- κακέκτυπα της ελληνικής αρχαιότητος...
βασικά οι ελληνικές ιδέες (πλατωνικές, ορφικές) περιστρέφονται στο θέμα αποφυγής της σαρκοφαγίας περισσότερο για λόγους σεβασμού του ίδιου του ζώου που πιθανότατα θα έχει και αυτό μιά μορφή ψυχής παρόμοια με την ανθρώπινη.
πολλοί συνδέουν την ακρεοφαγία σάν άρρηκτα συνδεδεμένη με την έννοια της μετενσαρκωσησ. γι'αυτό πρόσεξε τί λέει ο εμπεδοκλής στους καθαρμουσ αγανακτώντας για την σφαγή των ζώων :
"δέν θα σταματήσετε την ολέθρια αυτή σφαγή; οτι αλληλοσκοτώνεστε βλακωδώς, ο πατέρας αρπάζει τον γιό του ο οποίος έχει αλλάξει μορφή και τον σφάζει ψάλλοντας μιά προσευχή, οι βοηθοί του βιάζονται να θανατώσουν το θύμα που εκλιπαρεί και χωρίς να προσέξουν τις παρεκλήσεις του, το φονεύουν κι'ετοιμάζουν φρικτό συμπόσιο. έτσι ο υιός θυσιάζει τον πατέρα, τα παιδιά την μάνα τους, της αφαιρούν την ψυχή και καταβροχθίζουν τις σάρκες της"
η σφαγή του ζώου σε γενικές γραμμές για την κατανάλωση του σάν τροφή σημαίνει και ολοκληρωτική του υποτίμηση. το θεωρούμε σάν ένα όν πολύ κατώτερο μηδαμινής αξίας, σάν να απορρίπτουμε οτι έχει μιά υποτυπώδη έστω ψυχή πράγμα που δέν συμβαίνει στην πραγματικότητα. δέν αμφιβάλλω οτι θα πρέπει έστω σάν ζωτική ανάγκη να τρεφόμαστε απο το κρέας του όποτε χρειαστεί αλλά τουλάχιστον η θρησκεία δέν θα πρέπει να το επιβραβεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-05-06, 08:17
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

.................
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 17-06-06 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-05-06, 13:14
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Η επιστήμη της νευροψυχολογίας έχει αποδείξει ότι ιδίως οι ανατολικές πρακτικές της αποχής από την τροφή σε συνεργασία με διάφορες ουσίες προκαλεί εγκεφαλικές διαταραχές και παραισθήσεις προσωπικές για κάθε άνθρωπο ανάλογα με την ψυχοσύνθεσή του και το τί θέλει να δεί ή τι τον έχουν προετοιμάσει να δει.

Σας παραθέτω κάτι σχετικό που έγραψα σε άλλο post και έχει σχέση:
Επίσης, παρακολουθήσαμε ένα ντοκιμαντέρ το οποίο έδειχνε μια ομάδα βουδιστών που απομονώνονταν για μέρες στο βουνό χωρίς φαγητό και με συνεχή προσευχή, ενώ ταυτόχρονα ένα μηχάνημα κατέγραφε τις εγκεφαλικές λειτουργίες και την κίνηση των νευροδιαβιβαστών. Παρατηρήθηκε ότι μετά την τρίτη μέρα νηστείας, απομόνωσης, ακινησίας και προσευχής όπου οι βουδιστές άρχιζαν να έχουν παραισθήσεις ότι κάποιος τους μιλάει, είναι δίπλα τους κλπ.. συνδεόταν με την επιβράδυνση συγκεκριμένων νευροδιαβιβαστών και εγκεφαλικής υπολειτουργίας. ..το ίδιο κάνουν και οι ναρκωτικές ουσίες που χρησιμοποιούνται σε διάφορες θρησκείες για να βρεθούν οι πιστοί σε έκσταση. Ιδια ακριβώς είναι και τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας [ακούω φωνές, βλέπω πράγματα που δεν βλέπουν οι άλλοι κλπ...] τα οποία ελέγχονται με φάρμακα που αλλάζουν την συχνότητα κίνησης συγκεκριμένων νευροδιαβιβαστών.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.