Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-18, 15:32
Lp_alone Ο χρήστης Lp_alone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2018
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απώλεια μάνας

Χρόνια σας πολλά με υγεία και κάθε ευτυχία. Έχασα τη μητέρα μου πριν δύο μέρες και έχω απομείνει μόνος μου. Ήταν ο, τι είχα στη ζωή μου. Μέχρι τα 40 η ψυχή λένε ότι κυκλοφορεί στο σπίτι. Εσείς το πιστεύετε; θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-18, 18:57
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lp_alone Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια σας πολλά με υγεία και κάθε ευτυχία. Έχασα τη μητέρα μου πριν δύο μέρες και έχω απομείνει μόνος μου. Ήταν ο, τι είχα στη ζωή μου. Μέχρι τα 40 η ψυχή λένε ότι κυκλοφορεί στο σπίτι. Εσείς το πιστεύετε; θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.
Συλλυπητήρια.
Εμπειρία δεν έχω, θα σου μεταφέρω κάτι που έχω διαβάσει σε ένα βιβλίο για το θέμα: Το αιθερικό σώμα παραμένει κοντά στο υλικό για 40 μέρες (το καντήλι που ανάβεις επιταγχύνει την διαδικάσία διάλυσης του αιθερικού σώματος) και όταν περάσει αυτό το διάστημα αποχωρίζεται το αιθερικό απο το αστρικό. Το αστρικό μεταβαίνει στις ανώτερες διαστάσεις κτλ.
Το διάβασα στο "μάγο του Στροβόλου." αν σε ενδιαφέρει η πηγή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-18, 19:24
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lp_alone Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια σας πολλά με υγεία και κάθε ευτυχία. Έχασα τη μητέρα μου πριν δύο μέρες και έχω απομείνει μόνος μου. Ήταν ο, τι είχα στη ζωή μου.
Λυπαμαι για την απωλεια σου. Ποσων χρονων εισαι; Προσπαθησε να βγεις λιγο εξω αυτες τις μερες, δεν εννοω να βγεις να γλεντησεις και να ξεφαντωσεις. Ειμαι σίγουρος οτι η μητερα σου θα ηθελε να εισαι χαρουμενος τετοιες μερες. Τετοια περιστατικα στις γιορτες σε επηρρεαζουν ασχημα στο μακροπροθεσμο περισσοτερο απ' οσο φανταζεσαι. Πριν απο μια 10ετια εχασα τον πατερα μου. Εγω σπουδαζα Κρητη, ο αδερφος μου ταξιδι εκτος Ελλαδας, το μαθαμε απο τα τηλεφωνα. Πιστευω πως ποτε δεν εισαι μονος σου παντως, εκτος αν το θέλεις πραγματικα. Καλες γιορτες οπως και να χει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lp_alone Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι τα 40 η ψυχή λένε ότι κυκλοφορεί στο σπίτι. Εσείς το πιστεύετε; θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, να μου απαντήσει
Καλυτερα να αφησεις τον ανθρωπο να φυγει οριστικα, αν τον σκεφτεσαι εντονα και τον αναζητας γυρω σου αυτος μπορει να εγκλωβιστει και δεν ειναι οτι καλυτερο. Ισως καποτε να ξαναβρεθειτε (λενε) σε καποια αλλη σχεση
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-18, 19:36
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να αφησεις τον ανθρωπο να φυγει οριστικα, αν τον σκεφτεσαι εντονα και τον αναζητας γυρω σου αυτος μπορει να εγκλωβιστει και δεν ειναι οτι καλυτερο. Ισως καποτε να ξαναβρεθειτε (λενε) σε καποια αλλη σχεση
+1 σε όσα λέει ο Rob

LP Μην προσπαθήσεις να την κάνεις να μείνει περισσότερο με το να παραμείνει το αιθερικό σώμα και να περιπλανιέται. Δεν κάνεις κάτι καλό. Η φυσιολογική πορεία είναι να διαλυθεί το αιθερικό σώμα γιατί αλλιώς το παγιδεύεις στο αιθερικό πεδίο με τις βασανισμένες ψυχές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-18, 21:05
Lp_alone Ο χρήστης Lp_alone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2018
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους δύο που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε. Να είστε καλά. 29 χρόνων είμαι αλλά το σοκ τεράστιο. Δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-18, 21:20
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lp_alone Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ και τους δύο που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε. Να είστε καλά. 29 χρόνων είμαι αλλά το σοκ τεράστιο. Δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα.
Η απώλεια γονιού, δύσκολα χωνεύεται. Με την πάροδο του χρόνου θα γίνεται πιο εύκολο να την σκέφτεσαι χωρίς να έχεις δυσάρεστα συναισθήματα.
Μιλάω εκ πείρας. Εγω έχασα τον πατέρα μου πριν απο 3 χρόνια, παραμονή της Πρωτοχρονιάς και δεν μένω Ελλάδα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-18, 08:55
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Συλλυπητήρια φίλε, εύχομαι να μπορέσεις να σταθείς στα πόδια σου όσο το συντομότερο. Έτσι κι αλλιώς, ο θάνατος δεν είναι το τέλος, αλλά το επόμενο βήμα ( έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ )
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 30-12-18 στις 09:19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-18, 11:36
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lp_alone Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι τα 40 η ψυχή λένε ότι κυκλοφορεί στο σπίτι. Εσείς το πιστεύετε; θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, να μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ.
Συλλυπητήρια και από μένα. Πάνω σε αυτό που ρωτάς, δεν ασπάζομαι αυτές τις απόψεις που κυκλοφορουν στους παραεκκλησιαστικούς χώρους. Ακόμα και αυτοί που τα λένε, εννοούν ότι μέχρι 40 μέρες υπάρχει μια σύνδεση με το φυσικό πεδίο, όχι απαραίτητα το σπίτι ή κάποιο συγκεκριμένο χώρο. Κάποιοι διαχωρίζονται αμέσως, το οποίο είναι και το επιθυμητό, κάποιοι παραμένουν επί μακρόν, το οποίο στην κατάσταση αυτή είναι ότι χειρότερο. Γιατί για να παραμείνουν εδώ συμβαίνει ένα φαινόμενο που λέγεται αστρικός βαμπιρισμός, δηλαδή τρέφονται αναγκαστικά από κάποιο οικείο πρόσωπο, το οποίο τους κρατάει μέσω των συναισθημάτων του, παγιδευμένους. Έτσι αυτός, καλή τη θέληση, νομίζει ότι συντηρεί τον άνθρωπο του κατά κάποιο τρόπο ζωντανό, αυτό που κάνει όμως είναι πως τον εμποδίζει για το επόμενο στάδιο μετάβασης του.

Το θέμα τώρα είναι πως στο επόμενο αυτό στάδιο, η μητέρα σου δεν θα είναι πια μητέρα σου, αλλά μια "ψυχή" (για να χρησιμοποιήσω τον χριστιανικό όρο), που επιστρέφει στη φυσική της κατάσταση, σε αυτό που ήταν δηλαδή πριν την προβολή της στο φυσικό πεδίο. Μέχρι την επόμενη προβολή, που θα είναι κάποιος άλλος, όπως κι εσύ, κι εγώ και αρκετοί ακόμη. Αν και υπάρχουν περιπτώσεις (εμφανώς αρκετές πια) που δεν συμβαίνει αυτό, αλλά μπαίνουμε πάλι σε προσωπικές απόψεις, που δεν αφορούν το θέμα σου.

Οπότε καταλήγω, κοίταξε να οργανώσεις τη ζωή σου τώρα όπως διαμορφώθηκε, όσο καλύτερα μπορείς και να αφήσεις τη φυσική πορεία των πραγμάτων να κυλά. Κάποιες "ψυχές" επίσης μετά τη μετάβαση αυτή μπορούν να κατέρχονται στο φυσικό πεδίο για διάφορες "αποστολές", αυτές όμως είναι άλλης φύσης γενικότερα και δεν έχουν να κάνουν με τις προσωπικές υποθέσεις που είχαν εν ζωή. Αν και για τέτοια εξέλιξη, χρειάζεται άλλου είδους πορεία εν ζωή για να μπορεί να το κάνει. Παρόλα αυτά έχω περιπτώσεις που αποχωρήσας πατέρας συμβούλευε επί 2 χρόνια την κόρη του σε διάφορα θέματα. Σε κάποια αποδεδειγμένα δεν μπορούσε να γνωρίζει η κόρη του, οπότε από εκεί κρίναμε ότι ήταν κάτι παραπάνω από ψέμματα, φαντασιώσεις, όνειρα, ψύχωση ή ότι άλλο μπορεί να υποθέσει κάποιος εύκολα.

Αλλά ακόμα κι εκεί, το φαινόμενο της ψυχολογικής εξάρτησης, όπως και της παρασιτικής ζωής που σου ανάφερα ήταν εμφανές. Όταν η κοπέλα αυτή απευθύνθηκε κάπου για διάφορα θέματα που είχε και αυτοί τη βοήθησαν να γίνει η αποκοπή, είδε βελτίωση σε πολλά θέματα που την απασχολούσαν. Γι' αυτό καταλήγω, αυτού του είδους η επαφή με τους αποχωρήσαντες δεν είναι σχεδόν ποτέ επιθυμητή.

Αυτά τα λίγα από εμένα, δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο, νομίζω πως αυτά οφείλουμε να σου πούμε μιας και βρίσκεσαι σε φόρουμ του μεταφυσικού. Χρόνια πολλά κι από μένα και σου εύχομαι κι εσένα να βρεις το δρόμο σου γρήγορα.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-18, 18:02
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Να προσθέσω ένα προσωπικό βίωμα της μητέρας μου με την δική της μητέρα, όταν απεβίωσε η τελευταία :

Η γιαγιά μου είχε διεγνωσθεί με καρκίνο των πνευμόνων και το διάστημα πριν φύγει ήταν πολύ οδυνηρό για την ίδια αλλά και την μητέρα μου που την πρόσεχε. Ειδικά προς το τέλος, η γιαγιά μου δεν μπορούσε να ανασάνει και το έκανε μεσω ειδικού μηχανήματος, έτσι η μητέρα μου δεν έκλεισε μάτι για περίπου ένα μήνα με μόνο μια ώρα ή καθόλου ύπνο ανά μέρα, για να είναι στο προσκεφάλο της.

Όταν απεβίωσε τέλος η γιαγιά μου, το ίδιο βράδυ η μητέρα μου ξάπλωσε και σε μια φάση πριν την πάρει ο ύπνος, είδε τη μητέρα της να της λέει " Ησύχασε και ξεκουράσου, εγώ είμαι καλά τώρα ". Κι αυτή ήταν η πρώτη φορά που ξανακοιμήθηκε κανονικά η μητέρα μου.

Οι ερμηνείες είναι πολλές. Μπορεί να το δημιούργησε το μυαλό της σαν αυτοάμυνα, μπορεί να ήταν ένα όνειρο , μπορεί και κάτι πραγματικό. Η ίδια πιστεύει οτι ήταν κάτι αληθινό, το ίδιο κι εγώ.

Γι'αυτό φίλε Lp alone νομίζω οτι δεν τελειώνουν όλα με το φυσικό θάνατο. Εύχομαι ειλικρινά να το ξεπεράσεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου . Εμείς θα είμαστε εδώ αν θες να πεις τους προβληματισμούς σου, να εκφράσεις τη στεναχώρια σου, ό,τι θες
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-18, 22:52
Lp_alone Ο χρήστης Lp_alone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2018
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω ένα προσωπικό βίωμα της μητέρας μου με την δική της μητέρα, όταν απεβίωσε η τελευταία :

Η γιαγιά μου είχε διεγνωσθεί με καρκίνο των πνευμόνων και το διάστημα πριν φύγει ήταν πολύ οδυνηρό για την ίδια αλλά και την μητέρα μου που την πρόσεχε. Ειδικά προς το τέλος, η γιαγιά μου δεν μπορούσε να ανασάνει και το έκανε μεσω ειδικού μηχανήματος, έτσι η μητέρα μου δεν έκλεισε μάτι για περίπου ένα μήνα με μόνο μια ώρα ή καθόλου ύπνο ανά μέρα, για να είναι στο προσκεφάλο της.

Όταν απεβίωσε τέλος η γιαγιά μου, το ίδιο βράδυ η μητέρα μου ξάπλωσε και σε μια φάση πριν την πάρει ο ύπνος, είδε τη μητέρα της να της λέει " Ησύχασε και ξεκουράσου, εγώ είμαι καλά τώρα ". Κι αυτή ήταν η πρώτη φορά που ξανακοιμήθηκε κανονικά η μητέρα μου.

Οι ερμηνείες είναι πολλές. Μπορεί να το δημιούργησε το μυαλό της σαν αυτοάμυνα, μπορεί να ήταν ένα όνειρο , μπορεί και κάτι πραγματικό. Η ίδια πιστεύει οτι ήταν κάτι αληθινό, το ίδιο κι εγώ.

Γι'αυτό φίλε Lp alone νομίζω οτι δεν τελειώνουν όλα με το φυσικό θάνατο. Εύχομαι ειλικρινά να το ξεπεράσεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου . Εμείς θα είμαστε εδώ αν θες να πεις τους προβληματισμούς σου, να εκφράσεις τη στεναχώρια σου, ό,τι θες
Ευχαριστώ για τον ενθαρρυντικό σου λόγο Ηλία, όπως και τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν. Να είστε καλά με υγεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.