Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-05-08, 11:31
ελφιλ Ο χρήστης ελφιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους κι όλες.
Καινούργιος είμαι παιδιά στη συντροφιά σας. Διάβασα τα σχόλιά σας για το βιβλίο του Στέφανο, και χάρηκα πολύ - και επειδή πλησιάζουν οι απόψεις μου με πολλών άλλων στην παρέα, αλλά και επειδή είμαι ο εκδότης του βιβλίου στα ελληνικά.
Λοιπόν, δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν την παρέα οι απόψεις μου περί του βιβλίου, μια και έχω και επιχειρηματικό ενδιαφέρον (προφανώς μ' ενθουσίασε για να επενδύσω χρήμα και κόπο στην έκδοση), αλλά μπήκα στο χώρο σας επειδή καταλαβαίνω ότι κάποιοι είστε από Θεσσαλονίκη, και ίσως πρέπει να σας ενημερώσω για την επίσκεψη του καθηγητή εκεί. Επισκεφθείτε λοιπόν την ιστοσελίδα (αν δεν το έχετε ήδη κάνει) www.elfilbooks.gr, για τις λεπτομέρειες της επίσκεψης, και θα χαρώ να έχουμε την δυνατότητα να τα πούμε κι από κοντά.
Οι απόψεις μου είναι στη διάθεση του καθενός, ελπίζω μόνο να μην θεωρηθεί αντιδεοντολογική αυτή η ενημέρωση που κάνω. Το βιβλίο (τουλάχιστον κάποια βιβλία) εκτός από εμπορεύσιμο είδος είναι και φορέας ιδεών, επικοινωνιακό υλικό, εξωτερικό μεν, αλλά που μπορεί να εισχωρήσει αρκετά βαθιά και να δώσει ερεθίσματα, 'καθοδήγηση' κι έμπνευση. Αυτή θα πρέπει είναι η επιδίωξη του κάθε συγγραφέα, του κάθε εκδότη: να μιλήσει όσο γίνεται πιο βαθιά στην ψυχή του αναγνώστη. Διότι, μην ξεχνάμε: visibilia ex invisibilibus (τα ορατά από τα αόρατα)!
Βασικά οι εκδότες σαν επικοινωνιακό υλικό με το κοινό έχουν τα νούμερα. Γι αυτό ένας τέτοιος διάλογος (διαδίκτυο, ομιλίες, κλπ.) είναι θησαυρός. Μ' αυτή την έννοια οφείλω ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον κόσμο που στήριξε και στηρίζει αυτή την έκδοση. Μακάρι να προχωρήσουν οι ιδέες και να βγει κάτι καλό απ' αυτές. Όλα καλά!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελφιλ : 09-05-08 στις 11:32
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-08, 14:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αγαπητέ εκδότη συγχαρητήρια για την επιλογή σας.

Εγώ ζω στο Ηράκλειο και εδώ ίσως ξεκινήσει μια ομάδα εργασίας πάνω στο βιβλίο σε ένα χώρο ενός γνωστού βιβλιοπωλείου. Αν συμβεί τελικά και πάρω μέρος θα φροντίσω να μείνουν ενήμεροι οι ενδιαφερόμενοι για την σελίδα σας και το μήνυμα σας εδώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elise Carrington
Ενδιαφερον ακουγεται αυτος ο Dreamer αν και θα ελεγα λεει περιπου τα ιδια με οσα αναφερουν οι περισσοτεροι πνευματικοι δασκαλοι.
Νομίζω η διαφορά είναι στην αυστηρότητα. Ο Dreamer δεν σου αφήνει κανένα περιθώριο σε «πυροβολεί» συνεχώς.

Όταν βρισκόμουν ήδη στην αρχή του βιβλίου μπορεί να σκεφτόμουν να ανοίξω - δεν ξέρω πόσα - θέματα από αυτά που διάβαζα σε κάθε σελίδα. Ίσως γιατί θα ήθελα να μου γράψουν τα μέλη «έλα μωρέ ξεκόλλα δεν είναι έτσι όπως τα λέει». Ήξερα όμως πως ήταν έτσι διότι η γνώση είναι ενθύμηση. Και κάτι που το ξέρεις ήδη δεν μπορείς να το αποφεύγεις διαρκώς. Αντί να αρχίσω να ανοίγω θέματα αφέθηκα στο «μαστίγωμα» από τον Dreamer.

Ξέρω πως πλησιάζει ο καιρός για να διαβάσω το βιβλίο δεύτερη φορά. Προετοιμάζομαι με ..... την Φεράρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-08, 18:26
theodosia Ο χρήστης theodosia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Το βιβλίο το πήρα στα χέρια μου ένα Σάββατο, το διάβασα και μετά το τρίτο κεφάλαιο είπα - αυτόν τον άνθρωπο θέλω να τον γνωρίσω- Την δευτέρα το πρωί πηγαίνοντας στο βιβλιοπωλείο να πάρω κάποια πράγματα μου είπαν πως ο Stefano D Anna θα είναι στην θεσσαλονίκη την Τετάρτη το μεσημέρι και μου έδωσαν και πρόσκληση να πάω να τον δω. Εβαλα τα γέλια, χάρηκα πολύ και φυσικά πήγα τον γνώρισα του μίλησα και το καταχάρηκα. Αυτο που θέλω να πω είναι πως έτσι είναι η ζωή μου πάντα δεν με ξάφνιασε. Οταν σκέφτομαι με πρόθεση ΠΑΝΤΑ αυτό παίρνω. υσχύει για όλους όσους μπορούν να βιώσουν αυτή την κατασταση ΠΡΟΘΕΣΗ λέγεται.
πολλά φιλιά.

το βιβλίο το διαβάζω και το εφαρμόζω καθημερινα και να σκεφτείτε πως δεν μου είπε τίποτα καινούργιο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.