Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-08-09, 15:13
theok Ο χρήστης theok δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darkghost
Αυτη η γυναικα ηξερε αυτους τους ανθρωπους(που πεθαναν)?
Μηπος ειχε καποιο προβλημα μαζι τους?
Δε νομίζω να είχε κανένα σοβαρό πρόβλημα μαζί τους.Εξάλλου πως γίνεται να έχεις τσακωθεί με 4 διαφορετικούς ανθρώπους και να είσαι τόσο οργισμένος που να θέλεις το κακό τους;Το πολύ πολύ να είχε γίνει καμία μικροπαρεξήγηση που ποτέ δεν μαθεύτηκε, όπως συμβαίνει στους γείτονες,αλλά τίποτα παραπάνω.
Πάντως κατά την γνώμη μου εάν υπάρχει περίπτωση να συνδέονται οι θάνατοι με τό περιστατικό αυτό ίσως έχει να κάνει περισσότερο με κάποια "αρνητική ενέργεια" που ενδεχομένως συσσωρευόταν στον χώρο από όσα έκανε αυτή το βράδυ(αν όντως τα έκανε),κάτι σαν κατάρα αφού και τα 4 άτομα ζούσαν σε διαμερίσματα αρκετά γειτονικά.
Αυτήν την περίοδο ζουν κάποιοι συγγενείς του ιδιοκτήτη και τίποτε το "περίεργο" δεν συμβαίνει απ'ότι ξέρω.Συνήθως είναι ξενοικιασμένο αλλά για αυτό μάλλον φταίει η οικονομική κρίση καθώς είναι μεγάλο σε έκταση και συνήθως ο κόσμος δε νοικιάζει μεγάλα διαμερίσματα αντίθετα προσπαθεί να τα αγοράσει.
Ως προς τον θόρυβο, και εμένα μου έκανε εντύπωση που δεν μπορούσαν αυτοί που έμεναν ψηλά να βγάλουν άκρη.Όλοι είχαν ρωτηθεί και όλοι έδειχναν ανήξεροι και πολύ εκνευρισμένοι.
Κάποια στιγμή φαντάζομαι το είχαν συνηθίσει και είχαν συμβιβαστεί.
Εμείς οι υπόλοιποι που ζούσαμε σε χαμηλούς ορόφους δεν ενδιαφερόμασταν καθόλου γιατί ο θόρυβος δεν ήταν αρκετά δυνατός για να μας ενοχλεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-08-09, 19:40
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Θα ηθελα να καταθεσω μια δικη μου σχετικη εμπειρια που παρουσιαζει καποιες ομοιοτητες με του φιλτατου theok.
Λιγο-πολυ εχω αναφερθει στα περιεργα (?) φαινομενα που συνεβησαν στο πισω βορεινο δωματιο του σπιτιου μου. Το διαμερισμα μου καταλαμβανει ολο τον 6ο οροφο.
Κατω απο εμενα, στον 5ο οροφο δηλαδη, υπαρχουν 2 διαμπερη διαμερισματα, οπως και σε ολους τους υπολοιπους οροφους μεχρι το ισογειο.
Το ενα απο τα δυο ειναι εδω και χρονια δικηγορικο γραφειο.
Το αλλο.........ειναι αινιγμα ανεξηγητο.
Προσωπικα το εχω ονομασει:" Το διαμερισμα που μεσα του δεν στεριωνει ενοικος".
Οταν εγω πρωτοηλθα σε αυτην την πολυκατοικια το 2000, εκει εμενε (αλλα ηταν σε διαδικασια μετακομισης), μια καθηγητρια ισπανικων που συζουσε με εναν ελληνα.
Οταν εφυγαν στο διαμερισμα μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα, εγκατασταθηκαν κατι Μολδαβοι, οικογενεια ολοκληρη, πατερας, μητερα και 2 γιοι γυρω στα 20 με 25 χρονων.
Και εδω ξεκινουν οι ομοιοτητες με το εδω νημα.
Καθε βραδυ και σημειωτεον μετα τις 12 τα μεσανυχτα, ακουγαμε σφυριες, χτυπηματα και καποιες φορες σαν να δουλευει τρυπανι.
Την πρωτη φορα το αποδωσαμε οτι κατι φτιαχνουν, αλλα στις 12 την νυχτα????
Στην δικη μας πολυκατοικια δεν κινηθηκε κανεις, οσο "κουφο" και να ακουγεται, διοτι διαπιστωμενα οι παντες ειναι αδιαφοροι με τα οσα συμβαινουν.
Τοσο αδιαφοροι μαλιστα που να σκεφτειται οτι ουδεις αναλαμβανε διαχειριστης μετα απο καποιο διαστημα και για να μπει μια ταξη αναθεσαμε σε γραφειο διαχειρισης μεχρι και σημερα.
Τα χτυπηματα συνεχιζονταν καθε βραδυ, τοσο που αναγκαστηκα να βρω το τηλεφωνο της ιδιοκτητριας του διαμερισματος για να την ειδοποιησω οτι ειναι πιθανον να της καταστρεφουν το διαμερισμα. Μου ειπε πως θα το κοιταξει αλλα πολυ αμφιβαλλω εαν ενδιαφερθηκε.
Μια ημερα και ενω τα γεγονοτα συνεχιζονταν, ανοιξα την πορτα του δικου μου διαμερισματος για να παω καπου και με πηρε η μποχα!
Μυριζε εντονα κρεας σε αποσυνθεση.
Αρχισα να κατεβαινω με τα ποδια τους οροφους και στον 5ο οροφο,
ακριβως απο κατω μου βρηκα εν εξαλλω καταστασει τον δικηγορο να μου λεει: "Τι θα γινει με το χαλι αυτων των ανθρωπων"?
Εξω απο την πορτα τους υπηρχε μια σακουλα σουπερ μαρκετ, μεσα στην οποια υπηρχε προφανως σαπιο κρεας αφου τα αιματα ειχαν βρωμισει και τρεξει απ' εξω!
Αυτο το φαινομενο επαναληφθηκε παμπολλες φορες, σε σημειο οταν μου μυριζε αυτη η βρωμα να αναγκαζομαι να κατεβω, να παρω την σακουλα και να κατεβω να την πεταξω.
Καποιο βραδυ, κι ενω κοιμομασταν, χτυπησε το κουδουνι του διαμερισματος μου.
Το ο,τι θα διαβασετε δεν εχει λογικη, τουλαχιστον για εμενα!
Ο πατερας της οικογενειας ηταν μεθυσος και συχνα η υπολοιπη οικογενεια τον εκλεινε απ'εξω εαν αργουσε, ή οταν ελειπαν.
Ουτε λιγο ουτε πολυ μου ζητησε (θα μεινετε αναυδοι), και επειδη το δικηγορικο γραφειο ηταν κλειστο, να κρεμαστει με ενα συρματοσχοινο απο το πισω μπαλκονι μου και να κατεβει στο μπαλκονι του διαμερσματος του απο κατω, οπου επειδη την μπαλκονοπρτα της κρεββατοκαμαρας τους την αφηναν παντα μισοκλειστη να μπει απο εκει στο διαμερισμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μιλουσε φυσικα ελληνικα, σπαστα βεβαια, ομως αφου περασα το πρωτο σοκ (αναρωτιεμαι γιατι δεν επαθα τοτε εγκεφαλικο), του εξηγησα οτι ΔΕΝ δεχομαι, οτι το καλλιτερο θα ηταν να καλεσει κλειδαρά και οτι εαν ξεφυγουν τα χερια του θα τον μαζευουν με το κουταλακι του γλυκου.
Υστερα απο παροδο 2 χρονων τελικα εφυγαν απο την πολυκατοικια.
Δεν ξερω τι ειχαν κανει στο διαμερισμα, παντως ειχε μαστορους και μπογιατζηδες για πολλες-πολλες ημερες.
Υστερα το διαμερισμα το νοικιασαν ενας ρωσος (μου φαινεται) με την κοπελλια του.
Περιεργο αλλα στους 4 μηνες εφυγαν. Σκαστοι, σημειωστε το αυτο!
Μετα το νοικιασε ενας ελληνας φοιτητης, το γνωριζω αποδεδειγμενα αφου ο συντροφος μου βοηθησε στην μετακομιση για να τελειωσουν γρηγορα γιατι ως γνωστον στις μετακομισεις δεινοπαθει το ασανσερ, ε, και οταν μενεις 6ο το χρειαζεσαι για να ανεβοκατεβεις.
Μονο που.......στους 6 μηνες σκαστος εφυγε και ο ελληνας φοιτητης και εκτοτε μενει κενο!
Τι συνεβη ή τι συμβαινει εκει??????Αγνωστον!
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 11-08-09 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-08-09, 22:29
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Σάπιο κρέας και ανησυχητικοί θόρυβοι; Καλά βρε Μιρέλλα δε σου χτύπησε καμπανάκια το συγκεκριμένο μήπως οι άνθρωποι έκαναν τίποτα περίεργα, εμένα ως και ανθρωποκτονία θα μου περνούσε από το μυαλό! Πώς και δεν καλέσατε καμιά αστυνομία;; Πωπω, ελπίζω να μην βασάνιζαν τίποτα ζωάκια σε τελετές. Υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ανώμαλοι τελικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Βέβαια παίζει πάντα η πιθανότητα να ξεχνούσαν να πετάξουν το κρέας τους αλλά λέμε τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-09, 11:56
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Λοιπόν όσο περίεργο και αν ακουστεί έχω και εγώ να παραθέσω μια σχετική εμπειρία.

Στην γειτονιά μου υπάρχει ένα σπίτι μεγάλο , καλοδιατηρημένο και παλιό. Σε αυτό το σπίτι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου γίνονται διαφορα παράδοξα. Μέσα στο οικόπεδο που βρίσκετε το σπίτι υπάρχει μια μεγάλη ελιά που απότι λένε οι γεροι της περιοχής υπάρχει από τον πόλεμο και έχει φιλοξενήσει αρκετό κόσμο (κρεμασμένους). Όταν ήμουν μικρός, δημοτικό ακόμα το δωμάτιο μου ήταν από την μεριά του οικοπέδου και τα καλοκαιρια που εμενα βραδυ ξύπνιος έβλεπα μια κοπέλα να είναι μέσα στα κλαδιά της ελιάς, οι δικοί μου που τους το είπα δεν έδωσαν σημασία σαν μικρό παιδί που ήμουν είπαν ότι λένε όλοι (η φαντασία του είναι).

Όμως οι ένοικοι του σπιτιού λέγανε ότι βλέπανε σκιές να τρέχουν στο μπαλκόνι τους και νόμιζαν ότι είναι κλεφτες που προσπαθούν να τους κάνουν διάρρηξη (το σπίτι είναι σε 2όροφο και από κάτω λειτουργούσε αποθήκη) και ακούγανε χτυπήματα όλη νύχτα μέχρι που ξημέρωνε. Κάθε δυο περίπου μήνες (τόσο αντέξανε οι ενοικιαστές) νοικιαζόταν και σε άλλη οικογένεια. Όμως το περίεργο ήταν πως εκτος ότι νοικιαζόταν άμεσος αν και η περιοχή δεν βολεύει για τίποτα (είναι μακριά από την πόλη μας και από πανεπιστήμιο και από όλα) όσες οικογένειες ήρθανε μέχρι τώρα διαλύονται!, όλοι μα όλοι χώρισαν ενώ όταν είχαν έρθει ήταν φαινομενικά αγαπημένοι και ευτυχισμένοι. Όμως πως γίνετε όλοι να προσποιούνταν τους ευτυχισμένους? λίγες μέρες πριν φύγουν (όλοι) άρχιζαν αγριους καβγάδες και σε 2-3 περιπτώσεις που θυμάμαι χαρακτηριστικά χρειάστηκε να επέμβει η αστυνομία γιατί ο σύζυγος επιτέθηκε με μαχαίρι στην γυναικα του!. τι στο καλο τους εξαγρίωνε έτσι δεν μπορώ να καταλάβω. μερικοί από αυτούς που οι δικοί μου κράτησαν φιλικές σχέσεις μαζί τους αφότου έφυγαν από το σπίτι αυτό ξανασμίξανε και ήταν όλα ok.

Η ιδιοκτήτρια του κτιρίου είχαν κληρονομικές διαφορες με μια συγγενή της η οποια 60 χρόνον είχε master στην χρήση μαγείας ακόμα και voodoo έκανε μιας και το είχε σπουδάσει το άθλημα στο εξωτερικό, και είχε πάει δήθεν για να μαζέψει τα πράγματα της και να αδειάσει το σπίτι που όπως είπε αυτή δικαιούταν να κληρονομήσει και όπως η ίδια είπε μετά από χρονια στην μητέρα μου, αυτή έκανε μια επίκληση μέσα στο σπίτι ελπίζοντας να διαλύσει την οικογένεια της ιδιοκτήτριας όμως δεν της "έκατσε" και το σπίτι το βάλανε για ενοικίαση.

Ακόμα θυμάμαι όταν κοντέψανε να σκοτωθούν όταν παρέδωσε το σπίτι στην ιδιοκτήτρια και εκείνη αντίκρισε μαυρισμένους τοίχους και μαύρα πλακάκια τα οποια αναγκάστηκε να ξηλώσει και να βάλει καινούρια διότι όσο και να προσπαθούσαν να καθαρίσουν δεν καθάριζαν , ήταν λες και ήταν το φυσικό τους χρώμα.
Κάτι τέτοιο ίσος να έκανε και αυτή η μυστηριώδης κυρια για δικούς της λόγους βεβαια γιατί απότι έχω ακούσει από άτομα που ασχολούνται με αυτά οι μαυρισμένοι τοίχοι σε τέτοιες περιπτώσεις προέρχονται από τέτοιες ενέργειες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-09, 16:00
theok Ο χρήστης theok δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Καθε βραδυ και σημειωτεον μετα τις 12 τα μεσανυχτα, ακουγαμε σφυριες, χτυπηματα και καποιες φορες σαν να δουλευει τρυπανι.
Την πρωτη φορα το αποδωσαμε οτι κατι φτιαχνουν, αλλα στις 12 την νυχτα????
Eντυπωσιακό το ότι ακουγόταν παρόμοιος θόρυβος αργά το βράδυ..
Ποιός ξέρει τι κάνανε εκεί μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-09, 22:51
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Θα αναφέρω και εγώ κάτι που σχετίζεται αρκετά με αυτό το θέμα!
Όταν πέρασα στη σχολή μου στην Πάτρα νοίκιασα ένα τριάρι επειδή ήταν σε καλή τιμή,δίπλα μου ήταν μια γριά γυναίκα γύρω στα 65-70 η οποία είχε χάσει τον ένα γιο της από ναρκωτικά (ο γιος της έμενε στο 2ο όροφο όσο ζούσε,και όταν πέθανε το συγκεκριμένο διαμέρισμα το νοίκιαζε σε άλλους αυτή).Είχε και ένα γιο ακόμα που ζούσε αλλού με την οικογένειά του!Η μάνα μου είχε δώσει κλειδί σε αυτή τη γυναίκα,σε περίπτωση που ξεχάσω τα δικά μου!!!!!!!Ξαφνικά αντιλήφθηκα ότι άρχισα να χάνω χρήματα ακόμα και εσώρουχα!Κάθε φορά που χάνονταν αυτά,γινόταν κάτι κακό στην οικογένειά της την άλλη μέρα...πχ συνειδητοποίησα μια μέρα ότι είχα χάσει 100e και την άλλη άνοιξαν το αμάξι του γιου της!Ή όταν αντιλήφθηκα ότι είχα χάσει κάποια εσώρουχα,την επόμενη χτύπησε με τη μηχανή ο γιος της!Αξιοσημείωτο ήταν το ότι όσοι νοίκιασαν το διαμέρισμα του γιου της έπαθαν κακό!Ένας φοιτητής που έμενε εκεί ήταν 6 μήνες στο κρεβάτι μετά από ατύχημα με μηχανή,ενώ ένα ζευγάρι που έμεινε μετά,όταν ήρθε στο σπίτι συνεχώς τσακωνόταν με αποτέλεσμα να χωρίσει!Γενικά η συγκεκριμένη γυναίκα έβγαζε μια αρνητική ενέργεια...ακόμα και όταν είχα σχέση,με την κοπέλα μου είχαμε καβγάδες μερικές φορές κυρίως όταν συνειδητοποιούσε η κοπέλα μου ότι μας παρακολουθούσε,(γιατί αυτή με παρακολουθούσε συνέχεια,ότι κι αν έκανα όπου κι αν έβγαινα)...Τελικά επειδή βρεθήκαμε σε καλή οικονομική κατάσταση και σκεφτήκαμε να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα,αυτή ήθελε να μας πείσει να αγοράσουμε το διαμέρισμα που έμενε ο γιος της,ευτυχώς τώρα έχω αγοράσει δικό μου διαμέρισμα σε άλλη περιοχή!!!!!

ps:την έβλεπα και στον ύπνο μου αυτή,και η επόμενη μέρα δεν ήταν καλή για μένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-09, 13:36
Grivendal Ο χρήστης Grivendal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπόν απ'οτι μου φαινεται,αν και παρτραβηγμένο καπως,ολα αυτά εχουν σχέση με δέσιμο πνευμάτων,πολτεγράιστ οπως αναφέρθηκε.Φυσικά τα πολτεγκράιστ ειναι παγιδευμένα ταραχοπιά πνεύματα.Είναι μεν παγιδυμένα αλλα δεν μπορούν να επικαλεστούν με παραδοσιακές σαμπαθιανές τελετές.Ένας τρόπος για να τα ελέγξεις ειναι η σωλομονική μαγεία,είναι ενα ξεχασμένο,επικίνδυνο και κακόβουλο είδος μαγειάς που τα χνάρια της ακολουθεί και ο εωσφορισμός,που ειναι αρκετα ισχυρη που μπορει να δελεάσει ενα πολτεγκράιστ.Το μαύρο χρώμα που λες μπορει να ήταν εκτόπλασμα(το εκτόπλασμα θυμωμένων παγιδευμένων πνευμάτων ειναι μαύρο,ετσι εχει αναφερθεί και στο supernatural μια σειρα στο σταρ ,αλλα ισχύει καθώς μετα το έψαξά)πράγμα που μου φαίνεται απίθανο καθωσ θα εκανες για καμια μέρα εμετό αν όλος ο τοίχος ήταν καλυμένος με εκτόπλασμα ,οπότε μου φαίνεται να είναι μέρος του τελετουργικού προστασίας που χρησιμοποιειται για τα καλέσματα πνευμάτων(σύμφωνα πάντα με τον Buckland)βεβαια εγω δεν θα ήθελα να ισχύει η θεωρία μου γιατι τότε υπάρχει πρόβλημα .Σκέψου και απο την θετική πλευρα.Είπες οτι στην αρχή δεν υπήρχε πρόβλημα με την συγκεκριμένη κυρία αρα μπορούμε να υποθέσουμε οτι ενα πνεύμα εμφανίστηκε και αυτη καλόβουλα ήθελε να το απομακρύνει...δεν τα κατάφερε και έφυγε γιατι τα πνεύματα γινονται επικίνδυνα όταν τα προκαλείς.Βέβαι θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την ένταση και συχνότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-08-09, 15:48
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μέχρι στιγμής, η επικρατούσα άποψη περί των θορυβοποιών πνευμάτων, τα εντάσσει στις ακούσιες ψυχικές εκδηλώσεις κάποιων ατόμων με έντονη συναισθηματική φόρτιση, έχουν δηλαδή ενδογενή προέλευση και δεν αποτελούν αυτόνομες υπάρξεις.

Επίσης, σχετικά με το εκτόπλασμα, το συναντάμε ως υλικό παράγωγο των μέντιουμ κατόπιν έντονων φαινομένων στις συγκεντρώσεις πνευματισμού (σεάνς) και σχεδόν πάντοτε αναφέρεται ως υπόλευκη κρεμώδης ουσία που εκκρίνεται από το στόμα του μέντιουμ.

Η δε σολομωνική μαγεία δεν ασχολείται με κατωτέρου επιπέδου οντότητες όπως τα poltergeist, ενώ ο εωσφορισμός απέχει σημαντικά από συσχετίσεις με τη σολομωνική (επικλητική) μαγεία. Πρόκεται κυρίως για φιλοσοφική-κοινωνική κοσμοθέαση με συγκεκριμένες θρησκευτικές προεκτάσεις παρά για μέθοδο μαγείας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-09, 17:08
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Έχω μια ένσταση Trithemius: η επικρατούσα άποψη για τα poltergeists δεν είναι πως πρόκειται για ακούσιες ψυχικές εκδηλώσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που ταραχοποιά πνεύματα αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους, ενίοτε δε εμφανίζονται σε άτομα που δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα (αν και προσωπική μου άποψη είναι πως αν πιστεύεις και επικαλείσαι τον προστάτη σου, όποιος κι αν είναι αυτός, το κακό δεν μπορεί εύκολα να σε βλάψει). Η άποψη που ανέφερες ναι μεν υπάρχει αλλά δεν είναι επικρατούσα και προσωπικά δεν μου στέκει λογικά. Πρόκειται απλώς για το συμπέρασμα κάποιων ερευνητών αλλά επειδή το παραφυσικό δεν είναι επιστήμη, πάντοτε μιλάμε για εικασίες. Αποκλείεται δηλαδή άτομα με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα να προσελκύουν αρνητική ενέργεια; Αφήνω ενδεχόμενο να ισχύει η άποψη που ανέφερες, π.χ. στο poltergeist του Rosenheim (το οποίο είχε μελετηθεί εκτενώς και από φυσικούς), τα φαινόμενα παρουσιάζονταν όταν ήταν παρούσα μια συγκεκριμένη γυναίκα (η γραμματέας του δικηγόρου που είχε το γραφείο αν δεν απατώμαι, αν και μπορεί να μην ήταν δικηγόρος, δεν θυμάμαι την ειδικότητά του). Προσωπικά αρνούμαι να ενστερνιστώ την άποψη ότι πρόκειται για ακούσιες ψυχικές εκδηλώσεις απλώς επειδή ορισμένοι ερευνητές εμμένουν σε αυτή. Στο παραφυσικό (ονόμασέ το όπως θέλεις) δεν υπάρχουν κανόνες...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-09, 19:38
Grivendal Ο χρήστης Grivendal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φίλε Trithemious αν αυτο που λες ισχύει για τα poltegraist τότε καταρίπτεις πολλές αλήθειες περι μεταθάνατον ζωή και σίγουρα θα φέρνει τα πάνω κάτω στην επιστημονική και μεταφυσική κοινότητα .Το εκτόπλασμα απο πολλούς δεν υπάρχει καν και μόνο ενα μέντιουμ το έχει(δεν το πολυπιστεύω βέβαια)καταφέρει(το περιοδικό mystery αν και δεν θυμάμαι το όνομα της μέντιουμ αλλα αν θέλεις να το ξέρεις πες μου για να το ψάξω).Και πάλι αν λεω αν το μέντιουμ αυτό το είχε καταφέρει δεν το έκανε απο υπερβολική προσπάθεια αλλα όπως υποθέτω οτι γνωρίζεις τα μέντιουμ μεταφέρουν οτι τα πνεύματα θέλουν να πουν το λένε μέσα απο το μέντιουμ άρα το εκτόπλασμα προέρχεται απο το πνεύμα(και βγαίνει απο την μύτη του μέντιουμ...ναι αηδιαστικο! ).Όσο για το χρώμα και την υφή του εκτοπλάσματος θα συμφωνούσα μαζι σου μεχρι πέρυσι που έψαξα κάτι περισσότερο για το εκτόπλασμα και έμαθα οτι ανάλογα την...διάθεση του πνεύματος αλλάζει και το χρώμα του εκτοπλάσματος...εντάξει δεν γίνεται κατραμι και κλπ...τουλάχιστον έτσι πιστεύω αν και ανφερόταν για ολοκληρωτική αλλαγη του χρώματος.Όσο για την υφή συμφωνώ για αυτο είπα οτι θα ήταν αηδία ένα δωμάτιο γεμάτο με εκτόπλασμα...μπλιάχχχ....(πληροφοριακά το μέντιουμ που λέω μπόρεσε,λέει,να δημιουργήσει κάτι σαν εικόνα το με το εκτόπλασμα).Όσο για την Σολωμονική μαγεία ασχολείτε με όλα τα πνεύματα και τα poltegraist δεν είναι κατώτερα πνεύματα...εσύ μπορεί να τα συγκρίνει με το κάλεσμα δαιμόνων αλλα αυτό ειναι αλλο θέμα και κεφάλαιο στην σολωμονική μαγεία.Επιπλέον αν υποθέσουμε οτι τα poltegraist είναι εκδηλώσεις πνευματικής ενέργειας του ανθρώπου τότε δεν μιλάμε για πνεύμα για να πείς οτι η σολωμονική μαγεία δεν ασχολείτε με κατώτερα πνεύματα.Τέλος πρέπει να γνωρίζεις οτι η σολωμονική απο πολλούς ασπάστηκε και ως θρησκεία έτσι υπάρχει ιδιαίτερος συσχετισμός αυτής και του εωσφορισμου(πιο βαθυά αντιμετώπιση του διαβόλου ως οντότητα με υπηρέτες δαίμονες όπως η σολωμονική).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.