Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-14, 14:06
carpe84diem Ο χρήστης carpe84diem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2014
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Προσωπικές εμπειρίες

Καλησπέρα σας και απο μένα. Γράφω για πρώτη φορά στο site σας και επι της ευκαιρίας να σας δώσω και τα συγχαρητηρια μου για αυτο εδω το φόρουμ.
Η πρώτη εμπειρία και ¨απορία ως προς την ερμηνεία του¨που αφορα μια φιλη μου που μου την εχει διηγηθει εχει να κανει με ενα ονειρο που εβλεπε μικρη σε ηλικία 8 περιπου ετών και για διαστημα 2 περιπου ετων, αν και οχι πολυ συχνα αλλα παντα το ιδιο ακριβως ονειρο. Μια μαυροφορεμενη γρια νατην κυνηγαει μεσα στο σπιτι της , με φωτισμο ελάχιστο και να ακουγονται τα χτυπηματα με την μαγκουρα της στο πατωμα. Οσο θυμαται , ξύπναγε τρομαγμενη.

Η επομενη εμπειρια εχει να κανει με εμενα με μια ανάμνηση , μαλλον τρομακτικη και μακρινη που εχω απο την παιδικη μου ηλικια. Πολυ θα ήθελα καποιος να προσπαθήσει να την ερμηνευσει.
Στο σπιτι , λοιπον που ζουσαμε με τους γονεις μου και με εμενα στην ηλικια αν θυμαμαι καλα των 10-12 περιπου χρονων, ειχε ερθει να ζησει μαζι μας , κυριως κατα την διαρκεια του χειμωνα παντα η μητερα του πατερα μου. Ηλικιωμενη και στην ηλικια των 70-75 ετων τοτε. Η συγκεκριμενη γιαγια ηταν ομολογουμενως κακοπροαιρετη και σε καμια περιπτωση η εννοια της καλης γιαγιας, εχωντας κατα καιρους δημιουργησει παρα πολλα θεματα και καταστασεις στην οικογενεια μας. Τελοςπαντων, οσο εμενε στο σπιτι μας , κοιμοταν στο δικο μου τοτε δωματιο , λογω του οτι ειχε και σομπα μεσα, με εμενα να κοιμαμαι στο σαλονι. Μια ημερα, χωρις να θυμαμαι τωρα αν ηταν βραδυ η πρωι, θυμαμαι να ανοιγω την πορτα και να μπαινω στο δωματιο μου. Το κρεβατι που κοιμοταν η γρια ακουμπουσε πλαγια ολο στο τοιχο. Μπαινωντας λοιπον το δωματιο την βλεπω να καθεται με την πλατη στο τοιχο και απο πισω της στον τοιχο σαν να φευγει απο το εδαφος και να φτανει σε ενα υψος περιπου ισα με τον ωμο της ενα φιδι που για μενα στην αναμνηση αυτη που εχω εμοιαζε με κομπρα, και ηταν ακινητο. Θυμαμαι οτι τρομαξα παρα πολυ , βγηκα τρεχωντας απο το δωματιο κλαιγοντας. Ηρθε η μητερα μου να δει τι εγινε και οταν μπηκαμε στο δωματιο δεν υπηρχε τιποτα, περα βεβαια απο την γρια.
Αν καποιος μπορει να ερμηνευσει η να εξηγησει κατι, θα ημουν ευγνομων.!
Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-14, 08:51
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε-φίλη γεια σου. Το όνειρο της φίλης σου δεν πιστεύω πως σημαίνει ή πως είναι κάτι. Τα παιδιά έχουμε μεγάλη φαντασία και αν συνδεθεί με ερεθίσματα όπως πχ ο φόβος τότε μπορεί να δημιουργηθεί κάτι σαν ελαφριά εμμονή να το πω, με αποτέλεσμα να βλέπειΣ πχ την φοβία σου σε όνειρο(το είχα κι εγώ στην παιδική μου ηλικία) όσο για την γιαγιά σου,πιθανός να το φανταστικές για τους παραπάνω λόγους.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.