Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 20-04-08, 14:48
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Εγώ μίλησα για παρωπίδες ενός συγκεκριμένου ατόμου που πεισματικά κόντρα σε όλες τις επιστημονικές, ιστορικές και αρχαιολογικές έρευνες δεν δέχεται την ιστορικότητα του Ιησού. Όταν πλέον όλη η επιστημονική κοινότητα αποδέχεται οτι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο το να το αρνείσαι επειδή έτσι κολλάει το παζλ στο μυαλό σου είναι παρωπίδες. Εχω γράψει και αλλού πως τα ευαγγέλια είναι μέγιστα ιστορικά κείμενα και αναφέρω χαρακτηριστικά τον Λουκά που τόσο στο ευαγγέλιο του όσο και στις πράξεις των αποστόλων αναφέρει συνολικά 246 χωριά της παλαιστίνης και 43 πόλεις χωρίς ποτέ να πέφτει έξω στην τοπογραφία, αναφέρει εκατοντάδες ονόματα βασιλέων,έπαρχων, αυτοκρατόρων, βουλευτών, ιεραρχών, αρχιερέων, διάσημων και επιφανών εβραίων χωρίς ποτέ να πέφτει έξω, αναφέρει έθιμα τοπικής λαογραφίας όπως τα νεκρικά έθιμα κ.α περιγράφοντάς τα με ακρίβεια επιστημονική, περιγράφει κοινές συνήθειες των εβραίων που τον 2ο αιώνα μ.Χ είχαν ξεχαστεί και έρχεται η αρχαιολογική σκαπάνη να τα αποδείξει οτι πράγματι έτσι ήταν τα έθιμα, ε όλα αυτά μέσα σε ένα βιβλίο όταν τα συναντάς και δεν τα αποδέχεσαι και τα χαρακτηρίζεις μη ιστορικά δεδομένα το λιγότερο που μπορώ να πω είναι οτι ο "αμφισβητίας" είναι προκατειλλημένος για να μην πω φαιδρός.

Τα λέω αυτά γιατί παλαιότερα που υπήρχε συζήτηση εδώ για ανάλογο θέμα, όταν τόλμησα να πω πως τα ευαγγέλια είναι ιστορικά κείμενα και ΩΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ γράφτηκαν πέσαν να με φάνε και μου λέγαν από που και ως που είναι ιστορικά κείμενα.

Το αν τώρα ο Ιησούς ήταν πράγματι θεός ή οχι αυτό είναι ένα άλλο θέμα που μπορούμε να συζητήσουμε σε κάποιο άλλο ποστ.

Και είπες και κάτι περι κινήτρων που θέλαν ορισμένοι να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους. Δύο ερωτήματα θέλω να μου απαντήσεις. Ποιό ήταν το κίνητρο του Παύλου; Καθότι είναι γνωστό οτι λοιδωρήθηκε, κοροιδεύτηκε, εκδιώχθηκε, έβαλε σε κίνδυνο την ζωή του χωρίς κάποιο αντάλλαγμα προσωπικό.

Και δεύτερον. Πως εξηγείς οτι εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες άνθρωποι σύγχρονοι του Ιησού και εννοώ μέχρι το 70-80 μ.Χ τους απειλούν οτι θα τους σκοτώσουν (Στέφανος), τους κοροιδεύουν (Ιάκωβος ο Αδελφόθεος), τους εξορίζουν (Ιωάννης), τους σκοτώνουν αλλά αυτοί επιμένουν, έχουν στιλώσει τα πόδια και μαρτυρούν οτι Χριστός Ανέστη. Θέλω να μου το εξηγήσεις επιστημονικά αυτό. Έπεσε επιδημία τρέλλας στο Ισραήλ εκείνη την εποχή και σάλεψε το μυαλό σε εκατοντάδες ανθώπους που δέχονταν τον Ιησού σαν θεό και μάλιστα πρόσφεραν και την ζωή τους;
  #152  
Παλιά 21-04-08, 15:24
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Εχω γράψει και αλλού πως τα ευαγγέλια είναι μέγιστα ιστορικά κείμενα και αναφέρω χαρακτηριστικά τον Λουκά που τόσο στο ευαγγέλιο του όσο και στις πράξεις των αποστόλων αναφέρει συνολικά 246 χωριά της παλαιστίνης και 43 πόλεις χωρίς ποτέ να πέφτει έξω στην τοπογραφία, αναφέρει εκατοντάδες ονόματα βασιλέων,έπαρχων, αυτοκρατόρων, βουλευτών, ιεραρχών, αρχιερέων, διάσημων και επιφανών εβραίων χωρίς ποτέ να πέφτει έξω...
Τελικά τα ευαγγέλια φίλε Κυκλώνα είναι ιστορικά η θεόπνευστα κείμενα; Εδώ νομίζω πως μεταξύ των χριστιανών υπάρχει μια διαφωνία. Εσύ υποστηρίζεις πως είναι ιστορικά επειδή ο Λουκάς όπως μας λες αναφέρει χωριά και πόλεις και ονόματα Εβραίων και δεν πέφτει έξω. Ας δούμε λοιπόν στο Λουκά το περιστατικό με τους δαιμονισμένους χοίρους που πέφτουν σε μια λίμνη κοντά στα Γάδαρα (8:26-35). Ας αφήσουμε στην άκρη το ιστορικό γεγονός ότι ο Ιουδαϊκός νόμος απαγόρευε να τρέφονται γουρούνια είτε για εμπόριο είτε για ιδιωτική χρήση κι ας πούμε πως τα γουρούνια ήταν περαστικά από την περιοχή, είδαν φως και μπήκαν που λέμε, κι ας ασχοληθούμε με το ιστορικό αλάθητο κατ'εσέ του Λουκά με την λίμνη στη περιοχή. Θα σε στεναχωρήσω αλλά λίμνη στη περιοχή δεν υπήρξε ποτέ παρά μόνο στην περιοχή της Γενησαρέτ που όμως δεν βρίσκεται στην χώρα των Γαδαρηνών παρά στην Γωλανίτιδα σε απόσταση άνω 80 χιλιομέτρων, εκτός κι αν το κοντά στα Γάδαρα είναι τα 80χλμ απόσταση...

Θεόπνευστα λοιπόν ή ιστορικά κείμενα τα ευαγγέλια; Διότι αν είναι ιστορικά θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις φίλε Κυκλώνα πως εφόσον στο Λουκά στο χωρίο 22:41 αναφέρεται πως ο Χριστός "απομακρύνθηκε από αυτούς [τους μαθητές του] σε απόσταση πετροβολίας" και εκεί, στο όρος των Ελαίων προσευχήθηκε μόνος του, παρ' 'ολα αυτά οι παρευρισκόμενοι κατάφεραν κι άκουσαν όλα όσα είπε ο Ιησούς; Το ίδιο θα παρακαλούσα να μου εξηγήσεις και με την περίπτωση του Πόντιου Πιλάτου, όταν ο Ιησούς στάθηκε απέναντί του, οι δυο τους, κι όμως έχουμε τον διάλογο να παρουσιάζεται σαν να υπήρχαν αυτόπτες μάρτυρες.

Εάν δεν είναι θεόπνευστα τότε πως ξέρανε οι ευαγγελιστές τέτοιες λεπτομέρειες και τις παρουσιάσανε σαν ιστορικά γεγονότα; Αν από την άλλη δεχθούμε τη θεοπνευστία των ευαγγελίων τότε πως γίνεται να υπάρχουν τόσες διαφορές στα ευαγγέλια;Μήπως είχαμε διαφορετικού μεγέθους θεοπνευστία για τον κάθε ευαγγελιστή; Τελικά, άποψή μου, είναι πως δεν μπορούμε να τα κατατάξουμε σε καμία από τις πιο πάνω δύο κατηγορίες. Ίσως θα έρπεπε να σκεφτούμε μια άλλη κατηγορία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Ποιό ήταν το κίνητρο του Παύλου; Καθότι είναι γνωστό οτι λοιδωρήθηκε, κοροιδεύτηκε, εκδιώχθηκε, έβαλε σε κίνδυνο την ζωή του χωρίς κάποιο αντάλλαγμα προσωπικό.
Ποιο άλλο θα μπορούσε να είναι το κίνητρο κάθε σωβινιστή Εβραίου από το να δει τον περιούσιο λαό του Θεού, τη φάρα του, να κυβερνάει στο παγκόσμιο στερέωμα μέσω μιας θρησκείας που σκαρφίστηκε; Δεν νομίζω πως πάει πολύ βαθιά το θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Και δεύτερον. Πως εξηγείς οτι εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες άνθρωποι σύγχρονοι του Ιησού και εννοώ μέχρι το 70-80 μ.Χ τους απειλούν οτι θα τους σκοτώσουν (Στέφανος), τους κοροιδεύουν (Ιάκωβος ο Αδελφόθεος), τους εξορίζουν (Ιωάννης), τους σκοτώνουν αλλά αυτοί επιμένουν, έχουν στιλώσει τα πόδια και μαρτυρούν οτι Χριστός Ανέστη. Θέλω να μου το εξηγήσεις επιστημονικά αυτό. Έπεσε επιδημία τρέλλας στο Ισραήλ εκείνη την εποχή και σάλεψε το μυαλό σε εκατοντάδες ανθώπους που δέχονταν τον Ιησού σαν θεό και μάλιστα πρόσφεραν και την ζωή τους;
Μα δεν γίνεται να εξηγήσεις επιστημονικά τη πίστη του καθενός. Έτσι πιστεύανε οι άνθρωποι έτσι κάνανε. Μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις επιστημονικά εκείνες τις δεκάδες άνθρώπων που οδηγήθηκαν σε ομαδική αυτοκτονία περιμένοντας τον κομήτη να τους πάρει ή τους ισλαμιστές που ζώνονται με εκρηκτικά και διαμελίζονται πιστέυοντας ότι έχουν πράξει το ιερό καθήκον τους απέναντι στη θρησκεία τους κι ότι τους περιμένει ο παράδεισος; Γιατί αν δεχθούμε πως όσοι πεθάνανε στο όνομα του Χριστού το κάνανε επειδή ο χριστός όντως ηταν Θεός και αναστήθηκε και αυτοί το γνώριζαν από ιστορικές πηγές, τότε ας ψάξουμε καλά με τα τηλεσκόπιά μας να δούμε πάνω σε ποιο κομήτη χτίσανε αποικία οι φευγάτοι.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
  #153  
Παλιά 23-04-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

“Sooner or later you are going to realize that there is a difference between knowing the path and walking it”
Morpheus to Neo in The Matrix (1999)

...Ακόμη και αν ΟΛΑ μπορούσαν να αποδειχθούν με τη λογική (θεοπνευστία, ιστορικότητα) πάντα υπάρχει το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ανθρώπινο στοιχείο ή προσωπική ανθρώπινη εμπειρία -η ΕΠΙΓΝΩΣΗ-και μπροστά σ' αυτό το φαινόμενο νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον στέκομαι με ΣΕΒΑΣΜΟ...
  #154  
Παλιά 23-04-08, 15:02
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
“Sooner or later you are going to realize that there is a difference between knowing the path and walking it”
Morpheus to Neo in The Matrix (1999)

...Ακόμη και αν ΟΛΑ μπορούσαν να αποδειχθούν με τη λογική (θεοπνευστία, ιστορικότητα) πάντα υπάρχει το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ανθρώπινο στοιχείο ή προσωπική ανθρώπινη εμπειρία -η ΕΠΙΓΝΩΣΗ-και μπροστά σ' αυτό το φαινόμενο νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον στέκομαι με ΣΕΒΑΣΜΟ...
Bravo βρε ΜΙΛΤΟ
εξ αλλου πρεπει παντα να θυμομαστε πως η αληθης γνωση δηλαδη η εμπειρια διδεται μονο εις τον εξ ιδιας αντιληψεως μαθοντα ..
ολα τα υπολοιπα ομορφα αλλα ...
γνωση απο γνωση διαφερει !
ολα οσα ακουμε πιστευουμε αλλα δε γνωριζουμε δεν ειναι παρα η γνωση καποιου αλλου !

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
  #155  
Παλιά 11-05-08, 15:59
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Δείτε το παρακάτω βίντεο...

http://video.google.com/videoplay?do...80437718&hl=en

Ξεκινά κάπως μελαγχολικά, αλλά αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια.
  #156  
Παλιά 11-05-08, 18:00
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Πρόκειται για το γνωστό φιλμ "Zeitgeist". Μιας και το θέμα μας σχετίζεται με το 1ο μέρος του φιλμ, θεωρώ πως παρουσιάζονται αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία τα οποία ο μέσος χριστιανός δεν είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και να επεξεργαστεί. Αν και σε μερικά σημεία υπάρχουν υπερβολές κι ανακρίβειες, πάραυτα το σύνολο των πληροφοριών και το πως περιγράφει την πορεία του χριστιανισμού είναι εξαιρετικό.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
  #157  
Παλιά 13-05-08, 23:25
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

απιστευτο !!!
Ο χριστιανισμος εδημιουργειτο επι αεναο χρονο για να ξεζουμισει απο τον ''λαικο'' και αγραμματο πιστο τα χρηματα του .... με το να αγοραζει κερακια που ... ( δεν το επεκτεινω γιατι θα γελαω μεχρι το πρωι...)
  #158  
Παλιά 14-05-08, 00:27
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παντως θα ηθελα να ακουσω και καποιον της Τεχνης να την υπεραπιζεται την βιβλο , αλλα και γιατι δεν την προτιμα , γιατι πλεον το θεμα της αξιοπιστιας ειναι πια ξεπερασμενο και αλογο .
  #159  
Παλιά 14-05-08, 13:30
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska
Παντως θα ηθελα να ακουσω και καποιον της Τεχνης να την υπεραπιζεται την βιβλο , αλλα και γιατι δεν την προτιμα , γιατι πλεον το θεμα της αξιοπιστιας ειναι πια ξεπερασμενο και αλογο .
Γιατί συγκεριμένα της Τέχνης; Οι υπόλοιποι δεν έχουμε προσωπική γνώμη περί της Βίβλου; Όσοι την έχουμε μελετήσει έχουμε πολύ καλή ιδέα περί τίνους πρόκειται. Αλλά εσύ όταν ζητάς μια κριτική πάνω στη Βίβλο, ως τι μας ζητάς να την κρίνουμε; ως λογοτεχνικό έργο ή ως θρησκευτικό θέοπνευστο έργο; Γιατί ως λογοτεχνικό έργο μπορούμε κάλλιστα να την κρίνουμε ως μια πολύ ωραία προσπάθεια αναφοράς στην ιουδαϊκή μυθολογία. Αν μας ζητάς να την κρίνουμε ως θρησκευτικό θεόπνευστο έργο δεν νομίζω πως θα έχει πολύ τύχη.

Δεν συμφωνώ ούτε κι εγώ πως ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε απλά για να ξεζουμίσει τον απλό λαό. Μακάρι να ήταν τόσο απλόι οι λόγοι της δημιουργίας του...θα είχε καταρεύσει απο καιρό. Υπάρχουν πολοί σοβαρότεροι λόγοι. Κατά τη προσωπική σου όμως γνώμη για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός;
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
  #160  
Παλιά 14-05-08, 14:07
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Γιατί συγκεριμένα της Τέχνης; Οι υπόλοιποι δεν έχουμε προσωπική γνώμη περί της Βίβλου; Όσοι την έχουμε μελετήσει έχουμε πολύ καλή ιδέα περί τίνους πρόκειται. Αλλά εσύ όταν ζητάς μια κριτική πάνω στη Βίβλο, ως τι μας ζητάς να την κρίνουμε; ως λογοτεχνικό έργο ή ως θρησκευτικό θέοπνευστο έργο; Γιατί ως λογοτεχνικό έργο μπορούμε κάλλιστα να την κρίνουμε ως μια πολύ ωραία προσπάθεια αναφοράς στην ιουδαϊκή μυθολογία. Αν μας ζητάς να την κρίνουμε ως θρησκευτικό θεόπνευστο έργο δεν νομίζω πως θα έχει πολύ τύχη.

Δεν συμφωνώ ούτε κι εγώ πως ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε απλά για να ξεζουμίσει τον απλό λαό. Μακάρι να ήταν τόσο απλόι οι λόγοι της δημιουργίας του...θα είχε καταρεύσει απο καιρό. Υπάρχουν πολοί σοβαρότεροι λόγοι. Κατά τη προσωπική σου όμως γνώμη για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός;

για τον αυτονοητο λογο .
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.