Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-11-14, 17:23
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι η πιο τραβηγμένη αλλα οχι παρανοικη θεωρία που έχω διαβάσει μιλούσε για ενα παρακλαδι ανθρώπινου πολιτισμού που έφτασε περίπου μεχρι το όποιο πολιτιστικό επίπεδο φτασαμε στην αναγέννηση, κατέρευσε για καποιους λόγους γύρω στο 11.000 πχ και μετα ακολουθησε ο κυριος αξονας που ξερουμε. Δεν αναφερομαι στην λεγόμενη Ατλαντίδα, είμαι σίγουρος οτι προκειται για ακόμα μια απο τις παραβολές του Πλάτωνα, μπορεί να υπάρχουν όμως και στοιχεία πραγματικα στον μύθο. Δεν καταρρίπτει την θεωρία της εξελιξης και αυτό.
Μάλλον τραβηγμένο, έχουμε προϊστορικά ευρήματα εκείνης της εποχής και δεν έχουμε βρει κάπου τέτοια πολιτισμικά στοιχεία από όσο το είχα ψάξει παλιότερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι rados, δεν υποτίμησα κανέναν. Οτι μιλάγαμε για τελείως διαφορετικό πράγμα εννοούσα, όχι ότι ο συνομιλητής δεν ήξερε ενώ εγώ ήξερα. Ειδικά για τέτοια ρευστά θεματα, δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να σου πω ότι γνωρίζω κάτι, παρά μόνο τη γνώμη μου.

Κατά τα άλλα η γνώμη σου είναι σεβαστή, και το θέμα τεράστιο.
Οκ. αν μιλάγατε για διαφορετικά πράγματα κατανοητό.
Πάντως δεν μιλάω για κάποιο ρευστό θέμα, η εξελικτική είναι παγιωμένη θεωρία στον βασικό της κορμό, της εξέλιξης των ειδών από ένα κοινό προγονικό οργανισμό. Οπότε δεν μεταφέρω στο προκείμενο μια προσωπική γνώμη, αλλά την μόνη υπαρκτή θεωρία στην επιστημονική κοινότητα.
Εκεί που όντως εκφράζω προσωπική γνώμη είναι στο ότι η εξελικτική είναι συμβατή με την θρησκεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 13-11-14 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.