Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-12, 17:03
hellen Ο χρήστης hellen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ΜΑΡΓΚΙΝΟΥΣ ΜΟΡΙΟΥΣ

Καλησπέρα. Διαβασα ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες το Μάργκινους Μόριους. Προβληματίστηκα όσο ποτέ. Ο Συγγραφέας είναι ο Στέλιος χαλκίτης εκδόσεις ζήτη. Κάτι παίζει με αυτό το βιβλίο.Εχει μέσα γνώση που μου προξένησε τεράστια εντύπωση. Εχει ένα γρίφο που τον παλαιύω και νομίζω κάπου έχω καταλήξη. Νομίζω ότι έχει σχέση ο γρίφος με τον Λιαντίνη τον καθηγητή που εξαφανίστηκε στο ταύγετο. Αν το διαβασε κανείς ας γράψει γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-12, 23:19
st.zois Ο χρήστης st.zois δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή τρομερό βιβλίο!!! Μάργκινους Μόριους

Καλησπέρα hellen. Ξεκίνησα κι εγώ να διαβάζω το βιβλίο του Στέλιου Χαλκίτη και παρόλο που δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω ακόμα -τρέξιμο όλη μέρα...- κι εμένα με έχει εντυπωσιάσει. Δεν έπεσε στην αντίληψή μου κάτι σχετικό με το Λιαντίνη, ίσως να μην έφτασα ακόμα στο σημείο αυτό του βιβλίου... πάντως έχεις δίκιο, αυτό το βιβλίο είναι διαφορετικό. Κάτι προσπαθεί να μας πει ο ποιητής αλλά δεν το 'χω ακόμη... Και μόνο που το έχει εκδόσει ο ζήτης πάντως, προσωπικά μου λέει ότι είναι σοβαρό. Και ο τρόπος που γράφει ο Χαλκίτης, δε θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο. Σίγουρα από τα πιο ενδιαφέροντα και καλογραμμένα βιβλία που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια. το καλύτερο δε είναι ότι όπως λέει είναι το πρώτο του βιβλίο... σκέψου τι θα γίνει στο επόμενο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-12, 23:09
βεατρίκη Ο χρήστης βεατρίκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2012
Μηνύματα: 2
Thumbs up μάργκινους μόριους...φοβερό

Καλήσπερα hellen και st.zois.

Μόλις το διάβασα το Μάργκινους μόριους, μαγεύτηκα κυριολεκτικά, δεν μπορουσα να το αφήσω το βιβλίο μέχρι να φτάσω στο τέλος...ειναι φοβερό. Η φήμη ότι ο Χαλκίτης ειναι ο έλληνας James Joyce επιβεβαιώνεται. Δεν έχω βρεί πάντως κάτι που να αφορά τον Λιαντίνη, συμφωνώ με τον st. zois. Το συνιστώ το βιβλιο αυτό ανεπιφύλακτα είναι αριστούργημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-12, 23:21
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα,

να απευθυνθώ καταρχάς στον νηματοθέτη. Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς πραγματεύεται το βιβλίο; Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να αντιληφθεί το θέμα από τα μέχρι τώρα λεγόμενά σου.

Τώρα στο θέμα της γραφής μου γεννήθηκε μια απορία από το σχόλιο της Βεατρίκης. Λες ότι επιβεβαιώνεται η φήμη ότι ο Χαλκίτης είναι ο Έλληνας James Joyce. Τι είναι αυτό ακριβώς που την επιβεβαιώνει δηλαδή; Τι στοιχεία έχει το βιβλίο κατά τη γνώμη σου που κάνουν μια τέτοια σύγκριση δυνατή;

Προσωπικά ο τίτλος μου κινεί το ενδιαφέρον, αλλά δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη η σύγκριση. Μου φαίνεται πολύ παρατραβηγμένη για έναν νέο καλλιτέχνη που ακόμα δεν έχει αποδείξει τίποτα. Αν αυτή η σύγκριση προέρχεται από τον κύκλο του συγγραφέα ή από όσους θέλουν να προωθήσουν το βιβλίο του τη βρίσκω εξαιρετικά ατυχή. Εξαρτάται βέβαια σε ποιους αναγνώστες απευθύνεσαι.. Άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι και πολλοί αυτοί που έχουν διαβάσει James Joyce. Αλλά το να λες ότι ο συγγραφέας είναι ο Έλληνας James Joyce δίνει ένα prestige φαντάζομαι.. κι ας μη ξέρει ο αναγνώστης τι έστι James Joyce.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 10-06-12 στις 19:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-12, 09:48
βεατρίκη Ο χρήστης βεατρίκη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2012
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Για σου melian.

Καταρχάς καταλαβαίνω ότι μας διακατέχει το σύνδρομο της μικρής χώρας και τάχα μου εμείς δεν μπορούμε να έχουμε έναν συγγραφέα εφάμιλλο του Τζέιμς Τζόις ενώ μπορεί η Ιρλανδία. Νομίζω ότι η σύγκριση του Στέλιου Χαλκίτη με το Τζέιμς Τζόις είναι απολύτως δικαιολογημένη, πρέπει να διαβάσει κανείς το βιβλίο για να καταλάβει τι γίνεται με αυτό το συγγραφέα.
Μου ζητάς στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι αυτό είναι δυνατόν, δεν μπορώ να κάνω σκανάρισμα αλλά σου λέω όλο το βιβλίο είναι ένα γλωσσικό αριστούργημα. Τώρα λόγω έλλειψης σκάνερ έψαξα και βρήκα μια συνέντευξη του συγγραφέα εδώ http://www.makthes.gr/news/arts/88733/
που ο ίδιος λέει όταν τον ρωτά ο δημοσιογράφος ΄΄ δεν μπορεί να φαντασθεί ότι γράφει σαν τον Τζόις.. ΄΄
Για το περιεχόμενο είναι η οδύσσεια ενός μικρού παιδιού που κατάφερε να μεγαλώσει κρατώντας τις αρχές που του έδωσε η μητέρα του τα λίγα χρόνια που την είχε κοντά του. Το βιβλίο ξεκινά σε εθνικό επίπεδο και μεταπηδά με αριστοτεχνικό τρόπο στις Ινδίες και στο Βατικανό (φαίνεται να ξέρει πολλά). Τι να λέω τώρα, κυριολεκτικά χάθηκα στις σελίδες του που οι γνώσεις ξεχειλίζουν. Νομίζω είναι το πρώτο καθαρό μυθιστόρημα , ούτε νουβέλα, ούτε διήγημα ούτε κάτι ανάμεσα. Ένα μυθιστόρημα που έχω την απορία melian πως θα το αξιολογήσεις αν τύχει και το διαβάσεις γιατί μου άρεσε ο σκεπτικισμός στις παρατηρήσεις σου. Κάπως έτσι σκεφτόμουνα όταν μου συνέστησαν το μάργκινους μόριους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-12, 12:19
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Με διάβασες λάθος, δεν διακατέχομαι από κανένα σύνδρομο μικρής χώρας.. αυτό θεωρώ ότι το κάνει κάποιος όταν ψάχνει να βρει αντιστοιχίες με συγγραφείς άλλων χωρών για να συγκρίνει Έλληνες λογοτέχνες. Πώς μπορεί να συγκριθεί ένας Ιρλανδός με έναν Έλληνα όταν και οι δύο ζουν σε τελείως διαφορετικές χώρες και εποχές και επίσης γράφουν σε δύο τελείως διαφορετικές γλώσσες; Ή συγκρίνεται το περιβάλλον της Ελλάδας του 21ου αιώνα με το Δουβλίνο των αρχών του 20ου και εγώ δεν το έχω καταλάβει; (Όταν μίλησα για στοιχεία που να δείχνουν τη σύνδεση δεν εννοούσα αποσπάσματα αλλά λογοτεχνικές τεχνικές που να θυμίζουν τη γραφή του Joyce αλλά δεν επιμένω παραπάνω σε αυτό).

Από τα στοιχεία που μου έδωσες αντιλαμβάνομαι από που μπορεί να προέκυψε η σύγχυση με τον James Joyce. Κάποιοι διάβασαν για οδύσσεια, για γλωσσικά παιχνίδια και πλούσιο λόγο και προφανώς συνέδεσαν τους δύο συγγραφείς. Ως αναγνώστες όμως και άνθρωποι που αγαπάμε την τέχνη του λόγου, εγώ θα έλεγα ότι καλύτερα να είμαστε επιφυλακτικοί πριν σπεύσουμε να δώσουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Και αυτό γιατί μπορεί κάποιος να πάει να διαβάσει ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο αλλά να το βρει πολύ λίγο όταν θα έχει στο μυαλό του τη σύγκριση με τον Joyce και στην τελική αυτός που θα αδικηθεί θα είναι ο Έλληνας συγγραφέας, στην περίπτωσή μας ο Στέλιος Χαλκίτης.

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτή μπορεί να είναι μια διαφημιστική γραμμή που ακολουθήθηκε αλλά προσωπικά τη βρίσκω επιθετική και αναίτια. Και το λέω γιατί έκανα μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο για το βιβλίο και δυστυχώς δεν βρήκα πολλά πράγματα πέρα από κάτι 'περίεργες' αναρτήσεις σε κάποια άλλα φόρουμ, ένα χρόνο πριν, όπου νέα μέλη στα φόρουμ αυτά έμπαιναν και μιλούσαν για ένα αριστούργημα και μάλιστα κάπου διάβασα ότι σφάζονταν και οι εκδοτικοί οίκοι για το ποιος θα πάρει τα δικαιώματα, με τον Λιβάνη να φιγουράρει πρώτος στη λίστα.

Όλα αυτά, δεν το κρύβω, ότι μόνο αρνητικά μπορούν να με προδιαθέσουν γιατί δεν μου φάνηκαν σοβαρά πράγματα. Ελπίζω μόνο να μην προήρθαν από το περιβάλλον του συγγραφέα... Θα διατηρήσω όμως κάποιες επιφυλάξεις και αν τύχει και στο μέλλον διαβάσω το βιβλίο και αποδειχθεί ότι όντως είναι πολύ καλό, τότε ευχαρίστως να δηλώσω ότι "τα φαινόμενα απατούν".
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 04-06-12 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-12, 19:55
hellen Ο χρήστης hellen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, καλησπέρα melian. Σχετικά με το Μάργκινους Μόριους συμφωνώ μαζί σου, δεν πρέπει κανείς να κάνει συγκρίσεις, κάθε συγγραφέας έχει το ύφος του και χρησιμοποιεί τις δικές του αφηγηματικές τεχνικές. Προφανώς η σύγκριση πηγάζει από τους εσωτερικούς μονολόγους. Παρόλο που η γραφή είναι υψηλών προδιαγραφών δεν στέκομαι εκεί. Οι ιδέες που κομίζει μέσα από την πλοκή είναι που προσωπικά με έχουν συνεπάρει, ο τρόπος που οδηγεί τον αναγνώστη και θα διακινδυνέψω να παρεξηγηθώ λέγοντας ότι αυτό το βιβλίο κρύβει διάφορα. Από ότι έμαθα προσπαθούν να λύσουν και άλλοι το γρίφο (εκτός από μένα φυσικά) και μου έδειξαν κάτι που βρήκαν σήμερα. Ένας από τους πρωταγωνιστές είναι ο Βεράκιος, όπου κάνοντας αναγραμματισμό προκύπτει το όνομα Αβέρκιος, έλα όμως που Αβέρκιος είναι το πρώτο καλογερικό όνομα του γέροντα Παϊσιου όταν έλαβε το καλογερικό σχήμα. Επίσης ενθουσιάστηκα από τις εμβόλιμες θέσεις του συγγραφέα και μέσω των ηρώων του για τη θέση της γυναίκας στο σημερινό κόσμο, τόσο που όταν το διάβαζα ένιωσα τιμή που γεννήθηκα γυναίκα και δεν υπερβάλλω ούτε στο ελάχιστο. Υπάρχουν περιστατικά με στοιχεία που παραθέτει πάντα υπό το πρίσμα της μυθοπλασίας ο συγγραφέας όπου γυναίκες ανεβαίνουν με πλεούμενο στο Άγιο Όρος και εκεί δέχονται διδασκαλίες , όχι αυτά που ξέρουμε των θρησκόληπτων αλλά πανανθρώπινες διδασκαλίες επίσης γίνεται αναφορά και στον πιεζοηλεκτρισμό στη γενετική μηχανική και διάφορα άλλα. Τώρα πως συντίθενται αυτά μεταξύ τους; Ακριβώς εδώ μπαίνουν οι τεχνικές που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας. Γενικά ξεφεύγει το βιβλίο έξω από τα γνωστά όρια (κατά την γνώμη μου πάντα) που έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Βρίσκομαι στη δεύτερη ανάγνωση προσέχοντας αυτή τη φορά περισσότερο τα γλωσσικά στοιχεία. Να πω και την αμαρτία μου , δεν θυμάμαι και πολλά βιβλία που ήθελα να τα ξαναδιαβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-12, 23:29
st.zois Ο χρήστης st.zois δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian Εμφάνιση μηνυμάτων
Με διάβασες λάθος, δεν διακατέχομαι από κανένα σύνδρομο μικρής χώρας.. αυτό θεωρώ ότι το κάνει κάποιος όταν ψάχνει να βρει αντιστοιχίες με συγγραφείς άλλων χωρών για να συγκρίνει Έλληνες λογοτέχνες. Πώς μπορεί να συγκριθεί ένας Ιρλανδός με έναν Έλληνα όταν και οι δύο ζουν σε τελείως διαφορετικές χώρες και εποχές και επίσης γράφουν σε δύο τελείως διαφορετικές γλώσσες; Ή συγκρίνεται το περιβάλλον της Ελλάδας του 21ου αιώνα με το Δουβλίνο των αρχών του 20ου και εγώ δεν το έχω καταλάβει; (Όταν μίλησα για στοιχεία που να δείχνουν τη σύνδεση δεν εννοούσα αποσπάσματα αλλά λογοτεχνικές τεχνικές που να θυμίζουν τη γραφή του Joyce αλλά δεν επιμένω παραπάνω σε αυτό).

Από τα στοιχεία που μου έδωσες αντιλαμβάνομαι από που μπορεί να προέκυψε η σύγχυση με τον James Joyce. Κάποιοι διάβασαν για οδύσσεια, για γλωσσικά παιχνίδια και πλούσιο λόγο και προφανώς συνέδεσαν τους δύο συγγραφείς. Ως αναγνώστες όμως και άνθρωποι που αγαπάμε την τέχνη του λόγου, εγώ θα έλεγα ότι καλύτερα να είμαστε επιφυλακτικοί πριν σπεύσουμε να δώσουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Και αυτό γιατί μπορεί κάποιος να πάει να διαβάσει ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο αλλά να το βρει πολύ λίγο όταν θα έχει στο μυαλό του τη σύγκριση με τον Joyce και στην τελική αυτός που θα αδικηθεί θα είναι ο Έλληνας συγγραφέας, στην περίπτωσή μας ο Στέλιος Χαλκίτης.

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτή μπορεί να είναι μια διαφημιστική γραμμή που ακολουθήθηκε αλλά προσωπικά τη βρίσκω επιθετική και αναίτια. Και το λέω γιατί έκανα μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο για το βιβλίο και δυστυχώς δεν βρήκα πολλά πράγματα πέρα από κάτι 'περίεργες' αναρτήσεις σε κάποια άλλα φόρουμ, ένα χρόνο πριν, όπου νέα μέλη στα φόρουμ αυτά έμπαιναν και μιλούσαν για ένα αριστούργημα και μάλιστα κάπου διάβασα ότι σφάζονταν και οι εκδοτικοί οίκοι για το ποιος θα πάρει τα δικαιώματα, με τον Λιβάνη να φιγουράρει πρώτος στη λίστα.

Όλα αυτά, δεν το κρύβω, ότι μόνο αρνητικά μπορούν να με προδιαθέσουν γιατί δεν μου φάνηκαν σοβαρά πράγματα. Ελπίζω μόνο να μην προήρθαν από το περιβάλλον του συγγραφέα... Θα διατηρήσω όμως κάποιες επιφυλάξεις και αν τύχει και στο μέλλον διαβάσω το βιβλίο και αποδειχθεί ότι όντως είναι πολύ καλό, τότε ευχαρίστως να δηλώσω ότι "τα φαινόμενα απατούν".
Melian, σε νιώθω σε αυτά που λες... για το θέμα του James Joyce δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί δεν έχω διαβάσει. Έχω ακούσει για τον Οδυσσέα ότι είναι καταπληκτικό έργο και ότι ο συγγραφέας είναι από τους καλύτερους του 20ου αιώνα, αλλά ως εκεί... Οι σκέψεις σου για τις αναρτήσεις του μάργκινους μόριους σε φόρουμ μου κίνησαν ομολογώ την περιέργεια και έκανα κι εγώ λίγο googling. Θα συμφωνούσα μαζί σου ότι φαίνεται περίεργη ιστορία, αν δεν ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς που έγραψαν για το βιβλίο. Φίλε μου melian -ελπίζω να μη σε πειράζει το "φίλε"- πρέπει πραγματικά να το διαβάσεις... νομίζω αν το κάνεις, θα είσαι ο επόμενος που θα γράφει διθυράμβους για το βιβλίο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-12, 13:13
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Τελείωσα πριν λίγες ημέρες την ανάγνωση του εν λόγω βιβλίου.

Δεν έχω διαβάσει Τζέϊμς Τζόϋς, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Επίσης, δεν είδα και κάποιον ιδιαίτερο -ταξιδιάρικο- τρόπο γραφής.
Να διευκρινήσω εδώ πως, ως "ταξιδιάρικο" εννοώ τον τρόπο γραφής με χρήση μη-πολυχρησιμοποιημένων λέξεων, που δημιουργούν όμορφες εικόνες στον αναγνώστη.
Η έκφραση "ροδοδάκτυλη αυγή", είναι ένα παράδειγμα. "Ταξιδιάρικο" τρόπο γραφής, έχει ο Τομ Ρόμπινς σε πολλά βιβλία του (Άρωμα του ονείρου, Τρυποκάρυδος, κλπ).

Γενικά, πρόκειται για ένα καλό βιβλίο που πραγματεύεται την ιστορία του νεαρού Οδυσσέα στον εσωτερισμό.
Έχει ανησυχίες, έχει περάσει άσχημα στη ζωή του και τελικά συναντά το σοφό γέροντα που θα του δώσει νόημα.

Ο συγγραφέας συνδέει πολλά πράγματα με έξυπνο τρόπο (και ικανά να τον ... αφορίσει η επίσημη θρησκεία),
Ινδία, Άγιο Όρος, κρυμμένες δυνάμεις του Ανθρώπου κλπ, και κάποιος που ασχολείται με αυτά, θα βρει το βιβλίο πολύ ενδιαφέρον.

Πρόβλημα αποτελεί η τιμή του. ~18 ευρώ για βιβλίο Έλληνα συγγραφέα, τα θεωρώ πολλά, ειδικά στις μέρες μας.

Παρ' όλ' αυτά, το συνιστώ, ακόμη και σε εκείνους που δεν έχουν αντίστοιχες ανησυχίες. Θα περάσουν καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.