Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-03-07, 18:25
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Το θεμα hταν αρκετα ενδιαφερον κ δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητισω την κοπελα αφου εχω ακουσει παρομοια εμπειρια κ μαλιστα απο τη θεια μου που καθε αλλο παρα φαντασιοπλικτη ειναι.
Η θεια μου ζουσε με τον αντρα της κ τον πεθερο της σε ενα διαμερισμα κ αφου πεθανε ο πεθερος της αλλαξανε σπιτι αλλα μεινανε παλι στην ιδια πολυκατοικια αλλα σε αλλο οροφο.
Η γυναικα που εμεινε στο σπιτι της θειας μου,με την οικογενεια της, ρωτησε καποια στιγμη τη θεια μου χωρις να ξερει τι ειχε παιχτει, αν ζουσανε μαζι με κανενα ηλικιωμενο...
Της εξηγησε οτι εβλεπε τον παππου να περιφερετε μεσα στο σπιτι κ μαλιστα οτι εψαχνε κατι συγκεκριμενο σε κατι συρταρια κ πραγματι τις ειπε η θεια μου οτι ειχε κατι σημαντικο εκει,αλλα δεν θυμαμαι τι γιατι παει καιρος απο τοτε που μας το ειχε πει....
Ειναι πραγματικα περιεργο πως μερικοι ανθρωποι "συγκατοικουν" με τετοιες υπαρξεις.Αυτη μαλιστα το εχει παρει κ στην πλακα κ οποτε κανει δουλειες και "μπλεκεται" στα ποδια της του φωναζει να κατσει σε ενα μερος....εχει και το γελιο του ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-07, 18:30
Το avatar του χρήστη samiamidi
samiamidi Ο χρήστης samiamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Εγω θα ελεγα..

Εγώ θα έλεγα να μας καλέσει μια μέρα στο σπίτι της και να μιλήσουμε και εμεις με τη μικρή.Όποιος δεν φοβάται δηλαδή!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-03-07, 21:54
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή ..........

Aν κ δεν είμαι τόσο καλός στον γραπτό λόγο θα ήθελα να αναφέρθώ λίγο στο θέμα. freya είσαι ενα άτομο που έχει εναν χαρακτήρα σφυριλατημένο σε πολύπλοκες καταστάσεις που είναι τα βιώματα σου όπως κ ο πνεύματικος σου κόσμος έχει δημιουργηθεί αναλόγως.Το περιβάλλον το οποίο γεννήθηκες κ μεγάλωσες εχει παίξει κ αυτό φυσικά το δικό του ρόλο όπως κ σε κάθε άτομο.Οπότε απο μικρή έχεις λάβει διάφορα υποσυνείδητα μηνύματα κ σίγουρα πλούσια σε υλικό μιας κ το χριστιανικό περιβάλλον είναι αρκετά πλούσιο πνευματικά.Όπως είπες κ εσύ το συναίσθημα της περιέργιας σου βγήκε πολύ έντονα στην ηλικία των 10 ετών.Το ατύχημα ήταν ενα μεγάλο τράνταγμα ίσως οχι μόνο σωματικά,ίσως οχι μόνο κ πνευματικά αλλά ίσως ένας συνδιασμός κ των δυο!!!Σίγουρο είναι οτι η ηλικία που είχες στο ατύχημα έπαιξε μεγάλο ρόλο κ αυτό γιατί τα παιδιά είναι ανιδιοτελείς υπάρξεις κ πιο εύκολα προσβάσημες στον πνευματικό κόσμο μιας κ οι δυνατότητες που έχουν είναι όλες πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο κ αρκεί να τις εκπαιδεύσουν...(οι τελίτσες γιατι αυτό είναι ενα μεγάλο θέμα! )οπότε έχοντας τους "πομπους" κ τους "δέκτες" σου ανοιχτους ακόμα σαν άτομο,έπιασες μηνύματα κάποιου είδους!κ έτσι αρχισαν μέσα όλα μέσα σου να λειτουργουν με άλλο τρόπο, ή όπως λές εσύ το συναίσθημα της περιέργειας ή ακόμα καλύτερα έγινες ένας πυρηνικός αντιδραστήρας . Που ίσως να μην είναι καθόλου τυχαίο ίσως μέσα σου να έγινε πυρηνική έκρηξη σε όλα αυτά που ήξερες,σε όλα αυτά που είδες , σε όλα αυτά που κατάλαβες...όμως όλα αυτά ήταν μόνο η αρχή!Μετά πέρασαν 8 χρόνια για να δεχτείς μια νέα ώθηση όπου πρωτόγνωρα συνεσθήματα,σου ήρθαν στην επιφάνεια αλλά κ οχι μόνο συνεσθήματα μιας κ ο δικός σου ασκός του Αιόλου είχε πλέον ανοίξει! Μέσα σε αυτά που λές νομίζω οτι υπάρχει ένα λάθος κ αυτό στο λεώ για να σου επιστήσω την προσοχή,ο κόσμος των πνευμάτων δεν είναι τόσο απλός ίσως κρύβει αρκετές παγίδες είναι λάθος η νοοτροπία που ανέπτυξες περί "υιοθετησης του πνεύματος"εάν όντως υπάρχει είναι μια ενέργεια , μια οντότητα αρκετά φορτιζμένη μιας κ είναι ανολοκλήρωτη για να είναι ακόμα εδώ!Δυστυχώς αλλά τον δικό μας κάσπερ είναι λίγο δύσκολο να τον βρούμε! Δεν είναι ενα σύνηθες φαινόμενο κ πρέπει να του δείξεις τη σοβαρότητα που απαιτείται! Μου αρέσουν τα λόγια σου κ όπως λες η ουδετερότητα μπορεί να οδηγήσει σε μια απάντηση κ εγώ καταλαβαίνω οτι πρέπει να δώσεις κάποιες απαντήσεις...Είναι φανερό οτι είσαι ενα άτομο αρκετά δυνατό στη ζωή λόγο των βιωμάτων σου αλλά κ πολύ ευάισθητο μιας κ οι πτυχές όλων αυτών των καταστάσεων είναι "διαφορετικές".Θέλει προσοχή το θέμα κ σίγουρα δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-07, 22:14
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Νομιζω οτι η τοποθετηση του Χρηστου απο πανω ειναι απο τις πλεον ουσιωδεις που εχουν καταγραφει σε αυτο το topic (αλλα και στα topics των προσωπικων εμπειριων τους τελευταιους μηνες). Στην ιστορια που μας διηγηθηκε η freya υπαρχουν τρεις σημαντικες παραμετροι. Μονο εαν εξετασουμε και τις τρεις αυτες παραμετρους κατω απο ενα εννιαιο πρισμα εχουμε τη δυνατοτητα να εξετασουμε καλυτερα το φαινομενο. Το πρωτο ειναι το ιδιο το video, το οποιο οπως ειναι απολυτως φυσιολογικο να εχει τραβηξει (και θα τραξηξει στο μελλον ακομη περισσοτερο) τα βλεμματα. Παρ' ολα αυτα, εδω δε μιλαμε για ενα αποδεικτικο στοιχειο το οποιο συνεβη ξαφνικα ενω περπατουσα αμεριμνος στον κηπο μου, ή ενω ο Χρηστος (τα ονοματα τυχαια τα βαζω ετσι; ) βρισκοταν στη ταρατσα της πολυκατοικιας του κ.ο.κ. Ετσι περναμε στη δευτερη παραμετρο που αφορα το ιδιο το "backround" του ιδιου του χωρου, του ιδιου του σπιτιου, το οποιο μονο... "αθωο" δε θα μπορουσε να χαρακτηριστει. Όπως ομως πολυ σωστα τονισε και ο Χρηστος (και περναμε στη τριτη παραμετρο), δε θα πρεπει να ξεχναμε πως και η ιδια η Freya ειναι ενα ιδιαιτερα ευαισθητο ατομο με πολλα βιωματα κατα τη διαρκεια της ζωης της.

Ολα λοιπον αυτα τα στοιχεια ισως να εχουν συντελεσει στη δημιουργια της καταστασης αυτης μεσα στο σπιτι. Θα μπορουσε να ειναι καποιο Poltergeist;(η λεξη φαντασμα και η ερμηνια του "λογικως κινουμενου" νεκρου κοριτσιου δε μου παει καθολου ετσι κι αλλιως). Θα μπορουσε ολα αυτα να τα προξενει η ιδια; Θα μπορουσε το ιδιο το σπιτι να ειναι "ενεργειακα φορτισμενο"; Θα μπορουσε...ισως και τα 3 μαζι!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 12-03-07 στις 22:17
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-03-07, 22:21
nekrh Ο χρήστης nekrh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

chaoticblue καταεχην δεν πιστευω ολα οσα λεει η επιστημη και δεν εννοοω οτι λεει ψεμματα απλα ισως δεν ειναι ολα σωστα.γενικα ομως στην ζωη μου ακολουθω παντα την λογικη πλευρα.επισης χωρις να εννοω κατι για την φρευα πιστευω πως ανετα θα υπαρχουν ατομα που το ακνουν αυτο για να προκαλεσουν το ενδιαφερον τον αλλων.επαναλαμβανω οτι δεν αναφερομαι στην φρευα.δεν συμφωνω με αυτο που λες οτι καποιος ειναι τυφλος αν περιμενει να δει πρωτα κατι κ.τ.λ.γιατι να πιστεψω σε κατι εφοσον δεν εχω αποδειξεις?
ακομα υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν παρουσιες που οι αλλοι δεν βλεπουν και δεν εννοω φαντασματα αλλα ανθρωπους που τους δημιουργει το μυαλο τους.ολοκληρες ιστοροες που τις δημιουργει το μυαλο τους.εχεις δει το a beautiful mind? με τον ρασελ κροου?αν οχι να το δεις!δεν λεω οτι συμβαινει κατι τετοιο σε αυτη την περιπτωση αλλα καμια πιθανοτητα δεν αποκλειω,οπως επισης αφηνω και μια μικρη,ελαχιστη πιθανοτητα για μενα να υπαρχουν τετοια πραγματα.δεν μπορω να το φανταστω και μαλλον δεν θελω καν..
__________________
μπροστά στο παρελθόν να υποκλίνεις το κεφάλι..μπροστά στο μέλλον να σηκώνεις τα μανίκια..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-03-07, 22:33
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή +

Για τη 2η παράμετρο που γράφει ο beetlejuice θέλω να πώ οτι θα μπορούσε να ήταν μια ανθρώπινη φιγούρα που ηταν αρρηκτα συνδεδεμένη με το χωρο κ να άφησε το αποτυπωμα της!αλλα αν εχει κ βουληση κ επικοινωνει τοτε αλλάζουν τα δεδομενα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-03-07, 22:52
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Θεωρώ πως ένα άτομο σαν την Freya, ποτέ δεν θα ήθελε να εκθέσει τον εαυτό της λέγοντας αερολογίες και ανούσιες προσωπικές εμπειρίες. Οπότε, σίγουρα όλα αυτά που ισχυρίζεται έχουν αναμφίβολα κάποια βάση, ακόμα και αν η ίδια ή εμείς ή ο οποιοσδήποτε άλλος δεν μπορεί να τα εξηγήσει βάσει λογικής.

Μια τέτοια εμπειρία σε καμία περίπτωση δεν θα περνούσε απαρατήρητη. Εδώ μιλάμε για ένα πνεύμα που απεγνωσμένα - σύμφωνα με τα λεγόμενα της Freya - προσπαθεί να μείνει (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) στον κόσμο, διατηρώντας επικοινωνία με τους κατοίκους τους σπιτιού αυτού. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να μιλήσουμε με βεβαιότητα για όλο αυτό... μάλλον καθόλου... όμως εμπειρίες σαν αυτή παραμένουν μυστήριες και δύσκολα γίνονται πιστευτές αν ο ίδιος δεν τις βιώσεις. Που και αυτό αμφίβολο είναι, διότι ακόμα και ο πρωταγωνιστής μιας τέτοιας εμπειρίας δύσκολα μπορεί να πιστέψει ή να εξηγήσει με τη λογική αυτό που συμβαίνει. Σίγουρα περιμένουμε όλοι με αγωνία το βίντεο στο οποίο έχει καταγραφεί το περιστατικό και μέσα από το οποίο ίσως καταφέρουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

Θεωρώ ότι η Freya είναι μια ευαίσθητη κοπέλα και αυτό είναι εμφανές μέσα από το κείμενό της, υπομονετική, σοβαρή και προσγειωμένη. Οπότε αρκούμαι προς το παρόν σε αυτά που μας είπε, με το να ελπίζω και να εύχομαι ότι σύντομα θα βρει απαντήσεις σε αυτό που συμβαίνει.
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-03-07, 22:55
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Aν και πλέον εκτός θέματος nekrh, θα κάνω ενα σχόλιο μόνο και μόνο γιατί νομίζω οτι αθελά μου τα λεγόμενα μου σε προσέβαλαν κάπως. Το τονίζω το άθελα μου και αν όντως έτσι είναι ζητάω συγνώμη. Την ταινία που λες την εχω δει και όντως είναι κορυφαία. Αλλά εγω δεν μιλούσα για σχιζοφρένεια. Θα καταλάβαεις τι εννοώ με το εξής. Εχεις δει ποτέ μία μάυρη τρύπα? (μιας που την εχω και κατα νου απο το άλλο thread). Ουτε οι αστροφυσικοί εχουν δει. υπάρχει όμως. Εχεις δει ποτέ την αγάπη? Οχι, κι ουτε πρόκειται. Υπάρχει ομως. Στο κάτω κάτω, βλέπεις ολα τα χρώματα ή ξέρεις (και ξέρω και ξέρουμε) ποιό είναι το πραγματικό χρώμα για το καθετί?? Πολλά πράγματα υπάρχουν γύρω μας χωρίς να τα αντιλαμβανόμαστε. Επίσης αυτά τα οποία αντιλαμβανόμαστε μπορεί να μην τα αντιλαμβανόμαστε με την αληθινή τους οψη για τους λόγους που είπα και πάνω. Γι'αυτό σου λέω οτι όποιος περιμένει να δει κάτι για να το πιστέψει θα μείνει πίσω στην αναζήτηση της αλήθειας.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 12-03-07 στις 22:58
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-03-07, 23:11
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ με τη σειρά μου Freya που δέχτηκες να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο απαιτεί πραγματικό θάρρος. Η ιστορία με αιχμαλώτισε από την πρώτη γραμμή και τη διάβασα σε ένα λέπτο προσπαθώντας να καταλάβω αν είναι αλήθεια ή όχι. Δε νομίζω ότι μπορούμε να αμφισβητήσουμε τα λεγόμενά σου γιατί η μέχρι τώρα παρουσία σου στο φόρουμ έχει δείξει ότι είσαι ένα σοβαρό άτομο που δε θα έβγαινε να πει ψέματα, παρά μόνο αυτά που νιώθει.

Το αν όντως συμβαίνουν τα όσα περιγράφεις εγώ πιστεύω ότι ναι. Συμβαίνουν και τα νιώθεις όπως συμβαίνουν και σε πολλούς άλλους ανθρώπους πάνω στον πλανήτη. Αυτό που αλλάζει είναι οι ερμηνείες. Επιστημονικά, τουλάχιστον ακόμα, δε μπορούν να εξηγηθούν αυτά τα φαινόμενα γι' αυτό και οι πιο πολλοί τα αρνούνται ή τα κοροιδεύουν.

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε το video αφού πρόκειται για μια καταγραφή ενός τέτοιου φαινομένου που σίγουρα δεν είναι φτιαχτή. Μπορεί να βρεθούν πολλοί και πάλι να το αμφισβητήσουν αλλά αυτό δε θα πρέπει να σε πτοεί Freya, άλλωστε πάντα αυτό δε συνέβαινε; Σημασία έχει αυτό που βιώνεις εσύ και οι απαντήσεις που θα μπορέσεις να δώσεις για τα όσα σου συμβαίνουν.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-07, 09:08
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Question

Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι η οντότητα αυτή (ή όπως άλλως να την πούμε), "τρεφόταν" από τους ενοικιαστές;;;
Τι θέλω να πω. Μήπως το παρελθόν του κάθε ενοικιαστή και η αναστάτωση που είχανε σε μεταφυσικά θέματα, μήπως έδιναν ενέργεια στην οντότητα;;;

Μπορεί να ακούγεται ακραίο, αλλά ο ιδιοκτήτης έψαχνε να βρει τον κατάλληλο πελάτη, αφενός για να μην σοκαριστεί με το συμβάν και φύγει νύχτα, αλλά από την άλλη μήπως είχε και αυτός καμιά σχέση και προσπαθούσε να βρει κάποιον με ανοικτό μυαλό στο τι θα επακολουθούσε;;;;
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.