Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 19-09-08, 14:18
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Smile

Ευχαριστώ πολύ!! Για όλα, ειλικρινά!

Μην ανησυχείς για τη λέξη! Είμαι σίγουρη, απόλυτα πεπεισμένη, πως θα βρεθεί η άκρη και με αυτήν! (και μην ξεχνάς, είμαι Σαββατογεννημένη!... ) Πάνω σε αυτό, πιστεύω πως μάλλον είναι μια λέξη που τον απωθεί, παρά το όνομά του! Κάποιος, βέβαια, με πιο πολλές γνώσεις από εμάς πάνω σε αυτό το θέμα, ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει!

Εντάξει, μόλις βρω χρόνο, θα σου γράψω για την ταινία, θα προσπαθήσω να κάνω μια όσο το δυνατό πιο ακριβή μετάφραση, εκτός αν βρω κάποιο link για την Ελληνική Βικυπαίδεια, που μπορεί να έχει την υπόθεση στα ελληνικά!

Κάτι που μόλις σκέφτηκα πάνω στο θέμα των σκιών, διαβάζοντας ότι μετά στο επόμενο όνειρό σου ο δαίμονας, ή ό,τι άλλο μπορεί να είναι αυτό, εμφανιζόταν πιο θυμωμένος, είναι ότι ίσως εκνευρίζεται επειδή κάποιες φορές τον βλέπεις. Με άλλα λόγια, αυτές οι σκιές που μοιάζουν σαν 'πολλές μικρές πεταλουδίτσες που πετάνε μαζί, σαν σμήνος' (σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος στην περιγραφή!) ίσως είναι ο δαίμονας ή κάτι άλλο δαιμονικό, στη μορφή που μπορείς να τον δεις πραγματικά και όχι στα όνειρα.

Το παραπάνω το έγραψα, διότι η περιγραφή της σκιάς που είχε γίνει σε προηγούμενο post σου, Νηρηίδα μου, μου θύμισε έντονα μια αγαπημένη μου ταινία (σε έχω τρελάνε με τις ταινίες και τα βιβλία, ε; ), την οποία δεν ξέρω αν έχετε δει, αλλά την είχε δείξει πρόσφατα στην τηλεόραση.

Η ταινία αυτή ονομάζεται Bless the Child (ή στα ελληνικά 'Το ευλογημένο παιδί') και δείχνει κάποιες φορές τις δαιμονικές οντότητες ως ένα κοπάδι από αρουραίους ή σμήνος από έντομα.

Όσο για το cd, μην εκνευρίζεσαι, θα παρουσιαστεί στην κατάλληλη στιγμή!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 19-09-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάτι που μόλις σκέφτηκα πάνω στο θέμα των σκιών, διαβάζοντας ότι μετά στο επόμενο όνειρό σου ο δαίμονας, ή ό,τι άλλο μπορεί να είναι αυτό, εμφανιζόταν πιο θυμωμένος, είναι ότι ίσως εκνευρίζεται επειδή κάποιες φορές τον βλέπεις. Με άλλα λόγια, αυτές οι σκιές που μοιάζουν σαν 'πολλές μικρές πεταλουδίτσες που πετάνε μαζί, σαν σμήνος' (σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος στην περιγραφή!) ίσως είναι ο δαίμονας ή κάτι άλλο δαιμονικό, στη μορφή που μπορείς να τον δεις πραγματικά και όχι στα όνειρα.

Το παραπάνω το έγραψα, διότι η περιγραφή της σκιάς που είχε γίνει σε προηγούμενο post σου, Νηρηίδα μου, μου θύμισε έντονα μια αγαπημένη μου ταινία (σε έχω τρελάνε με τις ταινίες και τα βιβλία, ε; ), την οποία δεν ξέρω αν έχετε δει, αλλά την είχε δείξει πρόσφατα στην τηλεόραση.
Καλη μου Lady Nina κα8ολου δεν με πρηζεις αντι8ετως με βαζεις στην πριζα να τις δω κι εγω
Τηλεοραση δεν βλεπω συχνα και χανω τα καλα τελικα!


Οι σκιες δεν ειναι παντα το ιδιο, συνη8ως ειναι εντομα ή μικροσωμα ζωα αλλα μπορει να ειναι και αοριστα σχηματα σαν τουλουπες καπνου αν μπορω να το περιγραψω ετσι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 19-09-08 στις 16:06
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 21-09-08, 21:29
silverine Ο χρήστης silverine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2008
Περιοχή: Σαμος,greece
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους!Ολες αυτες τις μερες δε βρηκα το χρονο να απαντησω,γι'αυτο ζητω συγγνωμη απο τη Νηρηιδα.
Στο πρωτο ονειρο λοιπον,ολα εβαιναν ομαλα(οσο ομαλο μπορει να ειναι ενα ονειρο )μεχρι που ξαφνικα εμφανιζεται μια υπαρξη,η οποια αρχισε να με κυνηγα.Προσπαθησα να δω το προσωπο αυτου του πλασματος,μα φυσικα δεν μπορεσα.Ετρεχα παλι,μα δε μπορουσε να με φτασει,μεχρι που αρχισα να ανυψωνομαι απο το εδαφος.Τοτε,επειδη εκεινος δεν ειχε την ικανοτητα(ακομα) να πεταξει,μου μιλησε.Εννοειται δεν ακουστηκαν λογια,μιλησε κατευθειαν μεσα στο μυαλο μου,ολος ο διαλογος ετσι εξελιχθηκε.
-Σταματα!πρεπει να σε πιασω! ειπε.
-Οχι,απαντησα,και συνεχισα το πεταγμα.
-Πρεπει να σταματησεις,ΤΩΡΑ.Εαν δεν το κανεις,θα παρω τον αδερφο σου.Και θα υποφερει πολυ..!
Εκει σταματησα,αλλα ακομη αιωρουμουν.Μου ειπε πως επρεπε να κοψει ενα μελος του σωματος μου,εαν ηθελα να αφησει τον αδερφο μου ησυχο.Σε αυτο το σημειο πρεπει να πω οτι το ονειρο ειχε γινει σαν αληθινο...
Εκει καπου λιγα δευτερολεπτα πριν ξεκινησει να κανει αυτο που ηθελε,ειπα στον εαυτο μου οτι πρεπει να ξυπνησω.Ε...και ξυπνησα.
Το περιεργο στην ολη υποθεση ηταν οτι εκεινο το βραδι κοιμομουν στην κολλητη μου,στην αθηνα και οτι τα μερη που με κυνηγουσε αυτο το πραγμα ηταν εκει κοντα.Μετα αλλαξαν,αναλογα δηλαδη με το που βρισκομουν,εβλεπα και το ονειρο.Μονο στο τελευταιο δεν αναγνωριζα τα τοπια.
Παντως σε ολη αυτη την περιπετεια μεχρι που τελειωσε,ειχα την αισθηση οτι αυτο(η σκια-αντρας) προσπαθουσε να με φοβισει ωστε να εχει περισσοτερη δυναμη πανω μου,μονο που εγω ενοιωθα το δικο του φοβο και αυτο με εκανε να τον θεωρω ανικανο να μου κανει οτιδηποτε
....Μηπως να πιστεψεις πιο πολυ στον εαυτο σου? Δεν το λεω προσβλητικα,να ξερεις!
__________________
[COLOR=Teal]σε πνιγει η αγαπη,οταν σε πιανει απ'το λαιμο..
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 21-09-08, 21:47
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις αγαπητη μου silverine δεν προσβαλομαι ετσι ευκολα!
Μου εκανε εντυπωση που τα ονειρα σου διαδραματιζονται στην περιοχη που εχεις κοιμη8ει! Μπορει ισως να συμβαινει σε αρκετους αλλα δεν το εχω ακουσει ξανα.
Χμμμμ....εχεις δικιο παντως οπως και οσοι μου ειπανε να το αντιμετωπισω.Ειτε ονειρο ειτε κατι παραπανω πρεπει να βρω εναν τροπο να το ελεγξω.Μονο που δεν ξερω αν αυτο 8α κανει να σταματησουν και τα υπολοιπα και ειναι αυτα που με ανησυχουν πιο πολυ...
Οι εφιαλτες ειναι ασχημοι αλλα τα υπολοιπα με ενοχλουν πιο πολυ γιατι ειμαι σιγουρη οτι ειναι πραγματικα.
Ειναι πολυ καλο που καταφερες και απω8ησες αυτους τους εφιαλτες ειτε ηταν απλα εικονες υποσυνειδητου ειτε κατι(καποιος) αλλο...
Και να ξερεις πως σ'ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες μαζι μας τις εμπειριες σου
Εμενα σιγουρα με κανει να νιω8ω καλυτερα ξεροντας πως περασες...και ξεπερασες κατι αναλογο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 21-09-08, 23:35
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλή μου φίλη Νηρηίδα,

επανήλθα με αυτό το μήνυμα, ώστε να διηγηθώ περιληπτικά την ταινία End of Days, με πρωταγωνιστή τον Arnold Schwarzenegger, όπως σου υποσχέθηκα!

Τα παρακάτω είναι απλώς μετάφραση της αντίστοιχης ιστοσελίδας της ταινίας από την αγγλική wikipedia.

"Το έτος 1979, ένα νεογέννητο κορίτσι, με το όνομα Christine York, αναγνωρίζεται από σατανιστές (δύο από τους οποίους αποκαλύπτεται αργότερα πως είναι ο Dr. Abel, ο γιατρός της Christine, και η Mabel, η φύλακάς της) ως η επιλεγμένη να συλλάβει το γιο του Σατανά(Σ από εδώ και μπρος) κατά τη διάρκεια της τελευταίας ώρας της Παραμονής της Πρωτοχρονιάς, το 1999, χάρη σε ένα σύμβολο στο χέρι της. Κατά τη διάρκεια της γέννησής της, ένας ιερέας στο Βατικανό γίνεται μάρτυρας ενός κομήτη, ο οποίος περιγράφεται ως "Το Μάτι του θεού", προαναγγέλοντας τη γέννηση της επίλεκτης να γίνει η μητέρα του παιδιού του Σ. Ο Πάπας στέλνει τον ιερέα τότε σε μια αποστολή για την προστασία του κοριτσιού. Ωστόσο, μια ομάδα άλλων ιερέων επιμένουν ότι πρέπει να θυσιαστεί ώστε να εμποδιστούν τα σχέδια του Σ.

Είκοσι χρόνια αργότερα, κοντά στο τέλος του 1999, στον συνταξιοδοτημένο αστυνόμο Jericho Cane (Schwargenegger), ο οποίος πάσχει από χρόνια κατάθλιψη από τότε που η σύζυγος και η κόρη του δολοφονήθηκαν από ένα σκοπευτή, ανατίθεται η προστασία ενός τραπεζίτη της Wall Street. Δέχονται επίθεση από έναν ιερέα ονόματι Thomas Aquinas (Thomas Aquinas είναι επίσης το όνομα ενός Ρωμαιοκαθολικού θεολόγου του δέκατου τρίτου αιώνα), ο οποίος τελικά αιχμαλωτίζεται και μεταφέρεται στο νοσοκομείο. Άγνωστο πως στον Jericho, ο Aquinas με κάποιο τρόπο γνώριζε την αληθινή ταυτότητα του τραπεζίτη – έχει κυριευτεί από το Σ και τώρα έχει εξαιρετικές δυνάμεις. Ο Σ εντοπίζει τον Aquinas και, αφού γελοιοποιεί τον αβοήθητο ιερέα, τον δολοφονεί βάναυσα, σταυρώνοντάς τον στην οροφή. Ο Jericho και ο φίλος του Bobby Chicago βλέπουν ένα όνομα ανάμεσα σε άλλα πράγματα γδαρμένα στο δέρμα του Aquinas, και έπειτα από κάποιες υποθέσεις, αρχίζουν να ψάχνουν για την Christine York.

Ο Jericho και ο Chicago βρίσκουν την τώρα ενήλικη Christine στο διαμέρισμά της, και τη διασώζουν από μια ομάδα Βατικανών Ιπποτών που τη θέλουν νεκρή. Εκείνο το απόγευμα, ο Chicago περιμένει σε ένα βαν καθώς ο Jericho συζητά με την Christine για τα πρόσφατα γεγονότα. Ο Σ καταφθάνει και ανατινάζει το βαν, σκοτώνοντας τον Chicago. Καθώς ο Jericho και η Christine προσπαθούν να διαφύγουν, συλλαμβάνονται από τη Mabel, όμως ο Jericho καταφέρνει να την εξουδετερώσει. Έξω, η Marge, ανώτερη του Jericho κατά τις ημέρες του στην αστυνομία, και ένας άλλος αστυνόμος – και οι δύο σατανιστές – αντιμετωπίζουν τον Jericho διεκδικώντας την Christine. Ο Jericho πυροβολεί και τους δύο σκοτώνοντάς τους. Αυτός και η Christine καταφεύγουν προς μια κοντινή εκκλησία, ζητώντας απαντήσεις από έναν ιερέα, τον Πατέρα Kovak.

Ο Kovak σύντομα αντιλαμβάνεται τους ρόλους της Christine και του τραπεζίτη, και περιγράφει πως, στο τέλος κάθε χιλιετίας, ο Σ κυριεύει το σώμα ενός άνδρα για να ολοκληρωθεί με τη σάρκα μιας προορισμένης γυναίκας. Αν επιτύχει να πάρει την Christine, τότε θα έχει ελεύθερα εξουσία στον κόσμο. Αφ’ότου ακούει πως ο μόνος τρόπος για να νικήσει το Σ είναι να "έχει πίστη", ο Jericho προσπαθεί να πείσει την Christine να κρυφτεί μαζί του, αλλά εκείνη προτιμά να μείνει. Μπερδεμένος, ο Jericho γυρνάει στο διαμέρισμά του. Εκεί, ο Σ συναντά τον Jericho και προσπαθεί να τον δελεάσει με την χαμένη του οικογένεια για να τον κάνει να αποκαλύψει το μέρος όπου βρίσκεται η Christine. Ευτυχώς, ο Jericho αντιστέκεται και καταφέρνει να πετάξει τον Σ έξω από το παράθυρο. Τότε εμφανίζεται ο Chicago, ζωντανός και καλά. Παρά την αρχική δυσπιστία του Jericho, καταστρώνουν ένα σχέδιο για να ξαναβρούν την Christine.

Στην εκκλησία, ο Jericho αποκρούει άλλη μία απόπειρα ενάντια στην Christine από τους Βατικανούς Ιππότες. Ο Σ τότε εμφανίζεται και ο Jericho εξαφανίζεται με την Christine. Εν τούτοις, ο Chicago τότε τους προδίδει: φεύγει με την Christine, ενώ ο Jericho ηττείται από έναν όχλο σατανιστών και αφήνεται εκεί θεωρούμενος νεκρός. Το επόμενο πρωί, ο Kovak βρίσκει και σώζει τον Jericho, ο οποίος αμέσως εξοπλίζεται βαριά ώστε να επιστρέψει στην αναζήτηση της Christine. Εντοπίζει την αναστημένη Marge και την ακολουθεί μέχρι την κρυψώνα του Σ. Εκεί, καταφέρνει να σώσει την Christine και να σκοτώσει τη Marge για δεύτερη φορά. Ο Chicago παρεμβαίνει για να σταματήσει τον Jericho, αποκαλύπτοντας ότι ο Σ τον ανέστησε με αντάλλαγμα τη βοήθειά του στην σύλληψη της Christine. Καταφέρνει, όμως, να πολεμήσει την επιρροή του Σατανά μετά από κάποια παρότρυνση από τον Jericho, με αποτέλεσμα να τον κάψει ο Σ ζωντανό. Εξοργισμένος, ο Jericho αρχίζει πυρά κατά του Σ και διαφεύγει με την Christine.

Οι δυο τους προχωρούν δια μέσου της κρυψώνας του Σ σε μια υπόγεια σήραγγα. Επιβιβάζονται σε ένα τρένο (μοντέλου R33) σε μια προσπάθεια να ξεφύγουν. Ο Σ τους προλαβαίνει και σκοτώνει τον οδηγό του τρένου(. Στην ερχόμενη μάχη, ο Jericho εκτοξεύει μια χειροβομβίδα M203 στο σώμα του Σ, καρδίζοντας χρόνο για εκείνον και την Christine ώστε να ξεφύγουν. Το σώμα του τραπεζίτη είναι τώρα ανεπανόρθωτα τραυματισμένο, κι έτσι ο Σ το αφήνει ώστε να βρει νέο "οικοδεσπότη".

Ο Jericho και η Christine διαφεύγουν στους δρόμους και έπειτα σε μια άλλη εκκλησία, όπου ως ένα τελευταίο καταφύγιο, προσεύχεται στο Θεό. Ο Σ μπαίνει στην εκκλησία κομματιάζοντας το πάτωμα και αντιμετωπίζει τον Jericho με την πραγματική του μορφή, ένας ογκώδης και δαιμονικός δράκος. Μπαίνει στο σώμα του Jericho και τον καταλαμβάνει. Τώρα ελεγχόμενος από το θηρίο, ο Jericho προσπαθεί να βιάσει την Christine, αλλά με τη βοήθεια των ικεσιών της, καταφέρνει να πολεμήσει τον έλεγχο του Σ για μερικά δευτερόλεπτα. Χρησιμοποιώντας την μοναδική του ίσως ευκαιρία, ο Jericho καρφώνεται στο σπαθί που προεξέχει από ένα πεσμένο άγαλμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, αχρηστεύοντας με αυτόν τον τρόπο το σώμα του για τα ελάχιστα εναπομείναντα δευτερόλεπτα πριν τα μεσάνυχτα. Τα μεσάνυχτα, ο Σ αποσπάται από το σώμα του Jericho και αποστέλλεται πίσω στην κόλαση. Μετά το όραμα της γυναίκας και της κόρης του, όπου του χαμογελούσαν, ο Jericho πεθαίνει αμέσως. Η Christine ευχαριστεί τον σκοτωμένο Jericho διότι της έσωσε τη ζωή, καθώς η Νέα Υόρκη γιορτάζει την έναρξη του έτους 2000."


Προσπάθησα για μια όσο το δυνατόν καλύτερη μετάφραση, μπορεί να υπάρχουν, ωστόσο, κάποιες ασάφειες...

Να προσθέσω, επίσης, πως στην υπόθεση της ταινίας, όπως περιγράφεται παραπάνω, δεν αναφέρεται πως η Christine από μικρή σχετικά έβλεπε όνειρα ( περιεχομένου) με τον τραπεζίτη, χωρίς φυσικά να τον γνωρίζει. Αυτός ήταν και ο λόγος που αρχικά ανέφερα αυτή την ταινία, αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι το άρθρο στη wikipedia δεν κάλυπτε την παραπάνω λεπτομέρεια.

Αυτά...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-09-08, 15:19
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλη μου φιλη 8α παρω σιγουρα να δω το εργο να το δω! Χμμμ παντως δεν νομιζω να εχω καποια σχεση!
Το ελπιζω δηλ γιατι ηδη ειναι δυσκολο να βρεις εναν σωστο αντρα, που να σε καλοβλεπει κιολας ο ακατανομαστος (για να κανουμε και λιγη πλακα )

Ευτυχως αλλον εφιαλτη δεν ειχα-προς το παρον-Αλλα αναρωτιεμαι αυτες τις μερες:να δοκιμασω να απαλλαγω απ'ολα τα αλλα ή να δοκιμασω να τα αναπτυξω
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.