Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-10-08, 23:20
Το avatar του χρήστη Elfelia
Elfelia Ο χρήστης Elfelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Θα συμφωνισω με τον αγαπητο Arraki...
Οτι και να ειναι ο Radzoor,ειτε παιδι ειναι ειτε ενηλικας ειτε ψυχοπαθης(που δεν το νομιζω και νομιζω πως και ο ορος ψυχοπαθης ειναι λιγο υπερβολικος και προσβλητικος)αν θελει να μαθει και να κανει κατι τετιο ειναι πολυ ευκολο να το μαθει.Να ειστε σιγουροι οτι αν θελει να καλεσει καποιον δαιμονα θα το κανει με ή χωρις προστασια(με οτι συνεπαγετε αυτο)παρολο που ρωτησε να μαθει για το πως μπορει να προστατευτει νομιζω πως δεν θα πολυ σκασει και αν δεν μαθει(αγαπητε radzoor αν κατι απο αυτα που ειπα σε προσβαλαν ζητω συγνωμει δεν ειχα κανεναν τετιο σκοπο).

Οποτε μαλλον το καλητερο που θα μπορουσαμε να κανουμε ειναι να του πουμε πως μπρει να προστατευτει(αν ξερει κανεις).Βεβαια ολα αυτα ειναι οι δικες μου σκεψεις μπορει καποιος αλλος να ειναι αντιθετος με τα λεγομενα μου.



Φιλικα elfelia
__________________
Κοιτα μεσα σου...
θα δεις...
οτι δεν εισαι αυτο που βλεπεις στον καθρεφτη...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-08, 23:29
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Elfelia καταρχην κατ'εμε ο ορος "ψυχοπα8εια"δεν ειναι χειροτερος απο τον ορο... "δισκοπα8εια" η διαφορα εγγυται στο οτι στον πρωτο υπαρχει προκαταληψη.Πα8ηση της ψυχης ειναι ακομη και η κλειστοφοβια οχι απαραιτητα κατι που ακουγεται τρομαχτικο οπως πχ η σχιζοφρενεια.
Σχετικα με το νημα τωρα, δινοντας σε καποιον συμβουλες ή οδηγιες αν 8ες ειναι σαν να συμφωνω με ο.τι επιχειρει.Επισης αλλη μια πτυχη...Ποιος 8α παρει επανω του την προστασια του?Σε περιπτωση που του δω8ει το ξορκι που 8ελει και αποτυχει να τον προστατεψει δεν ειναι συνυπευ8υνο το ατομο που του το ειπε?Αν καποιος αντιμετωπιζει τοσο απερισκεπτα ενα τετοιο 8εμα με την ψευδαισ8ηση της προστασιας που μπορει να φτασει?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 11-10-08 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-08, 23:35
Το avatar του χρήστη Elfelia
Elfelia Ο χρήστης Elfelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα ή εγω τα εγραψα καπως μπερδεμενα(μαλλον το δευτερο)


Ηθελα να πω οτι φαινετε αποφασισμενος και οτι και να του πουμε δεν θα τον κανει να αλλαξει γνωμη.Και ισως ειναι καλητερα να του πουμε πως μπορει να προστατευτει(αν μπορει και αν ξερει κανεις,χωρις βεβαια να πει κανεις οτι ειναι σιγοη προστασια η συμβουλη του)



Δεν ξερω αν το διατυποσα σωστα...
__________________
Κοιτα μεσα σου...
θα δεις...
οτι δεν εισαι αυτο που βλεπεις στον καθρεφτη...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-08, 01:16
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικά χωρίς να έχω οποιαδήποτε σχέση με το θέμα.. να σου κάνω μια ερώτηση.
Πιστεύεις ότι θα είσαι ο πρώτος που ασχολείται με κάτι τέτοιο;
Ξαναδιάβασε το ερώτημα μου μπας και πιάσεις το νόημα..

Εγώ να σου πω ότι έχω έρθει σε επαφή με δαίμονα αλλα είχα στο ένα χέρι το πόδι μιας κότας και δεν έπαθα τίποτα, αν και επειδή το κατάλαβε ότι δεν τον πίστευα με αυτά που έλεγε είπε πως θα με εξουσιάζει στον άλλο κόσμο δεν τον πιστεύω επειδή μου είπε ένας στο net ότι με το πόδι της κότας στο χέρι μη φοβάσαι τίποτα. Και εγώ σαν καλός μαλάκας τον πίστεψα..

Μπορώ επίσης να σου πω και το άλλο. Δεν έχω έρθει σε επαφή με έναν δαίμονα γιατί πολύ απλά αυτοί δεν υπάρχουν, αλλα δοκίμασε.. κρατώντας στο ένα χέρι ένα πόδι κότας..
Και πάλι όμως είμαι ένας που λέει κάτι αμφιβόλου ποιότητος και είναι άγνωστο ποσο αλήθεια είναι.. Αυτό που θες να κανεις όμως, σαν μικρό πειραματάκι, μπορεί να αποβεί μοιραίο για εσένα και για τους γύρο σου (φίλους οικογένεια) αλλα από ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρει. Ίσως και να θέλεις να γίνει κάτι τέτοιο.. Οποτε ερώτηση:
Είσαι emo?
Μη το πάρεις αρνητικά, είναι μια σοβαρή ερώτηση που θα λύσει πολλές απορίες. Και ναι σου τη λέω, αλλα όχι με κακό σκοπό αλλα απλά και μονο επειδή βλέπω ότι ενεργείς πολύ ανεύθυνα.
Όσο για το ρητό της ημέρας:
Curiosity killed the cat!
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 12-10-08 στις 01:17
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-08, 01:21
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Elfelia

Ο καθενας μπορει να πει ενα 100 προστασιες. Οι προστασιες αυτες μπορει να λειτουργησαν εξαιρετηκα στον ιδιο. Το θεμα ειναι θα δρασουν το ιδιο και στον φιλο μας? Θα συμφωνησω με την Νηρηιδα. Αν του δωσουμε το τελετουργικο/ξορκι αυτο μας κανει συνυπεθυνους. Θα μπορουσες ομως να κοιμηθεις μετα απο τις τυψεις?
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-08, 08:58
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα είμαι 19 χρόνον και όχι 13 όπως διάβασα ότι μπορεί να είμαι σε ένα post και δεν έχω λόγο να πω ψέματα για κάτι τέτοιο. Δεν περίμενα να διαβάσω τόσα σχετικά με σχιζοφρένεια, ψυχοπάθεια κλπ. ακόμα και emo με ρωτήσανε αν είμαι και όχι δεν είμαι.Το θέμα είναι ότι αυτό που ζητούσα μου το είπε ο αγαπητός Witch Shadow :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Elfelia
Ο καθενας μπορει να πει ενα 100 προστασιες. Οι προστασιες αυτες μπορει να λειτουργησαν εξαιρετηκα στον ιδιο. Το θεμα ειναι θα δρασουν το ιδιο και στον φιλο μας?
Από την στιγμή που μπορεί να βλάψει τους γύρο μου ακόμα και αν πάρω εγώ προστασίες τότε το ξανασκέφτηκα και όχι , δεν θα το κάνω. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει με τους άλλους? , μαζί μου θα είχε να κάνει και τέλος πάντων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνει κάτι τέτοιο ? για εκδίκηση απέναντι μου λόγο ότι δεν κατάφερε να με βλάψει την δεδομένη στιγμή ?
Τέλος πάντων όπως και να έχει η παραμικρή πιθανότητα να βλάψει αυτούς που αγαπάω με αποτρέπει από το να το κάνω. Κρίμα .. θα μείνω με την απορία
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-08, 09:07
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Αχμ… γιατί μιλάτε όλοι σαν να πρόκειται για κάτι εύκολο. Πιστεύετε πώς να επικαλεστείς μια εξωδιαστατική δύναμη απλά ψέλνεις δυο κουβέντες, κάνεις μια χειρονομία και τότε αυτή έρχεται; Και έπειτα, λες κανα δυο λέξεις και αυτή φεύγει; Αυτός είναι ο κόσμος του Harry Potter. Ο «αληθινός» δικός μας κόσμος απαιτεί διεργασίες που διαρκούν πολύ χρόνο, μεγάλη εκπαίδευση και παιδεία. Τόσο τα Σολομώντεια όσο και τα υπόλοιπα σχετικά συστήματα επικλήσεων ζητάνε από το μάγο μια μεγάλη σειρά ψυχο-σωματικής προετοιμασίας και ειδικό εξοπλισμό. Κάπου εκεί οι περισσότεροι βαριούνται και τα παρατάνε δίχως φυσικά να συμβεί κάτι.
Όσον αφορά τον όρο ψυχοπαθής. Δεν τον ανέφερε πριν με την κοινωνικά αρνητική του έννοια αλλά με την ψυχιατρική του σημασία. Πολλές φορές στο γραφείο έχω δεχτεί τηλεφωνήματα από σχιζοφρενής που μου ζητάνε αυτό ακριβώς, το πώς να μιλήσουμε ή να διώξουν δαίμονες. ΣΆ αυτή την περίπτωση όμως, η απάντηση είναι ανάλογη. Όσον αφορά τον Radzoor όμως… well, θα πρότεινα να μας εξηγήσει λίγο καλύτερα τι ακριβώς θέλει και τότε ίσως κάποιος από εμάς να μπορέσει να προσφέρει μια αληθινά χρήσιμη συμβουλή. Διαφορετικά όλη αυτή η συζήτηση νομίζω πως χάνετε κάπως από τον αρχικό της σκοπό.
Όσον αφορά την γάτα, αγαπητέ συνονόματε Giorgos, ναι, η περιέργεια σκότωσε την γάτα, αλλά η επιθυμία την έφερε πίσω
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-08, 09:18
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ΑΑΑ μάλιστα, τώρα έχουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες… Κοίτα τι συμβαίνει: η συνήθης τελετουργία περιορίζει την υλοποίηση + δράση του δαίμονα μέσα σΆ ένα κύκλο ή τρίγωνο ή καθρέπτη. Υποτίθεται πως αν όλα γίνουν σωστά τότε η σύνδεση με τον κόσμο μας δεν θα είναι τόσο ισχυρή ώστε το πράγμα να ξεφύγει από τον έλεγχο του μάγου. ΠαρόλΆ αυτά ατυχήματα συμβαίνουν πάντα! Κανονικά δεν θα πρέπει να είσαι μόνος σου, αλλά πάντα συντροφιά με κάποιον έμπειρο, ώστε όταν θα τρομάξεις αρχικά από το θέαμα να μην βγεις τρέχοντας από τον κύκλο.
Υπάρχουν επίσης κάποια περιστατικά κατάληψης από την οντότητα. Αυτό συμβαίνει διότι η δύναμη που επικαλέστηκε ο μάγος ήταν πιο ισχυρή από τον ίδιο, αλλά και το ίδιο το τελετουργικό δεν τελέστηκε με τον ορθό τρόπο.
Θα μπορούσα να μιλήσω για πολλά ακόμη περιστατικά, το θέμα είναι όμως πως για κάθε σύστημα υπάρχουν ειδικοί τρόποι επίκλησης, και άμυνας. Στα περισσότερα βέβαια το αποτέλεσμα είναι κατά κύριο λόγο ψυχολογικό. Μερικές φορές πάλι, σκεκτομορφοπλαστικό. Λίγες είναι οι φορές που μια ξένη οντότητα έρχεται πραγματικά κοντά σου.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, το «μυστικό» βρίσκεται στον σωστό σχεδιασμό του κύκλου, στον εξοπλισμό που διαθέτεις, αλλά πάνω από όλα στο δικό σου ψυχικό σθένος! Όσον αφορά το αποτέλεσμα (δηλαδή αν ο δαίμονας θα σου προσφέρει ότι του ζητήσεις) well, μην είσαι και τόσο αισιόδοξος! Ποιο θα ήταν άλλωστε το όφελος του; Στην παραδοσιακή μαγεία λέγεται πως συμβαίνει αυτό διότι ο μάγος κατορθώνει και εκβιάζει το πνεύμα. Αλλά πόσες φορές νομίζεις έχει γίνει αυτό με επιτυχία;
Καλύτερα ασχολήσου με άλλα συστήματα μαγείας που θα ενδυναμώσουν τις ψυχικές σου δυνάμεις και την αυτοπεποίθηση σου. ¶σε την σκοτεινή θεουργία κατά μέρος… Μάθε λοιπόν πρώτα τα βασικά, και μετά ασχολήσου με πιο δύσκολα magick works
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-10-08, 15:39
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Συμφωνώ απολύτως με τα 2 τελευταία μηνύματα του φίλου Arrakis ... Δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση η επίκληση κάποιου Δαίμονα ή οποιασδήποτε οντότητας, πόσο μάλλον δε να εμφανιστεί ενώπιον σου και να γίνει και κάποια συνδιαλλαγή μαζί της. Θέλει πολύ προσεκτική προετοιμασία , ψυχική - σωματική , συγκέντρωση, επικέντρωση, ανάλωση τεραστίου ποσού χρόνου προς αυτόν τον σκοπό, τα κατάλληλα εργαλεία που όπως είπε και ο Arrakis για να μαζευτούνε στον σύγχρονο κόσμο απαιτεί πολύ κόπο και ενδεχομένως και χρήμα και σε κάποιες περιπτώσεις κουράγιο... Αλλά ακόμα κι αν όλα αυτά συμβούν κανείς δεν εγγυάται πως θα κατέλθει η θα εμφανιστεί κάποιο πνεύμα η οντότητα... Δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα και θα πρέπει να το συνειδητοποιήσουν κάποιοι επίδοξοι harry potter. Αλλά και να πετύχεις την ουσία ...Δηλαδή να εμφανίσεις κάποια οντότητα ενώπιον σου ανεξαρτήτως επικλητικού συστήματος τι θα καταφέρει ο επίδοξος μάγος πιστεύετε ; Μιλάμε για οντότητες από 1 έως 3ιων διαστάσεων ανώτερες σε αντίληψη και γνώσεις από εμάς... Σίγουρα δεν είναι ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να κερδιθεί εύκολα από πλευράς ανθρώπου... Ούτως η άλλος δεν είναι ΚΑΝ παιχνίδι...

Προτείνω την προσωπική ανάπτυξη, την έμμεση επικοινωνία με οντότητες μέσω του αστρικού πεδίου και αν είναι δυνατόν την επικοινωνία με αγαθοποιές οντότητες και όχι με αρνητικές . Η σχιζοφρένεια εύκολα μπορεί να προκληθεί με την ενασχόληση σε επίπεδο υψηλής μαγείας. Διότι ζορίζεται ο εγκέφαλος μας σε συνδυασμό με το αιθερικό και πνευματικό μας πεδίο . Είναι πόσες αντοχές έχει ο κάθε ένας και πόσες αντοχές είναι προορισμένος και πλασμένος να έχει...

Αυτά τα ολίγα από εμένα διότι το ζήτημα του πνευματισμού και των επικλήσεων έχει καταντήσει hollywood movie στους κύκλους των περισσοτέρων με αποτέλεσμα να γελοιοποιηθούν υπερβολικά σοβαρά ζητήματα και να χάνεται η ουσία...

Με κάποια πράγματα απλά ΔΕΝ παίζεις εάν δεν έχεις στο ελάχιστον την γνώση , την νοημοσύνη και την αντίληψη να ανταπεξέρχεσαι...Είτε είσαι γάτα με περιέργεια, είτε λύκος με σιγουριά
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 12-10-08 στις 15:40
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-10-08, 16:16
Το avatar του χρήστη Daughter of God
Daughter of God Ο χρήστης Daughter of God δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Amaliada, N. Hleias.
Μηνύματα: 57
Exclamation Ωραια...

Ας πουμε το παιδι που εθεσε το ποστ, εχει καποια προβληματα και ειναι ευαλωτος. Η' ισως θελει να πραγματοποιησει μια επιθυμια του, που κατα την αποψη του δεν ειναι καλη και μονο δαιμονας θα μπορουσε να την προσφερει. Αν θελεις πολυ απλα να βλαψεις καποιον, εισαι αξιος της μοιρας σου, αν ομως θελεις πραγματικα βοηθεια για να πετυχεις κατι καλο, γιατι δεν καλεις εναν αγγελο?
Οι Αγγελοι δεν θελουν τελετουργικα, απλα τους φωναζεις και ερχονται. Μπορει να μην ανταποκρινονται αμεσως αλλα ακουν...
Και οι Αγγελοι δεν ανηκουν σε συγκεκριμενοι θρησκεια, υπαρχουν απο την αρχη της δημιουργιας οπως και οι δαιμονες. Οποτε γιατι να διαλεξεις τον δυσκολο και χωρις γυρισμο δρομο και να μη απευθυνθεις σε καθαρα φιλανθρωπες οντοτητες?

Αυτα εχω να πω....
Μην του δινετε οδηγιες οι υπολοιποι, με βιβλια και πρακτικες, γιατι αν παθει κατι ο αλλος με το ξερο του το κεφαλι θα εχετε και εσεις ευθυνη...
__________________
You have to see to believe, or you have to believe to see?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.