Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 07-07-08, 12:44
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Άσχετο και ταυτόχρονα σχετικότατο : Α, ρε Lux, εσύ και οι απαιτήσεις σου [/COLOR][/FONT]
puck
το εξηντα οκτω !
αλλα και τι μ αυτο ;

εγω θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 100% με τον φιλο τον 007 !
τα λεει μια χαρα και μπραβο του αν μπορει να τα καταφερει !
μακαρι να ημασταν ολοι ετσι !
το θεμα ομως ειναι τι σχεση εχει ο Λιακο με τα λεγομενα του 007 !
επιστημονας ειναι , αυτοκινηταρα/ες θα εχει , θρεφει 5-6 παιδια , αρα και οικονομκη ανεση πολυ καλη , εκδιδει βιβλια , ρωσοαρκουδομπιζνες κανει , υπαλληλους καργα , τηλεφωνικα κεντρα διαφορα, μαγαζια 3 τουλαχιστον, cone με πατεραδες μπολικα , με καναλαρχες επισης , σε εκπμομπες καθημερινα , computers τουλαχιστον 20 κ.α. πολλα ...
σχεση 007 - Λιακο = καμμια !
οποτε ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-07-08, 14:05
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lux
puck
το εξηντα οκτω !
αλλα και τι μ αυτο ;

εγω θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 100% με τον φιλο τον 007 !
τα λεει μια χαρα και μπραβο του αν μπορει να τα καταφερει !
μακαρι να ημασταν ολοι ετσι !
το θεμα ομως ειναι τι σχεση εχει ο Λιακο με τα λεγομενα του 007 !
επιστημονας ειναι , αυτοκινηταρα/ες θα εχει , θρεφει 5-6 παιδια , αρα και οικονομκη ανεση πολυ καλη , εκδιδει βιβλια , ρωσοαρκουδομπιζνες κανει , υπαλληλους καργα , τηλεφωνικα κεντρα διαφορα, μαγαζια 3 τουλαχιστον, cone με πατεραδες μπολικα , με καναλαρχες επισης , σε εκπμομπες καθημερινα , computers τουλαχιστον 20 κ.α. πολλα ...
σχεση 007 - Λιακο = καμμια !
οποτε ;
Με μπέρδεψες !! Αλλά μάλλον φταίω εγώ. Δεν αναφερόμουν στις δημοσιεύσεις σου στο παρόν θέμα, αλλά στην "απαίτησή" σου περί ηλικίας των συνομιλητών.

Όσο για τον φίλο, μάλλον έχει πολλά μέσα του που θέλει να τα εξωτερικεύσει, αλλά με λάθος τρόπο, λάθος θέμα και με πολύ αχταρμά.
Ίσως κάπου αλλού στο παρόν φόρουμ να πούμε περισσότερα και καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-07-08, 14:10
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Με μπέρδεψες !! Αλλά μάλλον φταίω εγώ. Δεν αναφερόμουν στις δημοσιεύσεις σου στο παρόν θέμα, αλλά στην "απαίτησή" σου περί ηλικίας των συνομιλητών.

Όσο για τον φίλο, μάλλον έχει πολλά μέσα του που θέλει να τα εξωτερικεύσει, αλλά με λάθος τρόπο, λάθος θέμα και με πολύ αχταρμά.
Ίσως κάπου αλλού στο παρόν φόρουμ να πούμε περισσότερα και καλύτερα.
αν τολεγε πανω δεξια θα τοβλεπες αμεσα
και δε θα μπερδευοσουν !

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-07-08, 14:39
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Πραγματικά χάθηκα… Πραγματικά όμως… Από τους Νεφελιμ στους επιστήμονες και τούμπαλιν.
Φίλε Theo-007.
Θα συμφωνήσω εως ένα σημείο με κάποια πράγματα που αναφέρεις που έχουν να κάνουν με την επιστήμη, την πρόοδο και κάποια άλλα ψιλά. Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με τον τρόπο που τα λες βέβαια… αλλά αυτό έτσι και αλλιώς είναι εκτός θέματος. Νομίζω ότι πρέπει να είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικό στο forum, μπορεί να κάνω και λάθος.
Αυτά βέβαια δεν έχουν να κάνουν ούτε με τους Νεφελιμ, ούτε με τον Λιακό, ούτε με τίποτα από όλα αυτά.
Νομίζω ότι ένα από τα πιο σπουδαία πραγματικά βιβλία που έχουν γραφτεί τα τελευταία 100 χρόνια είναι ο Άρχοντας των δακτυλιδιών. Και είναι σπουδαίο για πάρα πολλούς ιστορικούς, πολιτιστικούς, μυθοπλαστικούς αλλά και καινοτομικούς συγγραφικούς λόγους. Μέσα του εμπεριέχει μυθοπλασίες του Τολκιν, από την εμπειρία του στον πόλεμο, τις γνώσεις του περί μυθολογίας (ελληνικής, Σουηδικής, Αγγλικής) και γλωσσολογίας. Πρέπει να σου πω ότι μετά την έκδοση του βιβλίου και μάλιστα μια και είναι από τα πιο διαβασμένα βιβλία του κόσμου και επειδή η εμμονή και το χάρισμα του Τόλκιν στις περιγραφές αλλά και στην δομή των ιστοριών των ηρώων του, πολλοί άρχισαν να πιστεύουν ότι όλα αυτά που περιγράφει υπήρξαν στο παρελθόν. όσο δυνατόν μπορεί να είναι οι ιστορίες του Τολκιν, τόσο δυνατόν είναι να είναι αληθινές οι ιστορίες περι Νεφελίμ.
Και πρόσεξε ότι ο Τολκιν ήταν επιστήμονας, ένας από τους σπουδαιότερους γλωσσολόγους όλων των εποχών…
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-07-08, 21:06
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Εγω σας εδωσα στοιχεια κυριοι. Το εαν πιστευετε προσωπικα δεν με απασχολει.

Εγω ασχολουμαι με την ερασιτεχνικη αστρονομια αλλα νομους και θεωρειες δεν βγαζω.

Αμα ψαξετε και βρειτε το 1% των ευσυνηδητων γιατρων να μου το πειτε και μενα.

Εγω και χωρις ρευμα θα μπορεσω να ζησω. Και υπολογιστη δεν χρησιμοποιω τοσο οσο να μου εχει γινει απαραιτητος αλλα και ψυγειο η φουρνο να μην εχω θα ψαξω να βρω λυση.

Δεν θα ασχοληθω με αλλες αντιπαραθεσεις. Ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του. Εγω πιστευω οτι αυτα που διδονται θα γινουν. Και το λεω γιατι αυτα που διαβασα στα βιβλια γινονται καθε μερα. Εσεις λετε χωρις να εχετε διαβασει ουτ μια γραμμη απο τα βιβλια αυτα. Και παρολα αυτα βγαζετε συμπερασματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-07-08, 22:52
Το avatar του χρήστη kostis013
kostis013 Ο χρήστης kostis013 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

εχω μια ερωτηση:αν υπαρχουν οι νεφελιμ και για τα σεναρια που τους 8ελουν κατω απο την γη, τοτε οι τεκτονικες πλακες που ειναι? και αν υπο8εσουμε οτι δεν υπαρχουν οι σεισμοι που οφειλονται?
__________________
Αρχή σοφίας, ονομάτων επίσκεψις.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-07-08, 14:10
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω σας εδωσα στοιχεια κυριοι. Το εαν πιστευετε προσωπικα δεν με απασχολει.
Μάλιστα… και τα στοιχεία αυτά ποια ήταν για να καταλάβω;
1. Ότι οι αρχαίοι είχαν συναντηθεί με λαούς που έτρωγαν ανθρώπους…

Ακόμα υπάρχουν λαοί που τρώνε ανθρώπους… κάνουν θυσίες, πίνουν το αίμα, κόβουν κεφάλια, μάλιστα ο Ahmad Suradji είχε θύματά του ήταν οι γυναίκες που τον επισκέπτονταν για να τις βοηθήσει να κάνουν μάγια σε σκορδόπιστους συζύγους τις έθαβε σε μια παρακείμενη φυτεία ζαχαροκάλαμου, μέχρι το λαιμό, ως μέρος κάποιου τελετουργικού. Στη συνέχεια τις στραγγάλιζε με ένα καλώδιο, τις έγδυνε και έπινε το σάλιο τους... Σκοπός του η απόκτηση μαγικών δυνάμεων.

2. ότι υπάρχουν αγάλματα σε όλο τον κόσμο τερατόμορφα.
Όντως περίεργο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι… και εγώ μπορώ να λέω ότι είναι εξωγήινοι, που ήρθαν από άλλο πλανήτη μας έδωσαν τα φώτα τους και τώρα τους στήνουν αγάλματα για να τους τιμήσουν, όταν θα ξαναέρθουν το 2012.

3. ότι οι επιστήμονες έκαναν λάθη και ότι συνέχεια τσακώνονται μεταξύ τους.
4. Κάποια βίντεο αμφιβόλου αξιοπιστίας που δεν τόλμησα ούτε καν εγώ που πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει η πιθανότητα να υπήρξαν γίγαντες να τα χρησιμοποιήσω σε άλλο θέμα του forum.
Όλα αυτά που συνδέονται με Νεφελιμ; Και όλα αυτά που έγραψες τι σχέση έχουν με στοιχεία που βαρύγδουπα λες ότι έδωσες και δεν σε ενδιαφέρει ποιος τα πιστεύει και ποιος όχι;
Και τελικά εάν δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν έγραφες ένα μανιφέστο να καταθέσεις και μπήκες στο κόπο να γράψεις σε ένα forum?
Ανεξάρτητα με το εάν κάποιοι τα πιστεύουν και κάποιοι όχι, γιατί δεν λες και άλλα για να πιστέψουν αυτοί που δεν ξέρουν και αγνοούν;

Και εγώ ασχολούμε με τις γεωτρήσεις αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-07-08, 22:59
aspirin Ο χρήστης aspirin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Εμένα δε μου έχει απαντήσει κανείς, γιατί οι νεφελίμ ελέγχουν τον κόσμο, ενώ είναι κλεισμένοι από τον Μ.Αλέξανδρο και τους λειπούς που τους σφράγισαν τις πύλες?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-07-08, 23:04
Το avatar του χρήστη THEO-007
THEO-007 Ο χρήστης THEO-007 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2008
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Μάλιστα… και τα στοιχεία αυτά ποια ήταν για να καταλάβω;
1. Ότι οι αρχαίοι είχαν συναντηθεί με λαούς που έτρωγαν ανθρώπους…

Ακόμα υπάρχουν λαοί που τρώνε ανθρώπους… κάνουν θυσίες, πίνουν το αίμα, κόβουν κεφάλια, μάλιστα ο Ahmad Suradji είχε θύματά του ήταν οι γυναίκες που τον επισκέπτονταν για να τις βοηθήσει να κάνουν μάγια σε σκορδόπιστους συζύγους τις έθαβε σε μια παρακείμενη φυτεία ζαχαροκάλαμου, μέχρι το λαιμό, ως μέρος κάποιου τελετουργικού. Στη συνέχεια τις στραγγάλιζε με ένα καλώδιο, τις έγδυνε και έπινε το σάλιο τους... Σκοπός του η απόκτηση μαγικών δυνάμεων.


Διαβαζεις και δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις. Απο αυτο και μονο που γραφεις βγαζω συμπερασματα για το ποσο καταλαβαινεις.







2. ότι υπάρχουν αγάλματα σε όλο τον κόσμο τερατόμορφα.
Όντως περίεργο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι… και εγώ μπορώ να λέω ότι είναι εξωγήινοι, που ήρθαν από άλλο πλανήτη μας έδωσαν τα φώτα τους και τώρα τους στήνουν αγάλματα για να τους τιμήσουν, όταν θα ξαναέρθουν το 2012.


Δεν σημαινει τιποτα οτι τετοιου ειδους αγαλματα ανεγειροντε πλεον ακομη και μεσα στην αθηνα. Γνωριζεις φιλες οτι οι εκατογχειρες λατρευοντε σημερα στην ινδια σας θεοι απο το 25% του πληθυσμου. Καταρχην ξερεις τι ειναι οι εκατογχειρες. Εαν ξερεις λοιπον και δεν σε ενδιαφερουν τετοια θεματα να χαιρεσε την αδιαφορια σου και την αγνομοσυνη σου. Με αυτο το μυαλο μια ζωη υποχειριο θα εισαι.






3. ότι οι επιστήμονες έκαναν λάθη και ότι συνέχεια τσακώνονται μεταξύ τους.


Το θεμα ειναι οτι τους βλεπετε που σκοτωνονται, διαφωνουν και τρωγονται μεταξυ τους και παρολα αυτα εχετε το νοητικο επιπεδο να φερνεται ιντερνετικες αποψεις τους ως αποδειξεις.




4. Κάποια βίντεο αμφιβόλου αξιοπιστίας που δεν τόλμησα ούτε καν εγώ που πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει η πιθανότητα να υπήρξαν γίγαντες να τα χρησιμοποιήσω σε άλλο θέμα του forum.


Εαν θεωρεις αρθρα ξενων εφημεριδων που παρουσιαζουν τετοια θεματα αμφιβολου αξιοπιστιας η δελτια ειδησεων που παρουσιαζουν γεννησεις νεφελιμ σκηνοθετημενα τοτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να χαιρεσαι την κριση σου. Θες να μαθεις φιλε ψαξε να βρεις αλλιως κατσε στην αγνοια σου.




Όλα αυτά που συνδέονται με Νεφελιμ; Και όλα αυτά που έγραψες τι σχέση έχουν με στοιχεία που βαρύγδουπα λες ότι έδωσες και δεν σε ενδιαφέρει ποιος τα πιστεύει και ποιος όχι;

Οποιος εχει νιονιο καταλαβαινει που συνδεονται. Οι υπολοιποι ας μεινουν στην τυφλα τους αν δεν ανοιγουν τα ματια τους.



Και τελικά εάν δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν έγραφες ένα μανιφέστο να καταθέσεις και μπήκες στο κόπο να γράψεις σε ένα forum?
Ανεξάρτητα με το εάν κάποιοι τα πιστεύουν και κάποιοι όχι, γιατί δεν λες και άλλα για να πιστέψουν αυτοί που δεν ξέρουν και αγνοούν;

Γιατι πιστευα οτι θα βρω κατι διαφορετικο εδω μεσα λογω της ονομασιας. Αλλα βλεπω δυστυχως τα ιδια κλειστοφοβικα και αφυδατωμενα μυαλα που βλεπω και σε αλλα φορουμ. Δεν κοιτατε να κανετε μονοι σας μια ερευνα στο θεμα αλλα σταυρωνετε ανθρωπους οι οποιοι εχουν κανει καποια ερευνα και εχουν καποια αποψη και εντουτις ενω ειστε παντελως ανιδαιοι τους κανετε κριτικη. Ασχολεισται με το πως τα λεει ο λιακο στην τηλεοραση και δεν ασχολεισται με το ζουμι της υποθεσης. Για μεχρι εκει ειστε. Ουτε δεκατο του χιλιοστου παραπανω.
Και εγώ ασχολούμε με τις γεωτρήσεις αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα...
............................
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 10-07-08, 02:14
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ναι... οντως, το ποστ σου Θεο ειναι μες στην ουσια. Εισαι οντως αρκετα συγκεκριμενος και επιχειρηματολογεις εξαισια.... Καλο θα ηταν να εκανες σωστη διαχειριση του θυμου σου, γιατι το οποιο δικιο ειχες μεχρι προτινος το εχασες με τη συμπεριφορα σου. Το φορουμ αυτο, οπως και ολα, χρεαιζονται επιχειρηματολογια. Πρεπει να αποδειξεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ οτι αυτο που λες εχει μια βαση. Κανοντας το αυτο, χτιζεις μια πλατφορμα για συζητηση.
Απαντωντας στο μηνυμα του agaliarep, κοιτα ποσες φορες επιχειρηματολογησες:
<Απο αυτο και μονο που γραφεις βγαζω συμπερασματα για το ποσο καταλαβαινεις>
<Με αυτο το μυαλο μια ζωη υποχειριο θα εισαι.>
<Το θεμα ειναι οτι τους βλεπετε που σκοτωνονται, διαφωνουν και τρωγονται μεταξυ τους και παρολα αυτα εχετε το νοητικο επιπεδο να φερνεται ιντερνετικες αποψεις τους ως αποδειξεις.>
<Εαν...τοτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να χαιρεσαι την κριση σου>
<Οποιος εχει νιονιο καταλαβαινει που συνδεονται>
< Για μεχρι εκει ειστε>

Τι να σου πρωτοπω τωρα... Για το υφος σου, για την επιχειρηματολογια σου, για τις προσβολες σου προς τη μαζα των χρηστων του φορουμ(και οχι μονο αυτου εδω!!!!)...
Ελπιζω να καταλαβεις μονο το μεγαλο σου λαθος και να διορθωσεις καποια μερη του χαρακτηρα σου... Γιατι δεν εχει σημασια εν τελει ο προορισμος, αλλα το ταξιδι... οπως επισης δεν εχει αξια η νικη αν δεν εχεις βαλει σ'αυτην τα ιδανικα σου...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.