Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 23-12-12, 13:06
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi
Το χωρις σκεψη πανευκολο στη φυση, πολυ δυσκολο στο δωματιο.
Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά απο την άλλη, ίσως αυτό που αποκαλείς χωρίς σκέψη, να μην είναι πραγματικά χωρίς σκέψη, αν με καταλαβαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 23-12-12, 14:03
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Επειδή δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να απαντήσω για κάθε φράση ξεχωριστά αν κάποιος μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα με οδηγίες, ευχαριστώ!
Προς Gabriell: Όσα έχουν γραφτεί για τον διαλογισμό όπως σωστά ανέφερες είναι εξηγήσεις που ο νους όντας στο σκοτάδι δεν μπορεί να συλλάβει, άρα είναι άχρηστες πληροφορίες για εκείνον στην καλύτερη. Στην χειρότερη είναι η διαιώνιση της πορείας του στο σκοτάδι και αυτό γιατί ο νους πηγαίνει όπου νομίζει ότι αυτές οι λέξεις τον οδηγούν δίχως ποτέ να μπορεί να εστιάσει στην αλήθεια.....
Λέγοντας το τέλος της γνώσης αναφέρομαι στο τέλος όλων εκείνων που έχει μάθει γύρω από την περιγραφή του διαλογισμού, άρα είναι η αρχή και όχι το τέλος του ανθρώπου....
Αν συγκρίνουμε τον διαλογισμό με καταστάσεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτόν, όπως επειδή έχω κάποιο πρόβλημα υγείας θα πρέπει να πάω στον γιατρό και αυτό σε παραλληλισμό με κάποιον δάσκαλο σαν γιατρό της ψυχής, τότε είμαστε αναγκασμένοι να πέφτουμε συνεχώς πάνω σε αντιφάσεις για το τι είναι ο διαλογισμός στον οποίο δεν υφίσταται ο χρόνος για την επούλωση κάποιας πληγής...
Ο διαλογισμός δεν είναι ικανότητα, αλλά ζωή, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την αυτοίαση....
Ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος νομίζω μπορεί να αφυπνιστεί μόνο όταν ο ίδιος αποφασίσει να δει το τέλμα που έχει περιέλθει και όχι σύμφωνα με κάποιους κανόνες, ή οποιαδήποτε εξωτερικά ερεθίσματα μπορεί να θεωρεί ότι τον εμποδίζουν......
Προς anastasi: Αναφέρεις τρόπους με τους οποίους μπορεί κάποιος να έχει διαλογιστικό νου. Το ζήτημα που νομίζω ότι υπάρχει η αντίφαση στους ανθρώπους είναι αυτό ακριβώς. Πιστεύουμε ότι κάτι που εμείς έχουμε στο νου μας(και το το οποίο προέρχεται από το εξωτερικό περιβάλλον), είναι ο τρόπος που μας οδηγεί στην απελευθέρωση και προσπαθούμε να φτάσουμε εκεί. Αλλά αυτή είναι η φάκα. Τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη αξία σε έναν διαλογιστικό νου από κάτι άλλο. Είτε είμαι στο μπουντρούμι, είτε στα Ιμαλάια ο διαλογισμός είναι εκεί, όταν απορρίψω παντελώς κάθε τρόπο που έχω στη σκέψη μου για να φτάσω σε αυτόν
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 23-12-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Πατάς το

και μετά

[QUOTΕ] ....κείμενο..... [/QUOTΕ]

Για να κάνεις αποσπάσματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 23-12-12 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 23-12-12, 22:51
dimkos Ο χρήστης dimkos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2012
Μηνύματα: 12
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να κάνεις αποσπάσματα
Ελπίζω να το έκανα σωστά. Ευχαριστώ φίλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-07-16, 19:25
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες θα γίνει αύριο και ομολογώ πως περιμένω πως και πως για να μας δώσει ασκήσεις-κλειδιά που θα μπορούμε να εφαρμόζουμε στην καθημερινότητα!
Ενδιαφέρον παρουσιάζει η ύπαρξη διάφορων κλειδιών. Και όπως όλα τα κλειδιά ο σκοπός είναι να ανοιγει κάτι κλειοδωμένο. Ποια η εξέλιξη σε αυτό το θέμα;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-07-16, 19:43
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον παρουσιάζει η ύπαρξη διάφορων κλειδιών. Και όπως όλα τα κλειδιά ο σκοπός είναι να ανοιγει κάτι κλειοδωμένο. Ποια η εξέλιξη σε αυτό το θέμα;
Γιατι δεν σταματάς να τρολαρεις ακατάσχετα σε όλα τα thread στη συγκεκριμένη ενότητα δεν εχεις κατι καλύτερο να κανεις?Εχει και άλλες ενότητες το forum.Εσυ διαβάζεις κλειδιά και τα ερμηνεύεις με το ατροφικο μυαλο σαν μαγείες,σαν έτοιμα λεφτά στη τσέπη.Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.Κλειοδωμενε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkgkas : 21-07-16 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 22-07-16, 16:16
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Οσοι διαλογίζονται και θέλουν να πάνε ενα βήμα παραπάνω στο thread μου εισαγωγή στη μαγεια μέρος πρώτο εχω ενα διαλογισμό μεσω του οραματισμού στο κενό που καταλήγει σε διαλογισμό δύναμης.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 08-08-16, 01:49
Atrapos Ο χρήστης Atrapos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2016
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλημέρα...

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλες τις σελίδες προκειμένου να κατανοήσω όλες τις απόψεις περί διαλογισμού... Δεν είδα κάπου όμως να αναφέρετε το τί είναι διαλογισμός τελικά...

Κάποιος που ζωγραφίζει κ χάνεται μέσα στα χρώματα... είναι σε διαλογισμό..?? Κάποιος που κάθεται σε ένα δάσος κ ενώνεται με την ανάσα του κ με τη φύση κ δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκείνη τη στιγμή, είναι σε διαολισμό..??
Κάποιος που χορεύει εκστατικά εκφράζοντας το ρυθμό με όλο του το σώμα κ γίνεται ο ίδος ρυθμός είναι σε διαλογισμό..??
Κάποιος που ασκείται σε δημιουργικό οραματισμό είναι σε διαλογισμό..??
Ή κάποιος που κάνει ασκήσεις Ζεν κ κολλάει τα μάτια του σε ένα σημείο χωρίς να σκέφτεται τίποτα κλπ κλπ... ??

Ναι σε όλα θα απαντούσα...
Διαλογισμός είναι η κατάσταση εκείνη που απουσιάζει το Εγω...

Δεν έχει καμία σημασία με τι θα ξεκινήσει κανείς... Ο διαλογισμός αποσκοπεί στην απουσία του Εγώ.. Στην απουσία της νόησης... Είναι μια κατάσταση που απλά Είμαι.. Τα υπόλοιπα βρίσκονται στη διαδρομή... Κ η διαδρομή είναι εντελώς προσωπική για τον κάθε άνθρωπο... Άρα... δεν μπορούμε να πούμε σε κανέναν.. -Α, αυτό που κάνεις δεν είναι διαλογισμός... ή... -Ο σωστός διαλογισμός είναι αυτός που θα σου πω εγώ, γιατί εσύ δεν το κάνεις καλά..
__________________
Το παράδοξο είναι ότι, ενώ αυτό που φοβόμαστε είναι η εκμηδένιση, ο τρόπος να ξεπεράσουμε το φόβο είναι να ρισκάρουμε την εκμηδένιση...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 10-08-16, 19:47
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Atrapos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σε όλα θα απαντούσα...
Διαλογισμός είναι η κατάσταση εκείνη που απουσιάζει το Εγω...
Τα εχεις κανει ψιλό σαλάτα...Προσπαθείς να ορίσεις το διαλογισμό προσβλητικά απλοϊκά με όρους ψυχολογίας χωρις να εχεις μελετήσει την συγκεκριμένη επιστήμη ουτε βεβαίως και περί διαλογισμόυ,και σχεση τη μεταξύ τους.

Μέρος Πρώτο.

Για να κατανοήσουμε το Νου,παρατηρούμε ενα βρέφος,ενα παιδί,και έναν ενήλικο,να αναπτύσονται νοητικά και φυσιολογικά.

Το βρέφος οτι βρει το βάζει στο στόμα του.Δεν κατανοεί τη διαφορά μεταξύ υποκείμενου και αντικειμένου.Τα βλέπει όλα ως το ιδιο. Θέλει να αρπάξει τα πάντα και να τα φάει όλα.Δεν κατανοεί τη διαφορά καλού και κακού.

Ενα παιδί διέσθανεται τι ειναι καλό και τι κακό,αλλά σύμφωνα με το περιβάλλον που βρίσκεται.
Προσπαθει να κατάλαβει τη διαφορά μεταξύ καλού και κακού,μεταξύ υποκείμενου και αντικειμένου.
Κάποιες φορές μπερδεύει το καλό με το κακό και τούμπαλιν.Αλλα και αντιλαμβανεται τη διαφορά.

Ενας πλήρως ανεπτυγμένος φυσιολογικός ενήλικος πρέπει να εχει κατανοήσει το καλό ως καλό και το κακό ως κακό,και την μακροπρόθεσμη επιρροή που έχουν στην περαιτέρω ανάπτυξη του.
Πρεπει να εχει μικρότερη αμφιβολία,και να ειναι ορθή η κρίση του για τα πράγματα,και τη "περιβολή" τους.

Με τον ιδιο τροπο το μέρος της Συνείδησης που ειναι σαν ενα βρέφος ονομάζεται μυαλο.
Αυτο το μέρος της συνείδησης κατανοεί τα Παντα ως το ιδιο.

Οταν εχει αναπτυχθεί ονομάζεται συνειδητο Εγο η ΕγωΤωρα ειναι η Αρχή της αντίληψης της Πραγματικότητας.Αυτο το μέρος της συνείδησης που κατανοεί την αντίληψη της πραγματικότητας απο τη μη αντίληψη της πραγματικότητας για να αναπτύξει την "προσωπικότητα" του αποβαλοντας την μη αντιληψη της πραγματικότητας ονομάζεται: Εγω η συνείδηση του Εγο(ανάπτυξη του παιδιού).

Η διανοητική συνείδηση ειναι το μέρος της Συνείδησης,το οποίο ειναι η διαδικαστικη υποκατηγορία της Κατανόησης.( φυσιολογικά πλήρως ανεπτυγμένος ενήλικος).Το Εγω η συνείδηση του Εγοειναι η εκτελεστική υποκατηγορία,ενω η διανοητική συνείδηση η Υπέρ Εγωειναι η διαδικαστική υποκατηγορία της.Δινει την τελικες απόφασεις για τα πάντα.

Ενω το Εγω η συνείδηση του Εγο ειναι η αρχή της αντίληψης της Πραγματικότητας το Υπερ Εγωειναι η αρχή της Απόλυτης Πραγματικότητας.

Ολα δουλεύουν μαζι,και σε διαφορετικά επίπεδα.Ποτε δεν χωρίζονται.

Οταν λειτουργούν στο τομέα του μυαλού,δημιουργούν τον κόσμο των ζώων.

Οταν λειτουργούν στο τομέα της συνείδησης του Εγο η Εγω,δημιουργούν τον κόσμο των αθρωπων.

Οταν λειτουργούν στον κόσμο του Υπέρ Εγω η της διανοητικής συνείδησης "ανοίγουν οι ορίζοντες του μυαλού"

Αν και ειναι δύσκολο για τον αρχάριο να κατανοήσει την εννοια "Νους" που κοινώς ορίζεται με το μυαλο.Στην πορεία μπορούν να κατανοήσουν μεσω της χρήσης και της αίσθησης την έννοια.

Οταν μιλάμε για νόμους του Νου εννοούμε και τα τρία.

Στη διαδικασία της νοητικής και φυσιολογικής ανάπτυξης,ενα παιδί αναπτύσσεται σε παιδί,και το παιδί σε ενήλικα.Παραλλιζοντας το με την σταδιακή εξασκηση του μυαλού μας μέσω του Διαλογισμου,το μυαλο μεταμόρφωνεται στο Εγω η συνείδηση του Εγο,στην αρχη της αντίληψης της πραγματικότητας,η οποία περεταιρω μεταμορφώνεται στην Υπέρτατη Αρχη της πραγματικότητας,την Ενόραση,την Γνώση,,αυτο που δεν εξηγείται με τις φυσικές μας αισθήσεις,οι γνώσεις που αποκτούνται χωρις στοιχεία της τυπικης λογικής.

Οπως η παιδική φύση ελέγχεται απο την νεανική φύση,οι νεανικές συνήθειες ελέγχονται απο τις εφηβικές συνήθειες έτσι και οι νοητικές συνήθειες ελέγχονται απο το Εγω και ο χαρακτήρας του Εγω ελέγχεται απο τη Διανόηση και την Ενόραση.


(συνεχίζεται)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkgkas : 10-08-16 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 11-08-16, 18:39
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Το μυαλο μας,οπως αναφέρεται και στη Βίβλο,ειναι η περιοχή που διεξάγεται ενας "πόλεμος" ανάμεσα στις δυνάμεις της "χαμηλής φύσης" και τις δυνάμεις της "υψηλής φύσης".

Ο σκοπός της σταδιακής εξάσκησης στο Διαλογισμό ειναι να ελέγξουμε και να εκμεταλλευτούμε τις δυνάμεις της "χαμηλής φύσης" ωστε να αναπτύξουμε τις δυνάμεις τις "υψηλής φύσης".

Κανενας στα βάθη της Ιστοριας δεν εχει καταφέρει να χωρίσει τα δυο αυτα ισοτοπα μέρη του μυαλού.

Δειτε το ανατρεπτικό φιλμ του Martin Scorsese(Ο οποίος ειναι και παραγωγός και σκηνοθέτης στα έργα του λόγω της οικονομικής άνεσης του,αυτο σημαίνει οτι δεν επηρεάζεται το έργο απο εξωτερικούς παράγοντες.Στην μεκκα του σινεμά στην Αμερική ο παραγωγός στην ουσία μεταφέρει το έργο οχι ο σκηνοθέτης)The Last Temptation Of Christ http://www.imdb.com/title/tt0095497/ που βασίστηκε στο ιστορικό μυθιστόρημα του Νίκου Καζαντζακη,Ο Τελευταίος Πειρασμός.Μετα την έκδοση του συγγραφικού έργου αφορίστηκε απο την εκκλησία.

Για την υλοποίηση της συνείδησης-για πρακτικό σκοπό χωρίζουμε το μυαλο
σε τρία επίπεδα :

Συνειδητό μυαλο(Non REM)Παραδειγμα,Οταν είμαστε ξύπνιοι.

Υποσεινηδητο μυαλο(NREM 3)Παραδειγμα,Ονειρική κατάσταση και Βαθύς Ύπνος.

Υπέρσυνειδητό μυαλο(Theta Gamma)Η κατάσταση που το μυαλο αποκτά ταυτότητα σύμφωνα με αντικείμενο του Διαλογισμού.Υπαρχουν αρκετές βαθμίδες,στις οποίες ο ασκούμενος ελευθερώνεται για κάποιο χρόνο απο τα υλικά περιθώρια,παίρνει ανωτερη μορφή,του παντοδύναμου,και πανταχού παρων μυαλού και διασχίζει το δρόμο προς τη Διαφώτιση.

(συνεχίζεται πιο αναλυτικά)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkgkas : 11-08-16 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.