Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-09-06, 14:35
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
ΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧα
Απίστευτο....
Να σαι καλά ρε Μηνά μεσημεριάτικα με τα αστεία που αναδημοσιεύεις...
Προσωπικά,μου θυμίζει ανάλογες περιπτώσεις που δεν μπορούν οι διάφοροι ινδουιστές-απωανατολίτες (αλλά και εγχώριοι ενίοτε) γκουρού να "αυτοσυγκεντρωθούν"κ.λπ. διότι "έχει χαλάσει η πνευματική ατμόσφαιρα"(για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟΥΣ πάντα λόγους...) κ.τ.ό....Δεν νομίζω ότι είμαστε κουτοί ώστε να κοροιδεύουμε τέτοιου είδους πράγματα...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-06, 15:34
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιο «δώρο» του ετοιμάζουν Αγιορείτες γέροντες και ασκητές από όλη την Ελλάδα; Θα αντιδράσει ο οικείος Επίσκοπος, Μητροπολίτης Νέας Σμύρνης Συμεών στην περιφέρεια του οποίου θα δοθούν οι μαγικές παραστάσεις;
Μας βλεπω να γινομαστε παλι ρεζιλι παγκοσμιως....

ΥΓ...Οσον αφορα τα ιδιαιτερως προσβλητικα σχολια των "πιστων" συγγραφεων της εν λογω επιστολης, που αναφερουν την Ακροπολη ως καθαγιασμενο τοπο εξαιτιας -και καλα- της υπαρξης του Ναου της Παναγιας στον παρθενωνα. Θα απαντησω το εξης. Η Ακροπολις ως χωρος εαν ποτε υπηρξε ιερος, ειναι ιερος και καθαγιασμενος, χαρις την υπαρξη σε αυτον του Ναου της Αθηνας, κορης του Δια, θεας τη σοφιας και προστατιδας της Αθηνας καθως και των αλλων ιερων. Η συλλησης και μετατροπη του παρθενωνα κατα τους βυζαντινους χρονους σε χριστιανικο ναο αποτελει πραξη βεβυλωσης ενος ιερου, κατι το οποιο θα επρεπε να κανει τους "πιστους" να ντρεπονται αντι να περηφανευονται, κατι το οποιο μολυνει το χωρο και δεν τον καθαγιαζει
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 23-09-06 στις 15:42
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-06, 18:52
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Προσωπικά,μου θυμίζει ανάλογες περιπτώσεις που δεν μπορούν οι διάφοροι ινδουιστές-απωανατολίτες (αλλά και εγχώριοι ενίοτε) γκουρού να "αυτοσυγκεντρωθούν"κ.λπ. διότι "έχει χαλάσει η πνευματική ατμόσφαιρα"(για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟΥΣ πάντα λόγους...) κ.τ.ό....Δεν νομίζω ότι είμαστε κουτοί ώστε να κοροιδεύουμε τέτοιου είδους πράγματα...
Ίσα ίσα το πιστεύω απόλυτα... Απλά δεν μπορώ να το πιστέψω και για αυτό γελάω ότι ακόμα και για τα περίεργα που έχουν σχέση με την Ακρόπολη κάποιοι τρέχουν ακόμα και αυτά να εκμεταλευτούν με βάση την θρυσκεία τους. Το αν υπάρχουν περίεργες δυνάμεις ή οτιδήποτε τέτοιο απο όλα όσα ακούγονται κατα καιρούς για την Ακρόπολη, πίστεψε με δεν έχουν καμία σχέση επειδή κάποιοι αποφάσισαν να την κάνουν κάποια στιγμη εκκλησία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-06, 23:58
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Δεν σχολιάσατε τη θεϊκή φράση: …της ευλογίας του Παρθενώνα, ο οποίος, ως γνωστό κατά τα χρόνια της απελευθέρωσης από τους Τούρκους λειτούργησε ως Ιερός Ορθόδοξος Ναός, αφιερωμένος στην Παναγία.
Μα τον 6ο αιώνα μΧ δεν έγινε ...ορθόδοξη εκκλησία ο Παρθενώνας;! Τι θέλει να πει ο …ποιητής; Καλύτερα τούρκικο σαρίκι παρά φράγκικο καπέλο; Και η υπογραφή Δ.Μ. τι σας λέει; Μήπως είναι η Δήμητρα Μαργέτη, η σατανίστρια της Παλλήνης που τώρα είναι πιστή, πιστότατη χριστιανή; Μπουχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-06, 12:03
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Ήγγικεν η ώρα των ζωντανών παραστάσεων που θα δώσει ο David Copperfield!

Από σήμερα και για 7 ημέρες θα μπορέσει το ελληνικό κοινό να τον θαυμάσει από κοντά, κι εγώ φυσικά δε θα μπορούσα να μην είμαι μεταξύ των θεατών (δηλαδή αν μπορούσα να είμαι και μεταξύ των συμμετοχόντων στα τρικ --> no problem!!). Αύριο το βράδυ θα πάω στο κλειστό γήπεδο στο Παλαιό Φάληρο και ανυπομονώ να περάσω δυο φαντασμαγορικές ώρες με ΠΟΛΛΕΣ οφθαλμαπάτες σε ένα πλούσιο show! Όσοι δεν προλάβατε τα φτηνά εισητήρια (γιατί πράγματι τα ακριβά τσούζουν πολύ ) ή τέλος πάντων δε θα μπορέσετε να τον δείτε από κοντά, εδώ είμαι εγώ... Μετά την αυριανή βραδιά θα καταγράψω τις εντυπώσεις μου για την κοινότητα του Μεταφυσικού και θα χαρώ πολύ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Αυτά προς το παρών...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.