Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-09-07, 16:05
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μια συντομη κριτικη της χθεσινης εκπομπης:

Τελικα αυτο το μυστικο δεν ηταν και τοσο αποκρυφο, τοσο απροσιτο. Αποδεικνυεται αλλωστε πως πολλοι ανθρωποι το εχουν... "ανακαλυψει" και το χρησιμοποιουν ή το χρησιμοποιησαν, διχως να το θεωρησουν μυστικο. Απλα ετσι λειτουργουν. Απο την αλλη η προσεγγιση αυτη (με βαση δηλαδη το νομο της ελξης και τη κβαντικη φυσικη), σιγουρα δεν ανηκει στη συγγραφεα του βιβλιου, αλλα εχει τις ριζες του στα βηματα που εκανε ο "κλαδος" της χαοτικης μαγειας τη δεκαετια του 70'.

Εκεινο που μου εκανε εντυπωση και με αναγκασε να συμπαθησω καπως το θεμα της συζητησης (αν και δυστυχως υλιστικο- πλην ομως κυριαρχο και διαχρονικο χαρακτηριστικο στις ανθρωπινες κοινωνιες), ειναι η διαφορετικη φιλοσοφια βαση της οποιας πρεπει να κινηθουμε για να αποκησουμε την επιτυχια στη ζωη μας. Η θεωρια του "Μυστικου" δημιουργει ενα ολιστικο μοντελο του συμπαντος και ο καθε ανθρωπινος οργανισμος παιρνει το ρολο ενος μικρου Θεου με δυνατοτητα επικοινωνιας και αλληλεπιδρασης με το περιβαλλον. Η θεληση και η φαντασια παιζουν πρωταρχικο ρολο και το πιο σημαντικο: καταρριπτεται εντελως ο ρολος του πιστου-ικετη προς εναν εξωκοσμικο θεο που θα φροντισει για την υγεια, την επιτυχια του κτλ. Αντ' αυτου ο ανθρωπος παλευει με τις ιδιες του τις δυναμεις, την πιστη στον ιδιο του τον εαυτο, με οπλο του τον οραματισμο και τη φαντασια. Κατι που αν μη τι αλλο λειπει απο τον κοσμο μας σημερα.


Και εχω την αισθηση οτι για αυτον ακριβως τον τελευταιο λογο εχει χαρακτηριστει το βιβλιο ως νεοεποχιτικο και τα υπολοιπα συναφη.
Γι αυτο αλλωστε και ο Ψωμιαδης (που αν και τον απεχθανομαι, παραδεχομαι οτι ειναι πανεξυπνος) το πιασε αμεσως και μιλησε περι της θελησης του να γινει δεσποτης και της σχεσης του με την εκκλησια, σαν βασεις ανελιξης του.


Απο κει και περα επροκειτο για ενα καθαρα εμπορικο θεμα, χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι το εμπορικο δεν μπορει να περασει και καποιο μηνυμα. Στα + το πολυ ωραιο σκηνικο, αλλα στα - για ακομη μια φορα το πανελ. Η Χρουσαλα φαινεται πως ακολουθει την παραδοση των τελευταιων εκπομπων της προηγουμενης τηλεοπτικης σεζον, με την παρουσια εμφανισιμων κορασιδων-παρουσιαστριων του σταθμου. Τη θεση της π.χ θα μπορουσε καλλιστα να παρει ενας φυσικος, που θα μας εβαζε και στο επιστημονικο κομματι του θεματος. Η θεωρια της ελξης δεν αναλυθηκε ουτε στο ελαχιστον.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 23-09-07 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-09-07, 17:05
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Σε ένα μεγάλο κομμάτι νομίζω ότι τα όσα ειπώθηκαν από τη Δρυμονία με κάλυψαν. Ενώ το βιβλίο αυτό φαίνεται να αναλύει ένα άκρως ενδιαφέρον κομμάτι ο τρόπος ο οποίος το χειρίζεται εμένα προσωπικά δε με εκφράζει. Αντί να προτρέπει τον κόσμο να κάνει μια στροφή προς τον πραγματικό εαυτό του τον προτρέπει αντίθετα προς τον υλισμό.

Σύμπτωμα της εποχής και δυστυχώς του καπιταλισμού. Ε και πως να το κάνουμε ρε παιδιά αυτά όλα προέρχονται από την άλλη πλευρά του ωκεανού. Είναι το γνωστό παγκοσμιοποιημένο και ματεριαλιστικό μοντέλο που προσπαθούν να πασάρουν οι Αγγλοσάξωνες. Το παλιό "Σκέφτομαι άρα υπάρχω" του Descartes έχει μετατραπεί σε "Αγοράζω άρα υπάρχω". Μια ματιά να ριξετε γύρω σας θα δείτε ότι όλο αυτό δεν είναι καθόλου συνομωσιολογικό, αλλά κατά τη γνώμη μου άκρως ρεαλιστικό.

Για την εκπομπή τώρα δε μπορώ να πω πολλά λόγια γιατί δε τη παρακολούθησα για τον πολύ απλό λόγο ότι βαριόμουν. Δε με ενδιέφερε να χάσω το χρόνο μου ακούγοντας για το συγκεκριμένο βιβλίο. Αν η συζήτηση αφορούσε το Νόμο της Έλξης θα το παρακολουθούσα. Άλλα να καθίσω να γίνω δέκτης όλης αυτής της πλύσης εγκεφάλου ε όχι ευχαριστώ δε θα πάρω.
Το μόνο που πρόσεξα στο λίγο που την είδα είναι το πολύ καλό σκηνικό.

Ελπίζω φέτος να είναι μια καλύτερη χρονιά όσον αφορά τη θεματολογία της εκπομπής αλλά και το επίπεδο των καλεσμένων (ελπίζω στην επόμενη εκπομπή στο πάνελ να μη δούμε τη Σκορδά! ). Είναι θετικό που υπάρχει μια τέτοια εκπομπή όλα αυτά τα χρόνια και πραγματικά ελπίζω κάθε χρόνο να γίνεται όλο και καλύτερη.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-09-07, 18:18
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντί να προτρέπει τον κόσμο να κάνει μια στροφή προς τον πραγματικό εαυτό του τον προτρέπει αντίθετα προς τον υλισμό.
Αυτό ακριβώς Melian. Βασικά ΜΟΝΟ αυτό προωθούν, αλλά ρίχνουν και μια σάλτσα για τους ανθρώπους με προβλήματα υγείας για να φαίνεται ότι έχουν και ανθρωπιστικές ανησυχίες και να μασάει ο κόσμος.

Παράθεση:
Γι αυτο αλλωστε και ο Ψωμιαδης (που αν και τον απεχθανομαι, παραδεχομαι οτι ειναι πανεξυπνος) το πιασε αμεσως και μιλησε περι της θελησης του να γινει δεσποτης και της σχεσης του με την εκκλησια, σαν βασεις ανελιξης του.
Εδώ κάνεις λάθος διότι έχω ακούσει και άλλοτε προσωπικές συνεντεύξεις του Ψωμιάδη να αναφέρεται στο ότι ήθελε να γίνει κληρικός. Είναι κάτι το γνωστό. Δεν το έκανε επίτηδες για να δημιουργήσει εντυπώσεις.
Το αν είχε σχέσεις με την εκκλησια για να "ανέβη" πολιτικά είναι άλλο θέμα που δεν το γνωρίζουμε, αλλά και πάλι πάααρα πολλοί είναι αυτοί που "πιάνονται" από κάτι και το προωθούν για να ανέβουν γενικότερα.

Μια πολύ σημαντική παρατήρηση που δεν την έκανε κανένας μέχρι τώρα είναι το γεγονός ότι στην χθεσινή εκπομπή δεν υπήρχε καθόλου αντίλογος... Ο αντίλογος είναι κάτι που προωθεί γενικά ο Χαρδ, αλλά μάλλον χθες δεν μπόρεσε να βρεί ή δεν του επέτρεψαν να βρει. Μιλάμε για καθαρή διαφήμιση.

Παράθεση:
Και εχω την αισθηση οτι για αυτον ακριβως τον τελευταιο λογο εχει χαρακτηριστει το βιβλιο ως νεοεποχιτικο και τα υπολοιπα συναφη.
Ναι μια νεοεποχήτικη υλιστική θεωρία που βασίζεται στην πίστη, στην προσευχή και στην ευγνωμοσύνη με κάποιες μικροδιαφορές... όχι Γίαννης, Γιαννάκης..
Όσο για την υπεροχή ή μη των new age έναντι των old age σας παραπέμπω σε ωραιότατη απάντηση που έδωσε η Λίτσα κάπου αλλού.

Παράθεση:
εχει τις ριζες του στα βηματα που εκανε ο "κλαδος" της χαοτικης μαγειας τη δεκαετια του 70'.
Έλξη χωρίς αρετή = μια τρύπα στο νερό
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 23-09-07 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-09-07, 22:19
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ κάνεις λάθος διότι έχω ακούσει και άλλοτε προσωπικές συνεντεύξεις του Ψωμιάδη να αναφέρεται στο ότι ήθελε να γίνει κληρικός. Είναι κάτι το γνωστό. Δεν το έκανε επίτηδες για να δημιουργήσει εντυπώσεις.
Δεν ειπα οτι ολα αυτα ηταν ψεματα ή οτι δεν τα ειχε ξαναπει ή οτιδηποτε αλλο παρομοιο. Ειπα οτι χρησιμοποιησε με τον λογο του τη στενη του σχεση με την εκκλησια και τη θρησκεια σαν απαντηση στο "νομο της ελξης", τον προσωπικο οραματισμο και τα υπολοιπα που υποστηριζε το βιβλιο. Ηταν φανερο απο την πρωτη στιγμη πως ηξερε περι τινος προκειται γιαυτο και απο τον προλογο του ανεφερε πως αυτος πιστευει πως ολα γινονται τυχαια.


Παράθεση:
Ναι μια νεοεποχήτικη υλιστική θεωρία που βασίζεται στην πίστη, στην προσευχή και στην ευγνωμοσύνη με κάποιες μικροδιαφορές... όχι Γίαννης, Γιαννάκης..
Δε νομιζω να ειναι και τοσο new. Απλα αντι να πληρωνεις οραματιζεσαι. Νομιζω οτι η διαφορα που τονισα με bold δεν ειναι και τοσο αμελητεα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-07, 14:29
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Arrow

Το θεμα της περιφημης Ομαδας Ε θα απασχολησει τη 2η φετινη εκπομπη των Πυλων του Ανεξηγητου. Εχω περιεργεια να δω ποιοι θα ειναι οι καλεσμενοι και αν θα συνεχιστει το τραγελαφικο παραμυθι των εκπροσωπων και των αποκαλυψεων που αποδεικνυουν την υπαρξη της και που εκτυλισσεται την τελευταια δεκαετια... Οσοι δε γνωριζετε πολλα και θελετε να αποκτησετε ορισμενες "εγκυκλοπαιδικες" γνωσεις, μην παραλειψετε να επισκεφτειτε το http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=27 . Να σημειωσω πως αυτη τη φορα πρεπει να κριθουν και τα βιντεο της εκπομπης, ετσι ωστε να ανιχνευτουν οι κατευθυνσεις που αυτη σκοπευει να δωσει.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-09-07 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-09-07, 01:09
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Mπορώ να πω ότι από την αποψινη εκπομπή έμεινα αρκετά ευχαριστημενος.Υπήρχε ποιότητα και αρκετή δουλειά στα βίντεο που προβλήθηκαν,το πάνελ ήταν πολύ σοβαρό και πιστεύω πως το θέμα προσεγγίστηκε με πολύ σοβαρότητα για να μην καταντησει γραφικό.

Λίγο το όλο θέμα με το εγγραφο με παραξενεψε αλλά ποτέ δεν ξερεις...

Συγχαρητηρια στο Μούτσο για την αποστολή στον Όλυμπο.Μου άρεσαν αρκετά αυτα που είπε ο Καβακοπουλος,ο Φουράκης ειναι γνωστός σε όλους,αφου είναι όπως είπε ο ''νονος'' του θεματος,ο Ζερμπίλης μετριοπαθής,τον Νικολάου ομολογώ πως δεν τον γνωριζα και ο άλλος κύριος ο οποίος ήταν ο μονος που ίσως δεν κόλλαγε με το υπολοιπο πανελ.

Ελπίζω και οι επόμενες εκπομπές να συνεχισουν έτσι και ακόμα καλύτερες και κυρίως με σοβαρό πάνελ.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-09-07, 01:22
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Και εγώ επίσης έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την σημερινή εκπομπή, πιο πολύ από κάθε άλλη φορά θα μπορούσα να πω! Η εκπομπή ήταν πλήρης και τα βίντεο με τον Γιάννη Μούτσο βοήθησαν πάρα πολύ σε αυτό. Το πάνελ ήταν καλά ενημερωμένο και αρκετά θα έλεγα διαφωτιστικό, πράγμα που δεν γίνεται και συνέχεια. Κάτι μισόλογα, κάτι υπονοούμενα, κάτι που έμεινε στον "αέρα" ολοκλήρωσαν την αντίληψή μου επί του θέματος. Καλή συνέχεια και ελπίζω και οι επόμενες εκπομπές να είναι τόσο καλές!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-09-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Είδα μόνο το τελευταίο μισάωρο. Μπορεί κανείς σας να περιγράψει λίγο τί έγινε στον Όλυμπο καθώς και τα πιο σημαντικά σημεία της συζήτησης;
Ευχαριστώ
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-07, 09:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θέλω να σας πω μια ευχάριστη εξέλιξη στο θέμα που έχω ανοίξει
"ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ".

Με την βοήθεια του φίλου ΜΗΝΑ θα βγει στις Πύλες του Ανεξηγητου το
ερχόμενο Σάββατο.(Μαζι με κάποια άλλα σχετικά θέματα)

Ήδη εχθές τους πήγα σε κάποια σημεία οπου και τράβηξαν αρκετά πλάνα.

Πιστεύω πως θα βγεί κάτι καλό απο αυτό.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-10-07, 12:00
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
"ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ".

Με την βοήθεια του φίλου ΜΗΝΑ θα βγει στις Πύλες του Ανεξηγητου το
ερχόμενο Σάββατο.(Μαζι με κάποια άλλα σχετικά θέματα)
Τα θερμά μου συγχαρητήρια και στους δύο σας!
Πρώτα από όλα σε σένα AVATARGR που αναπτύσσεις εδώ και καιρό κ με πολύ μεράκι ένα όχι κ τόσο γνωστό θέμα -αν και βλέπουμε όλοι μας καθημερινά ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ στους δρόμους- στο ελληνικό!
Κ σε σένα Μηνάκο που ... έβαλες τα μέσα για να παρουσιαστεί κάτι τόσο ενδιαφέρον!

Αναμένουμε, λοιπόν, με ενδιαφέρον την εκπομπή του Σαββάτου!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.