Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-08-05, 21:47
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Δεν παίρνω όρκο για αυτό που θα γράψω, για αυτό παρακαλώ όποιον ασχολείται με την Αστρονομία να μου επιβεβαιώσει μια πληροφορία. θα έχουμε έξαρση ηλιακών καταιγίδων το 2012; Κάθε 11 χρόνια δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο; Και από ότι έχω ακούσει ο μαγνητισμός της Γης έχει ελαττωθεί τα τελευταία χρόνια, καθώς οι πόλοι μετακινούνται με διαρκώς αυξανόμενη ταχύτητα. Είναι και αυτός ο άξονας που με προβληματίζει. Χμμμ, πολλά μπορώ να σκεφτώ, αλλά πως θα σας φαίνονταν σαν ιδέα ένα παγκόσμιο...black out; Για πόσο καιρό δεν το γνωρίζω, αλλά αναλογιστείτε τι καταστροφές θα μπορούσε να επιφέρει έστω και για μια μέρα μια τέτοια συγκυρία.
Βέβαια, υπάρχει και άλλη μία περίπτωση. Όλος αυτός ο ντόρος σχετικά με την συγκεκριμένη ημερομηνία να έχει να κάνει με κάτι διαφορετικό και όχι απαραίτητα με καταστροφολογία.
Ας πάμε λίγα χρόνια πίσω, 6 για την ακρίβεια. Καλοκαίρι του 1999. Τα σενάρια καταστροφολογίας άφθονα, οι ψευδοπροφήτες που προέβλεπαν το τέλος του κόσμου ήταν στο φόρτε τους. Αιτία; Ένας σεισμός στην Αθήνα κι ένας στην Τουρκία, γεωλογικές καταστροφές, μια ολική έκλειψη ηλίου που συγκέντρωσε κατά περίεργο τρόπο το ενδιαφέρον ολόκληρης της Υφηλίου (θυμάμαι ζωντανές συνδέσεις στα δελτία με απομακρυσμένα μέρη του πλανήτη, μια γριά με ειδικά γυαλιά να κοιτάζει τον ουρανό και άλλα τέτοια περιστατικά ενδεικτικά του πόση σημασία είχε δοθεί από όλους σε αυτό το γεγονός), σπάνιες σύνοδοι πλανητών, αιρέσεις προέβαιναν σε ομαδικές αυτοκτονίες, γενικώς ένας απίστευτος πανζουρλισμός. Το 2000 ήταν τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά για όλους.
Έχω την αίσθηση πως ήταν παρά πολλοί αυτοί που πίστευαν ότι κάτι θα συμβεί μόλις μπεί το 2000, κάποια μεγάλη καταστροφή, είτε από τον λεγόμενο Υ2Κ, είτε από θεϊκη παρέμβαση, είτε από εξωγήινη είτε από εσωγήινη. Πάντως, υπήρχε παντού διάχυτη η πεποίθηση πως η είσοδος μας στον 21ο αίωνα θα σημαδευτεί από μια μεγάλη αλλαγή.
Και τελικά...δεν έπεσαν έξω. Μια μεγάλη αλλαγή συνέβη. Αδιόρατη, αλλά παρόλα αυτά σημαντική. Φύγαμε επιτέλους από το άγχος που κουβαλάγαμε από το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα σχετικά με την σημαδιακή ημερομηνία του 2000. Κανένας θεός δεν κατέβηκε, κανένας εξωγήινος η εσωγήινος δεν μας αποκαλύφθηκε, ο κόσμος συνέχισε να υπάρχει και μετά τις πρώτες ώρες της εισόδου μας στον 21ο αιώνα. Φυσικά, δεν θα μπορούσαν τόσο εύκολα να το αφήσουν να περάσει, αυτοί που τόσα πολλά κέρδισαν από όλη αυτή την τρομολαγνεία και την καταστροφολογία. Μας πάσσαραν και άλλες ημερομηνίες, όλες κοντά στο 2000, είτε με σπάνιες (πάλι) συνόδους πλανητών, είτε με το επιχείρημα πως το 2000 ουσιαστικά μπαίνει μετά το 2001, σε δουλειά να βρισκόμαστε. Και ο Νοστράδαμος άρχισε πάλι να σκονίζεται στα ράφια των βιβλιοπωλείων.
Και όμως, αυτή η αλλαγή που σας ανέφερα προηγουμένως επιτεύχθη τελικά με μη ορατά αποτελέσματα, απλούστατα γιατί δεν ήταν (και δεν είναι) άμεσα. Είναι μια δράση εσωτερική, αργής καύσης, πλάθει συνειδήσεις με αόρατο τρόπο, πλάθει σκέψεις και κοσμοθεωρίες, ποτίζει τον κόσμο σταθερά. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι αλλαγές επέφερε στην ψυχολογία του κόσμου όλη αυτή η τεράστια φούσκα με το 2000. Απλά σκεφτείτε τον εαυτό σας πρίν από αυτή την ημερομηνία και συγκρίνετε τον με το τώρα. Ίσως να ξαφνιαστείτε.
Τι θέλω να πώ μέσα από όλα αυτά; Δεν έχει σημασία, εγώ απλά επισημαίνω ορισμένα γεγονότα φιλτραρισμένα με τον δικό μου τρόπο σκέψης. Δεν σας καθοδηγώ πουθενά, κάντε μόνοι σας τους απαραίτητους συνειρμούς.
Κάποιο συμπέρασμα θα βγάλετε...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 13-08-05 στις 21:53
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-08-05, 10:56
Eagle Ο χρήστης Eagle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2004
Μηνύματα: 5
Thumbs down Ισως...

Παρεπιπτοντως το πιο κατω κειμενο το εγραψα στις 13/8/05 κι οχι στις 8/11/04 που το εμφανιζει...ξερει κανεις το γιατι???

_______________________________

Ισως η καταστροφολογια βασιζεται και σε απηυδηση ψυχολογική, οπου σαφεστατα παρεμβαινει το συλλογικο ασυνειδητο (ψυχη του κοσμου κατ αλλους...) η στην περιγραφη του Πλατωνα για τον μεγα Ενιαυτον, που εχουμε και τροπη (μ,ετατοπιση) του αξονα της γης, αρα διαταραχη του γηινου μαγνητικου πεδιου, με συνεπειες στις κλιματολογικες μεταβολες, κλπ κλπ
Κατι αντιστοιχιο ειχαν περιγραψει στον Πλατωνα οι προγενεστεροι του και συνεβησαν ο "μυθος" του Φαεθωνα κλπ. Ο μεγας ενιαυτος λοιπον διαρκει περιπου 2.666 η 2.667 ετη.. Οι θεωριες συνομωσιολογιας αλλοτε εμπεριεχουν αλλοτε οχι αυτη τη πληροφορια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-08-05, 14:29
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες από τα γραφόμενα μου Eagle, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε συνωμοσιολογικά σενάρια. Δεν μίλησα για "Επικυρίαρχους" που προώθησαν την Καταστροφολογία, αλλά για έμπορους που εκμεταλλεύτηκαν αυτή την τάση και για τα αδηφάγα ΜΜΕ που κάθε 3 και λίγο μας έκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου, αντιγράφοντας στην ουσία όλα τα τρομολαγνικά σενάρια, που κυκλοφορούσαν στους δρόμους. Ξεχάσατε τις αναφορές σε ΑΤΙΑ, τις εκπομπές για τον Νοστράδαμο , εκείνο τον απίστευτο τύπο που δεν θυμάμαι το όνομα του τώρα που μας έλεγε πως έλαβε επιφοίτηση και μας προειδοποιούσε για το τέλος του κόσμου στα τηλεοπτικά παράθυρα ακόμα και των πιό σοβαρών δελτίων; Αυτό φυσικά δεν το έκαναν μόνο από "μεταφυσική αγωνία", αλλά γιατί έτσι επέτασσε η εκάστοτε αγορά, κερδίζοντας όλο και πιό πολλούς τηλεθεατές, άρα όλο και μεγαλύτερη διαφήμιση. Και διαφήμιση ίσον κέρδος. Τελικά, όλα καταλήγουν στο εμπόριο όπως πάντοτε. Ο ανθρώπινος πόνος στο εμπόριο, όλα στον βωμό του κέρδους και της τηλεθέασης.
Τέλος πάντων, ελπίζω να έπιασες την ουσία όσων έγραφα τώρα.
Όσον αφορά αυτά που λες, η μαζική υστερία στην Ελλάδα γύρω από αυτά τα "ζητήματα" (2000/2012) είναι ένα φαινόμενο γνωστό και κατά ένα μεγάλο ποσοστό παίζει ρόλο η Χριστιανική Θρησκεία σε αυτό, με τον Εσχατολογικό χαρακτήρα της, αλλα και η Νεομυθολογία με τους Εψιλον κλπ.
Ναι, έχει ανάγκη ο κόσμος από μια καταστροφή, από μια γενική καταστροφή, που εκατομμύρια θα πληγούν, αλλά δυστυχώς ο λόγος που το θέλουν αυτό, δεν είναι τόσο ιδεαλιστικός όσο νομίζεις. Αντίθετα, θα έλεγα πως είναι αρκετά ποταπός. Πιστεύουν αρκετοί από αυτούς πως όσοι επιβιώσουν (και αυτοί που κάνουν αυτές τις σκέψεις νομίζουν πως θα επιβιώσουν) θα μπορέσουν ελεύθερα να ...πλιατσικολογήσουν επάνω από τα πτώματα των άτυχων και ίσως έτσι να αλλάξει η δική τους μοίρα. Ίσως μάλιστα να πεθάνουν όλοι αυτοί που τους καταπιέζουν τόσα χρόνια, ή ακόμα και αυτός ο αντιπαθητικός γείτονας που νομίζει πως τα έχει όλα στην ζωή του, καλή δουλειά, γκόμενες, αυτοκίνητα. Μην σοκάρεστε, τέτοιοι είμαστε, έτοιμοι σαν τους γύπες να εκμεταλλευθούμε την δυστυχία των άλλων για να ξεχάσουμε την δική μας μετριότητα. Να εξαλειφθεί ο αντανγωνισμός. Άν ξέρατε από πόσες δεκάδες άτομα το έχω ακούσει αυτό, αυτή την ευχή, να καταστρέφονταν ο κόσμος και με την κατάλληλη συζήτηση, να τους εκμαιεύω ότι εύχονται κάτι τέτοιο, επειδή ελπίζουν πως με λιγότερο ανταγωνισμό αυτοί θα πετύχαιναν πιό πολλά.
Φουκαράδες... Το πιθανότερο είναι πως σε περίπτωση καταστροφής, αυτοί θα είναι είτε τα πρώτα θύματα, είτε τα θύματα αυτών που θα επιβιώσουν και θα είναι οι πραγματικοί λύκοι.
Και για να τελειώσω αυτό το ποστ να σου λύσω και μια απορία.
Παράθεση:
Παρεπιπτοντως το πιο κατω κειμενο το εγραψα στις 13/8/05 κι οχι στις 8/11/04 που το εμφανιζει...ξερει κανεις το γιατι???

Αυτό που είδες επάνω δεξιά σου, δεν είναι η μέρα δημοσίευσης του κειμένου, αλλά η ημερομηνία εγγραφής σου στο φόρουμ μας. Η ημέρα δημοσίευσης του κειμένου σου βρίσκεται επάνω αριστερά σου.
Την καλησπέρα μου.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-08-05, 13:13
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Και ΝΑΙ ο κόσμος θα καταστραφεί…Ή μήπως καταστρέφεται; Γιατί απαραίτητα η καταστροφή να είναι κάτι το οποίο μπορούμε να το προσδιορίσουμε χρονικά… Το έτος 1999, το 2000, το 2001…
Το πιο σπουδαίο κείμενο καταστροφής είναι η Αποκάλυψη, αλλά δεν έχω δει πουθενά να γράφεται κάποια ημερομηνία, χρονολογία… Γιατί να αναφέρεται σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία και όχι απλά σε μια περίοδο… Γιατί ο Αντίχριστός να είναι ένα πρόσωπο και όχι μια ιδέα και ο καθένας μας να είναι ένα κομμάτι του; Η ιστορία είναι πολύ παλιά για το τέλος του κόσμου και αν θεωρείτε ότι μόνο αυτή την χρονική περίοδο «περιμένουμε» το τέλος του κόσμου είσαστε γελασμένοι… Και το 1150 μ.Χ. αν ρωτούσες κάποιους πάλι το τέλος του κόσμου περίμεναν… Τι θα έλεγαν οι αντίστοιχες Κασσάνδρες άραγε το 1940; Ήρθε το τέλος του κόσμου. Και όμως σας πληροφορώ ότι δεν ήρθε… Όσο και αν κάποιοι όντος το ήθελαν… Και όντος κάποιοι το έχουν ανάγκη… σαν κάποιους που συναντάς στο γήπεδο πχ και σου λένε θα χάσουμε και ας είναι της ίδιας ομάδας μόνο και μόνο για να σου πουν στο τέλος «στο είπα…» Γιατί η αρχή του τέλους του κόσμου να μην ήταν όταν γράφτηκε η Αποκάλυψη, ή οι «προφητείες» του Νοστράδαμου; Γιατί η καταστροφή να γίνει μέσα σε 1 μέρα, 1 χρονιά, 1 δεκαετία; Και γιατί όχι σε 1000 χρόνια ή 1 δευτερόλεπτο; Η Αποκάλυψη αποκαλύπτει αυτά που θα γίνουν έτσι κι αλλιώς ή που θα γίνουν αν δεν είμαστε αρκετά έξυπνοι ώστε να τα αποφύγουμε; Γιατί οι Μάγια να έχουν προσδιορίσει στο κάτω κάτω το τέλος και όχι την αρχή του τέλους που θα έρθει τόσο αργά που κανείς δεν θα πάρει χαμπάρι ότι αυτό ήταν το τέλος;
Και εδώ που τα λέμε, δίνεις ραντεβού για καφέ το απόγευμα στις 6,30 και πας στις 7… Θα κλείσεις ραντεβού με την καταστροφή 2000 χρόνια πριν και θα έρθει στην ώρα της;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-08-05, 17:20
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Κάπου πήρε το μάτι μου (ή το αυτί μου) ότι θα υπάρξει όντως έξαρση των ηλιακών καταιγίδων.Νομίζω ότι η καταστροφολογία είναι ενδεικτική των τάσεων και των...καταστάσεων της κοινωνίας. Κάθε φορά που θεωρείται ότι έχουμε φτάσει στην απόλυτη παρακμή τσουπ πετάμε μια καταστροφολογία επειδή δεν είμαστε άξιοι να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τις καταστάσεις. Χίλιες φορές ένα πυρηνικό ολοκαύτωμα, δηλαδή, παρά μια ενσυνείδητη και ευσυνείδητη προσπάθεια για εξέλιξη.Και πάντα όταν συμβαίνει κάτι μικρό ή μεγάλο, θυμόμαστε εκείνον το δυστυχισμένο ανθρωπάκο, το Νοστράδαμο,ο οποίος τα βρίσκει ΟΛΑ. Ούτε η Βασιλειάδου στην Καφετζού τέτοια επιτυχία, κληρονομικό χάρισμα. Ετοιμάζει νέο δίσκο ο Ταμπάκης; μα φυσικά, το είχε πει και ο Νοστράδαμος.Για να μη θυμηθώ τις προφητείες για τον Πάπα της Ελιάς, σαν τη Ρένα της φτελιάς, που θα είναι ο προτελευταίος Πάπας.Και αφού βρήκαμε Νοστράδαμους και λοιπούς προφήτες της συμφοράς (κυριολεκτικά), ξεθάψαμε και τους Μάγιας τώρα πια. Και πλουτίσαμε από τα βιβλία που γράψαμε. Και ανεβάσαμε θεαματικότητες. Και αγχώσαμε τον κόσμο που έτσι κι αλλιώς δεν είχε τι να κάνει.Και τρομάξαμε και τους χριστιανούς που έχουν σηκώσει μπαϊράκι τον τελευταίο καιρό, τα παλιόπαιδακαι δεν πιστεύουν σε όσα τους λέμε. Ευτυχώς που δεν θυμούνται αυτά που λένε οι Γραφές, ότι την ακριβή ημέρα και ώρα δεν την γνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-09-05, 09:02
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή Xwris Titlo

Παιδια Δεν Ασχολοθμαι Με Αυτα Αλλα Καπου Διαβασα Οτι Οι Μαγια Λενε Οτι Εκεινη Την Ημερομηνια Θα Επιστρεψουν Οι Θεοι Τουσ.μα Οι Μαγια Δεν Εχουν Εξαφανιστει???
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-09-05, 20:19
Lillith Ο χρήστης Lillith δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Λίγο ακόμα χιούμορ :)

Εγώ δηλαδή που το 2015 έχω ραντεβού με τους παλιούς μου συμμαθητές δε θα μπορέσω να πάω? ;p

Ας σοβαρετούμε λίγο. Ακόμα και που το συζητάμε φαίνεται τελείως ανούσιο, αφού
1) Και να γίνει η καταστροφή του κόσμου, νομίζετε ότι αν το γνωρίζουμε μπορούμε να το αλλάξουμε; Ή μήπως όλο αυτό το άγχος για να έχουμε στα χέρια μας την πολυπόθητη ημερομηνία, γίνεται για να μπορέσουμε να γνωρίζουμε πότε πρέπει να ξεφαντώσουμε πριν αφανιστούμε (λέμε τώρα...);
2)Για όλους τους λόγους που προανέφεραν τα παιδιά παραπάνω.
__________________
Ποιά είμαι, που πάω (E.T. go home...)....???
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-09-05, 17:35
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Αντι να ασχολουμαστε με το τι θα γινει καλυτερα να ασχολουμαστε με το τι γινετε και απο αυτα ας βγαλει ο καθενας το δικο του συμπερασμα. Ολοι βλεπουμε τωρα τελευταια στις ειδησεις φυσικες καταστροφες απο τυφωνες, τσουναμι, σεισμους και διαφορα αλλα. Ποιος θα αναλογιζονταν πριν 10 χρονια οτι ολοκρηρες πολεις θα επρεπε να εκκενωθουν και να απαγορευτει η προσελευση σε αυτες.
Το ενδιαφερον ειναι οτι ο πολιτισμος μας εχει περασει πολλα πραγματα και εχει καταφερει να επιβιωσει μεχρι τωρα οποτε μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι θα υπαρξει καποια ολικη καταστροφη το 2012, ισως η ημερομινια να αναφερεται σε μια νεα αρχη η τελος παντων σε κατι καινουριο το οποιο επιφερει αλλαγη σε διαφορους τομεις.
Οσο για τις αναφορες που εγιναν για το 2000 ηταν αστειο ακομα και το 1999 για οσους γνωριζαν στοιχειωδη πραγματα περι Υ/Η και δυκτιων το οτι θα γινει καποια καταστροφη. Ομως το γενικο κλιμα που επικρατουσε τοτε προκαλεσε πανικο και δεν ειχε ακουστει προς τα εξω αυτο που επρεπε. Πιστευω αυτο γινεται και τωρα χωρις να αποκλειω οτι ισως κατι γινει το 2012 περα απο τα καταστροφολογικα σεναρια.
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-09-05, 20:56
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Ο τυφώνας Κατρίνα που έπληξε πρόσφατα την Νέα Ορλεάνη, δεν μπορεί να θεωρηθεί εκτεταμένη γεωλογική καταστροφή, παρόλο που έλαβε τρομερή δημοσιότητα, και παρά το γεγονός πως αφορούσε (σχετικά) μεγάλη πληθυσμιακή κοινότητα. Μόλις 907 τετρ.χλμ. είναι η έκταση της Ν.Ορλεάνης και 484.674 ο πληθυσμός της. Ανάλογες καταστροφές ή και μεγαλύτερες συμβαίνουν συχνά στις Φιλιππίνες, στην Ασία, στο Μεξικό, αλλά πουθενά δεν παίρνουν τέτοια δημοσιότητα. Στον Αμαζόνιο καθημερινά αποψιλώνεται κάποιο δάσος και αυτό έχει παγκόσμιο αντίκτυπο, μιας και είναι γνωστό πως το 80% του οξυγόνου στον πλανήτη προέρχεται από τα λεγόμενα βροχοδάση (rainforests). Ηφαίστεια εκρηγνύονται, σεισμοί τσακίζουν κάθε 3 και λίγο την Ιαπωνία, πλημμύρες στην Ευρώπη, το όζον μειώνεται, κατακλυζόμαστε από ακτίνες Γ, υπεριώδεις ακτινοβολίες μας βομβαρδίζουν με ολοένα και μεγαλύτερη συχνότητα, εεεε, φτάνει.
Εγώ ζώ στην Ελλάδα, μια σχετικά προστατευμένη περιοχή στην λεκάνη της Μεσογείου και ο κόσμος γύρω μου φαίνεται να διαλύεται με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι όμως έτσι;Το "παράθυρο" στον κόσμο είναι η τηλεόραση μου, που προσπαθεί να με πείσει πως βρίσκομαι σε έναν πλανήτη που καταρρέει σταδιακά. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα. Αυτά δεν συνέβαιναν πάντοτε;
Στις αρχές του 20ου αιώνα η "Ισπανική Γρίππη" θέρισε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του Ευρωπαϊκού πληθυσμού. Συνολικά 20.000.000(!) άνθρωποι πέθαναν τότε (άν και κάποιες πληροφορίες μιλάνε για 40.000.000!) Αν αυτό συνέβαινε τώρα, το "παράθυρο" μου θα έφτανε στο σημείο να μου ουρλιάζει πως ήρθε ο Αρμαγεδδών. Η υπερβολή και η τρομολαγνία θα σκόρπιζαν ακόμη μεγαλύτερη καταστροφή από την επιδημία. Κι εγώ τρομοκρατημένος θα κρυβόμουν κάτω από τα σκεπάσματα μου ψελλίζοντας προσευχές σε ένα ξεχασμένο Θεό.
Το 2012 θα έρθει γρηγορότερα από εκείνη την ημερομηνία, όπως και το 2000 ήρθε το 1999.
Και θα περάσει...

__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-09-05, 22:59
Το avatar του χρήστη metatron
metatron Ο χρήστης metatron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Συμφωνοι, παντοτε υπηρχαν φυσικες καταστροφες και θα συνεχισουν να υπαρχουν, αλλωστε αυτο προσπαθησα να πω! Παρολες τις καταστροφες δε νομιζω οτι μπορει να επελθει καποιο τελος τοσο ευκολα το 2012 χωρις να αποκλειω ως μικρο ενδεχομενο να γινουν καποιες μαζεμενες καταστροφες παραλληλα.
__________________
You talk about redefining my identity. I want a guarantee that I can still be myself.
There isn't one. Why would you wish to? All things change in a dynamic environment. Your effort to remain what you are is what limits you.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.