Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-12-06, 18:12
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Αγαπητέ μου φίλε...Οι μέθοδοι, οι προσεγγίσεις και η φιλοσοφία της επιστήμης αυτής, για μένα προσωπικά είναι χτισμένα σε λάθος βάση.
Είναι η προσωπική μου άποψη και θέση προελθούσα από μελέτη, περισυλλογή και πληροφόρηση. Διεκδικώ το δικαίωμα να την αμφισβητώ. Μου το επιτρέπετε?

Εσείς δεν το ξέρατε ότι οι Ινδιάνοι είναι από τις φυλές που είχαν προσεγγίσει σε βάση αλήθειας, αυτά τα θέματα?
Έχεις απόλυτο δικαίωμα να αμφισβητείς το οτιδήποτε αρκεί να έχεις επιχειρήματα,αλλιώς ονομάζεται αντίδραση και όχι αμφισβήτηση.
Εγώ επειδή λατρεύω την βόρεια ινδιάνικη κουλτούρα δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν είχαν προσεγγίσει την αλήθεια σε αυτά τα ζητήματα.Το ότι τους συμπαθώ δεν σημαίνει ότι αποδέχομαι όσα πίστευαν.
Δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να επιστρέψουμε στον παλιό τρόπο ερμηνείας των ονείρων,με τη βοήθεια σαμάνων κ.λ.π....;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-06, 19:04
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Έχεις απόλυτο δικαίωμα να αμφισβητείς το οτιδήποτε αρκεί να έχεις επιχειρήματα,αλλιώς ονομάζεται αντίδραση και όχι αμφισβήτηση.
Εγώ επειδή λατρεύω την βόρεια ινδιάνικη κουλτούρα δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν είχαν προσεγγίσει την αλήθεια σε αυτά τα ζητήματα.Το ότι τους συμπαθώ δεν σημαίνει ότι αποδέχομαι όσα πίστευαν.
Δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να επιστρέψουμε στον παλιό τρόπο ερμηνείας των ονείρων,με τη βοήθεια σαμάνων κ.λ.π....;

Η ψυχολογία ασχολείται με τα προβλήματα της "προσωπικότητας". Εργάζεται με το είναι του ανθρώπου που εκτείνεται απο την προσωπικότητα και πέρα.
Ομως η προσωπικότητα δεν είναι ο βαθύτατος εαυτός, δεν αποτελεί την αληθινή φύση του ανθρώπου. Αποτελεί μόνο τη "μάσκα" η οποία βασίζεται στην προσωπική και πολιτισμική εκπαίδευση. Μπορούμε να αποκαλέσουμε αυτόν τον εαυτό, φάντασμα, όπως το έκαναν ήδη, φωτισμένοι άνθρωποι.
Η προσωπικότητα υπάρχει, επειδή το εγώ ταυτίζεται με εξωτερικά πράγματα.
Ταυτίσεις που έχουν να κάνουν με τα υπάρχοντα, τη δουλειά, την εξωτερική εμφάνιση, την κοινωνική θέση, τις ιδιαίτερες ικανότητες, την προσωπική και οικογενειακή ιστορία, τα συστήματα πεποιθήσεων, συχνά με πολιτικές, εθνικιστικές, φυλετικές, θρησκευτικές και άλλες συλλογικές ταυτίσεις.
ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.

Γι αυτούς τους λόγους επγραμματικά δεν συμμερίζομαι τις απόψεις της ψυχολογίας.
Ομως σταματώ εδώ να γράφω, γιατί δεν σου κρύβω πως με πολύ προσοχή και λίγο φόβο εκφράζω αυτά που πιστεύω, γιατί έχω την ανησυχία πως θα δεχτώ ανάρμοστους χαρακτηρισμούς για τα λεγόμενά μου.
Δεν μπορώ να είμαι πια αυθόρμητη σε αυτό το φόρουμ.
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-06, 09:35
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Γι αυτούς τους λόγους επγραμματικά δεν συμμερίζομαι τις απόψεις της ψυχολογίας.
Ομως σταματώ εδώ να γράφω, γιατί δεν σου κρύβω πως με πολύ προσοχή και λίγο φόβο εκφράζω αυτά που πιστεύω, γιατί έχω την ανησυχία πως θα δεχτώ ανάρμοστους χαρακτηρισμούς για τα λεγόμενά μου.
Δεν μπορώ να είμαι πια αυθόρμητη σε αυτό το φόρουμ.
Μια χαρά τα πας συνέχισε....συμφωνώ απόλυτα με όσα δε παρέθεσα.....και είπες παραπάνω..Αλλά και ο Λέο δε λέει κάτι πολυ διαφορετικό προσπαθήστε να φέρετε τους εαυτούς σας πολύ πίσω , τουλάχιστον 10.000 χρόνια πρίν και ξαναδιαβάστε τι γράψατε με πρωτόγονο μάτι ίσως σας βοηθήσει...
Τέλος....οι ανάρμοστοι είναι εξω απο εδώ...

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 13-12-06 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-06, 22:10
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Ομως σταματώ εδώ να γράφω, γιατί δεν σου κρύβω πως με πολύ προσοχή και λίγο φόβο εκφράζω αυτά που πιστεύω, γιατί έχω την ανησυχία πως θα δεχτώ ανάρμοστους χαρακτηρισμούς για τα λεγόμενά μου.
Δεν μπορώ να είμαι πια αυθόρμητη σε αυτό το φόρουμ.
Αν σε αποπήρα με αυτά που είπα δεν το ήθελα και σου ζητώ συγγνώμη αν έγινα αιτία να στεναχωρηθείς...
Κουβέντα κάνουμε και μερικές φορές ανάβουν τα αίματα,άνθρωποι είμαστε.
Σέβομαι τις απόψεις σου και όπως σου είπα ΟΥΤΕ εγώ είμαι οπαδός της ψυχολογίας,απλά έχει και αυτός ο κλάδος τα σωστά του!!!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.