Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 19-04-06, 03:13
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Τώρα, χωρίς να το ξέρεις, αναφέρεις μια σκέψη που έχω κάνει πολλές φορές όταν συμμετέχω στους τοκετούς.
Το ήξερα…Μην νομίζεις φίλε μου ότι είμαι απλά ένα Γκόλουμ. Είμαι κάτι παραπάνω από αυτό είμαι ο Agaliarep(t) και ψάχνω το ένα δαχτυλίδι, αλλά έχω μαζί μου και τα παλαντίν για να ξέρω τι γίνεται γύρω μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mordiel
Χα χα …(χαριτολογώντας τώρα)
Το καινούργιο avatar ελπίζω να μην απεικονίζει την τωρινή σου κατάσταση, μετά από την τελευταία φορά που σε είδαμε από κοντά.
Αγαπητέ agaliarep, πρόσεχε …because, you are falling apart!
Μερικές φορές, πρέπει, να ξέρεις που πρέπει, να κοιτάξεις για να δεις την αλήθεια φίλε μου και άλλωστε όλα είναι θέμα οπτικής όπως λέει και ο Vagkri, εκεί ήμουν το μόνο που είχες να κάνεις, ήταν να με κοιτάξεις, ίσως δεν άλλαξα τόσο από τότε, απλά μονάχα, όταν φωτογράφισα κάτι πιο βαθύ, να το παρατήρησες… Αλήθεια ποιος κοιτάζει την μάσκα που κρύβουμε κάτω από την μάσκα που φοράμε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mordiel
Παρόλο που είναι μέρος του ανθρώπου και αυτή η άσχημη πλευρά, (μήπως προκαλεί την δημιουργία της αυτός ο δυστυχισμένος κόσμος όπου βρισκόμαστε; ) ίσως να μην χρειάζεται απαραιτήτως να την κουβαλάμε μαζί μας αλλά να μάθουμε να την εξευγενίζουμε (να την χαλιναγωγήσουμε) ή σταδιακά να απαλλαχτούμε από αυτή και τα βάσανα που μας επιφέρει.
Είσαι έτοιμος να πληρώσεις το τίμημα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mordiel
…ποιος εγγυάται ότι αυτό το παιδί που βλέπεις μπροστά σου δεν θα διαμορφωθεί σε έναν ακόμη σειριακό δολοφόνο, βιαστή, τρομοκράτη, _ στον επόμενο διεφθαρμένο πολιτικό, διπλωμάτη ή συνωμότη, _ σε έναν επιχειρηματία που θα εκμεταλλεύεται το οτιδήποτε προσκυνώντας στο βωμό του χρήματος, αλλά και σε ένα βιομήχανο που δεν θα υπολογίζει την οικολογική καταστροφή που θα προκαλεί η επιχείρησή του και οι άσχημες επιπτώσεις στην υγεία του κόσμου, _ σε έναν δικηγόρο που θα υπερασπίζεται κάθε λογής αποβράσματα κτλ κτλ
...
Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα γίνει καποιος σπουδαίος που θα χαρακτηριστεί τρομοκράτης ή Εθνοσωτήρας που θα χαρακτηριστεί δολοφόνος ή ο απόλυτος πνευματικός ηγέτης; Ή ο νέος Χριστός που θα θυσιαστεί, για να ξεπλυθούν από το αίμα του οι αμαρτίες όλων μας.
Κανείς. Απλά κλείνεις τα μάτια και παρακαλάς να είναι όσο μικρότερο το θηρίο μπορεί να γίνει, γιατί τελικά ποιος μπορεί να ξέρει που θα οδηγήσει η μεταμόρφωση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 19-04-06 στις 17:49 Αιτία: Παλαντίρ τα έλεγαν φίλε μου καλέ...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-08-06, 15:31
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μεταμόρφωση
Και οι πόλεις χάνονται, γίνονται ένα με το χώμα και όλα όσα πιστέψαμε, χάνονται και γίνονται ένα με το χώμα. Λαοί χάνονται και γίνονται ένα με το χώμα.
Κάτω από το φως του ήλιου μεταμορφωνόμαστε σε μια άβουλη μάζα που κοιτάει αμήχανα όλα όσα πίστευε να λιώνουν σαν από κερί στο φως του ήλιου.
Και γίνονται τα πρόσωπα μας σαν εξώφυλλο των Deep Purple και η ψυχή μας το ίδιο.
Μεταμορφώθηκε και αυτός ο γαλάζιος ουρανός, σε γκρίζο, σε γκρίζο με μαύρες σκιές στην θέση των πουλιών.
Και τα μάτια μεταμορφώθηκαν σε πληγές που τρέχουν δάκρια.
Και η πίστη, μεταμορφώθηκε σε αυτό που πολεμούσε.
Και ο σπόρος σε κάτι που τρώει τα σωθικά μας.
Και γω συνεχίζω να μεταμορφώνομαι, σε κάτι που δεν είχα φανταστεί. Συνέχεια μεταμορφώνομαι και κοιτάζοντας πίσω νιώθω ποιο καλά. Γιατί αυτό που έγινα είναι συνάρτηση αυτού που ζω και αυτό που ζω, μονάχα εγκλήματα σαν εμένα κάνει.
Και όσο και αν μεταμορφώνομαι, μένω ίδιος στις βασικές μου τις αρχέγονες αρχές, να επιβιώσω. Και τα δόντια μου έγιναν ποιο κοφτερά και τα μάτια μου πιο επιδέξια στο σκοτάδι. Και κατάλαβα ότι οι λύκοι δεν τρώνε τους άλλους λύκους αλλά μπορούν να τους σκοτώσουν. Και εγώ έπαψα να είμαι λύκος εδώ και πολύ καιρο…
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-10-06, 12:41
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και τα μάτια μεταμορφώθηκαν σε πληγές που τρέχουν δάκρια.
Και η πίστη, μεταμορφώθηκε σε αυτό που πολεμούσε.
Και ο σπόρος σε κάτι που τρώει τα σωθικά μας.
Και γω συνεχίζω να μεταμορφώνομαι, σε κάτι που δεν είχα φανταστεί. Συνέχεια μεταμορφώνομαι και κοιτάζοντας πίσω νιώθω ποιο καλά. Γιατί αυτό που έγινα είναι συνάρτηση αυτού που ζω και αυτό που ζω, μονάχα εγκλήματα σαν εμένα κάνει.
Και όσο και αν μεταμορφώνομαι, μένω ίδιος στις βασικές μου τις αρχέγονες αρχές, να επιβιώσω. Και τα δόντια μου έγιναν ποιο κοφτερά και τα μάτια μου πιο επιδέξια στο σκοτάδι. Και κατάλαβα ότι οι λύκοι δεν τρώνε τους άλλους λύκους αλλά μπορούν να τους σκοτώσουν. Και εγώ έπαψα να είμαι λύκος εδώ και πολύ καιρο…
Φίλε Τεό
Διαβάζοντας το πολύ ωραίο μήνυμα σου μου γεννήθηκε η ιδέα να κάνω searh στον υπολογιστή μου βάζοντας ως κλειδί τη λέξη μετα μορφ....και ιδού το αποτέλεσμα ...που δε ξέρω αν έχει σχέση με το θέμα .....


Κάτι άλλο που βρήκα θα το δημοσιεύσω σε σύντομο χρονικό διάστημα ......

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-11-06, 09:57
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Κάτι άλλο που βρήκα θα το δημοσιεύσω σε σύντομο χρονικό διάστημα ......
Δ.
Εγώ ακόμα περιμένω την δημοσίευση...
Και βέβαια έχει σχέση η φώτο. Το θέμα είναι η μεταμόρφωση γενικά. Η μεταμόρφωση αυτού του οποίου είμαι σε κάτι άλλο, ή αυτού που ήμουν σε κάτι άλλο, ή αυτού που έπρεπε να είμαι σε κάτι άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-11-06, 13:42
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Talking

Παράθεση:
Εγώ ακόμα περιμένω την δημοσίευση...
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...0926#post20926


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-12-06, 09:48
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

[CENTER]Σιγά, σιγά, αλλάζω… Σιγά, σιγά μεταμορφώνομαι σε ότι ήθελα να αποφύγω. Είναι ο δρόμος μου προκαθορισμένος; Είμαι απλά κουρδισμένος; Είμαι ένας άλλος, ακούω κάποιον στο κεφάλι μου αλλά δεν είμαι εγώ. Συγγενείς και λοιποί με μαύρα έχουν μαζευτεί, περιμένουν να γεννηθώ και εγώ στάζω αργά, απελπιστικά αργά μέσα στην άβυσσο…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 09-12-06 στις 09:57
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-12-06, 21:13
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
ο κάθε λαός τρώει το δικό του κουτόχορτο, που ευδοκιμεί στον τόπο του ανάλογα με τις κλιματικές συνθήκες και τις διατροφικές του συνήθειες. τα ελληνικά κουτόχορτα είναι πολλά αλλά αν πιαστούμε στα δίχτυα αυτής της συζήτησης δεν θα βγούμε ποτέ. αν οι αμερικανοί έχουν τον μέσα τους τον εγωϊσμό της υπερδύναμης, οι έλληνες έχουν μέσα τους τον ιό του πολιτισμού που είχαν, έχασαν και απεγνωσμένα, μέσα από χιλιάδες βλακείες προσπαθούν να ξαναβρούν. έχουμε μέσα μας το δαιμόνιο του διαφωνώ για να διαφωνήσω, αμφισβητώ για να αμφισβητήσω και δεν σέβομαι τη γνώμη των άλλων γιατί είναι οπωσδήποτε λανθασμένη και κανείς δεν είναι δυνατό να γνωρίζει τα πράγματα καλύτερα από εμένα. είναι η ψυχοσύνθεση του "κάντε με πρωθυπουργό για μια μέρα".
σκεφτείτε αυτή την παράμετρο της μεταμόρφωσης. κάποιος πιστεύει σε κάτι, αλλά επειδή δεν έχω πειστικά επιχειρήματα για να τον διαψεύσω, τότε θεωρώ πως η πίστη του είναι αποτέλεσμα επιβολής της και του χαμηλού μορφωτικού του επιπέδου, σε αντίθεση πάντα με το δυσθεώρητο ύψος του δικού μου επιπέδου. τέτοιοι άνθρωποι υποτιμούν τους συνανθρώπους τους, γιατί δεν μπορούν να εκτιμήσουν τη διαφορετικότητα και μη μου πείτε πως οι έλληνες δεν χαρακτηριζόμαστε από αυτό. διαβάσαμε κάποτε ένα απόσπασμα από έναν αρχαίο συγγραφέα και θεωρήσαμε αυτονόητα πως είμαστε οι μέγιστοι γνώστες του έργου του και ολόκληρης της αρχαιοελληνικής γραμματείας, άσχετα αν μαζί με το διάβασμα επιδοθήκαμε και στη μέγιστη διαστρέβλωση και ερμηνεία κατά το δοκούν και το συμφέρον.
τείνω να πιστέψω στο λαμαρκισμό, πως ό,τι δεν χρησιμοποιείται τελικά αχρηστεύεται και γίνεται υπολειμματικό όργανο. είμαι σίγουρος πως αυτό είναι κάτι που θα συμβεί σε ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων τουλάχιστον αλλά πιστεύω πως η ελλάδα θα εκπροσωπηθεί σε ικανό βαθμό σε αυτό το σύνδρομο.
Ω! Καιρό είχα να απολαύσω τέτοιο λόγο. Απλός , ουσιαστικός, μεστός. Μπράβο σας κι ευχαριστώ!
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nirava : 16-12-06 στις 21:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.