Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-08, 10:42
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Πρώιμη εφηβεία: φταίει το περιβάλλον;

Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερα μικρά παιδιά, συνήθως κορίτσια, εμφανίζουν σημάδια πρόωρης ανάπτυξης. Η κατάσταση που εξελίσσεται σε μάστιγα, καλείται πρώιμη εφηβεία και ίσως τελικά να οφείλεται στο περιβάλλον.

Λέγοντας ότι τα σημερινά παιδιά αναγκάζονται να μεγαλώσουν γρήγορα σε έναν κόσμο, που αποδεικνύεται εξαιρετικά δύσκολος, μπορεί να θεωρηθεί κάτι περισσότερο από κλισέ.

Πρόσφατες έρευνες αποδεικνύουν ότι τα παιδιά φτάνουν στην εφηβεία σε μικρές ηλικίες και οι επιστήμονες αρχίζουν να διαβλέπουν σχέσεις ανάμεσα σε αυτή την τάση και άλλες κοινωνικές παρεκκλίσεις, όπως η μόλυνση του περιβάλλοντος και ο καθιστικός τρόπος ζωής.

Σε μια αναφορά του 2007 από το κέντρο Breast CancerFund, με τίτλο “The Falling Age of Puberty in U.S. Girls: What We Know, What We Need to Know,” η οικολόγος Sandra Steingraber επισημαίνει ότι τα τελευταία 30 χρόνια η ευρεία πρόσβαση στους υπολογιστές και τις τηλεοράσεις έχει οδηγήσει σε ένα όλο και πιο νωχελικό τρόπο ζωής.

Τα δραστήρια παιδιά παράγουν περισσότερη μελατονίνη, μια φυσική ορμόνη που έχει το ρόλο του βιολογικού ρολογιού στον ανθρώπινο οργανισμό. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει το λόγο για τον οποίο τα παιδιά που κάνουν καθιστική ζωή μπαίνουν συντομότερα στην εφηβεία. Το ανθρώπινο σώμα θεωρεί ότι η μειωμένη παραγωγή μελατονίνης αποτελεί ένδειξη έναρξης της εφηβείας.

«Η μελατονίνη αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την εφηβεία. Όσο περισσότερη μελατονίνη παράγεται τόσο περισσότερο καθυστερεί η έναρξη της εφηβείας,» σχολιάζει η Steingraber.

Βέβαια, ο καθιστικός τρόπος ζωής συνδέεται και με την παιδική παχυσαρκία, μια κατάσταση η οποία συνήθως διαιωνίζεται μαζί με πολλά άλλα προβλήματα υγείας έως και την ενηλικίωση.

Μια πρόσφατη έρευνα, National Health and Nutrition Examination Survey, αποκάλυψε ότι κατά το 2001 και 2004, το 17,5% των παιδιών από ηλικίες 6 έως 11 ήταν υπέρβαρα, μια θεαματική αύξηση για τις τρείς τελευταίες δεκαετίες.

Μια μελέτη από την μη - κερδοσκοπική ObesitySociety κατέληξε πρόσφατα σε ένα ελαφρώς υψηλότερο νούμερο, 20%, με τα υψηλότερα ποσοστά να αναλογούν σε παιδιά από την Ισπανία και την Αμερική.

Η παχυσαρκία δρα οπωσδήποτε ως καταλυτικός παράγοντας στην αποκαλούμενη πρώιμη εφηβεία, όμως τα χημικά θεωρείται ότι παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο.

Σύμφωνα με τον Erin Barnes, μια μελέτη η οποία συγκρίνει τον σωματικό δείκτη κοριτσιών από Δανία και Αμερική, έδειξε ότι η μια ομάδα έφτασε στην εφηβεία ένα χρόνο νωρίτερα σε σχέση με την άλλη, παρότι το σωματικό βάρος τους κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα.

Μια νέα μελέτη έδειξε επίσης ότι τα πλούσια κορίτσια από την Νότια Αφρική φτάνουν στην εφηβεία ένα χρόνο αργότερα σε σχέση με Αφροαμερικάνες συνομήλικες τους.

«Πολλοί ερευνητές», γράφει ο Barnes, «μελετούν τη σχέση ανάμεσα στους χημικούς ρυπαντές όπως PCBs (πολυχλωριωμένα διφαινύλία) και την πρόωρη ανάπτυξη.»

Ορισμένοι πιστεύουν ότι η υπεροχή των συνθετικών χημικών στις αναπτυγμένες χώρες σχετίζεται με την ανάπτυξη ενδοκρινικών κυττάρων και στην ουσία «εξαπατά» το σώμα των παιδιών, οδηγώντας σε μια πρόωρη εφηβεία.

Επίσης, η πρόωρη εφηβεία στα κορίτσια έχει συνδεθεί με τον καρκίνο του στήθους, όπως και με υψηλά ποσοστά κατάχρησης ουσιών, χρήσης βίας, ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων, προβλήματα στο σχολείο και θέματα ψυχικής υγείας.

«Η σύμπτυξη της χρονικής διάρκειας της παιδικής ηλικίας σηματοδοτεί την μείωση του χρόνου πριν από την ολοκλήρωση του σχηματισμού του ανθρώπινου εγκεφάλου,» σχολιάζει η Steingraber.

«Εφόσον συμβεί, ο εγκέφαλος δεν επιτρέπει πολύπλοκες διαδικασίες μάθησης.» Τέλος προσθέτει ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να χτίσει τις συνδέσεις που χρησιμοποιούνται για την μάθηση μιας γλώσσας, το παίξιμο ενός μουσικού οργάνου ή την οδήγηση ενός ποδηλάτου πριν γεμίσει με τις σεξουαλικές ορμόνες που έρχονται με την εφηβεία.

Πηγη : Scientific American

-------------------------------------------------------------------------

Είναι ένα άρθρο που "χτύπησε" πρόσφατες πολύωρες συζητήσεις μου με φίλους και γνωστούς. Ένα άρθρο που επαληθεύσε όσα παρατηρώ καιρό τώρα για την αλλόκοτη συμπεριφορά των νέων, για τον θάνατο σταδιακώς της παιδικής αθωότητος και τον ολοένα και αυξανόμενο εκφυλισμό του ανθρωπίνου γένους! Τα μάτια μου έχουν δει πολλά και τα αυτιά μου έχουν ακούσει ακόμα περισσότερα...

Αλλά είμαι πεπεισμένος πως δεν ευθύνεται "μόνο" η αλλαγή του περιβάλλοντος για αυτό ... Είναι ένα ζήτημα άκρως φιλοσοφικό - μεταφυσικό έως και συνομωσιολογικό για την μετάλλαξη του ανθρώπου !

Αναμένω την γνώμη σας...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-08, 23:23
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το άρθρο αυτό ήταν σαν να έβλεπα την εικόνα της γενιάς μου μπροστά στα μάτια μου με την μορφή εικόνων. Βλέπω πως το θέμα θίγεται σε επίπεδα κυρίως σχετικά με τον οργανισμό του παιδιού και πως τούτος δρα.
Όμως σκέφτηκα και σε κάποια ακόμη επίπεδα...Κυρίως της σκέψης και την ψυχολογίας του κάθε παιδιού. Η κοινωνία αλλάζει, μπαίνει σε γρήγορους ρυθμούς και σε αυτούς πρέπει να παρασυρθεί και ένα παιδί μου νοιάζεται για το μέλλον του. Το σχολείο έχει περισσότερες απαιτήσεις καθώς και οι ξένες γλώσσες έχουν γίνει απαραίτητες. Σε ένα περιβάλλον στο οποίο υπάρχουν καλούπια, τα παιδιά συνηθίζουν στην τάση αυτή...Παράδειγμα , πλέον προωθείται μια ιδέα σχετικά με το ότι , αν η δουλειά που θα επιλέξει ένας νέος είναι όπως αποκαλείται του "γραφείου" τόσο καλύτερες συνθήκες θα χει. Απαιτείται το παιδί να χει γνώσεις υπολογιστών όπωσδηποτε(όχι πως είναι κάτι άσχημο αλλά όλα χρειάζονται με μέτρο). Η σημερινή κοινωνία σκοτώνει την παιδικότητα και την αγνότητα. Κυνηγάει τα παιδιά να γίνουν όλα άτομα με κοινές συνήθειες, κοινά ταλέντα ώστε να εξυπηρετούν την νέα τάξη...Έτσι το κάθε παιδί φαινομενικά αναγκάζεται να "ωριμάσει". Τα κενά ωστόσο που αφήνει το φαινόμενο αυτό στο κάθε άτομο θα φανεί στα επόμενα χρόνια.
Η κοινωνία βαδίζει με ρυθμούς συγκεκριμένων συμφερόντων. Τα πλεονεκτήματα λίγων βάζουν τους πολλούς σε καλούπια ώστε να εξυπηρετούνται οι πρώτοι. Σε μια κοινωνία που νιώθεις πως όλα όσα θα γίνουν στην συνέχεια τα ξέρεις είναι άσχημο να κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια. Αυτό που πλέον έχει χαθεί ως ορισμός, είναι η λέξη άνθρωπος...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-08, 10:44
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαβάζοντας το άρθρο αυτό ήταν σαν να έβλεπα την εικόνα της γενιάς μου μπροστά στα μάτια μου με την μορφή εικόνων.
Φίλε Lifo αυτή σου η αρχική πρόταση με καλύπτει απόλυτα σχετικώς με το παρόν θέμα μιας και γνωρίζω την ηλικία σου ! Είναι παρατηρήσεις πολλών φίλων και γνωστών μου όσα αναφέρει το άρθρο-μελέτη! Παρατηρήσεις γύρω απο τον εκφυλισμό του ίδιου του ανθρώπου...Όταν μικρά παιδιά ηλικιών 5-6-7-8 κλπ ετών αρχίζουν και πειραματίζονται αφύσικα ερωτικά (αγοράκια με αγοράκια, κοριτσάκια με κοριτσάκια), με χάδια και κινήσεις που θα ζήλευαν και πορνοστάρ τότε είναι να απορεί κανείς... Για να μην αναφερθώ στα ολοένα και ποιο άγρια ξεσπάσματα βίας στις νεαρές ηλικίες...Παράλληλα όμως (για να μην είμαι καταστροφολόγος) παρατηρώ και την ολοένα και αυξανόμενη νοημοσύνη στις νέες γενιές! Πανέξυπνα παιδιά που τα αποβλακώνει και τα "χαζεύει" πλήρως το σύστημα απο την ηλικία τον 12 και ύστερα...

Δυστυχώς είναι αλήθειες που δύσκολα τις παραδέχεται κανείς...

Και ακόμα δυσκολότερα να τις αντιμετωπίσει κανείς...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Knight_Of_Creation : 17-08-08 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-09, 13:45
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
«Η σύμπτυξη της χρονικής διάρκειας της παιδικής ηλικίας σηματοδοτεί την μείωση του χρόνου πριν από την ολοκλήρωση του σχηματισμού του ανθρώπινου εγκεφάλου,» σχολιάζει η Steingraber.

«Εφόσον συμβεί, ο εγκέφαλος δεν επιτρέπει πολύπλοκες διαδικασίες μάθησης.» Τέλος προσθέτει ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να χτίσει τις συνδέσεις που χρησιμοποιούνται για την μάθηση μιας γλώσσας, το παίξιμο ενός μουσικού οργάνου ή την οδήγηση ενός ποδηλάτου πριν γεμίσει με τις σεξουαλικές ορμόνες που έρχονται με την εφηβεία.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Παράλληλα όμως (για να μην είμαι καταστροφολόγος) παρατηρώ και την ολοένα και αυξανόμενη νοημοσύνη στις νέες γενιές! Πανέξυπνα παιδιά που τα αποβλακώνει και τα "χαζεύει" πλήρως το σύστημα απο την ηλικία τον 12 και ύστερα...
Τελικά, το σύστημα φταίει, η πρώιμη εφηβεία ή...μήπως και τα δύο;;;;;;;;;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Αλλά είμαι πεπεισμένος πως δεν ευθύνεται "μόνο" η αλλαγή του περιβάλλοντος για αυτό ... Είναι ένα ζήτημα άκρως φιλοσοφικό - μεταφυσικό έως και συνομωσιολογικό για την μετάλλαξη του ανθρώπου !
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;
Τι σχέση μπορεί να έχει η πρόωρη εφηβεία με την φιλοσοφία ή την μεταφυσική?????????????????

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Επίσης, η πρόωρη εφηβεία στα κορίτσια έχει συνδεθεί με τον καρκίνο του στήθους, όπως και με υψηλά ποσοστά κατάχρησης ουσιών, χρήσης βίας, ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων, προβλήματα στο σχολείο και θέματα ψυχικής υγείας.
Υπάρχει κάποια έρευνα που να συσχετίζει την πρόωρη εφηβεία με τον καρκίνο του στήθους;
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.