Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιθυμείτε την παρουσία καμερών στους δρόμους των πόλεων;
Μόνο για την λειτουργία της κυκλοφορίας 16 21,05%
Την επιθυμώ ακόμη και για τη λειτουργία της δημόσιας ασφάλειας 17 22,37%
Όχι, είναι ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα 40 52,63%
Δε με αφορά το θέμα 3 3,95%
Ψήφισαν: 76. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 17-05-08, 21:45
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Κοιτα αγκαλιερπ. Συμφωνα με τις δηλωσεις του εκπροσωπου της σκοτλαντ γιαρντ οι καμερες ειναι ενα φιασκο γιατι καταφεραν να μειωσουν την εγκληματικοτητα μονο κατα 10% ενω τα χρηματα που δαπανησαν ηταν παρα πολλα. Αρα εδω καποιοι ειτε κανανε μια υπερεκτιμημενη προβλεψη ειτε η χρησημοποιηση τους γινεται με λαθος τροπο. Παρολο αυτα, οι καμερες μειωσαν την εγκληματικοτητα κατα 10%. Ο χαρακτηρισμος φιασκο κατα τη γνωμη μου πηγαινει στη μεγαλη δαπανη εναντι του αποτελεσματος

Κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται να μπουν πολλες καμερες. Χρειαζονται να μπουν καμερες σε σημεια κλειδια. Αυτο σημαινει οτι τοσο η χρησημοτητα τους θα αξιοπιοειται στο μεγιστο αλλα και ο ογκος των πληροφοριων δεν θα ειναι συντριπτικα μεγαλυτερος αποτι οι δυνατοτητες των μεσων καταγραφης.

Αναλυτικοτερα οι αποψεις μου εχουν ειπωθει πολλες φορες, οποιος ενδιαφερεται μπορει να ανατρεξει σε παλιοτερες δημοσιευσεις
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 19-06-08, 15:11
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Οι κάμερες…
1ον Δεν μπορούν να καλύψουν όλους χώρους
2ον Μεταθέτουν το πρόβλημα της παρανομίας σε άλλη περιοχή (αν δεν σπάσουν τις κάμερες ή φορέσουν κουκούλα και κράνος κατά την διάρκεια της παράνομης πράξης τους) δεν το λύνουν.

Πρέπει κάποτε να αναρωτηθούμε γιατί κάποιος θέλει να βιάσει, να κλέψει, να σκοτώσει, να σπάσει...
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 19-06-08, 17:56
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Διαβάστε κι αυτό... Zougla online - "Ελεύθερες" οι τηλεφωνικές παρακολουθήσεις στη Σουηδία

Αναρωτιέμαι, από ποιους απειλείται η Σουηδία
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 21-06-08, 09:44
Το avatar του χρήστη Dark Sun
Dark Sun Ο χρήστης Dark Sun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Byron
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν θέλω τις κάμερες για κανέναν απολύτως λόγο και εξηγούμαι.

Ποιος μου εγγυάται πως οι κάμερες που είναι για την ρύθμιση της κυκλοφορίας δεν παραβιάζουν και τα προσωπικά μου δεδομένα και την προσωπική μου ελευθερία?

Ποιος μου εγγυάται πως αυτές οι κάμερες δεν παρακολουθούν και την ζωή μου?

Πιστεύω πως όλα αυτά περί τρομοκρατίας και δημόσιας ασφάλειας είναι απλά τα προσχήματα για να εισχωρήσουν στην προσωπική μας ζωή, χωρίς την άδειά μας. Θέλουν να μας κάνουν να συνιθήσουμε στην ιδέα της κάμερας ώστε αργότερα που θα τις τοποθετήσουν παντού , να μην μας ξενίζει το γεγονός και να το δεχτούμε χωρίς καμμία αντίδραση.

Θεωρείται τυχαίο το γεγονός με τα τηλεπαιχνίδια τύπου ριάλιτυ που τους παρακολουθούν 24 ώρες το 24ωρο? Ο Μεγάλος Αδερφός είναι εδώ και είναι γεγονός, αυτό μας λένε ουσιαστικά. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο και το όνομα που δώσανε. ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΡΦΟΣ, αυτή η έννοια στο μυαλό του μέσου ανθρώπου έχει την έννοια κάποιου μεγαλύτερου οικείου προσώπου που σε αγαπάει, νοιάζεται για σένα και θα ήθελε να ξέρει που είσαι ανά πάσα στιγμή για να σε βοηθήσει και να σε προστατέψει. Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτόν τον κόσμο, νομίζω πως πρέπει να αντιδρούμε σε τέτοιες ενέργειες και να μην δεχόμαστε έτσι αβίαστα την πλύση εγκεφάλου που δεχόμαστε, διότι τότε το μέλλον το βλέπω σαν παιχνίδι εικονικής πραγματικότητας.
__________________
In the kingdom of the Blind, the One Eyed are Kings
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.