Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιθυμείτε την παρουσία καμερών στους δρόμους των πόλεων;
Μόνο για την λειτουργία της κυκλοφορίας 16 21,05%
Την επιθυμώ ακόμη και για τη λειτουργία της δημόσιας ασφάλειας 17 22,37%
Όχι, είναι ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα 40 52,63%
Δε με αφορά το θέμα 3 3,95%
Ψήφισαν: 76. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-04-06, 12:08
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητό μου Μπιζέλι,
καταλαβαίνω το άγχος τον επαγγελματιων οδηγών ταξί, λεωφορείων κλπ. αλλά δεν είναι λύση αυτή. Στο κάτω-κάτω και ένας μανάβης κινδυνεύει εξίσου. Αν δεν μπορούν να ζήσουν με το φόβο (που θέλουμε δε θέλουμε έχει εισβάλει στις ζωές μας) ας μην κάνουν αυτό το επάγγελμα. Προσπαθούσε να με πείσει ότι κάνει το πιο επικίνδυνο επάγγελμα στον κόσμο. Έλεος...
Κατανοώ το σκεπτικό σου, όταν λες ότι δεν είναι κακό να υπάρχουν κάμερες στους δημόσιους χώρους, αλλά κάμερες στα σχολεία; Δε συμφωνώ καθόλου. Γιατί; Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα.
1) Καταπατείται το άσυλο στα σχολεία. Δηλαδή απ' τη μία δεν επιτρέπεται να μπαίνει η αστυνομία μέσα και απ' την άλλη θέλουμε ασφάλεια; Μάλλον για δουλειά στις security εταιρείες μου φαίνεται αυτό. Σε λίγο η αστυνομία θα γίνει ιδιωτική και για να μας φυλάξουν θα θέλουν λεφτά.
2) Όλοι έχουμε ακούσει ιστορίες για παιδεραστία, παρενόχληση μαθητών από καθηγητές, εκβιασμό για υψηλούς βαθμούς. Φαντάσου τώρα να μπορεί ο καθηγητής να δει τι κάνει ο αγαπημένος του μαθητής σε πιο ιδιαίτερες στιγμές. Και πόσες εικόνες δε θα καταλήξουν να προβάλλονται στο internet.
3) Ακριβώς ό,τι είπα στην τελευταία πρόταση. Internet. Όπως γίνεται με τόσα ξενοδοχεία που σου δίνουν το δικαίωμα να αυνανιστείς με τις δικές μου περιπτύξεις ή ακόμα χειρότερα, να με εκβιάσεις έναντι κάποιου ποσού για να μην τα δείξεις στο σύζυγο. Ένα παιδί λοιπόν που καπνίζει κρυφά απ' τους γονείς, δε μπορεί να εκβιαστεί από έναν καθηγητή; Άνετα...

Τέσπα, νομίζω ότι οι απόψεις διείστανται και θα συνεχίσουν να διείστανται αφού έχουμε διαφορετικές προταιρεότητες στη ζωή. Αν εσύ βάζεις πάνω απ' όλα την ασφάλειά σου, κι εγώ την ελευθερία μου, τότε σίγουρα παίρνουμε διαφορετικές αποφάσεις.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 21-04-06 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-06, 10:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
υπαρχει νόμος που επιτρέπει την παρακολούθηση αν είναι για την προστασία του δημοσίου συμφέροντος.
οπότε .....
Αυτό φίλε Βαγγέλη εμένα δεν μου λέει και πολλά πράγματα. Ίσως να αποτελεί τη νομική κατοχύρωση της παρακολούθησης των πολιτών αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως ένας τέτοιος νόμος είναι σωστός ή και συνταγματικός. Ας τα βρουν οι νομικοί αυτά, εγώ δεν είμαι δικηγόρος και δεν μπλέκω σε αυτά τα μονοπάτια.
Το θέμα είναι πόσοι άλλοι τέτοιοι νόμοι θα ψηφιστούν, με πρόσχημα την περίφημη προστασία του πολίτη. Γνωρίζουμε καλά πως η τρομοκρατική ενέργεια στη Νέα Υόρκη άλλαξε τα δεδομένα και έγινε η αφορμή για τη θέσπιση μιας σειράς μέτρων που άνετα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως σχεδόν δικτατορικά. Και είναι να αναρωτιέται κανείς για την ύπαρξη μιας ή περισσοτέρων ομάδων που προκειμένου να "περάσουν" τις διατάξεις που εκείνοι θέλουν για τα δικά τους συμφέροντα, δημιουργούν τέτοιες κρίσεις, για να αποκτήσουν το λαϊκό έρεισμα.
Είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον ο μικρός συσχετισμός που κάνεις με την αναφορά της Αποκάλυψης στο περίφημο χάραγμα αλλά αυτό είναι ένα θέμα για το οποίο θα είχε κανείς να πει πολλά, μπλέκοντας ίσως σε συνομωσιολογικά μονοπάτια.
Αντωνία, μάλλον είχες πέσει σε ταξιτζή - περίπτωση. Συμφωνώ πως αντιμετωπίζουν πολλούς κινδύνους στο δύσκολο από πολλές απόψεις επάγγελμά τους, αλλά αυτά που σου είπε τα θεωρώ από απλές αρλούμπες έως πολύ επικίνδυνες σκέψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-06, 19:01
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αντωνία, μάλλον είχες πέσει σε ταξιτζή - περίπτωση. Συμφωνώ πως αντιμετωπίζουν πολλούς κινδύνους στο δύσκολο από πολλές απόψεις επάγγελμά τους, αλλά αυτά που σου είπε τα θεωρώ από απλές αρλούμπες έως πολύ επικίνδυνες σκέψεις...
Δυστυχώς αγαπητέ μου Μιχάλη, δε νομίζω ότι είναι μια μεμονωμένη περίπτωση ο ταξιτζής αυτός, ούτε και η κοπέλα. Ξέρεις πόσοι κουβαλάνε τα ίδια μυαλά; Πόσοι έχουν ξεγελαστεί με τις εξηγήσεις των κρατών για τις τοποθετήσεις των καμερών σε τόσα μέρη; Και πόσοι ακόμα αναμένεται να πέσουν στην παγίδα και να δεχτούν κάτι τέτοιο, επειδή θεωρούν ότι έτσι θα είναι ασφαλείς; Κανείς δεν έχει καταλάβει ότι έτσι καταφέρνουν το αντίθετο. Να μην είναι ασφαλείς. Διότι πόσες υποκλοπές μπορούν να γίνουν σε κλειστά κυκλώματα; Λίγα φαντασία να έχουμε και αμέσως θα συνειδητοποιήσουμε πως ανά πάσα στιγμή ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει τον οποιονδήποτε, αρκεί να υπάρχει εκεί κοντά μια κάμερα. Λίγο από καλώδια να ξέρει, λίγο τον Μαγκάιβερ να παίξει και μετά σου λέω εγώ...

Προσωπικά ξέρετε τι βλέπω πίσω από "τρομοκρατικές" ενέργειες σαν αυτή της 11ης Σεπτεμβρίου; Μια σκηνοθετημένη ιστορία με μπόλικους νεκρούς και αρκετό πόνο για να τραβήξουμε εκεί την προσοχή, να δημιουργήσουμε εντυπώσεις, να φτιάξουμε στρατόπεδα, να φανατίσουμε κόσμο, να δικαιολογήσουμε εισαγωγή όπλων, να ξεπλύνουμε χρήμα, να.. να.. να.. Μια σκέτη σκοπημότητα δηλαδή για πράγματα που ο απλός κόσμος ούτε τα φαντάζεται! Όσοι δεν έχουν δει το Fahrenheit 911 του Moore, να το δουν για να πάρουν μια ιδέα για το ποιοι μας κυβερνούν και ποιοι πραγματικά κρύβονται πίσω απ' όλα...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-06, 16:34
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

φυσικά και δεν εννοούσα πως είναι μεμονωμένη περίπτωση. είπα πως αυτά είναι επικίνδυνες σκέψεις επειδή, τέτοιοι άνθρωποι έχουν πειστεί από τις εξηγήσεις που κι εσύ λες πως τους δίνονται και είναι οι ίδιοι που σύντομα θα απαιτήσουν ολοένα και περισσότερα τέτοια απολυταρχικά μέτρα για τη δήθεν προστασία τους. εκείνοι που βρίσκονται από πάνω, σε αυτό ακριβώς ποντάρουν και είμαι σίγουρος πως θα το πετύχουν.
θεωρώ πως όλοι αυτοί γεύονται μόνο το κερασάκι από ολόκληρη την τούρτα και αγνοούν το τι ακριβώς μπορεί να βρίσκεται από πίσω. φυσικά και δεν είμαι υπέρ της ασυδοσίας και με ενοχλεί να βλέπω τον πολίτη να νιώθει απροστάτευτος αλλά είναι άλλο πράγμα αυτό και άλλο να λαμβάνονται μέτρα που θα καταστρατηγήσουν, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, τις ανθρώπινες ελευθερίες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-06, 08:27
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

χθες είδα τις φασαρίες στην αθήνα. είδα χιλιάδες αστυνομικούς να ελέγχουν κόσμο στους δρόμους και όλα αυτά δεν τα είδα μόνο στην τηλεόραση αλλά και από κοντά αφού δουλεύω στο σύνταγμα. το βράδι είδα και όλους αυτούς που έσπαγαν βιτρίνες και πέταγαν μολότοφ, που έκλεβαν τα μαγαζιά και ενοχλημένος άκουσα ότι οι αστυνομικοί ή μάλλον κάποιος εκπρόσωπος τους είπε ότι φταίνε οι καταστηματάρχες που δεν έκλεισαν τα μαγαζιά τους και δεν έβαλαν σίδερα στα μαγαζιά τους για να μην τα σπάσουν. δηλ. σύμφωνα με την άποψη αυτή οι καταστηματάρχες ήταν υπεύθυνοι για την προστασία τους, δική τους και των περιουσιών τους και όχι οι αστυνομικοί, που αρκούσε να εμποδίσουν την διαδήλωση και κάθε άλλο στοιχείο «αναρχικό» και μη, να συνεχίσει την πορεία του προς το σύνταγμα για να προστατέψει την ράις. με τέτοιες αντιλήψεις αναρωτιέμαι ειλικρινά ποιος μπορεί να πιστέψει ότι οι κάμερες έχουν να προσφέρουν κάτι στην ασφάλεια των πολιτών, από την στιγμή που την στιγμή των γεγονότων υπήρχε τόσο ισχυρή αστυνομική δύναμη τόσο κοντά στις φασαρίες. ειδική περίπτωση θα μου πείτε, αλλά εάν σε μια τέτοια περίπτωση, που γνώριζαν ότι θα γίνουν φασαρίες και είχαν ετοιμαστεί για αυτές, υπήρχαν κανάλια που κάλυπταν τα γεγονότα, όχι μόνο από την ελλάδα, αλλά και από το εξωτερικό και παρόλα αυτά δεν προστατεύεται ο πολίτης, τότε ποια προστασία μπορεί να περιμένει, σε ένα γεγονός θα είναι απροειδοποίητο και θα αφορά λιγότερους πολίτες, (όχι τόσο μεγάλης έκτασης επεισόδια) χωρίς δημόσια προβολή του γεγονότος; όταν η αστυνομία ενώ είναι στο συμβάν βλέπει τις καταστροφές, έχει τους ενόχους απέναντι της και δεν επεμβαίνει τι θα προσφέρει παραπάνω στην προστασία του πολίτη να δουν το γεγονός από μία κάμερα; θα επέμβει πιο γρήγορα η αστυνομία; το θέμα δηλ. όλο στην τελική είναι η καταστολή ή η πρόληψη της εγκληματικότητας; θέλετε να μου πείτε ότι οι κάμερες στα σχολεία είναι για προστασία των μαθητών; την στιγμή που λίγο πιο πέρα από κει που μένω γνωστός «πολίτης» της πόλης μου έχει συληφθεί πάνω από 5 φορές, με πάνω από 1 κιλό κοκαΐνη στην κατοχή του κάθε φορά και παρόλα αυτά είναι ελεύθερος. διαφωνώ και θα συνεχίσω να διαφωνώ με το μπιζέλι. το θέμα της προστασίας του πολίτη δεν έχει να κάνει μόνο με την προστασία του από το κοινό έγκλημα από κακοποιούς αλλά έχει να κάνει και με την προστασία του εγκλήματος προς τον πολίτη και από το ίδιο το κράτος. και η ιστορία έχει αποδείξει ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατά του πολίτη αλλά και κατά της ανθρωπότητας έχουν γίνει από τα κράτη και τα μεγάλα συμφέροντα και όχι από κάποιον που θα πάει να κλέψει ένα σπίτι. σίγουρα την εποχή της χούντας η εγκληματικότητα είχε μειωθεί κατά πολύ, έκανε πολύ καλή δουλειά ο παπαδόπουλος σε αυτό. δεν μπορώ να καταλάβω τότε αφού οι πολίτες ήταν τόσο ασφαλείς προσπάθησαν τόσο πολύ να τον ρίξουν. μάλλον θα ήταν αχάριστοι…

και είναι κρίμα που το πιστεύεις αυτό μιχάλη, ότι θα τα καταφέρουν τελικά οι από πάνω να πετύχουν τον σκοπό τους. είναι κρίμα γιατί έχεις δίκιο. δυστυχώς πρέπει να τρώνε πολλά κουκιά (για να συνδέσω ένα άλλο θέμα που άνοιξες) οι έλληνες και εμποδίζει την καθαρή σκέψη τους και δεν μπορούν να δουν όντως πέρα από το δάχτυλό τους. όταν πριν χρόνια έγινε το χτύπημα στην νυ εάν και το σκέφτηκα μου φάνηκε υπερβολικό ότι όλα ήταν ένα σχέδιο. τώρα πια δεν ξέρω εάν ήταν υπερβολικό, αλλά ήταν σίγουρα βολικό. πολύ βολικό. το θέμα με τις κάμερες νομίζω δεν αφορά μόνο τις κάμερες και έχει σχέση άμεση με το θέμα «ο ρόλος των μμε (και όχι μόνο) στη διαμόρφωση ενός παγκόσμιου κλίματος φόβου». είναι μια γενική έξαρση φαινόμενων που εξελίσσονται τον τελευταίο καιρό, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνονται κάτω από ένα σχέδιο αλλά διαγράφονται επικίνδυνα. άλλωστε πόσα και πόσα έχουν γίνει στην ιστορία της ανθρωπότητας για το καλό της και τελικά χρησιμοποιήθηκαν για τον ακριβώς αντίθετο λόγο. γιατί να αλλάξουν τώρα τα πράγματα; έγινε ποιο σοφή η κοινωνία; πόσοι μεγαλύτερη αξία έχει η ζωή ενός πολίτη από την αξία όλων των κατοίκων που ζούσαν στο τζέρνομπιλ και η κυβέρνηση τους αποκρύπτε την αλήθεια ή πόση μεγαλύτερη αξία έχει από την ζωή όλων των παιδιών που πεθαίνουν κάθε μέρα στην αφρική; για τα συμφέροντα καμία. η αξία είναι η ίδια και είναι αμελητέα. πόσο ειρωνικό ακούγεται ότι με το άνοιγμα ενός πηγαδιού στην αφρική σώζονται εκατοντάδες παιδιά αλλά κανείς δεν τα δίνει και αντίθετα δίνουν δισεκατομμύρια ευρώ για να βάλουν κάμερες μόνο και μόνο για να προστατέψουν τον πολίτη από κάποια εγκληματική ενέργεια που θα γίνει στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-06, 09:50
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

φίλε agaliarep ,εχεις δίκιο σε όλα όσα σκέφτεσαι, αλλα θα σχολιάσω μόνο αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
σίγουρα την εποχή της χούντας η εγκληματικότητα είχε μειωθεί κατά πολύ, έκανε πολύ καλή δουλειά ο παπαδόπουλος σε αυτό. δεν μπορώ να καταλάβω τότε αφού οι πολίτες ήταν τόσο ασφαλείς προσπάθησαν τόσο πολύ να τον ρίξουν. μάλλον θα ήταν αχάριστοι…
Αχάριστοι δεν ήταν , μάλλον παραπληροφορημένοι....απο ποιούς άραγε?
χωρίς να έχω προδιάθεση σε απολυταρχικά καθεστώτα ,ήταν η μοναδική περίοδος όπου οι νομοταγείς πολίτες ήταν ασφαλείς και ταυτόχρονα το κράτος έκανε σωστα την δουλειά του.
Ομως θα πρέπει να παραδεχθείς , ότι αυτό το πέτυχαν μόνο μέ την πειθαρχία και την τιμωρία.
Για την ανοχή που είπες ότι έδειχναν οι αστυνομικοι, πιστεύω ότι δεν φταίνε οι ίδιοι.Μας έχει φάει η μανία να δείχνουμε "δημοκρατικό" πρόσωπο στους άλλους.
Οι κάμερες δεν θα βοηθήσουν σε τίποτα.Το μόνο που χρειάζεται είναι η εντολή :εφαρμόστε τον νόμο.
Αν δωθει αυτη η εντολή, δεν χρειάζεται πάνω απο μήνα για να φτιάξουν όλα.
Και φυσικά να πάψει η αστυνομία (χιλιαδες αστυνομικοί) να κάνει τους σωματοφύλακες στους επωνύμους και να ασχοληθεί με την πάταξη της παρανομίας.
Σταματώ γιατί "εξεφύγαμεν"
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-06, 13:08
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν θέλω πραγματικά να σχολιάσω αυτό που έγραψες γιατί θα έρθουμε σε κόντρα που δεν έχει σχέση με το θέμα αλλά και με το forum πιστεύω.
Θα σχολιάσω ή μάλλον θα ρωτήσω κάτι σε σχέση με αυτό που έγραψες ότι εάν εφαρμοστεί ο νόμος όλα σε ένα μήνα θα φτιάξουν. Γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος; Δεν είναι γελοίο ότι πριν από λίγο καιρό κλέφτες λυμαίνονταν την περιοχή του Ασπροπύργου μετά από ένα θέμα που έγινε για αυτό το γεγονός στην τηλεόραση και μετά από παρέμβαση υπουργού, θέλοντας να αποκαταστήσουν το κύρος του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως (λέμε τώρα) μετά το φιάκο με τις υποκλοπές μέσα σε ένα βράδι όλοι πιάστηκαν και φυλακιστήκαν, δείχνοντας περίτρανα ότι πολύ απλά μπορούν αλλά για κάποιο λόγο δεν κάνουν τίποτα. Αυτά περί «δημόσιαν τάξην και ασφάλειαν των πολιτών»…
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-06, 17:17
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

ολα αυτα που λετε περι καμερες ειναι εντελως αστοχα. καταρχην κανεις μα κανεις δεν μας παρακολουθει απο τις καμερες. νομιζετε οτι υπαρχουν καποιοι σε αιθουσες και κοιτανε τι κανουμε?δεν υπαρχει τετοιο προσωπικο. κατα δευτερον οι καμερες υπαγονται αποκλειστικα στο υπουργειο δικαιοσυνης και δημοσιας ταξης. οταν γινει μια παραβαση,εγκλημα η οτιδηποτε που παραβιαζει νομους τοτε οι κασετες πηγαινουν στα χερια της αστυνομιας η δικαιοσυνης με δικαστικη εντολη. μην πιστευετε αυτα που διαβαζετε...δεν υπαρχουν ποροι ουτε προσωπικο να παρακολουθουν τι κανουμε, ειναι πρακτικα αδυνατον


οσον αφορα για τις καμερες στα σπιτια απορω που το ακουσε αυτος που το εγραψε. εγω στην αγγλια μενω και δεν εχω ακουσει τιποτα στην ελλαδα πως εφτασε ρε παιδια?

οι καμερες σε δημοσιους χωρους η και σχολεια ειναι για το καλο μας. νομιζω ξεχνατε πολυ ευκολα τις καταληψεις η τις παραβιασεις σε σχολεια απο εξωσχολικους με την βοηθεια μαθητων. προσωπικα ειμαι υπερ των καμερων σε σχολεια και δημοσια κτιρια. θα λυσουν τα χερια της αστυνομιας και μπορουν να μειωσουν την εκγληματικοτητα. επειδη μενω στην αγγλια μπορω να σας πω απο πρωτο χερι την απιστευτη οργανωση που εχουν οι αρχες εδω. και αυτο οφειλεται στις πολλες καμερες και στα ελικοπτερα. μην λεμε και οτι θελουμε...
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-06, 08:47
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Από ότι θυμάμαι την τελευταία φορά που είπε κάποιος ότι ήταν βλακείες ότι παρακολουθούμαστε βγήκε το σκάνδαλο για την Vodafon.
Το ότι δεν υπάρχουν αίθουσες που έχουν προσωπικό και μας παρακολουθούν δεν μπορείς να το ξέρεις, όπως δεν ήξερες ότι η Vodafon έκανε παρακολουθήσεις, αλλά ακόμα και να μην υπάρχουν, δεν σημαίνει από την στιγμή που υπάρχει το δίκτυο, ότι ανά πάσα στιγμή δεν μπορούν να γίνουν.
Όσο για τα υπουργεία και τα άλλα που λες πρέπει να σου πω ότι τα Ελληνικά υπουργεία και οι Ελληνες βουλευτές ήταν αυτοί που προσπάθησαν να συγκαλύψουν τα γεγονότα.
Και αν διάβαζες ποιο προσεκτικά αυτά που έγραψα πιο πάνω θα έβλεπες ότι είπα ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα έχουν διαπραχτεί από τις ίδιες τις κυβερνήσεις στους ίδιους τους πολίτες τους και για αυτό και λόγο της χθεσινής ημέρας ανέφερα και το Τσέρνομπιλ, οπότε το ότι περνάει μια πληροφορία από ένα υπουργείο δεν σημαίνει τίποτα.

Τα κονδύλια που λες ότι δεν υπάρχουν είναι τελείως λάθος. Εάν έχουν τα κονδύλια να βάλουν κάμερες σχεδόν παντού για να αισθάνεσαι, όπως λες, ασφαλείς εσύ μπορούν να βρουν τα κονδύλια για να σε ελέγχουν. Είναι αστείο να λες ότι σπαταλάν τόσα χρήματα για την ασφάλεια σου και δεν μπορούν να τα σπαταλήσουν για να σε ελέγχουν. Που στο κάτω, κάτω από την ασφάλεια σου το κέρδος είναι πολύ λιγότερο από ότι με τον έλεγχο σου. Και δεν μου είπες γιατί αξίζει περισσότερο η δική σου ζωή, από την ζωή εκατομμυρίων που πεθαίνουν και για την δική σου κάνουν ένα σωρό έξοδα, για να την προστατέψουν πάντα, ενώ άνετα σκοτώνουν εκατομμύρια κόσμο σε όλη την γη ή με την δράση τους ή με την αδράνεια τους (αλλά ξέχασα αυτοί είναι μαύροι...)

Όταν κάποιος πρόκειται και θέλει να σε πηδήξει, δεν θα έρθει και θα σου ορμήξει απευθείας αλλά θα σε χαϊδέψει πρώτα.

Όσο για την απορία σου για το που το άκουσα (και παρεμπίπτοντος έχω όνομα) και έγραψα για τις κάμερες στα σπίτια, εάν έκανες το κόπο να διαβάσεις όσα έγραψα στην αρχή, είπα ότι εμένα μου το είπε κάποιος, που εμπιστεύομαι και ο οποίος είναι πάρα πολύ σοβαρός, είναι κάποιος που το στυλ του, η ηλικία του, αλλά και η μόρφωση του δεν του επιτρέπουν να μου λέει μαλακίες ότι θέμα αναδείχτηκε από την κρατική τηλεόραση σε ενημερωτική εκπομπή της πριν δύο εβδομάδες.

Όσο για το πόσο θα λύσουν τα χέρια της αστυνομίας οι κάμερες ,δεν είδα να έχει κανένας δεμένα τα χέρια της πριν από 2 ημέρες, όταν αυτοί οι ίδιοι (που τις περισσότερες φορές είναι παιδιά καλών οικογενειών όπως είχε αναφερθεί παλιότερα σε δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας) οι ιδιοι που κάνουν τις καταλήψεις και μπαίνουν κάθε χρόνο στο Πολυτεχνείο έσπαγαν τις βιτρίνες και τα μαγαζιά και δεν έκαναν τίποτα. Και ήταν μπροστά τους. Και εντάξει πριν από δυο μέρες είχαν «αποστολή» τα μέλη της ΕΛ.ΑΣ (αν και νόμιζα ότι αυτή ήταν να προστατεύουν όλους τους πολίτες) αλλά το ίδιο ακριβώς κάνουν πάντα. Τις κότες Valtoxionokota, τις κότες.

Και όσο για την περίφημη Αγγλία που ζεις και τους αστυνομικούς της αλλά και την ασφάλεια που νιώθεις εκεί τα λες όλα αυτά γιατί δεν ήσουν αυτός που εκτέλεσαν στα καλά καθούμενα μέσα στο Μετρό. Είναι όντως απίστευτη η οργάνωση τους πρώτα εκτελούν μετά ρωτούν. Αλλά ξέχασα δεν ήταν λευκός αυτός…
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-06, 10:00
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Δεν θέλω πραγματικά να σχολιάσω αυτό που έγραψες γιατί θα έρθουμε σε κόντρα που δεν έχει σχέση με το θέμα αλλά και με το forum πιστεύω.
Δεν πιστευω ότι θα έρθουμε σε κόντρα αγαπητέ agaliarep, αλλά αν θέλεις στείλε π.μ. να το δούμε.
Παράθεση:
Γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος; Δεν είναι γελοίο ότι πριν από λίγο καιρό κλέφτες λυμαίνονταν την περιοχή του Ασπροπύργου μετά από ένα θέμα που έγινε για αυτό το γεγονός στην τηλεόραση και μετά από παρέμβαση υπουργού, θέλοντας να αποκαταστήσουν το κύρος του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως (λέμε τώρα) μετά το φιάκο με τις υποκλοπές μέσα σε ένα βράδι όλοι πιάστηκαν και φυλακιστήκαν, δείχνοντας περίτρανα ότι πολύ απλά μπορούν αλλά για κάποιο λόγο δεν κάνουν τίποτα.
Μήπως γιατί "βολέυει" να απροσανατολίζεται ο κόσμος, ή μήπως γιατί προετοιμάζουν το έδαφος γιά παράξενες αλλαγές;
Μία πιό παλαβή σκέψη: τι θα κάνουν όλοι αυτοί που ζούν εξ αιτίας της εγκληματικότητας; δικηγόροι,εταιρείες security,δικαστές,ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ-KANAΛΙΑ.
Μηπως χρειάζεται για την οικονομία του "κράτους" η χαλαρή τήρηση των νόμων;
Για παραδειγμα:αν εξαλείψουν την παραοικονομία και την φοροδιαφυγή, πόσοι είναι αυτοί που θα πάψουν να τα "παίρνουν" χοντρά και μελανά (μαύρα)?
Η συζήτηση βέβαια ξεκίνησε από τις κάμερες, αλλά μοιραία κατέληξε (λογικό είναι άλλωστε) στο κατά πόσο τηρούνται οι νόμοι.
Φίλτατε agaliarep, το 1980 ο πατέρας μου ήταν σαουδική αραβία.Μου έλεγε λοιπόν, ότι στην αγορά με χιλιάδες κόσμο να πηγαινοέρχεται οι έμποροι είχαν τα λεφτά τους πάνω στους πάγκους "χύμα".
Δεν τολμούσε κανείς όχι να κλέψει, αλλά ούτε καν να πλησιάσει κοντά τους.
Ξέρεις γιατί; ... γιατί αν πιάνανε κλέφτη με συνοπτική διαδικασία του έκοβαν το χέρι.
Αυτά είναι βλακείες θα μου πείς....
ίσως , πάντως εκεί δεν είχες φόβο για την περιουσία σου και οι σείχηδες δεν νοιαζόντουσαν για το "πολιτικό κόστος".
Αυτό ίσως να εξηγεί γιατί "κάποτε" στην ελλάδα είιχαμε σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα.
Ακουσες ότι συνέλαβαν τον πρόεδρο της hyundai για δωροδοκία? εδώ θα τολμούσαν να κάνουν κάτι αντίστοιχο?
Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι φίλε και όσο καλό κι αν είναι μέρος του σώματος , είναι για πέταμα!!!!
Οι κάμερες όπως και ότι γίνεται σε αυτό το "κράτος",μπήκαν κατ' αρχάς για να οικονομήσουν "ορισμένοι" και αργότερα βλέπουμε.
Αν ήθελαν πράγματι πάταξη της ανομίας θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ εύκολα εφαρμόζοντας το νόμο.
Θυμήσου όταν εφαρμόστηκε ο νόμος και κατασχέθηκαν αυτοκίνητα μεθυσμένων οδηγών, μετα απο λίγο τολμούσε να πιεί και να οδηγήσει κανείς? γιατί έπαψε να εφαρμόζεται?
είδωμεν........
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.