Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-07-06, 17:46
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Memento mori-carpe diem

Ο Πλάτωνας έγραφε παλαιά πως οι καλοί άνθρωποι έχουν όταν πλησιάζει(ηλικιακά,ας πούμε όταν είναι μεσόκοποι) το τέλος της ζωής τους έχουν ελπίδες και όνειρα για την ζωή που έρχεται,ενώ οι κακοί ανησυχούν και αγχώνονται με την σκέψι μήπως οι μύθοι και οι δοξασίες περί Ταρτάρων και ανταποδώσεως μετά θάνατον είναι πραγματικές...Ήταν,άρα,κάτι το οποίο συνέβαινε στα τέλη της ζωής τους αυτή η ανησυχία(αφού πριν δεν είχαν δώσει ιδιαίτερη σημασία στα περί θανάτου κ.λπ.)Συνέβαινε σε αυτούς στους οποίους είχαν μία ζωή ηθικά και πνευματικά έκπτωτη...Παράλληλα μπορεί και να αρρώσταιναν...Και το ερώτημα είναι:γιατί;Έχει καμμία σχέσι με αυτό που έλεγε και ο Σεφέρης ότι πρέπει κάθε δύο σκέψεις μας να σκεπτόμαστε τον θάνατο μία(μία στις τρεις);...Κατά την άποψί μου:ΑΠΟΛΥΤΩΣ...Γιατί η μνήμη θανάτου είναι κάτι που οδηγεί στην συνετή ζωή,στην σύμφωνη με τον ηθικό νόμο(που θα έλεγε και ο Ιμ. Καντ και ο Απ.Παύλος),αφού πρώτα βρούμε ποιος είναι πράγματι ο ηθικός νόμος και η Αλήθεια που τον αναβρύζει(αν δεν τον έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμη...)...όλες αυτές οι ανησυχίες μας είναι άκρως δικαιολογημένες και ανθρώπινες με την καλή έννοια...Όπως και το αίσθημα ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε την ζωή μας,αφού δεν έχουμε βρει το νόημα σε αυτήν...Και η απαξίωσις αυτών των υπαρξιακών ανησυχιών είναι κάτι που καλλιεργείται πάρα πολύ σήμερα...Και από την επιστήμη της "ψυχολογίας"*(που κατά την άποψί μου δεν είναι επιστήμη,αυτό είναι ένα άλλο θέμα που ίσως να αναπτύξω κάποια άλλη φορά),που αφού εισέβαλε καταχρηστικά στην χώρα μας διαδίδει ιδέες περί εύκολης,"ευχάριστης",αντιηρωικής,αηθικιστικής ζωής και νομίζει ότι με το να ναρκώσει κανείς με τα διάφορα σκευάσματα τον άνθρωπο(πρβλ.Ecstasy) ότι θα γλιτώσει και θα βρει λύσι στο ΥΠΑΡΞΙΑΚΟ ΚΕΝΟ που τον ταλαιπωρεί τόσο...Και από τις κυρίαρχες πολιτικοοικονομικές ιδεολογίες με τα κηρύγματα περί ανταγωνιστικότητος,παραγωγικότητος,γενικά περί οικονομισμού...Και άλλοθεν...Αλλά,πρέπει να έχουμε στο νου μας πως είναι ΥΓΙΕΣ και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ το να έχουμε αυτές τις υπαρξιακές μας ανησυχίες(μέχρι να βρούμε την αλήθεια)...Δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να το καταστείλουμε ή με προκρούστεια μέθοδο να το αιματοκυλίσουμε για να το φέρουμε στα μέτρα κάποιας υποτιθέμενης,φαντασιακής διαταραχής προσωπικότητος...Ή να το θεωρήσουμε ως συνέπεια της...ευμάρειας μας θαρρείς και είμαστε βόδια και όχι έλλογοι άνθρωποι...Αυτά γενικά για τις σχετικές με τον θάνατο ανησυχίες και προβληματισμούς μας...

Προσωπικά,αντιμετωπίζω τον θάνατο όπως ακριβώς και ο Κωστής Παλαμάς στο κύκνειό του άσμα:"ο τάφος είναι πέρασμα προς την αθανασία"...Δεν έχω καμμία ανησυχία για το τι θα συμβεί μετά θάνατον...Διότι έχω ακριβώς κατανοήσει το(θεολογικό) νόημα της ζωής...Επίσης,λόγω προσωπικών βιωμάτων...Ακόμη,λόγω του ότι ο θάνατος πραγματικά δεν αποτελεί πια πρόσκομμα και τέλος στην ανθρώπινη πορεία,με ένα ολοσκότεινο άδη να περιμένει,όπως θα διαβάζαμε στα έπη του Ομήρου...Σήμερα,ισχύει για τον θάνατο μερικών αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωσι όταν διάβαζα για τον κυπριακό αγώνα για ΕΝΩΣΗ,το πώς οι(χριστιανόπαιδες) εθνομάρτυρες της Ε.Ο.Κ.Α.αντιμετώπισαν τον θάνατο...Με πόση ασφάλεια,με πόσο βαθύτατο σθένος,με πόση ανδρεία,με πόση ηρεμία,πνευματική ΧΑΡΑ και ΑΓΑΛΛΙΑΣΙ...Θυμάμαι κάποιες από τις επιστολές τους προς τους δικούς τους ακριβώς πριν πεθάνουν-μαρτυρήσουν-απαγχονισθούν και ήταν όλες τόσο γεμάτες απο βαθιά αισιοδοξία,από γαλήνη,από εγκαρτέρτησι της συνέχειας,δηλαδή του"πετάγματος",της λευτεριάς της ψυχής τους,της εκδημίας τους τελικά προς τον Θεό,όπως ακριβώς έγραφαν...Αυτά...

*Βεβαίως υπάρχει και η σύγχρονη λογοθεραπεία του Frankl...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 22-07-06 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-07-06, 19:41
Το avatar του χρήστη panoramix
panoramix Ο χρήστης panoramix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, και ειδικότερα σε εσένα 5ε άγγελε. Πίστεψέ με μπορώ να κατανοήσω αυτό που σου συμβαίνει όσον αφορά το φόβο σου για το θάνατο. Τυχαίνει να έχω χάσει πολλούς ανθρώπους και μάλιστα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Ψάχνοντάς το κατέληξα σε ένα συμπέρασμα που αργότερα ανακάλυψα ότι το ίδιο είχαν πει και οι αρχαίοι πρόγονοί μας: ο θάνατος είναι η ζωή της ψυχής και το σώμα μας είναι η φυλακή της. Αν αντιμετωπίσεις το θάνατο όπως οι αρχαίοι τότε να είσαι σίγουρος ότι θα φύγουν οι φόβοι σου γι' αυτόν, αρκεί να πιστέψεις μέσα σου. Οι αρχαίοι έβλεπαν τον θάνατο σαν μία γιορτή για την ελευθερία της ψυχής. Αν το ψάξεις θα δείς ότι δεν έχω άδικο. Μην ξεχνάς και το άλλο: όσο περισσότερο ψάχνεις το θάνατο και τις αιτίες του τόσο περισσότερο αγαπάς και απολαμβάνεις τη ζωή...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-06, 09:41
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Απο ένα σημείο της ζωής μου και μετά, ύστερα από ένα ατύχημα που είχα (όπως είπα σε προηγούμενο post) ασχολήθηκα με τις θεωρίες που υπάρχουν για μετά τον θάνατο.
Τίποτα δεν μου έδωσε ικανοποιητική εξήγηση. Ετσι έχω καταλήξει στο εξής: ένα από τα παρακάτω θα συμβεί (μάλλον).
1. δεν υπάρχει τίποτα μετά.
2. Ξαναγεννιέσαι σε άλλο σώμα η μορφή ζωής.
3. Παραμένεις σε αδρανή κατάσταση , μέχρι την στιγμή που τό κάτι θα σε κρίνει και θα σε επαναφέρει στην ζωή. (ακραίο και δεν το πιστεύω φυσικά).
4. συνεχίζεις την ζωή σου σε άλλη διάσταση (παράλληλη) αλλά χωρίς να ξέρεις ότι υπάρχεις και αλλού με άλλη μορφή ίσως.
Δηλαδή ζείς άπειρα με άπειρες μορφές και άπειρες πιθανότητες διαφορετικής ζωής με άπειρα περιβάλοντα και διαμορφώνεις με την σειρά σου άπειρες πιθανότητες γιά άλλους με αυτά που κάνεις στην κάθε ζωή.Το άπειρο που τονίζω είναι απλό γιατί το λέω. Φανταστήτε για παράδειγμα να μην είχε γίνει πόλεμος μεταξύ αθηναίων και σπαρτιατών στην αρχαιότητα, πόσο θα είχε μεταβληθεί η ιστορία μέχρι σήμερα και πόσοι παραπάνω άνθρωποι θα είχαν ζήσει.Αλλά θα μπορούσε ο απόγονος ενός από αυτούς που θα ζούσαν (αν δεν είχε πεθάνει στην μάχη) , να είχε καταστρέψει τον κόσμο με μία εφεύρεση.

Όλοι οι πλανήτες που υπάρχουν κατοικούνται, η γή δεν υπάρχει, η γή είναι ακατοίκητη, ο άρης κατοικήται ,το σύμπαν δεν υπάρχει.
Ελάχιστες από τις πιθανότητες αν η έκρηξη της δημιουργίας είχε κρατήσει ένα nanosec παραπάνω η λιγότερο.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 25-07-06 στις 09:51
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-06, 14:42
fany_p Ο χρήστης fany_p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Πέλλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

έτυχε περυσι να χασω τον πατερα μου εντελως απροσμενα. εχω μια μανα και 2 μικροτερα αδερφια. ειμαι 25 ετων. ολες τισ ευθυνες τις μοιραστηκαμε εγω με τον αδερφο μου που ειναι 23. δεν θελαμε να φορτωσουμε την μανα μας. το πρωτο χρονικο διαστημα ακομα και τωρα οταν καποιος βγαινει απο το σπιτι τρεμω στην ιδεα μηπως παθει κατι κακο. σαν την τρελλη περνω και ενοχλω τα αγορια στα κινητα τους να μαθω αν ειναι καλα... περασε ενασ χρονοσ τωρα περιπου απο αυτο το συμβαν ο μικρος αδερφος εφυγε φανταρος και φοβαμαι μην παθει κατι... θελω να ερθει με μεταθεση εδω κοντα λες και θα τον προσεχω απο κατι... το ιδιο και για τον μεγαλο. η μαμα ειναι σπιτι και νομιζω οτι αν ημαστε σπιτι δεν θα παθουμε τιποτα. νομιζω οτι οταν ημαστε μεσα σε αυτο προφυλασομαστε απο κατι. παρεπιμτοντως ο πατερασ χαθηκε απο αρρωστια δεν ηταν ατυχημα. φοβαμαι... ισως επειδη μασ χτυπησε την πορτα ο θανατος, φοβαμαι μην παθουμε κατι και μεις η οικογενεια μου. απο 5 μειναμε 4... αλλα φοβαμαι... ισως ειναι κατι περαστικο η φοβια αυτη αλλα υπαρχει...
__________________
ΑΥΤΗ ΕΙΜΑΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-06, 20:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Έχασα το μικρό μου αδερφό όταν ήμουν πολύ μικρός και το διέγραψα για πολλά χρόνια από τη μνήμη μου. Ήταν σαν να μη συνέβη ποτέ. Τώρα, σχεδόν τριάντα χρονών πιά, μετά από κάμποσες συνεδρίες ψυχανάλυσης που έκανα, σε μια απόπειρα να γνωρίσω τον εαυτό μου καλύτερα, οι μνήμες ξεκλειδώθηκαν απότομα και όλες οι εικόνες που είχα μπλοκάρει έκαναν την εμφάνισή τους με μεγαλειώδη και τρομερό τρόπο. Πέρασαν εικοσιπέντε χρόνια για να θρηνήσω το χαμό του και δεν ήταν ένας απλός θρήνος, ήταν ένας σπαραγμός.

Πριν λίγες ημέρες είδα ένα αλλόκοτο όνειρο. Ο καλύτερός μου φίλος είχε έρθει μαζί μου εκδρομή και μου πήρε πολλή ώρα για να διαπιστώσω πως δεν τον έβλεπε κανείς άλλος εκτός από εμένα. Οι υπόλοιποι του γκρουπ μου εξήγησαν πως είχα χάσει το φίλο μου πριν έξι μήνες και πως από την οδύνη ζούσα σε παραισθήσεις, λες και ο φίλος δεν είχε πεθάνει ποτέ. Η αποκάλυψη με συγκλόνισε, αλλά μέσα από μια σειρά από άλλα γεγονότα, αποδείχτηκε τελικά πως οι συνοδοί του γκρουπ ήταν ψυχές που προσπαθούσαν να με κάνουν να αποδεχτώ το γεγονός πως εγώ είχα πεθάνει και όχι ο φίλος μου. Γιατί το πνεύμα μου ταλαιπωρούνταν από τη μη αποδοχή του θανάτου μου...

Πίστεύω πως η ζωή δεν τελειώνει με το θάνατο, απλά αλλάζει μορφή και ιδιότητες...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-06, 20:17
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Πίστεύω πως η ζωή δεν τελειώνει με το θάνατο, απλά αλλάζει μορφή και ιδιότητες...
Έτσι είναι. Αυτό που είπες είναι ο βασικός λόγος να μην φοβόμαστε το θάνατο. ΠΑρόλα αυτά, όταν συμβεί σε συγγενικό μας πρόσωπο ή είναι οι τελευταίες δικές μας μέρες, το ξεχνάμε.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-06, 21:02
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχει καμμία σχέσι με αυτό που έλεγε και ο Σεφέρης ότι πρέπει κάθε δύο σκέψεις μας να σκεπτόμαστε τον θάνατο μία(μία στις τρεις);...
Ακριβώς..
Αν όλοι οι άνθρωποι έκαναν πιο συχνές επισκέψεις στα νεκροταφεία ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-07-06, 09:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η ζωή μας είναι σαν μια σταγόνα νερό, υπάρχει μέσα σε μια απέραντη θάλασσα από πολλές σταγόνες-πολλές ζωές, σε κάποια στιγμή αυτή η σταγόνα εξατμίζεται και γίνεται υδρατμός, ανεβαίνει ψηλά και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή γίνεται βροχή και ξαναπέφτει στο έδαφος, ή στις στέγες ή στα φύλλα των δέντρων για να ξαναρχίσει το ταξίδι προς την θάλασσα…
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-06, 16:11
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, μήπως θα ήταν καλό όσοι έχετε φόβο στον θάνατο ήέχετε χάσει κάποιο αγαπημένο σας πρόσωπο να πάτε σε ψυχολόγο; Αυτά τα πράγματα δεν τα αφήνουμε έτσι, μπορεί να μας δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στην μετέπειτα ζωή μας.

Με το παραπάνω που σας λέω μπαίνει σε εφαρμογή η παροιμία: "Δάσκαλε που δίδακσες και νόμο δεν εκράτεις", αλλά αυτή είναι η συμβουλή μου.

Και νομίζω ότι για τέτοια θέματα πρέπει να γίνεται υπνωτισμός. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη μέθοδος για την αποδοχή του θανάτου.

Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι το να είναι φυσιολογικό να μην φοβάσαι το θάνατο το δικό σου, γιατί ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Είναι καλό ή δείχνει απελπισία για την ζωή;

Φιλικά,
Κ. Ν. Νικόλαος
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-08-06, 11:56
Το avatar του χρήστη Παν
Παν Ο χρήστης Παν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ο Θανατος σου γεννιεται μαζι σου και σε ακολουθει, σε ολη σου τη ζωη ειναι απο πισω σου ακομη κι αν επιλεγεις να μην τον βλεπεις...
Η σκεψη του θανατου σε κανει να εκτιμας τη ζωη και να ζεις ετσι ωστε οταν ερθει η ωρα να φυγεις μαζι του, να μπορεις να "αγκαλιασεις" για τελευταια(?) φορα την ψυχη σου και να πεις οτι "ναι, τα πηγαμε πολυ καλα...", και να μεινεις με την γλυκια ελπιδα οτι θα ξανασυναντηθητε (και την υποσχεση οτι δε θα σταματησεις να την ψαχνεις ).
Αγαπα τον θανατο σου σαν τη ζωη σου λοιπον, και δες τα πραγματα λιγο ποιο αισιοδοξα...Κανει δεν ξερει τι θα γινει μετα αλλα αν το σκεφτεσαι συνεχεια μπορει η ζωη να σε προσπερασει και αυτο θα ειναι πολυ κριμα..πργματικα!
__________________
Into this wild abyss,
The womb of nature and perhaps her grave,
Of neither sea, nor shore, nor air, nor fire,
But all these in their pregnant causes mixed
Confusedly, and which thus must ever fight,
Unless the almighty maker them ordain
His dark materials to create more worlds,
Into this wild abyss the wary fiend
Stood on the brink of hell and looked a while,
Pondering his voyage…
book 2 - 910
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.