Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-06, 03:54
flamekeeper Ο χρήστης flamekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2006
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Strange whispers in my ears

Καλησπέρα σας..


Δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ,μιας και δεν ξέρω κανέναν να ασχολείται με το μεταφυσικό.Τις τελευταίες μέρες κάτι παράξενο συμβαίνει,και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..ελπίζω ότι κάποιος με παρόμοια εμπειρία από αυτό το φόρουμ θα μου πει μια γνώμη..
Όλα ξεκινησαν από εκείνο το όνειρο..είδα ότι ήμουν καθισμένος στον υπολογιστή μου,και στην οθόνη υπήρχε μια εικόνα (χριστιανική,όπως αυτές με τους αγίους) στην οποία απεικονιζόταν στο όνειρο μου η παναγία,αλλά με δύο κεφάλια,το ένα άνηκε στην Μόνα Λίζα,και το άλλο σε έναν άντρα με ενδυμασία μεσαίωνα..όπως την κοίταζα,κάποιος από πίσω μου την ακούμπησε,
(μην ρωτήσετε πώς,είχε βγεί έξω από την οθόνη του υπολογιστή) και η εικόνα ούρλιαξε.Πήγα να την ακουμπήσω και γω,και άρχισα και γω να ουρλιάζω ακριβώς όπως ι εικόνα..και φυσικά ξύπνησα.Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 μέρες ακούω ψυθίρους στα αυτιά μου,μόνο όταν είμαι μέσα στο σπίτι..μου λένε πράγματα που τα ξεχνάω την επόμενη στιγμή..στα ελληνικά πάντα..να πω εδώ,ότι δεν πιστεύω σε ψυχές,φαντάσματα,θεό και διάβολο,ειμαι 20 χρονών φοιτητής και ποτέ ως τώρα δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα,εκτός από μία εποχή που είχα "δει" θάνατο στον ύπνο μου,και δίαφορα άλλα όνειρα που βγήκαν αλη8ινά,αλλά έχουν περάσει μερικά χρόνια από τότε..δεν πίνω,δεν παίρνω ναρκωτικά (για την απίθανη περίπτωση που αναρωτιθεί κανείς) :P
όποιος μπορεί ας βοηθήσει.. ελπίζω να έκανα το τοπικ στο σωστό section btw..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-06, 13:37
Το avatar του χρήστη Mordiel
Mordiel Ο χρήστης Mordiel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Paleville
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

(Μην ανησυχείς. Στη σωστή κατηγορία άνοιξες το θέμα.)

Είναι μια αρκετά περίεργη περίπτωση αυτό που λες ότι συμβαίνει.
Κοίταξε να δεις, την απόλυτη απάντηση σε τέτοια θέματα και εμπειρίες είναι γεγονός ότι σπανίως την βρίσκει κανείς. Και αυτό γιατί δεν είναι συγκεκριμένη και δεδομένη η φύση τέτοιων βιωμάτων (άποψή μου), και ούτε από την άλλη έχει καταφέρει ο άνθρωπος να διεισδύσει σε πεδία πέρα από αυτό που αντιλαμβάνεται μόνο με τις πέντε και επιφανειακές-εξωτερικές αισθήσεις του.
Όμως, ακόμη και αν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο το συμβάν που περιέγραψες και δεν θέλεις άλλο να έχεις καμία σχέση με αυτό, γιατί μπορεί να σε φοβίζει και να σου προκαλεί έντονες ανησυχίες, το καλύτερο είναι να το αντιμετωπίσεις με κάποια αντικειμενικότητα, και άφησε την σκέψη σου ανοιχτή σε όλα τα ενδεχόμενα.

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις αμέσως να καταγράφεις τα όνειρα που έχεις καθώς και τους ψίθυρους όσο πιο λεπτομερειακά μπορείς, διατηρώντας πάντα όμως μια ουδετερότητα! Πρόσεξε όμως, γιατί αυτό θα πρέπει να το κάνεις κατευθείαν χωρίς καθυστέρηση, προτού ξεχαστούν από τον νου σου, μιας και έχουν αυτή την τάση, ή μάλλον, ο συνειδητός νους είναι που έχει την τάση να τα παραμερίζει στην άκρη και να συνεχίζει να σε απασχολεί με τα καθημερινά.
Στην αρχή φυσικά και είναι δύσκολο να βγάλεις κάποια άκρη. Με τον καιρό όμως όσο μαζεύεις καταγραφές τέτοιων εμπειριών πιθανόν να αρχίσει να διαφαίνεται κάποια πατέντα, ένα 'σχεδιάγραμμα', κάποιος συμβολισμός που σου μεταφέρει ένα μήνυμα, δίδαγμα ή εφιστεί την προσοχή σου σε κάτι, μπορεί να πρόκειται και για κάποια καθοδήγηση... Ποιός ξέρει. Δική σου δουλειά είναι να το ανακαλύψεις. (Ψάξε και μελέτησε και ορισμένα βιβλία επάνω στην ερμηνεία ονείρων γιατί θα σου δωθεί κάποια διαφώτιση ή έμπνευση και από εκεί.)
Σκέψου ότι μπορεί να έχει ξεκινήσει το άνοιγμα κάποιας 'πόρτας' δίνοντάς σου ενορατικότητα προς κάποιο άλλο πεδίο. Αυτό που σου συμβαίνει, αφορά εσένα κυρίως. Εσύ καλά θα κάνεις να αρχίσεις να εξερευνάς το όλο θέμα. Άλλωστε η τόλμη και η αναζήτηση είναι τα βασικά συστατικά που έχουν οδηγήσει κάποιους ανθρώπους στο να ανακαλύψουν πολύ σημαντικά πράγματα πάσης φύσεως.
__________________
I would spread my clothes beneath your feet
But I am poor, and have no clothes.
I have spread my dreams beneath your feet;
Tread softly, for you tread on my dreams.


- William Butler Yeats
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-06, 13:50
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Και μια και είμαστε στο Μεταφυσικό ας μιλήσουμε Μεταφυσικά…
Εγώ πρέπει να σου πω ότι είμαι πάντα πολύ επιφυλακτικός σε όσα αποκαλούμε προσωπικές εμπειρίες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν σε πιστεύω.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω περισσότερο για τις φωνές που ακούς…
Πότε γίνεται αυτό;
Όταν είσαι μόνος ή υπάρχει και παρουσία άλλων;
Λες ότι ξεχνάς αυτά που σου λένε… πως θυμάσαι ότι κάτι σου λένε;
Και αν τα ξεχνάς έχεις σκεφτεί να τα ηχογραφήσεις;
Τα ακούς μόνο εσύ, μέσα στο μυαλό σου ή ακούγονται εξωτερικά και το ακούς με τα αφτιά; Αν ακούγονται εξωτερικά θα μπορείς να κάνεις ηχογράφηση.
Ακούς την ίδια φωνή;
Έχεις την αίσθηση ότι ακούς τα ίδια πράγματα και ας μην τα θυμάσαι;
Γίνεται όταν είσαι σε κάποιο συγκεκριμένο δωμάτιο;
Βράδι ή μέρα;
Γενικά ακούς καλά;
Έχει πάθει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα δύο αυτά γεγονότα έχουν σχέση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 07-08-06 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-06, 16:14
BladeRunner82 Ο χρήστης BladeRunner82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2005
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flamekeeper
Καλησπέρα σας..


Δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ,μιας και δεν ξέρω κανέναν να ασχολείται με το μεταφυσικό.Τις τελευταίες μέρες κάτι παράξενο συμβαίνει,και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..ελπίζω ότι κάποιος με παρόμοια εμπειρία από αυτό το φόρουμ θα μου πει μια γνώμη..
Όλα ξεκινησαν από εκείνο το όνειρο..είδα ότι ήμουν καθισμένος στον υπολογιστή μου,και στην οθόνη υπήρχε μια εικόνα (χριστιανική,όπως αυτές με τους αγίους) στην οποία απεικονιζόταν στο όνειρο μου η παναγία,αλλά με δύο κεφάλια,το ένα άνηκε στην Μόνα Λίζα,και το άλλο σε έναν άντρα με ενδυμασία μεσαίωνα..όπως την κοίταζα,κάποιος από πίσω μου την ακούμπησε,
(μην ρωτήσετε πώς,είχε βγεί έξω από την οθόνη του υπολογιστή) και η εικόνα ούρλιαξε.Πήγα να την ακουμπήσω και γω,και άρχισα και γω να ουρλιάζω ακριβώς όπως ι εικόνα..και φυσικά ξύπνησα.Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 μέρες ακούω ψυθίρους στα αυτιά μου,μόνο όταν είμαι μέσα στο σπίτι..μου λένε πράγματα που τα ξεχνάω την επόμενη στιγμή..στα ελληνικά πάντα..να πω εδώ,ότι δεν πιστεύω σε ψυχές,φαντάσματα,θεό και διάβολο,ειμαι 20 χρονών φοιτητής και ποτέ ως τώρα δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα,εκτός από μία εποχή που είχα "δει" θάνατο στον ύπνο μου,και δίαφορα άλλα όνειρα που βγήκαν αλη8ινά,αλλά έχουν περάσει μερικά χρόνια από τότε..δεν πίνω,δεν παίρνω ναρκωτικά (για την απίθανη περίπτωση που αναρωτιθεί κανείς) :P
όποιος μπορεί ας βοηθήσει.. ελπίζω να έκανα το τοπικ στο σωστό section btw..

Επειδη παντως η ηλικια σου ειναι κρισιμοτατη,αν συνεχιστουν αυτοι οι ψιθυροι,διχως παρεξηγηση θα ελεγα να επισκεφτεις εναν γιατρο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-06, 16:33
Το avatar του χρήστη ΠΕΙΡΑΤΗΣ
ΠΕΙΡΑΤΗΣ Ο χρήστης ΠΕΙΡΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2006
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flamekeeper
Όλα ξεκίνησαν από εκείνο το όνειρο είδα ότι ήμουν καθισμένος στον υπολογιστή μου, και στην οθόνη υπήρχε μια εικόνα (χριστιανική, όπως αυτές με τους αγίους) στην οποία απεικονιζόταν στο όνειρο μου η Παναγία, αλλά με δύο κεφάλια, το ένα άνηκε στην Μόνα Λίζα, και το άλλο σε έναν άντρα με ενδυμασία μεσαίωνα...
Αγαπητέ Flamekeeper χαίρετε, ή8ελα να ρωτήσω μήπως είδες την ταινία "ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ" και σε επηρέασε τόσο, που να έκαναν κλικ και να ενεργοποίησαν κάποιες πύλες του εγκεφάλου; καλά θα κάνεις πάντως να καταγράφεις τους ψιθύρους που ακούς όπως είπε και ο αγαπητός Mordiel .Είχα μια εμπειρία του τύπου, επηρεάστηκα πολύ από μια δυνατή σκηνή μιας ταινίας και είδα στον ύπνο μου να το κάνουν σε μένα, με απειλούσαν με όπλο στο κεφάλι και μετά από λίγο με πυροβόλησαν, όταν ξύπνησα είχα έντονο και περίεργο πόνο πίσω αριστερά στο κεφάλι εκεί που έφαγα τη σφαίρα όλη την υπόλοιπη μέρα συν της άλλης ότι είχα τάση για εμετό, ναυτία και πονοκέφαλο. Το μυαλό είναι ικανό για τα πάντα, ίσως εσύ να κατάφερες να ξεκλειδώσεις μια άγνωστη πόρτα, απλά δες τι έχει μέσα χωρίς φόβο.
__________________
ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΙΡΑΤΗΣ : 27-08-06 στις 16:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.