Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-01-08, 01:01
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Αγαπητε (χιχιχι) Belthazor

πιστευω οτι η αυτη η ρημαδα "αντιθετη φαντασια" ειναι ενα φαινομενο που συμβαινει σε ολους....επειδη μου αρεσει να παρατηρω τα παντα λογω της δουλειας μου....η γνωμη μου για το θεμα ειναι οτι ολα εχουν να κανουν με το ποσο δυνατος ειναι ο ψυχισμος σου αλλα και με το ποσο δυνατα ειναι τα συναισθηματα σου εκεινη τη στιγμη που τυρρανιεσαι για ενα θεμα....παρατηρησα οτι τα συναισθηματα που ενεργοποιουν αυτη την ιδιοτητα του ανθρωπου ειναι ο φοβος, η αγωνια, η ελπιδα και μερικες φορες η αρνηση και η αγαπη....προσπαθησε να το ελεγξεις...ποτε δεν ξερεις....οπως εμενα με εσωσε εχτες η δυναμη μου (ευτυχως γλιτωσα απο θανατο) ετσι μπορει να σε βοηθησει και αυτο...

See ya Belthazor Demonic Soldier of Fortune....xixixi
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-01-08, 22:09
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

lol.. μπορει να εχεις και δικιο.. δεν γνωριζω.. αλλα μαρεσει να μαθαινω..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-08, 22:00
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

H "Aντίθετη Φαντασία" όπως περιγράφεται από τον φίλο είναι μέχρι ένα σημείο εξηγήσιμη και μάλιστα καταγεγραμμένη σε διάφορα βιβλία. Μιλώ φυσικά για τον Νόμο του Μέρφυ.
Αυτό που παραμένει ανεξήγητο είναι πώς ο Belthazor καταφέρνει και κάμπτει τον Νόμο προς όφελός του, πράγμα ασύλληπτο για τον ανθρώπινο νου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grayscull
H "Aντίθετη Φαντασία" όπως περιγράφεται από τον φίλο είναι μέχρι ένα σημείο εξηγήσιμη και μάλιστα καταγεγραμμένη σε διάφορα βιβλία. Μιλώ φυσικά για τον Νόμο του Μέρφυ.
Αυτό που παραμένει ανεξήγητο είναι πώς ο Belthazor καταφέρνει και κάμπτει τον Νόμο προς όφελός του, πράγμα ασύλληπτο για τον ανθρώπινο νου.
Καταγεγραμμένη? που που? Δεν γνωρίζω για βιβλίο, σε παρακαλώ ενημέρωσε με. Στο profile που έχω εδω στο forum είναι το e-mail μου, ενημέρωσε με!

Είναι σχετικά απλό, απλά φαντάζομαι αυτό που δεν θέλω να γίνει, για να γίνει αυτό που θέλω.. πραγματικά τον τελευταίο καιρό δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το φαινόμενο, ευχαριστώ για το έναυσμα
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-02-08, 05:07
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Νόμος Μέρφυ 1,2,3. Μη μου δίνετε σημασία, συνεχίστε την ωραία συζήτηση!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-02-08, 11:20
kussman Ο χρήστης kussman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ολα αυτα περι "αντιθετης φαντασιας" έχουν βάση σύμφωνα τα λεγομένα σας.Και εμένα μου εχει τύχη να έχω αρνητικη προδιαθεση σχετικα με καποιο μελλοντικο συμβαν αλλα τελικα να γίνει ακριβως το αντιθετο κατι που με βολευε.Συνηθως η "αντιθετη φαντασια" δουλευει σε γεγονοτα που ειναι πανω απο τις δυναμεις μας.
Αλλα π.χ τωρα στην εξεταστικη στην σχολη μου ειμαι σιγουρος οτι καποια μαθηματα τα περασα εγραψα καλά, τι πρεπει εγω να φανταζομαι οτι δεν τα περασα;; Αφου εγραψα καλα;;; Καποια μελλουμενα που εξαρτωνται απο τις δικες
μας πραξεις θα εχουν τα αναλογα αποτελεσματα.Το Συμπαν, η Φυση οπως θες πειτε το ξεπληρωνει αρκετες φορες τα συναισθηματα και τις πραξεις μας αναλογα .
Βεβαια μπορει κανεις να γραψει ολοκληρο βιβλιο για το θεμα αλλα εν ολιγις αυτη ειναι η αποψη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-02-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kussman
Ολα αυτα περι "αντιθετης φαντασιας" έχουν βάση σύμφωνα τα λεγομένα σας.Και εμένα μου εχει τύχη να έχω αρνητικη προδιαθεση σχετικα με καποιο μελλοντικο συμβαν αλλα τελικα να γίνει ακριβως το αντιθετο κατι που με βολευε.Συνηθως η "αντιθετη φαντασια" δουλευει σε γεγονοτα που ειναι πανω απο τις δυναμεις μας.
Αλλα π.χ τωρα στην εξεταστικη στην σχολη μου ειμαι σιγουρος οτι καποια μαθηματα τα περασα εγραψα καλά, τι πρεπει εγω να φανταζομαι οτι δεν τα περασα;; Αφου εγραψα καλα;;; Καποια μελλουμενα που εξαρτωνται απο τις δικες
μας πραξεις θα εχουν τα αναλογα αποτελεσματα.Το Συμπαν, η Φυση οπως θες πειτε το ξεπληρωνει αρκετες φορες τα συναισθηματα και τις πραξεις μας αναλογα .
Βεβαια μπορει κανεις να γραψει ολοκληρο βιβλιο για το θεμα αλλα εν ολιγις αυτη ειναι η αποψη μου.
Σεβαστη η αποψη σου

Εγω, οταν ημουν ακομα στο σχολειο ( τωρα κανω φροντιστιριο για να ξαναδωσω ), νομιζα και εγω οτι εγραφα καλα, αλλα ελα μου ντε μου δεν εγραφα.. αλλα ακομα και να φανταστεις οτι εχεις γραψει χαμηλο βαθμο ( 4, 5 ), μπορει να δεις στο διαγωνισμα σου κανα 8.. που δεν ειναι 4, 5.. γι' αυτο και λεω πως η φυση λειτουργει υπουλα.. ..

Ειναι οπως οταν φυτευεις ενα κουκουτσι πορτοκαλιου, ξερεις οτι θα βγει πορτοκαλια, και οχι μηλια..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-02-08, 20:00
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

αργησα να λιγο να γραψω σε αυτο το θεμα...

Belthazor θα ηθελα να σε ρωτησω πρωτα ξανα για αυτο το "πραγμα" που συμβαινει σε εσενα για να βεβαιωθω οτι ειναι το ιδιο με αυτο που συμβαινει και σε εμενα...(πηρα την αποψη ψυχολογου) απλα αν δεν μου συμβαινει το ιδιο θα δωσω λαθος ερμηνεια στο φαινιμενο που περιγραφεις εδω.

λοιπον με απλα λογια...

για να ειμαι σιγουρη οτι μια κατασταση που με ενδιαφερει θα παει οπως θελω φτανει μονο αν φανταστω οτι παει οπως δεν θελω...
θελω να περασω ενα τελειο Σ/Κ το φανταζομαι χαλια κ πηγαινει πολυ μα πολυ καλα...

αυτο ειναι σαν σκεψη που κανεις? αν ναι τοτε σου εχω την απαντηση απο ψυχολογικης πλευρας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-02-08, 21:34
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
για να ειμαι σιγουρη οτι μια κατασταση που με ενδιαφερει θα παει οπως θελω φτανει μονο αν φανταστω οτι παει οπως δεν θελω...
θελω να περασω ενα τελειο Σ/Κ το φανταζομαι χαλια κ πηγαινει πολυ μα πολυ καλα...

αυτο ειναι σαν σκεψη που κανεις? αν ναι τοτε σου εχω την απαντηση απο ψυχολογικης πλευρας...
Ναι ναι καπως ετσι! Φυσικα δεν γινεται παντα, αλλα σε ενα ικανοποιητικο βαθμο..

Ωχ.. αυτο πει να πει πως μου σαλεψε ? Ε καλα.. δεν ειναι και τρομερο..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-02-08, 15:20
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

belthazor τα νεα ειναι ασχημα....

πλακα κανω φυσικα!

λοιπον αυτο που εμαθα ειναι οτι απο ψυχολογικης πλευρας "αυτη η σκεψη" ειναι απλα ο φοβος που εχουν καποια ατομα οτι τα πραγματα, κατι τελος παντων που θελουν να κανουν,δεν θα παει καλα - δεν θα τα καταφερουν... οποτε βαζουν το εαυτο τους απο την αρχη να σκεφτουν το χειροτερο "για να μην πληγωθουν" αν πραγματι δεν θα τα καταφερουν στο τελος θα πουν, "το ηξερα εγω" (εστω και σαν σκεψη)

κοιτα επειδη το παραπανω συμβαινει και σε εμενα σε καποια σημεια συμφωνω με την αποψη που πηρα αλλα οχι 100%.

απο εκει και περα ο λογος δικος σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.