Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-02-08, 09:58
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Αυτοι που μιλανε περι αστρικου πεδιου και λενε οτι ειναι επικυνδινο και χρειαζεται πολυ προσεχτικη μελετη,γνωση, καλλιεργεια πνευματος και σωματος κλπ, μιλανε για αυτα που ξερουν απο αυτα που εχουν διαβασει απο βιβλια ή μεσα απο προσωπικες εμπειριες απο τα αστρικα τους ταξιδια ή ακομα επειδη απλα ειναι λογικο να ειναι ετσι?....
...Από σοβαρόν ερευνητή, μην περιμένεις απάντηση στο ερώτημά σου. Δεν είναι θέματα προς ανακοίνωση αυτά, για πολλούς λόγους.
Κοινή λογική έχεις έτσι ώστε να ξεχωρίζεις "μπαρούφες" από σοβαρές αντιμετωπίσεις του θέματος.
Το ζήτημα της αστρικής προβολής / εκσωμάτωσης είναι απόλυτα συνδεδεμένο με ολόκληρη Κοσμοθεώρηση, που δεν περικλείεται στο Δόγμα κάποιας θρησκείας, αλλά πλατειάζει ως προς την αναζήτηση σε πολλά επίπεδα Γνώσης και Έρευνας.
Θα σου συνιστούσα, για αρχή μόνον απόκτησης βασικών γνώσεων, το βιβλίο "Η αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι" του Παραμχάνσα Γιογκανάντα, εκδόσεις "Εστία".
Φυσικά, η ανάγνωσή του θα σου προκαλέσει νοητούς ερεθισμούς, έτσι ώστε να συνεχίσεις την μελέτη και την έρευνα.
Ο δρόμος θα είναι πολύ μεγάλος και επίπονος, η δε έρευνα πρέπει να γίνεται χωρίς δογματισμούς, με καθαρό μυαλό και να είναι πολυσχιδής και πολύπλευρη.
Κάποια στιγμη δε, ίσως νοιώσεις έτοιμος και για εφαρμογή στην πράξη της θεωρίας, όποια και να είναι αυτή...
Να έχεις μόνον υπ' όψιν σου πως πρέπει να κρατάς ισορροπίες μεταξύ του αντικειμένου μελέτης και της γενικώτερης ροής της ζωής σου.
Όσο καταστρεπτικό είναι να απορρίπτεις τα πάντα έξω από εκείνα που σου καλύπτουν τα βασικά κατώτερα ένστικτα, άλλο τόσο καταστρεπτικό είναι να "απορροφηθείς" από την "μαγεία" ενός νέου κόσμου και να εγκαταλείψεις τα όσα οφείλεις να πράττεις για μιάν ισορροπημένη ζωή.
Καλή, για παράδειγμα, η ανάγνωση βιβλίων φιλοσοφικού περιεχομένου, αλλά και χρήσιμη - για ανάπαυλα - η ανάγνωση ενός καλού αστυνομικού μυθιστορήματος...
Καλή η εσωτερική καλλιέργεια, αλλά επιβαλλόμενη και η εξωστρέφεια, η συνεχής ανοιχτή σχέση και κοινωνικότητα με άλλους ανθρώπους, τα πολλαπλά ενδιαφέροντα όσο και η συμμετοχή στα κοινά...
Ισορροπία, φίλε μου, ισορροπία...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-08, 12:01
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
..Από σοβαρόν ερευνητή, μην περιμένεις απάντηση στο ερώτημά σου. Δεν είναι θέματα προς ανακοίνωση αυτά, για πολλούς λόγους.
Κοινή λογική έχεις έτσι ώστε να ξεχωρίζεις "μπαρούφες" από σοβαρές αντιμετωπίσεις του θέματος.
Το ζήτημα της αστρικής προβολής / εκσωμάτωσης είναι απόλυτα συνδεδεμένο με ολόκληρη Κοσμοθεώρηση, που δεν περικλείεται στο Δόγμα κάποιας θρησκείας, αλλά πλατειάζει ως προς την αναζήτηση σε πολλά επίπεδα Γνώσης και Έρευνας.
Θα σου συνιστούσα, για αρχή μόνον απόκτησης βασικών γνώσεων, το βιβλίο "Η αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι" του Παραμχάνσα Γιογκανάντα, εκδόσεις "Εστία".
Φυσικά, η ανάγνωσή του θα σου προκαλέσει νοητούς ερεθισμούς, έτσι ώστε να συνεχίσεις την μελέτη και την έρευνα.
Ο δρόμος θα είναι πολύ μεγάλος και επίπονος, η δε έρευνα πρέπει να γίνεται χωρίς δογματισμούς, με καθαρό μυαλό και να είναι πολυσχιδής και πολύπλευρη.
Κάποια στιγμη δε, ίσως νοιώσεις έτοιμος και για εφαρμογή στην πράξη της θεωρίας, όποια και να είναι αυτή...
Να έχεις μόνον υπ' όψιν σου πως πρέπει να κρατάς ισορροπίες μεταξύ του αντικειμένου μελέτης και της γενικώτερης ροής της ζωής σου.
Όσο καταστρεπτικό είναι να απορρίπτεις τα πάντα έξω από εκείνα που σου καλύπτουν τα βασικά κατώτερα ένστικτα, άλλο τόσο καταστρεπτικό είναι να "απορροφηθείς" από την "μαγεία" ενός νέου κόσμου και να εγκαταλείψεις τα όσα οφείλεις να πράττεις για μιάν ισορροπημένη ζωή.
Καλή, για παράδειγμα, η ανάγνωση βιβλίων φιλοσοφικού περιεχομένου, αλλά και χρήσιμη - για ανάπαυλα - η ανάγνωση ενός καλού αστυνομικού μυθιστορήματος...
Καλή η εσωτερική καλλιέργεια, αλλά επιβαλλόμενη και η εξωστρέφεια, η συνεχής ανοιχτή σχέση και κοινωνικότητα με άλλους ανθρώπους, τα πολλαπλά ενδιαφέροντα όσο και η συμμετοχή στα κοινά...
Ισορροπία, φίλε μου, ισορροπία...

Θα συμφωνησω αν και θα προσθεσω πως οταν ερθει η ωρα να αρχισεις να πειραματιζεσαι στην πραξη, να εχεις διπλα σου καποιον γνωστη του θεματος ωστε στην χειριστη περιπτωση που δεν μπορεις να επιστρεψεις να σε καλεσει πισω. Παντως παιδια δεν ειναι παιξε γελασε το ολο θεμα και θα συνιστουσα να κανει κανεις κρατει και να λειτουργει πολυ προσεχτηκα οσο συναρπαστικο και να του φαινεται το ολο θεμα.
Οσο για το ερωτημα σου φιλε Tranceaddict23, δεν γνωριζω για τους αλλους πως απαντανε, αλλα τουλαχιστον εγω να σου πω οτι απανταω σε αυτα τα θεματα μονο εαν εχω βιωσει κατι χωρις να θελω να επεκταθω πιο πολυ στο θεμα καθως πολλες απο τις εμπειριες μου (που εχω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου) δεν ειναι και οι καλυτερες δυνατον.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και για τις συμβουλες σας. Παλαιοτερα ειχα παρακολουθησει καποια σεμιναρια (δωρεαν) απο εναν πολυ καλο ανθρωπο και καθηγητη του πανεπιστιμιου Αθηνων για αστρικα ταξιδια. Πραγματι κι αυτος μας ελεγε οτι χρειαζεται πρωτα καθαριοτητα ψυχης απο το μισος και την κακια, να ειμαστε συνειδητοι καθε στιγμη, κι οταν λεμε συνειδητοι εννοουμε να εχουμε επιγνωση της καθε στιγμης κι οχι το μυαλο μας να τρεχει συνεχως σε αλλα πραγματα πχ στο τι θα κανω αποψε ή αυριο. Συμφωνα με την φιλοσοφια του καθηγητη ολοι μπορουμε να μεταβουμε στο αστρικο μεσω του υπνου, ακομα και αυτοι που δεν πληρουν αυτα τα χαρακτηριστικα (καθαροτητα ψυχης,ισορροπια) κλπ αλλα αυτοι θα δουν τελειως διαφορετικα πραγματα στο αστρικο. Αυτοι που ειναι καθαροι και ισορροπημενοι θα ειναι πληρως συνειδητοι στο αστρικο, θα ειναι πιο ζωντανη και γαληνια η εμπειρια γι'αυτους,θα νιωθουν πολυ πιο ωραια και θα εχουν πληρες ελεγχο της καταστασης,ενω αυτοι που εκαναν μια ανισορροπη ζωη θα προβαλλουν τις φοβιες και τα παθη τους στο αστρικο εμποδιζοντας τους να ειναι εντελως συνειδητοι ,δηλαδη θα βρισκονται στο αστρικο ναι μεν, αλλα η αστρικη τους εμπειρια θα ειναι γεματη ονειρικα,υποσυνειδητα (ψευτικα) στοιχεια και προβολων του υποσυνειδητου,κανοντας τους να μην ξεχωριζουν την διαφορα αστρικου χωρου και ονειρου. Επισης ειχε αναφερει και αυτος τους πιθανους κινδυνους που μπορουν να προκυψουν, οπως η εμφανιση σατανικων οντοτητων με μορφες αγγελων για παραπλανηση, κλπ.
Εγω δεν ειναι οτι δεν τα πιστευω ολα αυτα, απλα επειδη ξερω το ποσο πολυπλοκο οργανο ειναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος αναρωτιεμαι ποιες νευρολογικες μεταβολες και διεργασιες συμβαινουν εκεινη την στιγμη στον εγκεφαλο, την ωρα δηλαδη που το ατομο προβαλλεται, και παλι ποια η σχεση αστρικου ταξιδιου-μεταθανατιας ζωης. Επισης, αφου ειναι τοσο συχνες οι εξωσωματικες εμπειριες και τα αστρικα ταξιδια γιατι δεν γινεται ενα πειραμα για να επαληθευτουν πχ να προβληθει καποιος στο αστρικο και να ρθει να δει τι κανω για παραδειγμα ή να βαλω ενα αγνωστο αντικειμενο στο διπλανο δωματιο. Δεν ξερω μπορει και να εχουν γινει πειραματα, εσεις τα ξερετε καλυτερα απο εμενα αυτα, απλα γιατι δεν γινεται κατι και επικρατει τοση συγχιση. Αλλοι μιλανε για αστρικα πεδια,για αιθερικα,νοητικα πεδια, ο καθενας με δικες του ονομασιες,αλλοι νομιζουν οτι τα ονειρα τους ειναι ταξιδια εξωσωματικα σε αλλους κοσμους, αλλοι συγχιζουν το ζωντανο ονειρο με την πραγματικη εξωσωματωση..Εχω διαβασει τρομαχτικες μπαρουφες απο ατομα που πιστευουν οτι ειχαν εξωσωματικες εμπειριες..για μεταθανατια πανεπιστημια και αστρικες σχολες στις οποιες εκπαιδευεται η ψυχη, για sex στο αστρικο πεδιο με αστρικους συντροφους
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-08, 15:29
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Αυτοι που μιλανε περι αστρικου πεδιου και λενε οτι ειναι επικυνδινο και χρειαζεται πολυ προσεχτικη μελετη,γνωση, καλλιεργεια πνευματος και σωματος κλπ, μιλανε για αυτα που ξερουν απο αυτα που εχουν διαβασει απο βιβλια ή μεσα απο προσωπικες εμπειριες απο τα αστρικα τους ταξιδια ή ακομα επειδη απλα ειναι λογικο να ειναι ετσι?
Θα απαντήσω στην αρκετά λογική σου ερώτηση με μια άλλη ερώτηση, που το σκοπό της θα καταλάβεις σύντομα. Υποθετικά, σου απαντώ λοιπόν ότι, "ξέρεις κάτι Tranceaddict23; Ναι, εγώ είμαι ένας από αυτούς που έχουν τέτοιες προσωπικές εμπειρίες, έχω πραγματοποιήσει Χ αριθμό αστρικών ταξιδιών, στα οποία συνάντησα αυτό και αυτό και βίωσα εκείνο και έκανα ετούτο και το άλλο".
Σε τι σου χρησιμεύει εσένα προσωπικά η παραπάνω μου απάντηση; Φαντάζομαι ότι, σε πρώτη φάση, θα πρέπει να αισθανθείς είτε ότι λέω αλήθεια, είτε ότι λέω ψέμματα, σωστά; Και αν λέω ψέμματα εντάξει, είμαι ένας φαντασιόπληκτος ίσως φαφλατάς του διαδικτύου. Αν λέω αλήθεια όμως, μπορεί άραγε να το ξέρεις εσύ που δεν με γνωρίζεις; Και άντε και με γνωρίζεις και με εμπιστεύεσαι και είμαι ειλικρινές παιδί, άρα αυτά που λέω είναι αλήθεια, αυτά που περιγράφω βίωσα. Και πάλι, τι αλλάζει σε εσένα προσωπικά;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-08, 18:42
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
1. ... ... ολοι μπορουμε να μεταβουμε στο αστρικο μεσω του υπνου, ακομα και αυτοι που δεν πληρουν αυτα τα χαρακτηριστικα (καθαροτητα ψυχης,ισορροπια) ...

2. ... απλα επειδη ξερω το ποσο πολυπλοκο οργανο ειναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος αναρωτιεμαι ποιες νευρολογικες μεταβολες και διεργασιες συμβαινουν εκεινη την στιγμη στον εγκεφαλο, την ωρα δηλαδη που το ατομο προβαλλεται, και παλι ποια η σχεση αστρικου ταξιδιου-μεταθανατιας ζωης...
1. Σαφώς κατά τον ύπνο, όλοι "ταξιδεύουμε, και "φορτίζουμε" με ενέργεια τον οργανισμό μας ( παχυλή ύλη ή συμπεπυκνωμένη ενέργεια ). Αυτός είναι και ο λόγος που χρειαζόμαστε τον ύπνο, μόνο που τούτο δεν είναι δυνατόν η "συμβατική" επιστήμη να το αποδείξει.

2. Το αστρικό ταξίδι είναι πραγματικό και δεν έχει καμμία σχέση με διεργασίες του εγκεφάλου.
Κατά την διάρκειά του, το "αστρικό σώμα" κινείται είτε μέσα στο χωροχρονικό συνεχές που ευρίσκεται και το σώμα μας, συνδεόμενο με ενεργειακό λώρο ή άλλως την "ασημένια χορδή", είτε - και εκεί επιτελείται η "φόρτιση" - στην λεγόμενη μήτρα πληροφοριών ή αστρικό πεδίο, που ασφαλώς δεν έχει να κάνει με άλλα ουράνια σώματα, αλλά με επέκεινα χωροχρονικά συνεχή.
Κατά την διάρκεια της ασυνείδητης ( κατά τον ύπνο ) "περιοδείας" του αστρικού στο χωροχρονικό συνεχές του σώματος, σχηματίζουμε μεικτές εντυπώσεις από το ταξίδι και το υποσυνείδητό μας, που "αποκωδικοποιούνται" σε όνειρα με κάποιο σενάριο, αλλά χωρίς ουσία ή ιδιαίτερη σημασία.
Όταν όμως ευρισκόμαστε στο χωροχρονικό συνεχές της "μήτρας πληροφοριών", επειδή εκεί ο χρόνος παύει να υφίσταται, το παρελθόν και το μέλλον είναι ωσεί "παρόν", και είναι δυνατόν να "δούμε" τα λεγόμενα "προφητικά" όνειρα, που ασφαλώς ακολουθούν πάντα κάποια "προσωπική" κωδικοποίηση.
( Στην μήτρα πληροφοριών - ή αστρικό πεδίο όπως ειπώθηκε - εισέρχονται και τα Διάμεσα ( Μέντιουμ ), συνειδητά με την αυτοσυγκέντρωση αλλά χωρίς εκσωμάτωση και "βλέπουν τα "μελλούμενα" που στην ουσία εκεί είναι "παρόντα" ).

Ο όρος "αστρική προβολή" είναι αδόκιμος. Τί προβάλλεται και πού;

Και ναι, υπάρχει σχέση αστρικού πεδίου - αστρικού ταξιδιού και μεταθανάτιας ζωής ( συνέχισης της ύπαρξης της ψυχής ως οντότητας με συνείδηση ).

Στο αστρικό Πεδίο, τα αστρικά σώματα ( ψυχές ) ως οντότητες και όχι ως προσωπικότητες έχουν πλήρη μνήμη ( Γνώση μάλλον, μιά και η μνήμη προϋποθέτει παρελθόντα χρόνο ) όλων των ενσαρκώσεων, συλλογικών κατά πρώτον ως κατωτέρων ζωικών μορφών και μετέπειτα εξατομικευμένων ως ανθρωπίνων υπάρξεων...

Από το επίπεδο αυτό, άλλα αστρικά επανενσαρκούνται και άλλα "πεθαίνουν" ανάλογα με τον κύκλο εξέλιξης που ακολουθεί το καθένα, απελευθερώνοντας το "πνεύμα" ( όπως το υλικό σώμα κατά τον γήινο θάνατο "απελευθερώνει" την ψυχή, αποκοπτομένης της "ασημένιας χορδής" που την συνδέει με αυτό ) το οποίο πνεύμα ακολουθεί υψηλότερα πεδία ύπαρξης, μέχρι με την σειρά του να απελευθερώσει τον "Νού", την θεία Σπίθα, το Βιοργανωτικό Πρότυπο, που θα ενωθεί με την Αρχή, την Πανσυμπαντική Υπερδιάνοια, το Θείον, τον Θεό...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-08, 19:31
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Θα απαντήσω στην αρκετά λογική σου ερώτηση με μια άλλη ερώτηση, που το σκοπό της θα καταλάβεις σύντομα. Υποθετικά, σου απαντώ λοιπόν ότι, "ξέρεις κάτι Tranceaddict23; Ναι, εγώ είμαι ένας από αυτούς που έχουν τέτοιες προσωπικές εμπειρίες, έχω πραγματοποιήσει Χ αριθμό αστρικών ταξιδιών, στα οποία συνάντησα αυτό και αυτό και βίωσα εκείνο και έκανα ετούτο και το άλλο".
Σε τι σου χρησιμεύει εσένα προσωπικά η παραπάνω μου απάντηση; Φαντάζομαι ότι, σε πρώτη φάση, θα πρέπει να αισθανθείς είτε ότι λέω αλήθεια, είτε ότι λέω ψέμματα, σωστά; Και αν λέω ψέμματα εντάξει, είμαι ένας φαντασιόπληκτος ίσως φαφλατάς του διαδικτύου. Αν λέω αλήθεια όμως, μπορεί άραγε να το ξέρεις εσύ που δεν με γνωρίζεις; Και άντε και με γνωρίζεις και με εμπιστεύεσαι και είμαι ειλικρινές παιδί, άρα αυτά που λέω είναι αλήθεια, αυτά που περιγράφω βίωσα. Και πάλι, τι αλλάζει σε εσένα προσωπικά;
Κατι θα αλλαζε σε μενα προσωπικα,θα δυναμωνε η πιστη μου σε αυτα και θα ειχα λιγοτερο σκεπτικισμο. Επισης θελω να δω τι κρυβεται πισω απο τις συμβουλες και με ποια στοιχεια στηριζει ο καθενας οταν εξηγα και αναλυει στους αλλους τα του αστρικου κοσμου. Μιλανε οι προσωπικες εμπειριες, μιλαει η γνωση απο τα διαφορα βιβλια, ή απλα καποιος οταν ακουει αστρικο ταξιδι απλα φανταζεται κατι τρομακτικο και σου λεει "μεινε μακρια απο αυτα"? Δεν ξερω κανεναν απο σας προσωπικα και ουτε πιστευω οτι ακουω, ομως Μιχαλη στην δικη σου την περιπτωση και καποιων αλλων θα εκανα μερικες εξαιρεσεις. Αλλο να ακους τη γνωμη ή την εμπειρια απο καποιον "τυχαιο" που ποτε δεν ειχε ασχοληθει με αυτα και αλλο να ακους εμπειρια και γνωματευση ανθρωπων που εχουν γραψει χιλιαδες post, ειναι συντονιστες (σχετικο ή ασχετο) και εχουν πολυ περισσοτερα χρονια ερευνας απο μενα.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 07-02-08 στις 19:35
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
... και σου λεει "μεινε μακρια απο αυτα"? ....
Άλλο το "μη εγγίζετε"...
και άλλο το "μάθε πρώτα, και μετά άνοιξε την πόρτα"...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-08, 22:56
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Κατά την διάρκεια της ασυνείδητης ( κατά τον ύπνο ) "περιοδείας" του αστρικού στο χωροχρονικό συνεχές του σώματος, σχηματίζουμε μεικτές εντυπώσεις από το ταξίδι και το υποσυνείδητό μας, που "αποκωδικοποιούνται" σε όνειρα με κάποιο σενάριο, αλλά χωρίς ουσία ή ιδιαίτερη σημασία.
Αυτο που λες δηλαδη ειναι οτι οταν κοιμομαστε ουσιαστικα μεταβαινουμε στο αστρικο και απ εκει δημιουργουνται και τα ονειρα? Ομολογω οτι δεν το πολυκαταλαβα αυτο....Κατι αλλο που θα ηθελα να μου πεις φιλε Τακη ειναι αν γνωριζεις αν εχουν γινει πειραματα που να αποδεικνυουν ή εστω να στηριζουν την υπαρξη του αστρικου χωρου...
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-08, 23:31
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Αυτο που λες δηλαδη ειναι οτι οταν κοιμομαστε ουσιαστικα μεταβαινουμε στο αστρικο και απ εκει δημιουργουνται και τα ονειρα? Ομολογω οτι δεν το πολυκαταλαβα αυτο....Κατι αλλο που θα ηθελα να μου πεις φιλε Τακη ειναι αν γνωριζεις αν εχουν γινει πειραματα που να αποδεικνυουν ή εστω να στηριζουν την υπαρξη του αστρικου χωρου...
Φίλε μου, πειράματα όπως τα εννοείς δεν είναι δυνατόν να γίνουν, διότι δεν μπορούμε να κάνουμε βόλτες στο αστρικό πεδίο πιασμένοι χέρι χέρι για να υπάρχουν ΚΟΙΝΕΣ μαρτυρίες.
Εναπόκειται τόσο στην οξυδέρκεια, την μόρφωση, την Γνώση και την ευρύνοια του ερωτώντος όσο και στην σοβαρότητα του απαντώντος.
Στο κάτω κάτω είναι εντελώς προσωπική υπόθεση και γνώση, που δεν μεταβιβάζεται με την μέθοδο της "συνταγής".
Αναφορικά με τα όνειρα, είναι όπως έγραψα μεικτές εικόνες του παρόντος χωροχρόνου και του υποσυνειδήτου, κωδικοποιημένες σύμφωνα με αυστηρά προσωπικό τρόπο από τον καθένα μας.
Τα "προφητικά" όνειρα, όπως ανέφερα, είναι "άλλο πράγμα".

...Μήπως έχεις νιώσει κάπου εκεί που σε γλυκοπαίρνει ο ύπνος, ότι ξαφνικά "πέφτεις";
Τούτο συμβαίνει διότι μόλις ο Νους σιγήσει, και πριν το σώμα περιέλθει σε κατάσταση βαθέως ύπνου, το αστρικό αρχίζει το ταξίδι του αποχωριζόμενο από το σαρκικό περίβλημα, αλλά λόγω ενός εξωτερικού ερεθίσματος ( π.χ. ενός θορύβου ) και πριν αποχωρισθεί εντελώς από το σαρκικό σώμα, ξαναγυρίζει και εισχωρεί απότομα πάλι μέσα του.
Επειδή δε το υλικό σώμα δεν "κοιμάται" βαθειά ακόμη, αυτήν την προς τα κάτω "είσοδο", την νοιώθει σαν "πτώση"!
Αν κατά την εκσωμάτωση και για οποιονδήποτε λόγο κοπεί η ασημένια χορδή, τότε το σαρκικό σώμα πεθαίνει.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-02-08, 03:20
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Φίλε μου, πειράματα όπως τα εννοείς δεν είναι δυνατόν να γίνουν, διότι δεν μπορούμε να κάνουμε βόλτες στο αστρικό πεδίο πιασμένοι χέρι χέρι για να υπάρχουν
Αυτο που εννοω αγαπητε φιλε Τακη για πειραματα ειναι πχ ξαπλωνω εγω εδω, εσυ αφηνεις ενα αντικειμενο στο διπλανο δωματιο και σου λεω γω "Ρε Τακη κατσε να πα να δω τι εχεις αφησει στο αλλο δωματιο ή πα να τσεκαρω αν η κοπελια μου με κερατωνει" Προβαλλομαι αστρικα, μαθαινω και ερχομαι πισω και σου λεω και επειτα εσυ επιβεβαιωνεις (ολα αυτα νοομενου οτι τα αντικειμενα και ολες οι καταστασεις που υπαρχουν στον υλικο χωρο υπαρχουν και στον αστρικο). Εχω ακουσει οτι εχει γινει κατι παρομοιο απο το ινστιτουτο Monroe (O Robert Monroe ειναι απο τους πρωτους που μελετησαν τα αστρικα ταξιδια (σε εργαστηριο τουλαχιστον και σε πειραματικο επιπεδο), γι'αυτο και ρωτησα για να μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
...Μήπως έχεις νιώσει κάπου εκεί που σε γλυκοπαίρνει ο ύπνος, ότι ξαφνικά "πέφτεις";
Τούτο συμβαίνει διότι μόλις ο Νους σιγήσει, και πριν το σώμα περιέλθει σε κατάσταση βαθέως ύπνου, το αστρικό αρχίζει το ταξίδι του αποχωριζόμενο από το σαρκικό περίβλημα, αλλά λόγω ενός εξωτερικού ερεθίσματος ( π.χ. ενός θορύβου ) και πριν αποχωρισθεί εντελώς από το σαρκικό σώμα, ξαναγυρίζει και εισχωρεί απότομα πάλι μέσα του.
Επειδή δε το υλικό σώμα δεν "κοιμάται" βαθειά ακόμη, αυτήν την προς τα κάτω "είσοδο", την νοιώθει σαν "πτώση"!
Χμ....Εχω διαβασει τη νευρολογικη εξηγηση και τι συμβαινει στον εγκεφαλο και ερμηνευει τα ερεθισματα ως "πεσιμο" και αυτη φαινεται να ειναι η πιο ακριβης για τους επιστημονες. Αυτη η αισθηση συνοδευεται τις περισσοτερες φορες με την παραλυση και καποτε νιωθουμε και ενα αποτομο τιναγμα, οτι κλωτσαμε, μια σπασμωδικη κινηση του μυ, και αμεσως ξυπναμε. Αυτο συμβαινει επειδη πεφτει η θερμοκρασια του σωματος μας λιγο πριν κοιμηθουμε και ολα αυτα τα φαινομενα ανηκουν στην υπναγωγικη φαση. Δεν θυμαμαι τωρα πως εξηγειται νευρολογικα το "πεσιμο", το εχω διαβασει καπου, αν βρω το link θα το παραθεσω. Οπως και αν εχει το πραμα, στην γλωσσα του αποκρυφισμου, ολα αυτα τα φαινομενα που γινονται σχεδον παντα μαζι (παραλυση,πεσιμο) κλπ, θεωρουνται ως η "πυλη" προς τον αστρικο χωρο. Ειναι η φαση της μεταβασης (συμφωνα με αυτους). Ναι μεν δεχονται οτι υπαρχουν επιστημονικες εξηγησεις για ολα αυτα (ετσι κι αλλιως ολα ειναι εγκεφαλος και καποιες διεργασιες θα γινονται), αλλα σου λενε ξερεις εμεις εχουμε καταφερει απο αυτα τα σταδια να κανουμε εξωσωματωση και να ταξιδεψουμε συνειδητοι. Κανεις (ουτε γω) δεν μπορει με αυτα τα δεδομενα να τους αμφισβητησει. Απλα εχω κουραστει να βλεπω κοσμο να θελει τοσο πολυ να πιστεψει οτι ξερεις "δεν πεθανα και τελειωσα" και να ειναι τοσο απελπισμενοι ωστε το παραμικρο να το ερμηνευουν ως μεταφυσικο ενω η εξηγηση ειναι διπλα τους.Ειχα διαβασει ενα βιβλιο οπου ενας τυπος μεσα απο τη μαστουρολαγνεια του και αυτα που εβλεπε οταν ηταν μαστουρωμενος (σε συνδυασμο με μια απεραντη φαντασιοπληξια) τα εγραφε ως πραγματικες εμπειριες σε βιβλιο. Εκλαιγα τα λεφτα που ειχα δωσει για να παρω το βιβλιο αλλα εκλαιγα και με τις αερολογιες που λεγε μεσα.
Εμενα μου ειναι τρομαχτικα δυσκολο να πιστεψω οτι ενα απλο ονειρακι που θα δω την μια ωριτσα που ξαπλωσα το μεσημερι, πχ προχτες εβλεπα οτι ημουν με ενα φιλο και παιρναμε καφε σε εναν χωρο εντελως αγνωστο σε μενα ή τελευταια παλι εβλεπα οτι παλι βρισκομουν σε μια εντελως αγνωστη χωρα και ημουν σε στρατιωτικη ασκηση. Πως θα ερμηνευσω το ονειρο αυτο? Θα πω οτι πηγα για καφε στο αστρικο? ή μηπως θα κατσω να δω αν εχει γινει κατι στη σχεση μεταξυ εμενα και του φιλου μου και με εχει επηρεασει (συνειδητα ή ασυνειδητα). Δεν ειναι οτι απορριπτω την υπαρξη του αστρικου χωρου μεσω των ονειρων,πραγματι υπαρχουν ονειρα πολυ ανεξηγητα,προφητικα, και εχω ακουσει πολλα ομως δεν ειμαι ετοιμος να δεχτω οτι οτιδηποτε βλεπω στα ονειρα εχει στοιχεια του αστρικου κοσμου.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 08-02-08 στις 03:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.