Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-08, 13:52
Kaena Ο χρήστης Kaena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Δε μπορώ να καταλάβω τί γίνεται μ'εμένα!

Χαίρεται και καλησπέρα σ'όλους σας!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και διαβάζω συχνά τη σελίδα και τις εμπειρίες όλων σας.
Ο λόγος που γράφω είναι επειδή εγώ δεν καταλαβαίνω τί συμβαίνει μ'εμένα. από μικρή έχω την τάση να βλέπω και να νιώθω διάφορα πράγματα που κατα κύριο λόγο που προκαλούσαν πάντοτε ΤΡΟΜΑΡΑ. Η αφηγήσεις μου είναι καθαρά δικές μου εμπειρίες είτε από περιγραφές των γονιών μου είτε από όσα έχω δεί η ίδια.
1η. Σε ηλικία 5 ετών είμασταν στο νησί όπου και είχαμε αγοράσει μια πανέμορφη μικρή μονοκατοικία μ' έναν κήπο γεμάτο ηλιοτρόπια. Εκεί η μητέρα μου και η αδερφή μου κατά αυτές έζησαν τις χειρότερες στιγμές τους (η αδερφή μου τότε 4 ετών). Η μητέρα μου ένιωθε συνέχεια μια παρουσία που την έσπρωχνε πίσω και δεν την άφηνε να μπεί στην κρεβατοκάμαρα της μέχρι να έρθει σπίτι ο πατέρας μου από την δουλειά κι όταν έπεφταν να κοιμηθούν κάποιες φορές ο πατέρας μου ένιωθε κάτι να τον πιάνει στο στήθος και να το κόβει την ανάσα. Την ίδια περίοδο όμως εγώ ένιωθα ασφάλεια και καθόλου φόβο στο σπίτι και τα μεσημέρια μου λέει η μητέρα μου ότι έπαιζα στον κήπο μόνη μου, αλλά όταν με ΄ρωταγε της απαντούσα ότι έπαιζα μ'ένα αγοράκι. Το περίεργο κατα τα λεγόμενα της μητέρας μου είναι ότι μια μέρα που κάτι έσπρωξε την ίδια και την αδερφή μου μπήκα εγώ μπροστά τους και είπα "Δε θα ξαναπαίξω μαζί σου αν κάνεις κακό στους δικούς μου", αλλά η μαμά μου είπε ότι είχα την σιγουριά μεγάλου ανθρώπου στα μάτια μου την ώρα που τα έλεγα αυτά. Την ίδια μέρα φύγαμε από εκείνο το σπίτι, εγώ όμως δεν τα θυμάμαι αυτά.

Είμαι γενικά πολύ φοβιτσιάρα και σχετικά νιώθω το φόβο μου να μεταλλάσεται ανάλογα με ποιούς είμαι¨άλλοτε νιώθω να μεγαλώνει κι άλλοτε να γίνεται θυμός το οποίο με κανει να νιώθω ότι με διαπερνά δύναμη εκείνη την ώρα, παράξενο αλλά νιώθω να δυναμώνω.
Σημειωτέων ότι από μικρή στο σπίτι ακούω να με φωνάζουν με το όνομα μου είτε κανονικά είτε ψιθυριστά (πράγμα που ευτυχώς έχει σταματήσει εδώ και κάποιο καιρό) αλλά δεν είναι οι δικοί μου άνθρωποι αλλά χρησιμοποιούν τις φωνές τους μερικές φορές. Δε μπορώ να μένω μόνη μου και τρέμω το σκοτάδι............ Παλαιότερα είχα δεί και κάτι σαν σκιά με μαύρη κάπα να περνά το χέρι του μέσα στο στήθος μου ακουμπώντας την καρδιά μου όπου κι ένιωσα να παγώνω ολόκληρη και να μη μπορώ να αναπνεύσω, πολύ άσχημη αίσθηση, το μόνο που μ'έκανε να συνέλθω ήταν ο φόβος μη κάνει κάτι και στην αδερφή μου που εκείνη την στιγμή κοιμόταν δίπλα μου κι οπότε η όλη αίσθηση μετατράπηκε σε θυμό κι αυτό που έβλεπα εξαφανίστηκε.
αν γράψω όλα όσα βλέπω μέχρι και σήμερα θα πρέπει να γράφω σελίδες. Η αλήθεια είναι ότι ζήτησα παρακάλεσα να σταματήσω να βλέπω είτε να ακούω, άλλοτε συμβαίνει κι άλλοτε νιώθω διάφορα.Δε ξέρω, απλά κάθε φορά με διαπερνά ο φόβος.
Την προηγούμενη βδομάδα ήμουνα στο σταθμό του ηλεκτρικού και περίμενα το τραίνο, μεσημέρι ήτανε, ξαφνικά ένιωσα σα να επιβραδύνεται ο χρόνος και είδα διασκορπά πρόσωπα να με κοιτούν κατάματα (άνθρωποι) αλλά από την άλλη τους άλλους δε τους έβλεπα καθαρά,ένιωθα να έχω κοκαλώσει και να μην μπορώ να κουνηθώ, απλά με κοίταγαν τίποτα άλλο (να τονίσω ότι είχαμε πολύ καλό καιρό) αλλά ένιωσα πάγο. Η αίσθηση κράτησε μερικά δευτερόλεπτα (μου φάνηκε αιώνας) και μετά τίποτα, όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό.
Διάφορα βλέπω πάντα, αλλά το θέμα μου είναι πώς μπορώ να τα σταματήσω, φοβάμαι καθώς τον τελευταίο καιρό νιώθω περίεργα και βασανίζομαι από κάποια όνειρα με τα ίδια πρόσωπα. Δε θέλω να φοβάμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-08, 15:22
Snape_Andy Ο χρήστης Snape_Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Kaena σε χαιρετω και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Καποιοι άνθρωποι έρχονται πιο εύκολα σε επαφή με το μεταφυσικό (οποιασδήποτε μοφής, φαντάσματα, νύμφες, ξωτικά, νεκρούς κτλ) ενώ άλλοι ζούνε την απλή καθημερινή ζωή! Ο φόβος σου είναι αυτός που δεν μπορείς να σκευτείς λογικά! Θα μπορούσες να βοηθήσεις ανθρώπους με αυτή την ιδιαιτερότητα! αν όμως σε εννοχλεί και σε τρομάζει όπως λεσ θα μπορούσες να πας σα έναν ιερέαπου ξέρει να διαβάζει ιδικές ευχές και απομακρύνει τέτοιου είδους χαρίσματα! Κατι τέτοιο το έχω κάνει και γω και τώρα καταλαβαίνω τι έχασα! Please ξανασκέψουτο πριν το κάνεις και εσύ πράξη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-08, 16:17
kussman Ο χρήστης kussman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα χωρις να εχω καποια παρομοια εμπειρια.
Νικησε τους φοβους σου οσο δυσκολο και εαν ειναι.Δες το σαν δωρο οχι σαν καταρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-08, 18:01
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Aγαπητη Kaena γεια σου και καλως ηρθες.
Γραφεις, οτι θα μπορουσες να γραφεις σελιδες απο οτι σου συμβαινει.
Αυτο να κανεις!
Ανεξαρτητα πιθανου ιδιωτικου ημερολογιου, μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτο εδω το site, σαν κατι τετοιο.
Η καταγραφη ειναι κατι πολυ σημαντικο, μιας και καταγραφουμε δεν καταγρασουμε, τα γεγονοτα που μας συμβαινουν (μεταφυσικα ή μη) αποτυπωνονται στην μνημη.(και συνηθως ασυνειδητα)
Η καταγραφη αυτων, μπορει να αποτελεσει εναν τροπο για να χαλιναγωγησεις τους φοβους σου, μιας και (εν καιρο) θα εχεις τα συμβαντα σου αποτυπωμενα σε χαρτι(ψηφιακο ή μη) και δεν θα χρειαζεται σε τοσο μεγαλο βαθμο να αποτυπωνονται μεσα σου.
Και ο φοβος,(οπως ολα τα συναισθηματα) μπορει να επιβοηθειται απο ξωτερικα ερεθισματα, αλλα εδραζει εντος μας.
Αν υπηρχε καποιος αδενας φοβου, και με καποια εγχειριση απαλειφοταν, οτι και να μας συνεβενε, θα ειμασταν ανικανοι να φοβηθουμε.
Φοβασε!
Και αυτο ειναι που θες να σταματησεις.
Νομιζεις οτι με το να σταματησεις (εαν γινεται) να σου γινονται τετοια περιστατικα θα σταματησεις να φοβασαι;
Σου εγγυωμαι πως οχι!
Θα υπαρξουν πλειστα αλλα που θα σε κανουν να νιωθεις φοβο.
Και να εξαλειψεις τον ''αδενα φοβου'' σου ή να μην σου συμβουν ποτε πραγματα που θα σε κανουν να φοβασαι, δεν προκειται να συμβει οσο θα εισαι ανθρωπος.
Πρεπει να αντιμετωπισεις τους φοβους σου.
Και για να γινει αυτο, θα πρεπει πρωτα να τους αναγνωρισεις.
Τι ειναι αυτο που σε κανει να φοβασαι, και μετα γιατι αυτο το κατι σε κανει να φοβασαι.
Ο θυμος ειναι οντως δυναμη!
Καλα κανεις και θυμωνεις.
και πρεπει (σε καθε φοβο σου) να βρισκεις δυναμη.
Δυναμη να ξεφυγεις απο αυτον και να τον αντιμετωπισεις.
Η γνωση ειναι δυναμη λενε.
Και ελπιζω εμεις εδω να σε βοηθησουμε (και με απιστευτη μεγαλυτερη προσπαθεια εκ μερους σου) να την αποκτησεις.
Εστω και με την απλη συμπαρασταση.
Γιατι να ξερεις οτι αυτην θα την εχεις εκ μερους μας, αλλα και παλι να ξερεις οτι εσυ θα εισαι αυτη που θα βγαλεις το φιδι (τους φοβους σου) απο τη τρυπα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-08, 20:08
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μόνο μια ερώτηση προς το παρόν, πόσο χρονών είσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-08, 15:26
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Snape_Andy
θα μπορούσες να πας σα έναν ιερέαπου ξέρει να διαβάζει ιδικές ευχές και απομακρύνει τέτοιου είδους χαρίσματα!!
συγγνώμη αυτό το θεωρώ παράλογο..

Από ποτε η εκκλησια εξορκίζει χαρισματικούς και χαρίσματα που δεν έχουν οι υπόλοιποι...Σίγουρα ο παπας εξορκίζει το κακό..

Αυτό που μπορεί να έχουν και να είναι όντως χάρισμα ...(και όχι παιχνίδια του παρελθόντος για παράδειγμα, επίκλησις και παιχνίδια με θυμιατά...) τότε ναι...γιατί είσαι ευάλωτος σε κάτι που από περιέργεια και μη πω τι άλλο..έπαιξες και έγινες θύμα...

Όμως


το να μου λες ότι το φως διώχνει το φως...γιατί ΓΕΝΝΉΘΗΚΕΣ έτσι (παράδειγμα λέμε)είναι και ακούγεται παράλογο.

δεν επρόκειτο για μαγια η δαιμονισμένους εκτος αν αυτό εννοείτε σε αυτή τη συζήτηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 08-03-08 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-08, 15:37
Snape_Andy Ο χρήστης Snape_Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε! Πολλά πράγματα φαίνονται παράλογα σε αυτόν τον κόσμο! Ιδιαίτερα μέσα στη θρησκεία του Χριστιανισμού! Υπάρχουν πάρα πολλά μυστήρια μέσα στο χώρο του ναού, που δεν πιστεύω να γνωρίζεις! Δεν μιλήσαμε για τον Δαιμονισμό! Π.χ. ήξερες ότι υπάρχει ιδική ευχή για να μην σηκώνεσε υπνοβάτης όταν κοιμάσε? Και όμως υπάρχει! Η εκκλησία βοηθά όσους έρχοννται εύκολα σε επαφή με το μεταφυσικό! Ρώτησε έναν ιερέα της εκκλησίας σου για να σε διαφωτίσει καλύτερα! Αυτά από μενα για τώρα, τα λέμε!
__________________
....Dum...Spiro....Spero.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-08, 15:52
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Smile

δεν μου λέει τίποτα αυτό και δεν απορρίπτω την εκκλησια...απλά είναι εντελώς παράλογο να μου πεις ότι ένα άτομο "εκγενετις"...δεμένο μαζί του..στην αύρα του στο παντού...να λες ότι εξορκίζεται (ευχές) στο να δίωξη ο ιερέας από πάνω του, αυτό το οποιο του δόθηκε ως δώρο...

εσύ 100% έχεις μπερδευτεί με την έννοια μαύρη μαγια και επίκλησις

με τα άτομα που λένε συνήθως ότι έπαιζαν με αυτά και τώρα μπορούν να κάνουν διαφορα...(ΑΝ)

αυτό όντως συνηγορεί και σε αλλα και μην αναφέρω ότι ένας παπας δεν κατέχει θεϊκή δύναμη να αφαίρεση από άτομα που λέμε εμείς " χαρισματικά " ένα είδος devine powers (φως) στο να του αφαίρεση το δικαίωμα να το κατέχει..

Ο παπας έχει τον λόγο...αντιπρόσωπος του θεού. Και ναι υπάρχουν ευχές που λύνουν μαγια...διώχνουν δαίμονες και αρνητικές δύναμης...

Και αυτό αμέσως αμέσως μου λέει ότι εσύ πιστεύεις ότι ένα άτομο που του έχει δοθεί ένα είδος χαρίσματος στο να δει η κάνει, επρόκειτο για αρνητικές δυνάμεις...
Και αμέσως μετά πιστεύω αυτό που εσύ κατείχες κάποτε το απέκτησες παίζοντας...και απλά ήσουν ένα εργαλείο αυτού που λες ότι σου λύπη τώρα...κάτι που δεν θα έπρεπε (Σαν συμβουλή στο λέω αυτό) γιατί δεν ήταν ποτε δικό σου.
Γιατί αν ήταν..θα ήταν πάντα δεμένο με εσένα...πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-08, 15:57
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Snape_Andy
...Ιδιαίτερα μέσα στη θρησκεία του Χριστιανισμού! Υπάρχουν πάρα πολλά μυστήρια μέσα στο χώρο του ναού, που δεν πιστεύω να γνωρίζεις! Δεν μιλήσαμε για τον Δαιμονισμό! Π.χ. ήξερες ότι υπάρχει ιδική ευχή για να μην σηκώνεσε υπνοβάτης όταν κοιμάσε? Και όμως υπάρχει! Η εκκλησία βοηθά όσους έρχοννται εύκολα σε επαφή με το μεταφυσικό! Ρώτησε έναν ιερέα της εκκλησίας σου για να σε διαφωτίσει καλύτερα! Αυτά από μενα για τώρα, τα λέμε!
Είναι τόσο καλά κατηρτισμένοι οι εγκέφαλοι σύνταξης εξορκισμών που την υπνοβασία την χαρακτηρίζουν δαιμονοκαταληψία!

Αυτό είναι καθαρός σκοταδισμός και είναι ντροπή να συζητούνται σε τέτοιο επίπεδο μεταξύ νέων συγχρόνων ανθρώπων αυτές οι βλακείες που μόνο στον μεσαίωνα είχαν πέραση...

Σοβαρευτείτε και αντιμετωπίστε με νηφαλιότητα και χωρίς θρησκοληπτικούς δογματισμούς το τι συμβαίνει σε κάποια άτομα, που έχουν περισσότερη ευαισθησία, αντίληψη ή αίσθηση του περιβάλλοντος κόσμου από τους πολλούς...

Δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό το να έχει κάποιος υπεραίσθηση.

Είναι απόλυτα φυσικό "χάρισμα", μόνο που δεν το έχουν πολλοί άνθρωποι.

Το είδος του αποτελέσματος εξαρτάται από τον τρόπο που κάποιος "χαρισματικός" θα χρησιμοποιήσει τις ιδιαίτερες ικανότητές του.
Κατά την γνώμη μου και εμπειρία μου, κοπέλα μου, μην φοβάσαι, κανένας δεν μπορεί να σου κάνει κακό.

Αν έχεις την ικανότητα να έρχεσαι σε επαφή με οντότητες που δρουν συνήθως σε αστρικό επίπεδο, μόνον ο φόβος σου, επιτρέπει να σου παρουσιάζονται.

Με δεδομένο ότι από σένα εξαρτάται αν θα τις αφήσεις ή όχι να σε "αγγίξουν", αντιμετώπισέ το σαν απόλυτα φυσικό φαινόμενο ( και έτσι είναι, τίποτα δεν είναι έξω από την Φύση, άσχετο αν δεν το κατανοούμε εμείς επειδή δεν έχουμε την ΓΝΩΣΗ για να το κατανοήσουμε...) και έλεγξέ το με το να κατανοήσεις πρώτα απ' όλα ότι αν ήσουν αδύναμη, ήδη θα είχες πάθει ζημιά.

Δεν έπαθες, όμως, και ούτε πρόκειται να πάθεις.

Και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ με το υπό συζήτηση θέμα!
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-08, 16:05
Snape_Andy Ο χρήστης Snape_Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Οχι φίλε δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με μαύρη ή λευκή μαγεία, ούτε έχω επικαλέσει κανέναν για να μου δώσει κάποιου είδους χάισμα όπως εσύ πιστεύεις! Εχώ ψάξει πολύ στη ζωή μου και στο εγγυόμαι, ότι οποιοσδήποτε γεννηθεί με ένα χάρισμα ή το κάνει πιο δυνατό ή ψάχνει μέσο φυγής από αυτό! Το έχω μάθει καλά αυτό το ποίημα! Δεν θέλω να αναφέρω το χάρισμα που είχα, γιατί αυτό είναι ένα προσωπικό μου που λίγα άτομα το ξέρουν! Δεν θέλω να παρεξηγηθείς γι' αυτό! Ο παππάς όπως πρωανέφερες και εσύ είναι αντιπρόσωπος του Δημιουργού! Διώχνει κάθε είδους μαγείας πάνω από ένα άτομο, αλλά και όχι μόνο! Εξασφαλίζει την ηρεμία και την γαλήνη της ψυχής από κάθε τι μεταφυσικό! Και όταν λέω μεταφυσικό δεν αναφέροαι στου δαίμονες, όπως το παρεξήγησες!
__________________
....Dum...Spiro....Spero.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.