Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-10, 05:56
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Κεραμιά (Χανιά) περίεργα φαινόμενα

Λοιπόν έτυχε εδώ και μιλήσαμε με μια κοπέλα και πιάσαμε την κουβέντα περί καταγωγής και έτυχε να καταγόμαστε από το ίδιο μέρος (Κεραμιά Χανιά). Τώρα πιάσαμε μια παλιά ιστορία που είχε γίνει εκεί και για την οποία θα ήθελα αν ήξερε κάποιος να μας καθοδηγήσει μια και εδώ που είμαστε απέχουμε κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα από τα στοιχεία! Αυτά είναι τα πράγματα που έχουμε ακούσει από όταν ήμασταν μικροί, αλλά τα θυμηθήκαμε τώρα.

Κάποια φάση (παλιά) υπήρχε ένα possession εκεί στα Κεραμιά. Κλήθηκε κάποιος να διώξει τα πνεύματα με την υπόσχεση κάποιας καλής αμοιβής. Μετά που έκανε τη δουλειά του οι χωριάτες δεν τον πλήρωσαν και αυτός έφυγε και αναθεμάτισε τα Κεραμιά. Τότε έγιναν διάφορα πράγματα εκεί με τους δαίμονες να κυκλοφορούν μέρα μεσημέρι, ανθρώπους να πετάνε κλπ. Οπως μου είχε πει μια φιλόλογος (στα Χανιά και πριν από 20+ χρόνια, αλλά δεν ήθελε να μου πει πολλά γιατί παιδί ήμουν και δεν θα ήθελε να με τρομοκρατήσει) αυτά τα γεγονότα τα έχει καταγράψει ο τοπικός γιατρός στα απομνημονεύματα του τα οποία τα έκανε βιβλίο. Μετά από πολλές προσπάθειες έγινε άρση του αναθέματος το 1936 (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την ημερομηνία, μπορεί να ήταν και παλιότερα, αλλά σίγουρα δεν ήταν μεταγενέστερα).

Ο πατέρας μου πάντως που είναι από εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει κάτι για τα γεγονότα. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι ας προσθέσει στο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-10, 22:28
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Έχω κι εγώ καταγωγή από Χανιά. Στην Κρήτη υπάρχει έντονο το στοιχείο του μεταφυσικού και αρκετοί ασχολούνται με τη μαγεία. Κατ' αρχήν, πρέπει να αναζητήσετε στοιχεία από κάθε ηλικιωμένο συγγενή ή φίλο. Επίσης, μπορείτε να ρωτήσετε ξαδέλφια ή πιο νέους σε ηλικία συγγενείς που μπορεί να έχουν ακούσει κάτι σχετικό. Εάν υπάρχει οργανωμένος πολιτιστικός σύλλογος, μπορείτε να ανατρέξετε στη βιβλιοθήκη του (αν έχει) ή σε κάποιο μέλος. Το βιβλίο του γιατρού είναι χρήσιμο αν βρεθεί. Μήπως στη Δημοτική Βιβλιοθήκη των Χανίων; Αν κατάλαβα καλά, το βιβλίο έχει εκδοθεί παλιά, πριν το 1940. Αν είναι έτσι, πάντως, τέτοιο βιβλίο, πρέπει να είναι σε περιορισμένα αντίτυπα και να βρίσκεται στην κατοχή κάποιου στο χωριό, που η οικογένειά του θα είχε τότε (που έγινε η έκδοση) ενδιαφέρον για τα βιβλία, δηλαδή δάσκαλος, δικηγόρος, γραμματικός, γιατρός (κάποιος με μόρφωση δηλαδή που μπορούσε να εκτιμήσει την αξία του βιβλίου αυτού).
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-10, 08:50
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Κάτι που έμαθα είναι ότι ένα βιβλίο που αναφέρονται τα γεγονότα είναι τα Κεραμιανά Κωνσταντίνου Α. Κωστουράκη που εκδόθηκε κατά το 1980 στη Θεσσαλονίκη.

Να προσθέσω βέβαια ότι εμείς που σκαλίσαμε αυτό το θέμα βρισκόμαστε κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά οπότε δεν έχουμε πρόσβαση σε τέτοιες πηγές όπως τη δημοτική βιβλιοθήκη, ή κάποιον πολιτιστικό σύλλογο. Πιάσαμε κάτι μεγάλους σε ηλικία και τους ρωτάμε αλλά ΟΛΟΙ αρνούνται πεισματικά να πουν το οτιδήποτε για αυτά τα γεγονότα, λέγοντας είτε ό,τι δεν είχαν γεννηθεί τότε (βλέπετε τα γεγονότα έγιναν πριν από 70+ χρόνια) είτε δεν θέλουν να πουν τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-10, 20:09
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Το βιβλίο του γιατρού είναι η πιο σημαντική μαρτυρία. Αν καταφέρετε να το βρείτε, θα ήταν ένα καλό ξεκίνημα... Δεν έχετε καθόλου επαφή με το χωριό ή συγγενείς που μένουν εκεί ή πηγαίνουν για διακοπές; Θα μπορούσατε να τους ζητήσετε να σας βρουν το βιβλίο. Γιατί δεν τηλεφωνείτε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων για να σιγουρευτείτε εάν το βιβλίο υπάρχει εκεί... Αν σας πουν ότι το έχουν, μπορεί σε μια μελλοντική επίσκεψη στην Κρήτη να το αναζητήσετε.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 08-07-10 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-10, 15:41
ghostrider Ο χρήστης ghostrider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

επειδη καταάβαινω οτι πολλοι απο κρητη αναζητουν περιοχες με μυστηριο δεν δημιουργουμε μια ομαδουλα που να μπορουμε να ασχοληθουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-12, 06:00
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Κάνω μια νεκρανάσταση του θέματος.



Αυτό είναι το βιβλίο για το οποίο έλεγα. Αν ξέρετε που μπορεί να βρεθεί... καλώς!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-13, 06:26
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Μια παρόμοια ιστορία διάβασα κάπου -νομίζω σε μεταφυσικό περιοδικό- για ένα άλλο νησί του Αιγαίου, έχω την εντύπωση πως ήταν για τη Σύρο(χωρίς να είμαι σίγουρη). Απλώς, αν δεν κάνω λάθος, στην περίπτωση εκείνου του νησιού επρόκειτο για μια πολύ περίεργη καταιγίδα που τους πήρε και τους σήκωσε(κυριολεκτικά ). Αν βρω το άρθρο θα σας πω περισσότερα.
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-13, 14:30
Sender Ο χρήστης Sender δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

http://www.egolpion.com/keramiana.el.aspx

Δ Υ Ο βιβλία παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-17, 21:11
aeraki Ο χρήστης aeraki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2017
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή kalispera

Γεια σας! Παιδιά έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο βιβλίο δανεικό και είναι σοκαριστικά όσα συνέβησαν στα χωριά της συγκεκριμένης περιοχής. Ο συγγραφέας βέβαια αναφέρει πολλά πράγματα για την Ορθοδοξία αλλά οι ιστορίες σε αφήνουν άφωνο.
Iliaskl@yahoo.gr
όποιος θέλει να επικοινωνήσει να δούμε πως μπορεί να φωτοτυπηθεί και να φτάσει στα χέρια του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-17, 16:25
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrew Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω μια νεκρανάσταση του θέματος.



Αυτό είναι το βιβλίο για το οποίο έλεγα. Αν ξέρετε που μπορεί να βρεθεί... καλώς!
Χα! Το έχω το βιβλίο και θυμάμαι να το διάβασα δυο φορές. Η πιο 'πρόσφατη' ήταν πριν από καμιά 15 χρόνια (2001-2003?) Δεν θυμάμαι το περιεχόμενο το είχα βρει ενδιαφέρον τότε αλλα δεν μου έμεινε τίποτα που να θυμάμαι τώρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.