Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: συμφωνείτε για την επι πληρωμή διάδοση της "γνώσης"?
ναι 3 7,69%
οχι 37 94,87%
Ψηφοφορία πολλαπλών επιλογών Ψήφισαν: 39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-12-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα διαφωνίσω με την φίλη Νηρηιδα και τον φίλο Indigocy σε αυτό που
αναφέρουν......
<<Το μονο σιγουρο ειναι πως για να αποκτησεις γνωμη και να βρεις αυτο που
πραγματικα ψαχνεις, την δικια σου αληθεια, ειναι πως πρεπει να φτυσεις αιμα.>>
Για την αλήθεια ψάχνουμε η ΜΟΝΟ για την δικιά μας αλήθεια ??????
Που είναι πολλές φορές κάτι το διαφορετικό...
Φιλε AVATARGR καταλαβαινω πως το εννοεις, ναι, η αληθεια ειναι μια, ομως την αντιλαμβανομαστε με τον ιδιο τροπο; Ειδικα σε θεματα που εχουν σχεση με το μεταφυσικο ειναι πολυ υποκειμενικα ολα.Αρα με αυτην την εννοια οι αλη8ειες ειναι παντα προσωπικες.Και οσο το "να φτυσεις αιμα" που συμφωνησα με τον φίλο Indigocy ειναι για οσα ανεφερα παρακατω στο προηγουμενο post που εκανα.Δεν ειμαι αντι8ετη στην αποκτηση γνωσης μεσω βιβλιων αντιθετως διαβαζα,διαβαζω και θα διαβαζω αλλα δεν γινεται απλα και μονο απο τον καναπε μου να λεω οκ!διαβασα!εχω τη γνωση συμπυκνωμενη σε σελιδες! Για μενα ειναι απλως το εναυσμα που σου δινουν οσοι πραγματικα την εχουν για να ακολου8ησεις και να ανακαλυψεις.
Δε λεω πως πρεπει να πας με τα ποδια στο Θιβετ Πχ Για καποιον το να σηκω8ει και μονο απο το σπιτι του και να περπατησει μεχρι ενα σπηλαιο και να ερευνησει μια περιοχη να ειναι απο μονο του θυσια (ειδικα αν ειναι αγοραφοβικος) αρα κοπιαζει για να αποκτησει τη γνωση.Εγινα πιο κατανοητη ελπιζω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-08, 13:20
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Νηρηιδα με όλα αυτά που αναφέρεις θα πρέπει να καταλήξουμε σε ότι
έχει σχέση με την αναζήτηση στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ πρέπει να υπάρχουν
τόσες αλήθειες όσοι και οι αναζητητές...
Οπότε νομίζω πως βγαίνει και το ερώτημα "πράγματι υπάρχουν τόσες
αλήθείες" ??????

Εάν υπαρχουν πράγματι τόσες αλήθειες τότε ο κάθε ένας απο εμάς αναζητά
(ότι και να αναζητα στο μεταφυσικό χώρο) στον δικό του "χώρο"..
Ο δικός μας χώρος είναι αληθινός ή ένα μόρφωμα που δημιουργήθηκε
για τις μεταφυσικές ανάγκες μας (αναζητήσεις) ??????

Βέβαια δεν παραγνωρίζω πως πολλά θέματα έχουν μια κοινη ρίζα και
εμείς βλέπουμε απλα τα κλαδιά και τα φύλα...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-08, 01:09
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Γεια σας φιλοι μου. Αυτο που εννοουσα γραφοντας αυτα που εγραψα, δεν εννοουσα οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε βιβλια. Κι εγω εχω διαβασει αρκετα βιβλια. Αλλα το θεμα ειναι πως διαφωνω με αυτους που κατα καποιο τροπο μας "επιβαλλουν" τη γνωση, και με τεχνικη πλασιε κανουν τον κοσμο να τρεχει να παρει τα βιβλια τους. Οχι, εγω δεν μπαινω σε αυτο το τριπακι. Αυτο που νομιζω ειναι καλυτερο (προσωπικη αποψη), ειναι πως, να ανακαλυψουμε τι πραγματικα ειναι αυτο που ψαχνουμε για να νιωσουμε αυτη τη "γαληνη" της γνωσης. Απολυτη γνωση και "αληθεια" μονο μεσω καποιων βιβλιων κατα τη γνωμη μου δεν μπορει να δωθει. Να βοηθησει στην αναζητηση ισως ναι οκ. Για παραδειγμα, εμενα με ενδιαφερει πρωτα να μαθω τον εαυτο μου, και τα παντα γυρω απο το πραγματικο μου εγω, και εν συνεχεια να μαθω τι θα γινει, πως θα γινει, πως θα ειναι αφου πεθανω. Απλο παραδειγμα ειπα μην το παιρνετε σαν δεδομενο. Δηλαδη δεν θα κατσω να αφιερωσω ωρες, μερες, μηνες χρονια για να "μαθω" τι θα απογινω οταν πεθανει το σωμα μου. Αλλα πρωτα να ανακαλυψω απο τι "υλικα" ειμαι φτιαγμενος και τι πραγματικα μπορω να πετυχω. Αυτο εννουσα φιλε Αβαταρ λεγοντας την δικη μου αληθεια . Ισως να το ειπα λαθος. Η μεταφυσικη ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο, με διαφορες "ειδικοτητες", και αν δεν αφιερωθεις σε ενα τομεα, που ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις ακρη, πως να περιμενουμε να τα μαθουμε ολα σε μια κοινη "αληθεια"? Ισως για αλλους η κοινη "αληθεια" να ειναι το big bang, για αλλους οι "Ελ", για αλλους τα ΑΤΙΑ κ.ο.κ. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος Απλα για τον καθενα ειναι διαφορετικη η αντιληψη για ολα και ολους. Μονο μεσα μας ξερουμε πραγματικα τι ειναι αυτο που ψαχνουμε για να "ανακουφιστουμε" κατα καποιο τροπο. Το σταματω εδω γιατι εχω αρχισει και μπερδευομαι χαχαχα.

Φιλικα.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-08, 05:47
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλα για τον καθενα ειναι διαφορετικη η αντιληψη για ολα και ολους.
Παιρνω και παλι ως αφετηρια δυο φρασεις απο το post του Indigocy (στο τελος 8α φανει οτι σε γλυφω )
Γνωση...Αληθινη γνωση...Τα μαθηματικα ειναι μια κοινη αληθεια, η φυσικη, η χημεια.
Ομως ολα τα αλλα, απο την πραγματικη εκδοχη της ιστοριας μεχρι το αν υπαρχει ζωη μετα το θανατο, δεν νομιζω πως ειναι.Και ναι, πιστευω στην προσωπικη γνωση, ακομη κι αν ζησουμε ακριβως το ιδιο, μαζι, θα το αντιληφθουμε, κατανοησουμε και δεχτουμε το ιδιο;Σε γενικες γραμμες δε θα διαφωνησουμε για το μερος και την ωρα αλλα απο εκει και περα μπορει να μην εχει ουτε ενα κοινο η εμπειρια μας.
Αυτο δε σημαινει απαραιτητα πως καποιος εχει αδικο, μπορει να εχουμε και οι δυο ή κανενας.
Παράθεση:
Μονο μεσα μας ξερουμε πραγματικα τι ειναι αυτο που ψαχνουμε για να "ανακουφιστουμε" κατα καποιο τροπο.
Η προσωπικη αληθεια λοιπον(κατα τη γνωμη μου) εχει σχεση με τη δευτερη φραση του φιλου Indigocy.
Αυτη η απαντηση που ερχεται και "κλειδωνει" μεσα μας σαν το κομματι που λειπει απο ενα παζλ.Και μπορει αυτο το παζλ να ειναι τεραστιο με πολλα κομματια να λειπουν-και καποια να μην ειμαστε σιγουροι για το αν ταιριαζουν στη θεση που τα τοποθετησαμε-αλλα οποτε βλεπουμε μια γωνια του να ολοκληρωνεται και να αποκτα μια μορφη αυτο που μεχρι πριν λιγο ηταν αβεβαιο και θαμπο,τοτε ειναι μια αληθεια.Γιατι γι' αυτο δεν ψαχνουμε απαντησεις; Για οσα εμας μας απασχολουν, αρα και οι απαντησεις που βρισκουμε και δεχομαστε ως αλη8εια ειναι καθαρα η προσωπικη μας αποψη...

Οποτε φιλε AVATARGR στην ερωτηση σου:
Παράθεση:
Ο δικός μας χώρος είναι αληθινός ή ένα μόρφωμα που δημιουργήθηκε
για τις μεταφυσικές ανάγκες μας (αναζητήσεις) ??????
Θα σου απαντησω πως ο δικος μας χωρος ειναι τοσο αληθινος οσο η πιστη μας σε αυτον ανεξαρτητα απο την αιτια δημιουργιας του.
(κι αυτο ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη! )
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 17-12-08 στις 05:53
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-08, 09:38
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου Indigocy η επιβολή της άποψης μέσα απο τα βιβλία πιστεύω πως
γίνεται μόνο έαν εμείς το θελήσουμε....
Πριν απο πολλά χρόνια όταν άρχιζα να διαβάζω επισταμένως για τα θέματα που
με ενδιέφεραν δυστυχώς πολλές φορές τολμώ να πώ πως κάποια απο αυτά
ούτε στην μέση δεν τα διάβαζα..
Ο λόγος???
Ανακρίβειες πολλές όταν προσπαθούσα να πάρω στοιχεία απο τις πηγές που
έλεγαν ότι τα πήραν....
Με αποτέλεσμα να γίνω πολύ προσεκτικός στα βιβλία που αγοράζω....
Βέβαια μερικές φορές εις γνώση μου πέρνω ακόμα και σήμερα κάποια βιβλία
που πιθανός να περιέχουν όχι σωστά στοιχεία και μέχρι στιγμης σε αυτά δεν έχω πέσει έξω....

Τώρα σχετικά με τα ΑΤΙΑ , big bang , ΕΛ .βριλλ κλπ αλλά και γενικότερα
θέματα εσωτερισμού Θρησκειών είναι αρκετά περίεργα και όχι τόσο ξεκάθαρα
τα πράγματα....
Σχετικά με το θέμα που αναφέρης φίλη Νηρηιδα περί δικιάς μας
πραγματικότητας δεν το αμφισβητώ....

Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε κάτι....
Πως φτιάχνοντας την δικιά μας "πραγματικότητα" ή "αλήθεια" δεν θα πρέπει
να εγκλωβιστουμε μέσα σε αυτήν και να πεισθούμε πως είναι η μόνη
αληθινή..
Με αποτέλεσμα να μην ψάχνουμε και για κάτι άλλο που πιθανός να υπάρχει η
περίπτωση ανατροπής της "αλήθειας" μας...
Στο σημείο αυτό πιστεύω πως φτάνουμε στον ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ που εκεί
σταματάει πλέον κάθε αναζήτηση κάθε τι διαφορετικού που είναι κόντρα
στις "αλήθειες" μας....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-08, 11:00
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις (μόνο το αρχικό μήνυμα του Ευρύνοου) απάντησα 'ΟΧΙ'.
Ο λόγος μου είναι ότι και εγώ κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα την τύχη να δεχτώ και να διδαχθώ γνώση από ανθρώπους που δεν ζήτησαν ποτέ τίποτα για πληρωμή ή αντάλαγμα.
Τα όσα μου έμαθαν με βοήθησαν τρομερά και τα κουβαλάω ακόμα μαζί μου σαν μικρά διαμάντια γνώσης και σοφίας. Τίποτα πιστεύω δεν θα μπορέσει ποτέ να ξεπληρώσει αυτή τους την ενέργεια.
Βέβαια είναι πολλοί που λένε ότι η γνώση θα πρέπει να είναι επί πληρωμή για να μπορέσει αυτός που την δέχεται να την εκτιμήσει (ίσως και για να γίνεται κάποια διαλογή στο ποιος τελικά δέχεται αυτή την γνώση). Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ αρκετές φορές και κατέληξα ότι τελικά δεν χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για να μπορέσει να εκτιμήσει κάτι. Στην πορεία του (που δεν είναι ποτέ εύκολη) ο καθένας θα δείξει το αν είναι έτοιμος ή αν θα μπορέσει να εκτιμήσει το τι του δίνεται. Άλλωστε από κάποιο επίπεδο και έπειτα το τι μαθαίνει κανείς ζητάει από 'μόνο του' ανταλλάγματα. Είτε είναι σε μορφή κάποιας μήυσης ή σε μορφή απόλυτης αφοσίωσης σε κάτι, για να κερδίδεις κάτι, πρέπει πάντα να θυσιάσεις κάτι άλλο...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-08, 17:59
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι η αρχική τοποθέτηση του Ευρύνοου είναι ξεκάθαρη, το ίδιο και τα πιστεύω μου ως προς αυτό το θέμα. Ο χώρος των έντυπων εκδόσεων είναι περίεργος και συχνά κατώτερος από τις εντυπώσεις που δημιουργούμε μόνοι μας όντας αναγνώστες. Προσωπική μου άποψη είναι ότι οφείλουμε να προσφέρουμε τη γνώση ελεύθερα. Αν ένας αναγνώστης γνωρίζει τα όσα πρεσβεύει ένας ερευνητής και επιθυμεί να τον στηρίξει (για να συνεχίσει να προσφέρει) λαμβάνοντας τις γνώσεις (που ούτως ή άλλως παίρνει αφιλοκερδώς) σε ένα καλύτερο (αισθητικά, φιλολογικά κ.ά.) "πακέτο", τότε σαφώς και οφείλει να το κάνει.
Είναι λεπτές όμως οι ισορροπίες και συχνά ξεπερνάμε τα όρια είτε είμαστε από τη μία (αναγνώστες) είτε από την άλλη (ερευνητές) πλευρά. Εφόσον ένας αναγνώστης επιθυμεί πραγματικά τη γνώση τότε ο ερευνητής οφείλει να την προσφέρει ελεύθερα. Πρέπει να είναι στην επιλογή του αναγνώστη αν θα πληρώσει γι' αυτήν ή αν θα τη λάβει δίχως κόστος.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-08, 20:39
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Φιλε μου Solon Aimonas Eautou σε αυτο που αναφερεις....
<<Πρέπει να είναι στην επιλογή του αναγνώστη αν θα πληρώσει γι' αυτήν ή αν
θα τη λάβει δίχως κόστος.>>
Με βρισκει απολυτα συμφωνο.....

Αλλα δεν θα πρεπει η οποια πραγματικοτητα (μας) να μας κανει να χτισουμε
Νοητικα οικοδομηματα ωστε να κλειστουμε μεσα σε αυτα αρνουμενοι να δουμε
εξω απο τα τοιχοι που εμεις δημιουργησαμε...

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-08, 22:24
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

θα συμφωνήσω κι εγώ με τους δύο προλαλήσαντες και να συμπληρώσω οτι το πνεύμα πρέπει να μένει ελεύθερο, χωρίς φράχτες, ανεξάρτητα απο τους όποιους δασκάλους..

πρέπει να πάμε πάντα την σκέψη ένα βήμα, έστω, μπροστά..
πρέπει να φτιάχνουμε δικές μας σκέψεις, λογικές, πραματικότητες, επιγνώσεις, οπτικές..

θέλω να φέρω ένα παράδειγμα..
χωρίς να θέλω να προσβάλω, έχω ένα φίλο, ο οποίος παρακολουθεί κάποια μαθήματα τα οποία αναλύουν αρχαίους συγγραφείς..
όμως τους αναλύουν με την οπτική του ενός..
του δασκάλου τους..

κάποια στιγμή του είπα, μην σταματήσεις αυτό που κάνεις, απλά, μην "καλουπώνεις" την σκέψη σου και ψάχνε σε κάθε πιθανό μονοπάτι.. κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι φτιάξε δικό σου..

ελπίζω να το ακολούθησε..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

1
Υπάρχει γνώση που μπορείς να την λάβεις δωρεάν όπως υπάρχει και ανοησία που μπορείς να την πληρώσεις πανάκριβα.

2
Ίσως η λέξη "γνώση" να μην είναι η κατάλληλη και καλύτερα να χρησιμοποιούσαμε τον όρο "πληροφορία".

3
Η λέξη "γνώση" είναι κάτι άλλο και δεν μπορεί να εντοπισθεί σε κανένα περιοδικό κανενός χώρου.

4
Θα έγραφα και άλλα αλλά nemam vremena που λένε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.